Skocz do zawartości

Pytanie o przyczepy Hobby - prośba o sugestię odnośnie wybor


Olga

Rekomendowane odpowiedzi

Będziemy szukać przyczepy o DMC 1500.

 

To co? Zmieniacie auto?

 

Samochód zostaje ten sam. Mąż był w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i dowiedział się, że zgodnie z dziennikiem ustaw, dokumentami naszego samochodu, tablicą znamionową i rejestracją haka może ciągnąć przyczepę o masie do DMC 1500.

 

 

Muszę pstryknąć ten sylikon to łatwiej będzie pytać. Wygląda to jak spaw aluminiowy lub srebrny sylikon wystający spod aluminiowej listwy. Po prostu wychodzi spod niej. Pstryknę i wstawię zdjęcie, może łatwiej będzie to ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 215
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Samochód zostaje ten sam. Mąż był w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i dowiedział się, że zgodnie z dziennikiem ustaw, dokumentami naszego samochodu, tablicą znamionową i rejestracją haka może ciągnąć przyczepę o masie do DMC 1500.

 

Tylko kierowca musi mieć B+E.

No i rzeczywista masa przyczepy musi być mniejsza od rzeczywistej masy holownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B+E powyżej 3.5 T masy całkowitej dwóch pojazdów. My mieścimy się do 3.5 T więc samo B wystarczy. (Samochód DMC 1930 + przyczepa DMC 1500 kg daje 3.43 T)

 

Muszą się zgadzać 3 wartości:

1. Generalnie chodzi o to, że DMC przyczepy musi być mniejsze niż DMC holownika. (DMC samochodu 1930 - DMC przyczepy 1500kg)

2. Wartość wybita na na tablicy znamionowej pomniejszona o masę DMC samochodu informuje o max masie holowanego pojazdu. (Wartość na tablicy 3430 kg pomniejszona o masę DMC samochodu 1930 kg daje 1500 KG)

3. No i homologacja haka. (na 1500 kg)

 

U nas wszystkie wartości mówią o dopuszczalnej wadze ciągnionej przyczepy do 1500 kg i tego się trzymamy.

Gdy zmienimy samochód będzie potrzeba dorobienia kategorii E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Generalnie chodzi o to, że DMC przyczepy musi być mniejsze niż DMC holownika. (DMC samochodu 1930 - DMC przyczepy 1500kg)

 

Niestety nie DMC przyczepy mniejsze od DMC holownika, a od MW (masy własnej) holownika. Czyli mniejsze od bodajże 1360kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Generalnie chodzi o to, że DMC przyczepy musi być mniejsze niż DMC holownika. (DMC samochodu 1930 - DMC przyczepy 1500kg)

 

Niestety nie DMC przyczepy mniejsze od DMC holownika, a od MW (masy własnej) holownika. Czyli mniejsze od bodajże 1360kg.

 

Na tak zadane pytanie Pan na stacji okręgowej powiedział - "nie, tak nie jest" i pokazał palcem w dzienniku ustaw.

Szukam tego aktu bo mam numer i paragraf aby zacytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga jeszcze raz:

masa własna samochodu nie może być mniejsza od dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy (DMC)– musi być więc większa lub równa.

 

Masa własna pojazdu

 

Z Wikipedii

 

 

Masa własna - według kodeksu drogowego jest to masa pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejem, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego.

 

Dopuszczalna masa całkowita (DMC) według kodeksu drogowego jest to największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

Wasz przypadek jest podobny do tego:

Renault Kangoo ma homologację na ciągnięcie cięższej przyczepy niż sam samochód. Czy możemy ją więc w Polsce ciągnąć?

 

W Polsce – nie. Przepisy ruchu drogowego na to nie pozwalają, a homologacja mówi nam m.in. o warunkach technicznych pojazdu i nie daje właścicielowi pojazdu prawa do nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Dura lex, sed lex – czyli, twarde prawo, ale prawo.

 

┼╣ródło: http://www.polskicaravaning.pl/?a=article&section=1&query=&nr=11/2007&nr2=11/2007&id=280&lg=pl&uid=&sid=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak zadane pytanie Pan na stacji okręgowej powiedział - "nie, tak nie jest" i pokazał palcem w dzienniku ustaw.

Szukam tego aktu bo mam numer i paragraf aby zacytować.

 

To może ja:

Art. 88 ust. 2 pkt 3 b Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

kategorii B:

pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz rozumiemy, że wybór przyczepy jest to kwestia danego egzemplarza a ni marki czy typu bo możliwości w danym modelu jest zaskakująco wiele!

 

juz o tym gdzies pisalam :hehe: trzeba poprostu ogladnac czy poczytac w ogloszeniach o kazdej przyczepie. Z przyczepami jest podobnie jak z autami, mozna miec golego Golfa ale tego samego Golfa mozna miec ze wszystkim co bylo przewidziane w tym modelu i ktos sobie dokupil jako dodatek.

 

ps nie sluchaj pana z diagnostyki, posluchaj chlopakow, bo prawde Ci powiedza :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż .. chwilowo jesteśmy zagotowani i robimy przerwę. :bukiet::hehe::hehe:

 

Generalnie mamy kilka możliwości:

1. Możemy kupić mniejszą przyczepę

2. Wymienić samochód i kupić większą przyczepę

3. Wymienić samochód, kupić dużą i zrobić E

4. Odpuścić sobie

 

I czas pokaże ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi ale jestes w goracej wodzie kapana :bukiet:

 

1. mozecie kupic mniejsza przyczepe

2. mozecie kupic wieksza przyczepe do 1500kg czyli zrobic E

 

w obu przypadkach nie musicie zmieniac auta

 

ps. podaj mi dokladne dane tego waszego autka tz rok produkcji, silnik i ile ma koni.. to sprawdze pi razy drzwi jak to bedzie jezdzic z taka wieksza przyczepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule ja już nic nie rozumiem z tych przepisów, zaraz mnie szlak trafi na miejscu i padnę na serce, bo ciśnienie mam i tak o wiele za wysokie a furiat ze mnie straszny!!!

 

Czy w takim razie, po raz ostatni nasz samochód o DMC 1930 a masie własnej 1360 może ciągnąć przyczepę 1500 DMC czy nie!!!!!

 

a) nie

:bukiet: tak jak będzie prawo jazdy B+E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Nawet jak zmieścicie się w przepisach, to wiedzcie, że im cięższa przyczepa, a lżejszy samochód, to jazda coraz mniej przypomina bułkę z masłem, a staje się ciężkim chlebem. W szczególności gdy holuje się stosunkowo wysokim, ale lekkim holownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule ja już nic nie rozumiem z tych przepisów, zaraz mnie szlak trafi na miejscu i padnę na serce, bo ciśnienie mam i tak o wiele za wysokie a furiat ze mnie straszny!!!

 

Czy w takim razie, po raz ostatni nasz samochód o DMC 1930 a masie własnej 1360 może ciągnąć przyczepę 1500 DMC czy nie!!!!!

 

a) nie

:bukiet: tak jak będzie prawo jazdy B+E

 

Samochód o masie własnej 1360 kg może ciągnąć przyczepę o DMC 1360 kg niezależnie od posiadanej kategorii prawa jazdy.

 

Czyli odpowiedź a. Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód o masie własnej 1360 kg może ciągnąć przyczepę o DMC 1360 kg niezależnie od posiadanej kategorii prawa jazdy.

 

Nie.

Jest tak jak ja napisałem. Z B+E jest tylko ograniczenie rzeczywistych mas przyczepy i holownika, no i oczywiście techniczne podane przez wytwórcę auta i haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.