Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

9 minut temu, byry007 napisał:

Możesz przypomnieć jaki klej używałes? Ile lat dokładnie wytrzmało? Słyszałem że klej ogólnie trzyma dwa lata później pęka.

Marki kleju na pewno nie, był to klej do wklejania szyb samochodowych i był też primer

Wytrzymało coś koło 6-7 lat

 

 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle.. Ja jestem właśnie przed montażem i teraz się jednak zastanawiam, czy dodatkowo nie przykręcić.
Bo co prawda używałeś Konradzie kleju do szyb a nie sikaflexu 252 którego tu wszyscy tak bardzo chwalą.. Ale szczerze też jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś pisał, że u jiego np 10 lat już trzyma... A co przykręcone, to przykręcone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle.. Ja jestem właśnie przed montażem i teraz się jednak zastanawiam, czy dodatkowo nie przykręcić.
Bo co prawda używałeś Konradzie kleju do szyb a nie sikaflexu 252 którego tu wszyscy tak bardzo chwalą.. Ale szczerze też jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś pisał, że u jiego np 10 lat już trzyma... A co przykręcone, to przykręcone...


W dawnych czasach ludzie sobie takich porad udzielali, żeby kleić panele klejem do szyb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ja siek napisał:

No nieźle.. Ja jestem właśnie przed montażem i teraz się jednak zastanawiam, czy dodatkowo nie przykręcić.
Bo co prawda używałeś Konradzie kleju do szyb a nie sikaflexu 252 którego tu wszyscy tak bardzo chwalą.. Ale szczerze też jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś pisał, że u jiego np 10 lat już trzyma... A co przykręcone, to przykręcone...

IMO problemem jest aluminium, wiemy że ono jest trudne nawet do pomalowania, jeśli się nie przygotuje powierzchni

W tym samym czasie na ten sam klej mocowali koledzy i nikt nie zgłasza problemów, ale tam był plastik do dachu

 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, konrad_b napisał:

Z tym klejeniem do aluminium to trzeba uważać, u mnie po kilku latach klej do szyb puścił

IMG_20190518_122802.thumb.jpg.e0ac7afa7985db5cc6b51c11684b4c61.jpg

imageproxy.php?img=&key=007cab40b20cff46imageproxy.php?img=&key=007cab40b20cff46IMG_20190518_122932.thumb.jpg.79ee059566bff1d7b17d2e64ee321a39.jpg

Od starego lakieru nie idzie oderwać, a profil alu odpadł, dobrze że wyszło przy wiosennym myciu a nie na trasie ?imageproxy.php?img=&key=007cab40b20cff46imageproxy.php?img=&key=007cab40b20cff46

Na moje oko, po śladach na aluminium widać, że klej po dociśnięciu nie stworzył "zamkniętej przestrzeni" czyli mogła się tam dostawać woda i w zimie robić szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówicie, że mam nie panikować i spokojnie, bez dziurawienia dachu, kleić uchwyty z ABSu? :D

7 godzin temu, witus napisał:

W dawnych czasach ludzie sobie takich porad udzielali, żeby kleić panele klejem do szyb.

 

No wiesz... Kto wie co będziemy mówili o sikaflexie 252 za kilka(naście) lat... Hehe... ;) o zgrozo! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ja siek napisał:

, kleić uchwyty z ABSu?

Według mnie one nie są do tego przystosowane - zbyt mała powierzchnia klejenia - dlatego @Thomas dodał blachę :ok:

11 minut temu, Ja siek napisał:

Kto wie co będziemy mówili o sikaflexie 252 za kilka(naście) lat

To, że na dany moment była to jedna z najlepszych, sprawdzonych technologii klejenia.

Dodatkowo myślę, że panele elastyczne będą miały coraz większy udział w karawaningu. Łatwe do przyklejenia, lekkie i bezpieczne. Ceny będą spadać i panele elastyczne będą coraz bardziej opłacalne. Pamiętajmy, że w standardowych panelach trzeba dokupić drogie uchwyty i drogi klej. A to, że panele elastyczne mają trochę mniejszą sprawność, to raczej nie będzie większym problemem. Kupujesz większą powierzchnię i już. Możesz wykorzystać załamania dachu itp. A nagrzewanie dachu to chyba taki trochę mit. Kto to zweryfikował? Kto postawił obok siebie dwie takie same przyczepy, jedna z panelem drug bez i zweryfikował temperatury w przyczepie? Przecież i tak jest tam izolacja, dodatkowo w upały otwiera się wszystkie okna, więc nagrzany dach i powietrze go otaczające ucieka do góry.

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, lbuster napisał:

Według mnie one nie są do tego przystosowane - zbyt mała powierzchnia klejenia - dlatego @Thomas dodał blachę :ok:

Hmm.. Thomas używał tych czarnych z Juli, a ja myślałem teraz o tych białych, gdzie Kristofer tak ślicznie (na stronie 7ej czy 8ej) pokazał, że powieezchnia trzymania i klejenia wcale nie jest taka mała.

Ale nie będę się wymądrzał.. Trochę humorystycznie chciałem podejść, z przymróżeniemnoka - widać mi jie wyszło ;)

Ja teraz już zmieniać na płaski nie będę, bo wszystkie części już mam i będę w weekend montował. Zdam Wam z tego relację i zobaczymy co wyjdzie za kilka(naście) lat z tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ja siek napisał:

ja myślałem teraz o tych białych

Te to możesz kleić spokojnie - większość ludzi tak robi. Powyżej była dyskusja o tych juliowych i myślałem, że o te Ci chodzi. 

8 minut temu, Ja siek napisał:

Trochę humorystycznie chciałem podejść

Widać coś nie kumam ostatnio :mlot: 

Ech, śpiący jestem a weekend się zbliża. Starość nie radość :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ;)

Mogłem dokładniej opisać o których uchwytach z ABS myślę ^^

Właśnie - weekend się zbliża z każdą sekundą - czas odpocząć ;)

A o tych płaskich, to też ciekawa myśl, może to faktycznie lepsze? Ale teraz w moim przypadku już musztarda po obiedzie... Wyjazd za tydzień :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lbuster napisał:

A nagrzewanie dachu to chyba taki trochę mit. Kto to zweryfikował? Kto postawił obok siebie dwie takie same przyczepy, jedna z panelem drug bez i zweryfikował temperatury w przyczepie? Przecież i tak jest tam izolacja,

Pewnie testów nie było ale jeśli bez paneli sufit w nasłonecznionej przyczepie potrafi być bardzo ciepły to zakładam, że panel elastyczny odbije mniej promieniowania niż biała blacha. 

Dodatkowo panel na ramie staje się daszkiem i daje cień ;)

Ale łatwość i koszty montażu skłaniają do refleksji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenie! Kupiłem właśnie zestaw:

- sikaflex 252

- primer 210

- cleaner 205

Jak zostanie prześlę / przekażę chętnym :)

Proszę o PW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 31.03.2015 o 09:42, Kristofer napisał:

Powtarzam to wielokrotnie i przy każdej okazji. Oczywiście dla kleju Sikaflex 252 (252i) będzie to "Primer-210". Aktywatora zużyjemy niewiele w stosunku do jego ilości w opakowaniu, a ponadto jest bardzo drogi, dlatego rozumiem opory przed jego zakupem, jednak z całą mocą podkreślam: jest niezbędny!

Jeśli ktokolwiek przykleił panele bez użycia aktywatora, to moim zdaniem popełnił niewybaczalny błąd.

Jest tylko kwestią czasu, kiedy spoina przestanie trzymać. Najgorsze jest to, że wcześniej nie ma jakichkolwiek oznak osłabienia złącza i przekonamy się o tym dopiero, gdy panel odfrunie pod wpływem naporu wiatru.

Chyba miałem sporo szczęścia bo zauważyłem jedną łapę luźną i panel nigdzie nie odleciał.

IMG_20200321_174822.thumb.jpg.ba90724bff28e13d33633c436cf35e07.jpg

Serwis który montował panel prawdopodobnie nie użył primera i nawet nie wiem na co przykleili ale dachu klej trzyma na amen. Nie wrócę tam z reklamacją bo mogę wyjechać z tym samym bublem.

Kupiłem już sikaflex 221 i na szczęście Krzysiek podlinkowałeś ten temat bo pewnie umknąłby mi primer.

I teraz pytanie sa dostępne primery-210 ale najmniejsze jakie znalazłem to 250ml i kosztują prawie 100zł ale są też primery-207 siki i czytając zastosowanie wydaje się bliźniaczym produktem o zastosowaniu również dla tworzyw sztucznych i powłok malowanych. Różnica jest na pewno taka, że 207 jest czarny i występuje w pojemnościach 10ml z ceną około 15zł. Czy to będzie dobry podkład do 252 użytego przy klejeniu paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.