Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za uzupełnienie
To jest właśnie to o co się u mnie obawiam  -  najprawdopodobniej  po przemyśleniu że to moje zielone jeździło ma być całoroczne to będzie jednak  1 panel  poli  ok 2m2 i masie ok 25kg
Aby nie zaśmiecać wątku jakie to panele opisze w zielonej puszce :)
Nie bardzo mi pasi podnieść auto o ok 15-17cm ale raczej nie mam wyjścia - bezpieczeństwo ważniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panel przyklejony.

Ostatecznie wyszło inaczej niż zamierzałem.

Upewniony, że "gotowe" zestawy 252+aktywator+primer 206G+P są właściwe, nabyłem takowy akurat w sklepie Goliat. Zestaw przyszedł i leżał czekając aż przygotuję wszystko.

Tutaj widać miejsce odspojenia (ciemny klej)

IMG_20200530_184831.thumb.jpg.50c5ac9f08c7fd30f340698d7e3aa94e.jpg

Reszta łap nie stawiała dużego oporu

IMG_20200530_185021.thumb.jpg.76a96bfc6200b4d5311cc75d9aa2d76e.jpg

Jak widać na tym zdjęciu, powierzchnia nawet nie była matowiona a łatwość oderwania kleju wskazuje na brak przygotowania powierzchni

IMG_20200530_193549.thumb.jpg.07f8bab964bd8415ee86dfc3a31720f0.jpg

Na dodatek monerzy przykręcili łapy do ramy blachowkrętami samowiercącymi które, prawie wszystkie poza dwoma, były luźne

IMG_20200530_184848.thumb.jpg.eedb48aedb2ef6569c08e8803a8f0b20.jpg

Panel cały drżał więc kto wie, czy te drgania wibracje nie przyspieszyły procesu odspajania się kleju.

Oczywiście wkręty zastąpiłem śrubami z nierdzewki i nakrętkami samohamującymi.

Tego nie mogę być pewny, ale prawdopodobnie to monterzy porysali dach do gołej blachy pod panelem co doprowadziło do decyzji o szybkim przemalowaniu tej powierzchni w celu zabezpieczenia przed korozją.

Stary klej ściąłem jak tylko się dało, potem szlif tych miejsc na dachu, szlif łap i... niespodzianka!

W zestawie zamiast primera 206 jest 207.

IMG_20200601_184205.thumb.jpg.ed32540e985e65db4488a5788dd2e80b.jpg

Wieczór już więc zostawiam sprawę do rana.

Sprawdzam opis w sklepie - jest 206

Nawet instrukcja z zestawu mówi 206

IMG_20200601_184456.thumb.jpg.3bafc801436cb951785fbcd12ac2f3fe.jpg

Rano telefon do Goliata i reklamacja - towar niezgodny z opisem. Pan w sklepie chwile cos sprawdza i oświadcza, że teraz ma we wszystkich zestawach 207. Wyjaśniam co i jak i żądam wymiany - Pan ma się zorientować. Po chwili oddzwania i przekazuje mi numer do przedstawiciela Siki abym z nim pogadał, bo ponoć zestaw jest OK.

Zanim tam, dzwonie do Pana Grzegorza z Siki podpytać co on na to.

Okazuje się że: primer 206 to w praktyce primer do zastosowań głównie przemysłowych a dla "detalu" (lub jak to nazwał "rynku wtórnego") dystrybuowany jest głównie 207 który ma cechy "all in one" czyli nie potrzebuje aktywatora co jest zgodne z tym co mówi zalinkowany już tutaj przewodnik. Również w tym przewodniku wyczytamy, że 207 jest do twardego PVC i zastępczo z 206 stosuje się go do np. "dwukomponentowa powłoka nawierzchniowa wodna lub rozpuszczalnikowa (PUR, akrylowa)" czyli idealnie do naszych zastosowań. Oczywiście wspomniałem, na co zwrócił uwagę @Kristofer, że brak tworzyw w karcie produktu 207. Usłyszałem, że powinny być tam tworzywa, bo tak wynika z przewodnika i z praktyki.  Podsumowując zapewnił mnie, że w moim przypadku 207 + 252 będzie właściwym zestawem.

Dla pewności zadzwoniłem do przedstawiciela Siki którego polecił sklep. Usłyszałem dokładnie to samo. Dopytałem tylko, czy z uwagi na wielofunkcyjność 207 mogę dodatkowo użyć aktywatora, co bym nie popsuł czegoś - odpowiedź twierdząca.

Odetchnąłem z ulgą, wdrapałem się na dach, użyłem aktywatora i po 5 minutach primera

IMG_20200602_191256.thumb.jpg.fa1dbd9c4f133870855b57ede6af376f.jpg

klej

IMG_20200602_191300.thumb.jpg.eb886765c9943ae90a339a9dfedffc56.jpg

i gotowe

IMG_20200602_193004.thumb.jpg.10e6776018a9b64f05fc6396ac448ef6.jpg

Jak widać, słabo przykleiłem taśmę i primer wlał się nieco pod nią. Na szczęście dach i tak w całości kwalifikuje się do malowania a zresztą poza mną nikt tu nie zagląda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mundek28 napisał:

Nie łatwiej klej nanieść na plastikową łapę a nie na dach?

Chyba nie ma znaczenia jak sobie zaznaczysz obrys łap na dachu. 

Ja miałem za mało miejsca aby obrócić panel 180° więc łatwiej mi było na dach nanosić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lbuster napisał:

Tylko z tak przykręconymi śrubami będziesz miał problem z demontażem panelu (bez odklejania łap) :( 

Za późno ;)

A tak poważnie to ta śruba którą widać to wymusiła sytuacja. Montaż poprawiałem i wszystko było nie tak, łącznie ze dopasowaniem łapa - profil. Było tak krzywo, że przy luźnym oparciu panel na dachu jedna łapa krzywo przykręcona odstawała krawędzią prawie 1cm. Całość była tak zdeformowana, że trzeba było dać dodatkowe łączenie. 

IMG_20200602_171108.thumb.jpg.bb2af17f54a79369193d3a09c26b9c95.jpg

To drewienko to było tylko zabezpieczenie podczas wiercenia od dołu aby nie uszkodzić panela. 

Nie zakładam wymiany panelu ale gdyby za 10 lat sprawność bardzo spadła, to będzie okazja aby nowe łączenie wykonać. 

IMG_20200602_171958.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na tę łapę i upewniłem się że to nie jest dobre rozwiązanie do jakiegoś ciut większego panela.

Powierzchnia styku dla klejenia jest po prostu żałośnie mała, toto powinno mieć pełny spod na całej powierzchni winkla a nie być wytloczką która trzyma klejona tylko brzegami.

To po prostu wytrzymałościowo musi być porażka. Nie chodzi mi o sam ciężar panela bo tu praktycznie wyłączywszy bezwładność to siła statyczna ale o siły dynamiczne jakie będą działać na ten panel np. jeśli będziemy szybko jechać pod wiatr.

Ja wiem że u Ciebie@filipert to niejako stan zastany i że jesteś rozsądnym człowiekiem ale sprawdzaj to klejenie co jakiś czas.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6 lat i jest ok a mój kumpel 10 i też ok. Podstawa to prawidłowa procedura i środki i wykonanie najlepiej samemu a nie powierzenie wykonania podejrzanym specjalistom.A sprawdzać trzeba tak jak ciśnienie w oponach i wiele innych rzeczy.Ja myję dach przyczepy raz w roku i sprawdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

sprawdzaj to klejenie co jakiś czas.

zmieniłem obok panela okno z uchylnego na otwierane więc rzucenie okiem to teraz moment.

8 godzin temu, mundek28 napisał:

Podstawa to prawidłowa procedura i środki i wykonanie najlepiej samemu a nie powierzenie wykonania podejrzanym specjalistom

czuję się w obowiązku zatem aby poinformować, że mój montaż wykonała firma Caravan-Serwis z Mosiny. Mój błąd, że nawet kwitu na to nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szybkie pytanie. Od dwóch dni jest 100% zachmurzenie i skończył nam się przed chwilą prąd. Regulator wyłączył odbiorniki i swieci na nim czerwona dioda, że akumulator pusty. 


On jutro sam wystartuje jak pojawi się słońce? Czy muszę coś wyklikać na nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że powinien sam wystartować . To jaki masz akumulator że padł tak szybko ? Pewnie TV grało ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka




36 Ah ... córka, cały dzień na przetwornicy z komputerem, miała jakiś konkurs tańca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, witus napisał:

 


36 Ah ... córka, cały dzień na przetwornicy z komputerem, miała jakiś konkurs tańca.

 

Miał prawo skoro taka pojemność. Jak masz prostownik/ładowarkę to ładuj bo nie ma co czekać za słońcem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.