Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

37 minut temu, inforek napisał:

jak wygląda fotowoltaika na samochodach, to tutaj fajny filmik

Pierw myślałem, że to marketing, później dostrzegłem oklejony dach ogniwami, więc już się nie czepiam. 

Według mnie wszystkie nowe samochody (w szczególności hybrydy i elektryki) w 90% blachy powinny być pokryte ogniwami. Już nie wspomnę o przyczepach kempingowych - pierwszy naturalny obiekt do tego typu zabiegów.

Wiem, że podwyższyłoby to koszt produkcji, jednak przy masowej produkcji uległby on zdecydowanemu obniżeniu.

Od dwóch sezonów jeżdżę z solarem na dachu i zakochałem się w tej technologii. Oprócz inwestycji, zero kosztów i czysta energia oraz swoboda (nie tak jak kiedyś, gdy po wjeździe na pole pierwsze czego szukałem, to gdzie są gniazdka.

 

PS. Właśnie policzyłem, że solar już mi się zwrócił (po 2 sezonach). Teraz spłaca mi się akumulator :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sądzicie, jak się sprawdzą używane panele? Jest taka oferta, że panel ma znamionnowo 130Wp, sprzedawca mówi, że 10% spadło na wydajności, zabawka kosztuje 160zl, a Pan daje miesiąc gwaeancji na rozruch. Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sądzicie, jak się sprawdzą używane panele? Jest taka oferta, że panel ma znamionnowo 130Wp, sprzedawca mówi, że 10% spadło na wydajności, zabawka kosztuje 160zl, a Pan daje miesiąc gwaeancji na rozruch. Co Wy na to?


W Katowicach miałem takie panele w rękach, ale stare były, nie zdecydowałem się na zakup. Teraz jak nowy zestaw kosztuje grosze w Jula z regulatorem i zestawem do montażu po co się męczyć ze starym dużym gratem.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, witus napisał:

Teraz jak nowy zestaw kosztuje grosze w Jula z regulatorem i zestawem do montażu po co się męczyć ze starym dużym gratem.

Może ktoś powiedzieć jakiej max pojemności aku można podłączyć do tego mniejszego zestawu z Jula aby doładowywał poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakie masz zapotrzebowanie na prąd, najpierw sobie oblicz ile będzie Ci potrzebne, później dobierz solar, który zapewni doładowanie.

Czym większy aku to dla niego bezpieczniej, jak będziesz wykorzystywał ze 100Ah 20-30 %  pojemności to nic mu się nie stanie i będzie służył latami. Z małego aku  wyciągniesz  80 % , kilka takich cykli i bateria papa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, witus napisał:

Teraz jak nowy zestaw kosztuje grosze w Jula z regulatorem i zestawem do montażu po co się męczyć ze starym dużym gratem.

 

Rzuć jakimś linkiem, bo na stronie Jula niczego mi nie znajduje. 

Edit. Ok, znalazłem po wpisaniu "panel". To coś warte? Ten regulator do czegoś się nadaje?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena wygląda atrakcyjnie 

Ktos już montował ten zestaw z Juli, cena mocno skłania do przemyślenia takiego zakupu ... z drugiej strony moja przyczepa zimuje pod wiatą ... aku 85Ah dołąduję w nockę z sieci i mam z głowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Thomas napisał:

Wszystko zależy jakie masz zapotrzebowanie na prąd, najpierw sobie oblicz ile będzie Ci potrzebne, później dobierz solar, który zapewni doładowanie.

Czym większy aku to dla niego bezpieczniej, jak będziesz wykorzystywał ze 100Ah 20-30 %  pojemności to nic mu się nie stanie i będzie służył latami. Z małego aku  wyciągniesz  80 % , kilka takich cykli i bateria papa. 

Tak tak, wiem że to nie od tej strony jest pytanie i powinno sie zapotrzebowanie wyliczyć. Mam do movera aku bodajże 38Ah, który tylko sporadycznie  i krótkotrwale jest używany jako żródło zasilania 12V w przyczepie (np. na postojach w drodze, światło, pompka) i myślałem nad podłączeniem do niego solara. Choć pewnie lepiej juz inwestując w montaż solara dać większy aku, albo drugi dodatkowy i mieć z tego większy pożytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć jakimś linkiem, bo na stronie Jula niczego mi nie znajduje. 
Edit. Ok, znalazłem po wpisaniu "panel". To coś warte? Ten regulator do czegoś się nadaje?


Teściom montowałem zestaw z takim regulatorem za 50 zł ... wrócili po dwóch miesiącach zadowoleni.

Jak będzie problem kiedyś z tym regulatorem zamówisz nowy i wymienisz w 5 minut. Nie ma czym się przejmować.
Tak tak, wiem że to nie od tej strony jest pytanie i powinno sie zapotrzebowanie wyliczyć. Mam do movera aku bodajże 38Ah, który tylko sporadycznie  i krótkotrwale jest używany jako żródło zasilania 12V w przyczepie (np. na postojach w drodze, światło, pompka) i myślałem nad podłączeniem do niego solara. Choć pewnie lepiej juz inwestując w montaż solara dać większy aku, albo drugi dodatkowy i mieć z tego większy pożytek.


Po co, ja mam taki jak ty do movera i jako jedyne źródło prądu. Nigdy nie zabrakło nam energii ... ja bym nic nie zmieniał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, witus napisał:

Po co, ja mam taki jak ty do movera i jako jedyne źródło prądu. Nigdy nie zabrakło nam energii ... ja bym nic nie zmieniał.

Czyli ten mniejszy zestaw z Juli by wystarczył do tego aku do takich zastosowań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, witus napisał:

 


Teściom montowałem zestaw z takim regulatorem za 50 zł ... wrócili po dwóch miesiącach zadowoleni.

Jak będzie problem kiedyś z tym regulatorem zamówisz nowy i wymienisz w 5 minut. Nie ma czym się przejmować.

Po co, ja mam taki jak ty do movera i jako jedyne źródło prądu. Nigdy nie zabrakło nam energii ... ja bym nic nie zmieniał.

 

Czyli montowałeś im ten zestaw z Jula? Kleiłeś go? Warte to coś? Nie odleci z dachu?

Muszę sprawdzić u siebie czy mi to wejdzie na dach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli montowałeś im ten zestaw z Jula? Kleiłeś go? Warte to coś? Nie odleci z dachu?

Muszę sprawdzić u siebie czy mi to wejdzie na dach...

@jacek00 po co Ci solar? Też rozważałem ale mając klimę i tak będziesz się podpinał pod 230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.