Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, marek230482 napisał(a):

Z tego co widzę to obecnie

A ile gotowiec 280ah? Budżetowo, jak składasz samemu złożysz za ~1300zł, przy ogniwach zamawianych w EU. Możliwe że nawet za 1000 jeśli te same ogniwa zamówisz n ali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

A ile gotowiec 280ah? Budżetowo, jak składasz samemu złożysz za ~1300zł, przy ogniwach zamawianych w EU. Możliwe że nawet za 1000 jeśli te same ogniwa zamówisz n ali.

Hmm ale oszczędzisz 2500 czy nawet 3000 a czasami możesz spalić campera za 250 tys i do tego jak biegły zobaczy pająka to raczej z AC tego nie załatwisz.

Ale oczywiście to tylko mój indywidualny sposób patrzenia na ten temat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo, jak w przypadku samodzielnego montażu modułów victrona, lampki led, czy czegokolwiek, czyż nie?
W środku fabrycznego akumulatora lifepo jest dokładnie to samo co w zróbtosamie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Dokładnie tak samo, jak w przypadku samodzielnego montażu modułów victrona, lampki led, czy czegokolwiek, czyż nie?
W środku fabrycznego akumulatora lifepo jest dokładnie to samo co w zróbtosamie

Z tym się nie zgodzę.

Jeśli to by było tak banalne i proste to dlaczego Victron nie sprzedaje klocków osobno? … wszystko u nich kupisz … mniejszy, większy przekaźnik, regulatory dowolne, ładowarki w całej gamie … i akumulator :) … a nie BMS i ogniwa :) 

Dziwi mnie ta ogólna fascynacja oszczędnością na tak niewielkim poziomie przy tak dużym ryzyku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rtwppk napisał(a):

dlaczego Victron nie sprzedaje klocków osobno

Bo na całym akumulatorze więcej zarobi .

 

8 minut temu, rtwppk napisał(a):

Dziwi mnie ta ogólna fascynacja oszczędnością na tak niewielkim poziomie przy tak dużym ryzyku. 

A widziałeś te fabryczne w środku , wrzuciłem zdjęcie Grencala 200 Ah . Te składane samodzielnie są wykonane z większą dokładnością , dopieszczone . Ktoś tu na forum wrzucił zdjęcie , fabrycznego z grzaniem . Ten akumulator się po prostu topił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Budżetowo, jak składasz samemu złożysz za ~1300zł, przy ogniwach zamawianych w EU. Możliwe że nawet za 1000 jeśli te same ogniwa zamówisz n ali.

Tu powstaje pytanie co jest co warte.... Bo można kupić jedno ogniwo za 200 albo za 500..... Nie wiem co kupić. Te co Chriss linkował to albo obecnie brak wysyłki albo grubo ponad 500zł za jedno ogniwo. A na ali znalazłem tanie ale totalny brak parametrów. 

https://pl.aliexpress.com/item/1005006533159106.html?spm=a2g0o.home.0.0.3011405fYcKP5g&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol

Te bardziej wiarygodne to cena x2...

 

Tak samo jest z gotowcami. Można wyrwać 280 za powiedzmy 1200zł a można i za 2500..... 

Generalnie te aukcje co przeglądałem to jak opis jest "bogaty" wszystkie parametry i dużo informacji to zakup się nie opłaca. Wychodzi tyle co kupienie w polsce przyzwoitego gotowca (koło 1,5-2k za 100ah). Albo i drożej. Niskie ceny i atrakcyjne (czyli złożenie 280Ah koło tysiaka) to zakup podwyższonego ryzyka. Totalny no name i brak szczegółowych parametrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Misio napisał(a):

może kogoś zainteresuje

Co skrywa niebieskie pudełko...

np to:

IMG_4515.thumb.jpg.8fc5a675b1499c14992da826832a56ce.jpg

albo to:

IMG_4517.thumb.jpg.d3f494e97bdbcb632793881f19c62933.jpg

 

Godzinę temu, rtwppk napisał(a):

dlaczego Victron nie sprzedaje klocków osobno? … wszystko u nich kupisz …

...lub wymienisz uszkodzony (nie każdy) element

no może prawie bo komórek nie oferują ale elektronikę już tak:

Lithium Battery Smart circuit board replacement instruction

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marek230482 napisał(a):

Generalnie te aukcje co przeglądałem to jak opis jest "bogaty" wszystkie parametry i dużo informacji to zakup się nie opłaca. Wychodzi tyle co kupienie w polsce przyzwoitego gotowca (koło 1,5-2k za 100ah). Albo i drożej. Niskie ceny i atrakcyjne (czyli złożenie 280Ah koło tysiaka) to zakup podwyższonego ryzyka. Totalny no name i brak szczegółowych parametrów. 

Słuchajcie można złożyć tanio i można złożyć w normalnych pieniądzach porządne.
Gotowy akumulator to przecież nic innego niż to co my składamy te same BMS i te same ogniwa nie ma innych ogniw lifepo4 (znaczy są różnej jakości). 
Ja przynajmniej wiem z czego zbudowałem akumulator a w wielu przypadkach te tanie gotowe akumulatory to ogniwa 2 sortu i odrzuty produkcyjne, nie trzymające parametrów, spuchnięte lub uszkodzone i składane byle jak jak widać na filmikach. Potem aku nie trzyma parametrów bo któreś ogniwo kuleje i BMS odcina wcześniej. 
Pamiętajcie tez że jest dużo podróbek ogniw zwłaszcza EVE. Każde ogniwo EVE posiada kod QR gdzie możemy sprawdzić jego pochodzenie, parametry i datę produkcji. Te kody powinny być unikatowe. Niestety za jakość trzeba zapłacić nawet jak się składa samemu.

EVE 280AH 530zł na fakturę od Tech Prima potrzebujesz 4szt do kampera/przyczepy więc nie wiem czy jest sens oszczędzać na tym parę złoty . Masz sprawdzone z potwierdzonymi parametrami i gwarancją. Moje są wyprodukowane  w listopadzie tamtego roku według QR. Oczywiście można też zamówić od chińczyka wtedy wyjdzie bez faktury przy 4 sztukach EVE  pewnie coś koło 80-100$ + nie wiem jak z przesyłką. 
Do tego dobry BMS 200A - 400zł,  przekładki za 30zł można powiedzieć że mamy aku z b.dobrymi parametrami i sprawdzonymi ogniwami, odpowiednimi przewodami i zrobionym TopBalansem jak należy i potwierdzoną pojemnością.
Ja to składam bo zawsze chciałem taki złożyć :D I mógłbym złożyć jeszcze jeden. Lubię to :D 
Pamiętajcie że dochodzą też koszty dodatkowe - Zaciskarki, kable, zasilacz laboratoryjny, taśmy, końcówki oczkowe. 

Lifepo4 cały czas tanieją pewnie za chwilę przejmą całkowicie rynek AGM w karawaningu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Pod przedni podwójny fotel pasazerów?

Nie, pod siedzenie w zabudowie. Tam siedzie żelowy 82Ah...

W dniu 8.03.2024 o 23:39, chris_66 napisał(a):

Boczna deseczka 16x26 dno 16x29 plus 2x9mm plus nakrętki

Z długości raczej nie urwiesz nic, z szerokości 2cm max, a z wysokości całkiem sporo bo dałem zapas

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Voku napisał(a):

EVE 280AH 530zł na fakturę od Tech Prima potrzebujesz 4szt do kampera/przyczepy więc nie wiem czy jest sens oszczędzać na tym parę złoty . Masz sprawdzone z potwierdzonymi parametrami i gwarancją. Moje są wyprodukowane  w listopadzie tamtego roku według QR. Oczywiście można też zamówić od chińczyka wtedy wyjdzie bez faktury przy 4 sztukach EVE  pewnie coś koło 80-100$ + nie wiem jak z przesyłką

Właśnie. A można kupić identycznie wyglądające z kodami QR jak podałem w linku za 217zł. I co w takim przypadku? Jak sprawdzić czy podróbka czy nie? Jak mam wydać więcej kasy żeby się poczuć bezpieczniej to zrobię jak rtwppk

11 godzin temu, Misio napisał(a):

może kogoś zainteresuje

trochę archiwalny, ale ciekawy...

Uwaga o kolorze czy numerach ogniw trafna, ale czepianie się do ostrych blaszek to argument z czapki. Ocenianie kabla na podstawie elastyczności to też amatorszczyzna. Nie pokusił się nawet na pomiar przekroju .... 

10 godzin temu, Voku napisał(a):

Pamiętajcie że dochodzą też koszty dodatkowe - Zaciskarki, kable, zasilacz laboratoryjny, taśmy, końcówki oczkowe. 

A to jeszcze trzeba mieć taki zasilacz? nie wystarczy zmontować i raz rozładować na max a potem naładować na max? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, marek230482 napisał(a):

ale czepianie się do ostrych blaszek to argument z czapki.

No te blaszki nie świadczą o profesjonalnej produkcji. Raczej o chałupniczo składanym sprzęcie z tego co akurat było pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tofel napisał(a):

Co skrywa niebieskie pudełko...

np to:

IMG_4515.thumb.jpg.8fc5a675b1499c14992da826832a56ce.jpg

albo to:

IMG_4517.thumb.jpg.d3f494e97bdbcb632793881f19c62933.jpg

 

...lub wymienisz uszkodzony (nie każdy) element

no może prawie bo komórek nie oferują ale elektronikę już tak:

Lithium Battery Smart circuit board replacement instruction

 

Bardzo pouczający filmik :) !!!

w treści pisanej warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie:

1. Wymiana nie dla amatorów :) 

2. Przy uszkodzeniu ogniwa już go osobno nie kupisz :lol:

I tu należy sobie zadać pytanie dlaczego ? Victron na swoje akumulatory daje 60 miesięcy gwarancji … 

Może to faktycznie zmowa producentów którzy tylko chcą by im się tabelki z zyskami zgadzały :) a  dobór ogniw to tak proste zadanie jak czytanie kodów QR etc 

Albo jest tak, że jest to proces wymagający nie tylko chęci i braku zwarcia + do - :) ale jeszcze kilku mierników, analizatorów … oraz co najważniejsze większej partii ogniw w celu ich sprawdzenia i dobrania przy jak najlepszej zgodności parametrów :) 
 

Ale w życiu jest tak, że za podjęte decyzje odpowiadamy osobiście :) a na końcu nikt nam nic nie podpowie na forum bo wiedza pozyskana z źródeł pisanych się skończy a praktyki nawet przy 10 zestawach już złożonych będzie za mało by potrafić podpowiedzieć gdzie tkwi błąd :) 

Mam jeszcze jedną teorię z tym wątkiem związaną ale zachowam ją na priv :) 

Życzę wszystkim użytkownikom LiFePo4 wielu lat bezproblemowej pracy … bez wyjątku :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.