Skocz do zawartości

zigi

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe ilu motocyklistów zdaje sobie sprawę że z zatrzymaniem jest u nich gorzej niż w samochodzie, tym bardziej że są samochody które hamują lepiej niż ten z porównania. Ilu z nich by żyło..... Oglądałem kiedyś wyścig sportowego auta ze sportowym motocyklem po krętym torze .... dwuślady rządzą.

 

P. S. Kiedyś w centrum Szczecina jeden taki motocyklem zygzakując między samochodami stanął obok mnie na światłach, ja tylko trochę gazu na starcie dodałem, to się osioł zdziwił.... Teraz wiem - to było głupie. Nie bardziej niż jego ocieranie o kolejne auta aby stanąć z przodu. Gdy ja jeździłem motocyklem takie zachowanie było nie do pomyślenia, stawałem na końcu i czekałem.

 

Edytowane przez automaciek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 672
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zdziwiło mnie, że kamper ma dłuższą drogę hamowania od samochodu z przyczepą aż o 4,5 metra!

 

 

Kamper waży więcej niż osobówka, a w zestawieniu kamper-osobówka+przyczepa, w osobówce z przyczepą jest jedna oś hamująca więcej przy podobnej MW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamper waży więcej niż osobówka, a w zestawieniu kamper-osobówka+przyczepa, w osobówce z przyczepą jest jedna oś hamująca więcej przy podobnej MW.

 

W sumie masz rację. Wynika z tego fakt, że kamperowcy jadąc w "karawnie" z przyczepami muszą uważać i trzymać odpowiedni dystans. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to akurat jest dość oczywiste i wynika nie tylko z drogi hamowania. Przede wszystkim, jadąc karawaną, należałoby umożliwić innym, szybszym, wyprzedzenie. Jak ma wyprzedzić karawanę np. 20 zestawów (bywało), to łatwiej jest wyprzedzić pojedyncze zestawy "wskakując" pomiędzy. Corocznie trenujemy ten manewr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja jeszcze nie jechałem w takiej karawanie, musi to być ciekawe doświadczenie. Gorzej, jak się trafi jakiś zawalidroga, to jak go wyprzedzić w takim składzie? Chyba wtedy się nie wyprzedza?

 

Jaka jest przelotowa prędkość takiej karawany? Domyślam się, że około 80-90km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o średniej, czy maksymalnej? Prędkości, które wymieniłeś, to raczej w okolicach maksymalnej. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że w karawanie jadą rodziny z dziećmi, a dziecko z definicji nie sika wtedy, kiedy jest postój, tylko właśnie wtedy, kiedy wszyscy ruszą, to i średnia prędkość przejazdowa jest zdecydowanie mniejsza :) Jak jedzie "zawalidroga", to użyteczne w karawanie staje się CB. I się wyprzedza - sukcesywnie :) Nie każdy w "konwoju" owe CB musi mieć, ale jest zdecydowanie wygodniej, kiedy się posiada. A doświadczenie jest niezapomniane. Po pierwszym takim przejeździe na każdy następny wyjazd czekasz z większą niecierpliwością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście mówiąc prędkość przelotowa, miałem na myśli jak się leci na trasie bez przeszkód z powiedzmy max prędkością.

 

CB na pewno daje większe możliwości - na szczęście mam.

 

No a jak się leci w takiej karawanie w dziesięciu i jak jeden musi przykładowe "siusiu", to reszta jedzie dalej a ten pozostający dogania skład?

 

 

A doświadczenie jest niezapomniane. Po pierwszym takim przejeździe na każdy następny wyjazd czekasz z większą niecierpliwością :)

 

 

Tak ja piszesz, bardzo mnie ciekawi taki wyjazd i na pewno się doczekam. A Twoje zdanie jeszcze bardziej mnie zachęca.

Tak czy inaczej, na pewno karawana porusza się wolniej niż pojedynczy skład oraz chyba bardziej denerwujemy innych uczestników drogi - w szczególności tych, którzy mają słabe przyspieszenie (np. TIR'y).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym przypadku, kiedy jeden chce "siusiu", to kombinujemy znaleźć takie miejsce, gdzie się przynajmniej w większości zmieścimy. Zdarza się, że komuś chce się zdecydowanie mocno i nie może czekać, wtedy karawana stara się nieco zwolnić. Co do TIRów, to raczej mieliśmy niewielki z nimi kontakt, ale kiedy już się pojawił, to raczej nam starał się pomóc. Inna kwestia, że raczej nie próbował nas wyprzedzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdzie się przynajmniej w większości zmieścimy.

 

No ja czasami mam problem ze znalezieniem miejsca tylko na mój skład, na 10 składów to nawet na części stacji benzynowych nie ma miejsca.

 

 

Co do TIRów, to raczej mieliśmy niewielki z nimi kontakt, ale kiedy już się pojawił, to raczej nam starał się pomóc. Inna kwestia, że raczej nie próbował nas wyprzedzić.

 

No pojedyncze ciężarówki jeżdżą wolniej niż te 80km/h i wtedy je wyprzedzacie. Fajnie, że Wam pomagały.

Natomiast Was Tirynie wyprzedzały jak był do dyspozycji jeden pas w jednym kierunku. Domyślam się, że kierowcy TIR'ów nie są wtedy szczęśliwi. A jak wygląda sprawa kierowców ciężarówek z naszego forum? Mają doświadczenie z wyprzedzaniem tak dużych karawan?

A jak jest na drogach o 2 i więcej pasach w jednym kierunku? Wtedy chyba TIR'y wyprzedzają nas tak jak inne TIR'y. Odpuszczacie wtedy gaz, by szybciej wyprzedziły karawanę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyka - najwięcej mają zawsze do powiedzenia ci najmniej zorientowani.

Rozśmieszył mnie kilka postów wcześniej koleś jak się "wymądrzył" o zakazie wyprzedania przez tzw Tiry.

Normalnie piaskownica.... :]  :]  :]

 

A jak sam zapinał pierwsza przyczepę to pewnie był mistrzem "prędkości świetlnej"  :miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja czasami mam problem ze znalezieniem miejsca tylko na mój skład, na 10 składów to nawet na części stacji benzynowych nie ma miejsca.

 

 

Odpuszczacie wtedy gaz, by szybciej wyprzedziły karawanę?

 

No cóż, znalezienie miejsca, gdzie może zmieścić się 20 zestawów to nie bułka z masłem. I wtedy właśnie efektem jest to, że karawana zwalnia, a zainteresowany stara się pospieszyć. Ale na szczęście tego typu sytuacje zdarzają się rzadko :)

 

Co do odpuszczania gazu - pisałem już wcześniej, jadąc karawaną należy zostawiać miejsca pomiędzy sobą, żeby można nas było wyprzedzać. Jaki zaś sens miałoby zostawianie miejsca, a potem przyspieszanie, kiedy wyprzedza Cię ktoś? Dla nas wyjazd karawaną to frajda. Jednak nie możemy pozwolić na to, żeby przez to inni mieli problemy. Staramy się wówczas jechać tak, żeby nikt zanadto nie ucierpiał. Jeśli możemy sobie pomóc, to dlaczego nie? Jak pisałem wcześniej, nie mieliśmy sytuacji, żeby nas TIR wyprzedzał, ale były osobówki. Odpowiedni sygnał zarówno przez CB, jak i kontakt wzrokowy pozwala na bardzo wielką elastyczność. Hasło od zamykającego karawanę "wyprzedza nas audica, zróbcie miejsce" pozwala pozostałym na takie manewrowanie gazem, że i audica przejdzie i karawana jest w całości. Trzeba tylko chcieć. A niedługo znowu powtórzymy manewry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy i u nas na Forum - umawiają się na jazdę w kolumnie. Nie wiem jak to wygląda, ale wyobrażacie sobie jakie zdanie wtedy mają kierowcy TIR-ów o takim sposobie jazdy? Co z tego, że tak jadący mają CB, zajdźcie miejsce gdzie stanie 20 zestawów nie utrudniając innym jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy i u nas na Forum - umawiają się na jazdę w kolumnie. Nie wiem jak to wygląda, ale wyobrażacie sobie jakie zdanie wtedy mają kierowcy TIR-ów o takim sposobie jazdy?

 

Wiesz, TIR'y także jeżdżą w karawanach i kierowcy osobówek mają podobne zdanie na ich temat. Jednak osobówki jeżdżą szybciej od TIR'ów o kilkadziesiąt kilometrów, a Tiry jeżdżą szybciej od opisywanej karawany o około 10 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, TIR'y także jeżdżą w karawanach i kierowcy osobówek mają podobne zdanie na ich temat. Jednak osobówki jeżdżą szybciej od TIR'ów o kilkadziesiąt kilometrów, a Tiry jeżdżą szybciej od opisywanej karawany o około 10 km.

W teorii powinni jeździć przecież z taką samą prędkością. Dopuszczalna dla Tira i osobowego z przyczepą jest dokładnie taka sama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.