Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Materiał z którego wykonane są uchwyty paneli z julii jest lekko elastyczny ( nie jest to sztywny plastyk podatny na złamania ) ale nie jestem w stanie przypomnieć sobie jak bardzo różnią się materiałowo. 

W moim montażu nie używałem śrub do przykręcania paneli od góry (w tych nagwintowanych fabrycznie otworkach ) za to zastosowałem podkładkę 6 mm pod panelem żeby zwiększyć przedświt pod nim (skasować luz), górna część uchwytu przykręcana jest do dolnej jak zauważyłeś na 4 wkręty i moim zdaniem ten montaż jest wystarczający i pewny.  

IMG_20190607_105141.jpg

IMG_20190607_164850.jpg

IMG_20190607_164943.jpg

IMG_20190612_170535.jpg

IMG_20190612_170547.jpg

IMG_20190612_170604 luzzz.jpg

IMG_20190612_170604.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia. Czy dobrze rozumiem, że w Twojej wersji górne otwory, przewidziane do przykręcenia panelu pozostały puste i gdybym szedł Twoim śladem, mógłbym dodatkowo je sobie przykręcić? I czy panel w takim razie też ma firmowo przygotowane jakieś otwory?

 

13 minut temu, Magneto61 napisał:

"Oryginalne" uchwyty do paneli są wykonane z ABS-u. Tych z Juli nie miałem w ręku ale wyglądają na jakieś tworzywo termoplastyczne. 

Czyli nie wiadomo jak to się zachowuję z omawianą juz kilkakrotnie siką 252, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam odpowiedzi. Po pierwsze trzeba by ustalić jakie to konkretnie tworzywo. Po wyglądzie uchwytów wnioskuje raczej, że bardziej dedykowany są do przykręcania

27 minut temu, Thomas napisał:

... W moim montażu nie używałem śrub do przykręcania paneli od góry (w tych nagwintowanych fabrycznie otworkach )....

dlatego kolega Thomas zastosował tą aluminiową podkładkę którą przykręcił i przykleił do uchwytu a dopiero całość przykleił do dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. I to chyba jest jedyna dobra opcja z tymi kątownikami, jeśli nie chieć dziurawić dachu. Szkoda, że te białe z ABSu takie drogie. A tu w zestawie przeiceż są części.. To szkoda nie skorzystać.

No nic. Teraz trzeba się tylko jeszcze zdecydować.

dzięki za pomoc :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Thomas napisał:

Uchwyty od solara przykręciłem do nagwintowanych otworów w blachach aluminiowych 3mm a te przykleiłem siką do dachu.

Przepraszam Thomas, że jeszcze raz dopytam, ale mógłbyś mi trochę przybliżyć jak to zrobiłeś? Mam następujące pytania:
-  Jak wykonać gwint w blasze?

- Czy dobrze rozumiem, że użyłeś śruby, która się w takim razie zagłębia tylko w tę blachę i nie ma wpływu na poszycie dachu?

- Czy dodatkowo połączenie blacha - kątownik kleiłeś?

- Czy najpierw połączyłeś te dwa elementy, a potem je przykleiłeś do dachu?

Trochę się bowiem obawiam, czy te 3mm gwintu, które ma przytrzymać panel to faktycznie wystarczy.... Niby u mnie panel będzie się prawie idealnie chował za oknem dachowym, więc ma "naturalny" spojler chroniący przed wiatrem, ale jakaś taka obawa mimo wszystko jest. Nie chcę, żeby komuś się coś stało jak mi panel odleci, bo żałowałem 90zł na kątowniki, które są sprawdzone, a z drugiej strony wydaje się trochę bez sensu kupować inne kątowniki, skoro tu rozwiązanie jest w zestawie...

 

Z góry dzięki za wyrozumiałość i odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ja siek napisał:

Jak wykonać gwint w blasze?

wiertło 4,2 mm i gwintownik 5 mm, Punktakiem zaznaczyć przez otwory uchwytów, wiercić i gwintować. 

37 minut temu, Ja siek napisał:

Czy dobrze rozumiem, że użyłeś śruby, która się w takim razie zagłębia tylko w tę blachę i nie ma wpływu na poszycie dachu?

Tak. Po wywierceniu między blachy a uchwyty wcisnąłem klej sika, przykręciłem a wystające z drugiej strony blachy śruby obciąłem i wyszlifowałem na zero.  

37 minut temu, Ja siek napisał:

Czy dodatkowo połączenie blacha - kątownik kleiłeś?

Rozumiem, że chodzi o kątownik aluminiowy ramy solara. Nie kleiłem ale pod ramę solara podłożyłem i wkleiłem dystans 6 mm w celu skasowania luzu oraz podniesieniu solara maksymalnie do góry. 

 

37 minut temu, Ja siek napisał:

Czy najpierw połączyłeś te dwa elementy, a potem je przykleiłeś do dachu?

Dokładnie tak. 

IMG_20190612_170604 luzzz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dotychczas miałem solar ale przenośny ale niestety jako że zrobiłem się nygusowaty to już mi się nie chce go wyciągać podłączać itp sprawy i postanowiłem go zamontować na dachu przyczepy. Moj zestaw jest skromny ale też nie mamy z żoną zbyt dużego zapotrzebowania na prąd i tak solar 80W + aku (zwykly) kwasowy 64Ah + reg PWM 20A.

Obecnie jestem już po montażu solara ale mam kilka pytań odnośnie spraw elektrycznych....może jakaś dobra duszyczka odpowie na moje pytania

1.   obecnie mam aku w bakiście ale coś mnie korci aby zamontować go w szafie za piecem tylko nie wiem czy dla niego nie będzie tam mu za ciepło ? Jesteśmy cieplolubni i raczej jesienią kończymy nasze wyjazdy, ale kto wie co będzie w przyszłości

2.  aku mam wpięty bezpośrednio do zasilacza instalacji przyczepy (podłączam 230V to automatycznie rozłącza mi aku, a jak odpinam się od 230V to z automatu aku sie uruchamia i mam 12V ) ale czy teraz po montażu solara i jego podłaczeniu do aku który jest wpięty do instalacji przyczepy nie będzie mi coś wariować podczas podłączania lub odłączania przyczepy ? 

Pod tym linkiem jest moj zasilacz  

 

3. regulator mam 20A czy zastosować bezpiecznik 15A czy raczej 20A  ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Boas43 napisał:

1.   obecnie mam aku w bakiście ale coś mnie korci aby zamontować go w szafie za piecem tylko nie wiem czy dla niego nie będzie tam mu za ciepło ?

Będzie za ciepło - jak nie musisz to nie rób tego. Dodatkowo masz kwasiaka więc musiałbyś mu dołożyć rurki z odpowietrzeniem na zewnątrz.

14 godzin temu, Boas43 napisał:

2.  aku mam wpięty bezpośrednio do zasilacza instalacji przyczepy (podłączam 230V to automatycznie rozłącza mi aku, a jak odpinam się od 230V to z automatu aku sie uruchamia i mam 12V ) ale czy teraz po montażu solara i jego podłaczeniu do aku który jest wpięty do instalacji przyczepy nie będzie mi coś wariować podczas podłączania lub odłączania przyczepy ? 

Jeżeli dobrze rozumiem, to podpiąłeś regulator bezpośrednio do AKU a AKU nadal jest podpięty pod zasilacz. Tak więc można wnioskować, że dla akumulatora podpiąłeś nową ładowarkę. Tak więc według mnie nic się nie powinno stać, nawet, jeżeli Twój zasilacz ma funkcję ładowania. Odłączanie i podłączanie 230V nie powinno mieć wpływu na funkcjonowanie regulatora/akumulatora.

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2019 o 12:12, Magneto61 napisał:

"Oryginalne" uchwyty do paneli są wykonane z ABS-u. Tych z Juli nie miałem w ręku ale wyglądają na jakieś tworzywo termoplastyczne. 

Słuchajcie - pisałem do Juli i uzyskałem odpowiedź. Te czarne uchwyty, które oni proponują w zestawie opisanym w powyższych postach są także z ABS. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają wątpliwości co do ich przyklejania do przyczepki, skoro te "słynne" białe uchwyty z solarasolara też są z ABS.

Ja w końcu jednak zdecydowałem się na zakupy u Bartka - tarapukuary z różnych względów i chyba też kie wyszedłem na tym źle. Mam za inną cenę, ale także trochę co innego.

Pozdrowionka,

Jasiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ja siek napisał:

zdecydowałem się na zakupy u Bartka

Też mam od Niego i przez 2 sezony jest git :ok: Można powiedzieć, że prund rozdaje potrzebującym jak PGE :hehe:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.