Skocz do zawartości

"Stałe" przyłącze wody


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, 

czy ktoś pomoże mi w pozyskaniu wiedzy ... chciałbym w przyczepie zamontować przyłącze wody (z redukcją ciśnienia)

coś takiego:

https://www.obelink.de/colorado.html?category_params=s_company%3D2%26category_id%3D2872

Na dłuższe pobyty wybieram najczęściej kempingi z odpływem wody (mam cały zestaw do odprowadzania szarej wody) ale codzienne uzupełnianie wody w zbiorniku jest "nudne" ;)

Dodatkowo nie ukrywam, że hałasująca pod łóżkiem pompka wody troszę mnie denerwuje.

Jeśli na parceli jest dostęp do wody chciałbym z niej korzystać

Wiem już że:

- instalacja wodna musi mieć mniejsze ciśnienie - stąd podlinkowne wyżej przyłącze ma "reduktor"

- wiem, jak się wpiąć do instalacji

to czego nie wiem:

- jakie ciśnienie jest optymalne do instalacji? w Katalogach widziałem przyłącza z 3ema różnymi "mocami redukcji"

- czy dobrze myślę, że dodatkowo powinienem zamontować wyłącznik pompki wody czy też takie "wypasione" przyłącza robią to "automatycznie"

- dawno temu w Hobby miałem wersję "prostą" czyli pływak ze spłuczki zamontowany w zbiorniku - sprawdzało się idealnie, ale teraz chciałbym wyeliminować pracę pompki elektrycznej.

- o czym jeszcze nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@jacekzoo zdecydowanie nie mam ciśnieniowej to wiem ...

Czyli nie da się wykorzystać któregoś z reduktorów - byłby to logiczne ... zamiast pompki wpinam się z podobnym ciśnieniem w przewód zasilający (trójnik zaraz za wyjściem ze zbiornika.

Redukcja ciśnienia zmniejsza ciśnienie do wartości takiej jak podaje pompka ... którą trzeba odłączyć ...

 

tutaj nawet schemat pokazuje podłączenie do zwykłej instalacji 

https://www.reimo.com/de/63218-stadtwasser_regler_colorado_mit_magnetventil_abnehmbar_wechs/

 

tutaj inna wersja z redukcją ciśnienia

https://www.campingshop-24.de/wasser-steckdose-city-wasseranschluss-weiss/?c=232

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd info, że nie jest ciśnieniowa? Moja instalacja jest na pompce ale wg. producenta jest ciśnieniowa i w środę montuję w Procampie reduktor colorado. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kamil_K napisał:

Szanowni, 

czy ktoś pomoże mi w pozyskaniu wiedzy ... chciałbym w przyczepie zamontować przyłącze wody (z redukcją ciśnienia)

coś takiego:

https://www.obelink.de/colorado.html?category_params=s_company%3D2%26category_id%3D2872

Na dłuższe pobyty wybieram najczęściej kempingi z odpływem wody (mam cały zestaw do odprowadzania szarej wody) ale codzienne uzupełnianie wody w zbiorniku jest "nudne" ;)

Dodatkowo nie ukrywam, że hałasująca pod łóżkiem pompka wody troszę mnie denerwuje.

Jeśli na parceli jest dostęp do wody chciałbym z niej korzystać

Wiem już że:

- instalacja wodna musi mieć mniejsze ciśnienie - stąd podlinkowne wyżej przyłącze ma "reduktor"

- wiem, jak się wpiąć do instalacji

to czego nie wiem:

- jakie ciśnienie jest optymalne do instalacji? w Katalogach widziałem przyłącza z 3ema różnymi "mocami redukcji"

- czy dobrze myślę, że dodatkowo powinienem zamontować wyłącznik pompki wody czy też takie "wypasione" przyłącza robią to "automatycznie"

- dawno temu w Hobby miałem wersję "prostą" czyli pływak ze spłuczki zamontowany w zbiorniku - sprawdzało się idealnie, ale teraz chciałbym wyeliminować pracę pompki elektrycznej.

- o czym jeszcze nie wiem?

Witaj! Montowałem takie przyłącze wody miejskiej w swojej przyczepie (instalacja ciśnieniowa).

1945297638_Zewnprzywodymiejs.jpg.6c59d84d0ac84e97eb428892864bc60c.jpg

Gdzieś na forum opisywałem ogólne zasady i większość kwestii związanych z instalacjami wody, ale nie mam teraz czasu na szukanie tych tematów, więc tak w skrócie i to, co istotne w Twoim przypadku:
* aby zamontować wspomniane przyłącze, nie jest ważny typ instalacji wody, który masz w przyczepie ("ciśnieniowa" ew. "bezciśnieniowa").
* w każdym przypadku trzeba zamontować dodatkowy wyłącznik pompki, aby przy "odkręceniu" kranu, pompka się nie włączała, gdy przyczepa będzie połączona z instalacją wody miejskiej.

* nie wnikając w to, dlaczego (w tym temacie), zastosuj przyłącze ok. 1,3 bar. To z odnośnika będzie OK, zamontowałem u siebie identyczne.
* montując przyłącze "City", musisz koniecznie się upewnić, że cała instalacja posiada węże wody zbrojone, a każde miejsce, do którego przyłączony jest wąż wody, posiada metalową opaskę zaciskową w tym miejscu.

* resztę wyjaśnia (mam nadzieję :skromny:) rysunek, który zrobiłem dla Twojego przypadku:

1074890703_przykinstalwodipodCity.thumb.JPG.4cf6fbd7caaa08557cb6e1b547d7102d.JPG

Trójniki

Zawory zwrotne

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kristofer ogromne dzięki :)

faktycznie muszę sprawdzić opaski zaciskowe

ale rozważam także wersji z takim elektrozaworem. Przelacznik „kolebkowy” zamieniający +12v albo na pompkę albo na elektrozawór

https://www.reimo.com/de/63218-stadtwasser_regler_colorado_mit_magnetventil_abnehmbar_wechs/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór uruchamia przepływ wody

można kupić „tańszy”

https://felis-net.com/online/arduino-i-moduly/73-elektrozawor-12v-12.html

oczywiscie reduktor ciśnienia razem z oryginalnym przyłączem do przyczep 

jak „otwieram” kran to napięcie z mikrostyku w baterii zamiast włączać pompkę otwiera elektrozawor 

 

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ok, działanie "tego" jest mi znane, tylko bardziej chodziło mi o to, jaką ma pełnić rolę? Domyślam się, że być może chodzi Ci o jakieś zabezpieczenie :hmm:, ale jeśli tak, to zawory elektromagnetyczne są jednak dosyć zawodnymi urządzeniami. Pomijam niepotrzebny moim zdaniem koszt. W swoim rozwiązaniu, "zabezpieczenie" zrobiłem przy pomocy zwykłego zaworu kulowego, zamontowanego za wyjściem przyłącza. Zawór elektromagnetyczny zawsze potrzebuje 12 V, ponadto niektóre hałasują w momencie przełączania, a  samo przyłącze pracuje równie dobrze, jeśli nie lepiej (nic nie ogranicza przepływu) i woda jest dostępna zawsze, nawet, jeśli brak zasilania. Generalnie wychodzę z założenia, że w karawaningu nie powinno się komplikować rozwiązań, jeśli nie jest to niezbędne. Oczywiscie to jedynie mój pogląd i nie chcę Cię odwodzić od Twojego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek to nie zabrzmi bardzo cenię Twoje porady i Twoje zdanie :)

"nie powinno się komplikować" brzmi wystarczająco przekonująco!!!

Intencją było zabezpieczenie układu :) zawsze mogę je dodać w późniejszym terminie jak jednak najdzie mnie ochota "skomplikowania" systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :skromny: Na nic byłyby jednak moje porady, gdyby nie było rozsądnych rozmówców po drugiej stronie ekranu :), a cenię sobie najbardziej, konstruktywne rozmowy :ok:

Wracając do przyłącza: na zdjęciu widzisz mój własny patent, czyli przerobione przyłącze. Od reduktora ciśnienia odkręciłem oryginalną złączkę dla węża, zamontowałem kolanko z odpowiednimi uszczelkami (fibra, nie guma!), do tego wkręciłem mufkę, a następnie dobrej jakości zawór kulowy (3/8 o ile dobrze pamiętam), redukcję z końcówką na wąż i gotowe. Ach, jest jeszcze wklejony uchwyt z tworzywa, ale pracuje jedynie jako "podpórka". Gdy przyczepa jest podłączona na stałe do sieci miejskiej, a ja oddalam się od przyczepy na dłużej, to zamykam zawór kulowy i jestem spokojny, że w czasie mojej nieobecności nic nieprzewidzianego z wodą się nie wydarzy. Mam to rozwiązanie już kilka sezonów i działa bezawaryjnie.

Niniejszym, patent udostępniam, możesz śmiało skopiować, jeśli przypadnie Ci do gustu :D

Oczywiście zawór można dać również dalej, w innym miejscu, ale pomyślałem sobie, że jeśli nie będzie na tym odcinku żadnego węża, to będzie to w 100 % bezpieczne.

Zawór.jpg

 

PS

Na zdjęciu z mojego wcześniejszego posta, biała strzałka pokazuje akurat niebieską "dźwigienkę" zaworu od strony wnętrza przyczepy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze widzę to żeby zakręcić zawór musisz podnosić łóżko?

u mnie będzie tak samo - nie jest to uciążliwe?

montujac zawór kulowy, jak dobrze myśle nie potrzeba na wężu od przyłącza montować zaworu zwrotnego (zbędny wówczas element?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.