Skocz do zawartości

"Stałe" przyłącze wody


Rekomendowane odpowiedzi

To sprawdź, bo już nie pamiętam, jakie ona ma max ciśnienie wody, albo ewentualnie, jaką masz pompkę (jakie ona daje ciśnienie) :hmm:

7 minut temu, jacek00 napisał:

Ale jednak zrezygnowałeś z niego na rzecz reduktora? ;) 

Oczywiście, ale nie dlatego, że taki sposób napełniania mi przeszkadzał. Po prostu zrobienie tego przyłącza wymagało trochę pracy, łącznie ze zrobieniem "dziury" w przyczepie, na co nie miałem czasu. Najważniejszym powodem była jednak wygoda, dlatego koszty tego rozwiązania nie pełniły pierwszoplanowej roli. Bywałem w miejscach, gdzie mogłem podłączyć na stałe odpływ wody "szarej". Przy takiej możliwości, napełnianie zbiornika wody "ręcznie", byłoby nieporozumieniem, więc zrobiłem, aby w takich sytuacjach podłączyć się i zapomnieć o wodzie i ściekach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, Kristofer napisał:

To sprawdź, bo już nie pamiętam, jakie ona ma max ciśnienie wody, albo ewentualnie, jaką masz pompkę (jakie ona daje ciśnienie) :hmm:

Truma Therme ma maksymalne ciśnienie 1.2 bara. Pompka u mnie to reich, pewnie zwykły, więc pewnie koło 0.6 bara - to do sprawdzenia jak będę w przyczepie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wybór należy do Ciebie: albo zawór pływakowy, albo przyłącze z reduktorem. Z pewnością zawór pływakowy jest tańszy i znacznie prostszy w realizacji. Zaryzykowałbym twierdzenie, że to zaledwie 20 - 30 min pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.Kristofer ale jeżeli ktoś ma instalacje nieciśnieniową / tak to nieładnie nazwałem/ czyli ma zawory w ujęciach wody z mikrostykami to czy podłączenie takiej instalacji poprzez reduktor do wodociągów nie będzie kolizyjne? Czy nie trzeba wyłączyć zasilania pompek zanurzeniowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wybór należy do Ciebie: albo zawór pływakowy, albo przyłącze z reduktorem. Z pewnością zawór pływakowy jest tańszy i znacznie prostszy w realizacji. Zaryzykowałbym twierdzenie, że to zaledwie 20 - 30 min pracy.

Zawór pływakowy to pikuś. Chciałem zrobić osobne przyłącze, obok otworu wielkiego na wodę. Problem w tym, że znajduje same przyłącza z reduktorem, chciałem gniazdo takiego typu jak mam, czyli Fawo. Ale jak pisałem jest albo reduktor albo sama ramka.

 

I jeszcze mi podpowiedź jak w przypadku reduktora wygląda sprawa z tymi kranami na mikrostyk. On potrzebuje stałego zasilania? Bo teraz wyłączenie pompki z centralnego przycisku przy wejściu powoduje, że zasilanie idące do kranu też jest wyłączane.

 

PS. Byłem sprawdzić. Pompka reich na 0.5 bara. Muszę jeszcze poszukać i sprawdzić do ilu są te złączki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w kranie mikrostyk to on włącza/wyłącza pompkę. Instalacja ciśnieniowa  jest cały czas pod ciśnieniem. Pompka załącza się gdy ciśnienie w instalacji spada np. po otwarciu kranu lub włączeniu spłuczki. W instalacji ciśnieniowej stosuje się przewody gumowe i złączki innego rodzaju  - muszą trzymać ciśnienie 24h a nie chwilowe jak w tradycyjnej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bw81 napisał:

Jeśli masz w kranie mikrostyk to on włącza/wyłącza pompkę. Instalacja ciśnieniowa  jest cały czas pod ciśnieniem. Pompka załącza się gdy ciśnienie w instalacji spada np. po otwarciu kranu lub włączeniu spłuczki.

Ok, czyli mamy jasność, że w przypadku otwarcia kranu poleci woda, mimo wyłączenia pompki. 

Cytat

W instalacji ciśnieniowej stosuje się przewody gumowe i złączki innego rodzaju  - muszą trzymać ciśnienie 24h a nie chwilowe jak w tradycyjnej instalacji.

Czyli jeśli stosuje reduktor i podłączam wodę na stałe z pominięciem pompki, to automatycznie moja instalacja robi się instalacją ciśnieniową? W takim razie system montażu rurek UniQuick się do takiej instalacji nie nadaje? Niestety nie znalazłem u reicha  żadnej specyfikacji dotyczącej wytrzymałości ich systemu na ciśnienie poza wytrzymałością na wysokie temperatury itp. 

EDIT. Udało mi się znaleźć info o UniQuick. W teorii jest on do ciśnienia 6 bar przy maksymalnej temperaturze 80 ° C. Czylli UniQuick się nadaje do instalacji ciśnieniowych. Zresztą dziwne byłoby gdyby się nie nadawał, skoro jest to montowane w wielu nowych przyczepach, które są fabrycznie wyposażone w reduktor. 

Więc zakładając, że w przyczepie mam całą instalację wodną zbudowaną w oparciu o UniQuick, które obsługują ciśnienie do 6 bar, krany obsługują ciśnienie do 5 bar, terma obsługuje max 1,2 bara to sama instalacja jest instalacją ciśnieniową pod warunkiem zastosowania reduktora chociażby ze względu na termę - dobrze kombinuję? :) 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

o automatycznie moja instalacja robi się instalacją ciśnieniową?

moim zdaniem odwrotnie - jeśli masz mikrostyki w kranach to masz zwykłą instalację.

Jeśli nie masz mikrostyków to oznacza, że pompka włącza się przy spadku cisnienia a to wskazuje na instalacje ciśnieniową.

Zrób zdjęcie przewodu w przyczepie tak, żeby mozna było odczytać nadruk bo tam producent podaje parametry. Przy okazji zrób zdjęcie paru połączeń - zrobie jutro zdjęcie mojej instalacji i porównamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bw81 napisał:

moim zdaniem odwrotnie - jeśli masz mikrostyki w kranach to masz zwykłą instalację.

No to mam zwykłą, bo krany na pewno mają mikrostyki. Nadal mnie to zastanawia jak to działa. Bo zarówno w mojej budżetowej Adrii jak i w najwyższej półce Alpina, gdzie masz instalację jak u mnie + reduktor na stałe są krany identyczne - Adria do wszystkich modeli ładuje te same krany. 

3 minuty temu, bw81 napisał:

Zrób zdjęcie przewodu w przyczepie tak, żeby mozna było odczytać nadruk bo tam producent podaje parametry. Przy okazji zrób zdjęcie paru połączeń - zrobie jutro zdjęcie mojej instalacji i porównamy. 

Ok, postaram się :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są modele, które maja identyczne krany i mają przyłącze kolorado to mogę się mylić i jednak masz instalację ciśnieniową. Najprościej chyba zadzwonić do dealera Adrii i zapytać.

W Knausie podobno wszystkie przyczepy od 2014 mają instalację ciśnieniową.

Zastanawia mnie tylko po co w tym przypadku mikrostyk w kranie, skoro pompka włącza się jak spada ciśnienie w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

No to mam zwykłą, bo krany na pewno mają mikrostyki. Nadal mnie to zastanawia jak to działa. Bo zarówno w mojej budżetowej Adrii jak i w najwyższej półce Alpina, gdzie masz instalację jak u mnie + reduktor na stałe są krany identyczne - Adria do wszystkich modeli ładuje te same krany. 

Ok, postaram się :) 

wszystkie krany w Adrii... są do wymiany :). W dniu wczorajszym wymieniłem baterię w prysznicu - padł mikrostyk w ubiegłym roku :)... do tego fabrycznie montują gó....ny sprzęt - bateria która działa w jednej płaszczyźnie jednocześnie zmieniając temperaturę i ciśnienie - jednym słowem marnują wodę i człowiek przy myciu leje się raz wrzątkiem raz zimną.

nie widziałem jeszcze Adrii z instalacją ciśnieniową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mundek28 napisał:

Kol.Kristofer ale jeżeli ktoś ma instalacje nieciśnieniową / tak to nieładnie nazwałem/ czyli ma zawory w ujęciach wody z mikrostykami to czy podłączenie takiej instalacji poprzez reduktor do wodociągów nie będzie kolizyjne? Czy nie trzeba wyłączyć zasilania pompek zanurzeniowych?

Oczywiście, że będzie, podobnie jak przy instalacji ciśnieniowej - pompę również w tym czasie odłącza się jej wyłącznikiem. Nie pisałem tego, ponieważ nie ten aspekt był omawiany, a poza tym, wydaje się to jednak oczywiste.

11 godzin temu, jacek00 napisał:

Chciałem zrobić osobne przyłącze, obok otworu wielkiego na wodę. Problem w tym, że znajduje same przyłącza z reduktorem, chciałem gniazdo takiego typu jak mam, czyli Fawo. Ale jak pisałem jest albo reduktor albo sama ramka.

Rynek tych elementów jest bardzo bogaty, więc sprecyzuj to jakąś wizualizacją/fotkami, aby konkretnie było wiadomo, co masz, co znajdujesz i czego szukasz :hmm:

11 godzin temu, jacek00 napisał:

I jeszcze mi podpowiedź jak w przypadku reduktora wygląda sprawa z tymi kranami na mikrostyk. On potrzebuje stałego zasilania? Bo teraz wyłączenie pompki z centralnego przycisku przy wejściu powoduje, że zasilanie idące do kranu też jest wyłączane

Krany nie potrzebują zasilania, jedynie zawór w Twojej toalecie. Microswitch w kranie pracuje tylko, jako włącznik pompki. Skoro masz osobny wyłącznik dla pompki, to masz już "połowę" :D roboty mniej. Musisz jedynie sprawdzić, czy odłączenie pompki tym wyłącznikiem, nie wyłącza również zasilania zaworu dla toalety. Gdyby tak było, to musiałbyś to poprawić, czyli zrobić jednak osobny wyłącznik pompki - prostsza opcja, niż dodatkowe zasilanie dla zaworu.

11 godzin temu, jacek00 napisał:

PS. Byłem sprawdzić. Pompka reich na 0.5 bara. Muszę jeszcze poszukać i sprawdzić do ilu są te złączki.

No i OK, wiadomo, jakie bezpieczne ciśnienie będzie dla Twojej instalacji, aby być spokojnym.

 

9 godzin temu, jacek00 napisał:

Więc zakładając, że w przyczepie mam całą instalację wodną zbudowaną w oparciu o UniQuick, które obsługują ciśnienie do 6 bar, krany obsługują ciśnienie do 5 bar, terma obsługuje max 1,2 bara to sama instalacja jest instalacją ciśnieniową pod warunkiem zastosowania reduktora chociażby ze względu na termę - dobrze kombinuję? :) 

Przypuszczam, że rozumiem Twój tok myślenia dla oceny tej instalacji. Niezupełnie jest to instalacja "ciśnieniowa", ale instalacja z niektórymi elementami składowymi takiej instalacji. Jeśli przyjąć, że podałeś prawidłowe dane tych złączek i kranów, że masz wszystkie przewody zbrojone (sprawdź), a producent dołożył wszelkich starań, aby wszystko było prawidłowo połączone, to możesz taką instalację wykorzystać do pracy z zewnętrznym przyłączem "City" (reduktor). Ponieważ jednak przyczepa wyszła z fabryki ze zwykłą pompką zanurzeniową, to sprawdziłbym wcześniej wszystkie złącza (dosłownie), czy są prawidłowo połączone i czy wciśnięto w nie odpowiednie odcinki węży, ponieważ pracownik składający Twoją przyczepę, wiedząc, że będzie montował pompkę zanurzeniową, niekoniecznie musiał się do owych czynności przyłożyć. IMHO

 

11 godzin temu, bw81 napisał:

Jeśli masz w kranie mikrostyk to on włącza/wyłącza pompkę. Instalacja ciśnieniowa  jest cały czas pod ciśnieniem. Pompka załącza się gdy ciśnienie w instalacji spada np. po otwarciu kranu lub włączeniu spłuczki. W instalacji ciśnieniowej stosuje się przewody gumowe i złączki innego rodzaju  - muszą trzymać ciśnienie 24h a nie chwilowe jak w tradycyjnej instalacji.

Masz we wszystkim rację,:ok:  poza jednym - przewody "gumowe", a właściwie w izolacji gumowej, najlepsze są, jako zasilające z ~230 V, natomiast węże w instalacji wodnej są produkowane najczęściej z tworzyw sztucznych (np. elastomery "jakieś tam"), których skład nie zawiera wielu różnych substancji szkodliwych w kontakcie z wodą,, np. Kadmu, Baru itp., czyli jednym słowem, przeznaczonych "do kontaktu z żywnością". Guma jest wykluczona.

9 godzin temu, bw81 napisał:

Zastanawia mnie tylko po co w tym przypadku mikrostyk w kranie, skoro pompka włącza się jak spada ciśnienie w instalacji?

Wydaje mi się, że Jacek nic takiego nie pisał, chyba, że coś przeoczyłem :hmm:

8 godzin temu, maarec napisał:

wszystkie krany w Adrii... są do wymiany :). W dniu wczorajszym wymieniłem baterię w prysznicu - padł mikrostyk w ubiegłym roku :)... do tego fabrycznie montują gó....ny sprzęt - bateria która działa w jednej płaszczyźnie jednocześnie zmieniając temperaturę i ciśnienie - jednym słowem marnują wodę i człowiek przy myciu leje się raz wrzątkiem raz zimną. nie widziałem jeszcze Adrii z instalacją ciśnieniową.

Masz rację, a jakość posiadanych kranów w przyczepie i u poszczególnych producentów, to praktycznie osobny temat. Kupiłeś identyczny, czy poprawiłeś producenta?

 

W dniu 2.09.2019 o 14:23, Kamil_K napisał:

Troszkę to u mnie trwa ;)

ale przyłącze już czeka w przyczepie - jest postęp :)

Pytanie z gatunku ... może za dużo myśle ?

Po podłączeniu wody mam ciagle ciśnienie w instancji - zredukowane ale jednak - ryzyko zalania, zasunięcia się obejmy itd.

Jakie są przeciwskazania zastosowania elektrozaworu otwierającego dopływ wody? Wykorzystałbym przełącznik -> odłączam pompkę a napięcie przekierowuje na 12V elektrozawor 

Stary post, musiałem przeoczyć :sciana: , więc odpowiem - dla jasności czytających. Istotnych przeciwwskazań w zasadzie nie ma. No, może poza nieznaczną "komplikacją" instalacji i zwiększoną awaryjnością (elektrozawory, zwłaszcza te na 12 V lubią się zepsuć/przyciąć w najmniej odpowiednim momencie), a pobierają też energię, ale to już zależy, jak takie zasilanie się rozwiąże i w jakich warunkach zasilania będzie ono wykorzystywane. Podczas pracy jedynie z akumulatorem, każdy dodatkowy odbiornik, który nie jest konieczny, to dodatkowy pobór energii z accu. Między innymi dlatego w swoim rozwiązaniu zastosowałem jedynie zawór zamykany ręcznie - jest zawsze i w każdych warunkach pewny i nie pobiera energii, a ryzyko usterki jest bliskie niemal zeru.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maarec napisał:

wszystkie krany w Adrii... są do wymiany :).

Ten w kuchni jak się ma u Ciebie? Krany to osobny temat i chyba tutaj nie ma sensu mówić o ich jakości. Te są dostarczane przez zewnętrznych producentów - w Adrii mamy krany od Reich, czyli w teorii powinny być dobre.

Cytat

W dniu wczorajszym wymieniłem baterię w prysznicu - padł mikrostyk w ubiegłym roku :)... do tego fabrycznie montują gó....ny sprzęt - bateria która działa w jednej płaszczyźnie jednocześnie zmieniając temperaturę i ciśnienie - jednym słowem marnują wodę i człowiek przy myciu leje się raz wrzątkiem raz zimną.

Czegoś takiego w swoich kranach nie zauważyłem.Znaczy owszem, nie jest łatwo ustawić idealną temperaturę wody, ale na pewno nie jest tak, że leci raz ciepła raz zimna, jest tam jakiś mieszacz, ale do ideału domowego oczywiście mu daleko. 

Cytat

nie widziałem jeszcze Adrii z instalacją ciśnieniową.

Bo tutaj następują nieporozumienia w kwestii co to jest instalacja ciśnieniowa a co nie :D Dla mnie jak pojazd jest fabrycznie wyposażony w reduktor ciśnienia wody i przyłącze wody miejskiej to oznacza, że ma instalację ciśnieniową. Tak jest np w Alpinach - czyli obok zbiornika jaki znajduje się u nas, i wlewu z zewnątrz jest reduktor Colorado podłączony do instalacji wg schematu @Kristofer

No ale w ten sam sposób, czyli wlew, cała instalacja oraz krany z mikrostykami jest robiona większość przyczep. Knaus też - np. Knaus Sport bo tam instalacja się niczym nie różni, no poza tym, że nie ma nawet centralnego wyłącznika pompki jak u mnie. Dlatego nie wiem na czym ma polegać to przygotowanie do instalacji ciśnieniowej u Knausa, o czym wspominał @bw81

9 godzin temu, bw81 napisał:

Jeśli są modele, które maja identyczne krany i mają przyłącze kolorado to mogę się mylić i jednak masz instalację ciśnieniową. Najprościej chyba zadzwonić do dealera Adrii i zapytać.

W Adrii to działa albo tak albo tak. Albo korzystasz ze zbiornika na wodę świeżą, albo podłączasz wąż i jedziesz przez podłączenie stałe z pominięciem zbiornika  na wodę świeżą. Jak na rysunku Krzyśka. 

Cytat

W Knausie podobno wszystkie przyczepy od 2014 mają instalację ciśnieniową.

Tu się zastnawiam jak to wygląda. Bo może chodzi o dołożenie zwyczajnie reduktora i wpięcie go w instalację wg schematu Krzyśka? Bo np. system instalacji wodnej takiego Knausa Sporta nie rózni się niczym od mojego. Mamy zbiornik na wodę świeżą, z zewnętrznym wielkim wlewem. W środku zbiornika pompka 12V, którą uruchamiamy kranem z mikrostykiem przecież.

Jesteś pewny, że u Ciebie reduktor ciśnienia wody nie jest wpięty tak jak na tym rysunku Krzyśka? Czy u Ciebie się wszystko dzieje faktycznie automatycznie? 

Cytat

Zastanawia mnie tylko po co w tym przypadku mikrostyk w kranie, skoro pompka włącza się jak spada ciśnienie w instalacji?

Ok, bo tutaj zachodzi po prostu trochę nieporozumień. Dla mnie instalacja ciśnieniowa to taka, która jest dostosowana do przyłącza wody miejskiej. Sam kran z mikrostykiem, z tego co zauważyłem, po prostu może działać w dwojaki sposób. Uruchamia pompkę przez mikrostyk, a jeśli w instalacji jest ciśnienie, a pompa jest wyłączona, to odkręcony puszcza wodę. Same krany są dostosowane do ciśnienia nawet 5 bar. 5 bar to tyle ile zgodnie z przepisami może iść z sieci wodociągowej. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, Kristofer napisał:

Jeśli przyjąć, że podałeś prawidłowe dane tych złączek

Ciśnienie złączek brałem z tej strony: https://www.campingwagner.de/product_info.php/info/p33482_RK-Reich-UniQuick-Ablassventil--12mm--2-Eingaenge.html

Na stroonie Reicha nie znalazłem dokładnej specyfikacji.

5 godzin temu, Kristofer napisał:

i kranów

Tu problem bo nie wiadomo jakiego typu to jest producent. Ale popatrzyłem na krany dostępne w sklepach karawaningowych i te co oglądałem większość jest do 5 bar (są też takie na 2-3 bara). Zakładam więc, że praktycznie każdy będzie współpracował z reduktorem, zwłaszcza że takie same krany np. w Adrii Alpinie z reduktorem z powodzeniem działają.

Tu przykład:
https://www.campingwagner.de/product_info.php/info/p33812_RK-Reich-Keramik-Style-Einhebelmischer-chrom--mit-Schalter.html

Spróbuję dowiedzieć się czegoś w swojej instrukcji. 

5 godzin temu, Kristofer napisał:

, że masz wszystkie przewody zbrojone (sprawdź)

Do sprawdzenia.

5 godzin temu, Kristofer napisał:

, a producent dołożył wszelkich starań, aby wszystko było prawidłowo połączone, to możesz taką instalację wykorzystać do pracy z zewnętrznym przyłączem "City" (reduktor).

Oczywiście wszystko do sprawdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kristofer napisał:

Rynek tych elementów jest bardzo bogaty, więc sprecyzuj to jakąś wizualizacją/fotkami, aby konkretnie było wiadomo, co masz, co znajdujesz i czego szukasz :hmm:

Ok, obecnie mam wlew wody od FAWO taki:
38972_0.jpg

https://www.campingwagner.de/product_info.php/info/p33385_Einfuellstutzen-mit-Magnet-Klappe-weiss--ohne-Deckel--amp--Schloss.html

 

Jest tam korek jak od wlewu do baku paliwa - czyli podobnie jak u Ciebie, wielka dziura. Chciałem obok zrobić identyczną obudowę z przyłączem do wody miejskiej. Jeśli zdecyduje się na reduktor to Fawo ma coś takiego, w tym sasmym stylu z reduktorem do 1.1 bara.

Natomiast jakbym zdecydował się na pływak, to nie potrzebuje reduktora a potrzebuje samo wyjście do podłączenia wężą, od tego wyjścia do pływaka odpowiednia rurka do wody i tyle. No ale tu już Fawo nic w swojej ofercie nie ma. To znaczy, jakbym chciał aby wizualnie z zewnątrz obie klapki wyglądały tak samo to od Fawo mogę kupić jedynie coś takiego:

38980_0.jpeg

 

Od innego producenta znalazłem jedynie taki wlew wody bez reduktora, zbliżony wyglądem do Colorado:

eea42c8b403ab404874ff1431f4e

https://allegro.pl/oferta/przylacze-zew-wodne-do-wody-przyczepy-kampera-9017049813

A może masz inny pomysł jak wykorzystać obecne gniazdo i zamontować pływak i całość podłączyć?

Cytat

Krany nie potrzebują zasilania, jedynie zawór w Twojej toalecie. Microswitch w kranie pracuje tylko, jako włącznik pompki. Skoro masz osobny wyłącznik dla pompki, to masz już "połowę" :D roboty mniej. Musisz jedynie sprawdzić, czy odłączenie pompki tym wyłącznikiem, nie wyłącza również zasilania zaworu dla toalety. 

Ok, jak to sprawdzić? :) No ale na logike to chyba ten centralny wyłącznik pompki jest zrobiony w tym celu. Bo po co innego producent stosowałby taki patent? Ale wiadomo, z logiką to nie musi mieć wiele wspólnego.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.