Skocz do zawartości

Pytanie o przyczepy Hobby - prośba o sugestię odnośnie wybor


Olga

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 215
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tym razem znowu zgłaszam się z problemem :bukiet: Mam nadzieję, że mnie nie odstrzelicie bo ciągle coś marudzę. Mam jeszcze kilka pytań natury księgowej no ale dotyczy to przyczepy.

 

1. Kupowanie przyczepy nowej za granicą od dealera

 

- czy wprowadzając taki zakup w koszty muszę doliczyć Vat do ceny zapłaconej w salonie

- czy jeżeli przyczepy nie wpuszczam w koszty a kupuję ją "dla siebie"" to na granicy muszę coś doliczyć w domyśle podatek Vat

 

2. Kupowanie przyczepy używanej za granicą

 

- gdy kupuję przyczepę używaną w salonie, dostaję też fakturę i czy wpuszczając ją w koszty muszę doliczyć Vat

- czy za używaną przyczepę, którą zostawiam dla siebie i nie wpuszczam w koszty też muszę jakiś podatek odprowadzić?

- co się dzieje z podatkami, gdy kupuję przyczepę od osoby prywatnej

 

 

Moje rozważania wzięły się stąd, że cena nowych przyczep u nas w kraju powiększona jest o 22% Vat'u, za granicą jest netto i czy przywożąc ją do kraju muszę jej koszt powiększyć o Vat czy nie. Bo wtedy opłacałoby się przy nowej przyczepie kupić ją u naszych sąsiadów. I zależnie co z podatkiem, postępować dalej albo wpuścić w koszty albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż mówi, że piszę nieczytelnie i niepotrzebny felieton. Więc mam zadać pytanie inaczej :bukiet: w końcu samiec przewodnik wie lepiej B):) :)

 

Co dzieje się z Vatem gdy się kupuje używaną lub nową przyczepę w Niemczech na fakturę od dealera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Olga !!!

kupując cokolwiek za granica kupujesz bez podatku VAT, dlatego, że jest to obrót wewnątrzwspólnotowy i sprzedawca nie dolicza Tobie VAT-u wg stawki obowiązującej w kraju zakupu-sprzedaży a Ty jesteś zobowiązana zapłacić VAT wg stawki kraju gdzie zamieszkujesz...

w ten sposób możęsz wprowadzić zakupioną przyczepkę w koszty swojej działalności ale do takiej transakcji wymagany jest numer NIP wewnątrz wspólnotowy i tym włąsnie sposobem zakupiony towar za granica może zostać środkiem trwałym w Twojej firmie ( być Twoim "kosztem" )

 

natomiast gdy kupujesz przyczepe od osoby prywatnej masz umowe kupna-sprzedaży ( nie fakturę ) i po przetłumaczeniu tej umowy z przeglądem tzw "zerowym" udajesz sie do WK rejestrować przyczepe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Olga !!!

kupując cokolwiek za granica kupujesz bez podatku VAT, dlatego, że jest to obrót wewnątrzwspólnotowy i sprzedawca nie dolicza Tobie VAT-u wg stawki obowiązującej w kraju zakupu-sprzedaży a Ty jesteś zobowiązana zapłacić VAT wg stawki kraju gdzie zamieszkujesz...

w ten sposób możęsz wprowadzić zakupioną przyczepkę w koszty swojej działalności ale do takiej transakcji wymagany jest numer NIP wewnątrz wspólnotowy i tym włąsnie sposobem zakupiony towar za granica może zostać środkiem trwałym w Twojej firmie ( być Twoim "kosztem" )

 

natomiast gdy kupujesz przyczepe od osoby prywatnej masz umowe kupna-sprzedaży ( nie fakturę ) i po przetłumaczeniu tej umowy z przeglądem tzw "zerowym" udajesz sie do WK rejestrować przyczepe !

 

Ale jesteście niezawodni :bukiet: Bardzo dziękuję B):):)

 

Effendi - a jeżeli kupię nową przyczepę w Niemczech i nie chcę jej wprowadzić w koszty, to też muszę Vat odprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups ... szkoda

 

Tak kombinowałam, że taniej jest kupić za granicą niż u naszego krajowego dealera bo u nas doliczają Vat, a tak warto byłoby pojechać po przyczepę i kupić u sąsiadów byłoby aż o 22% taniej.

 

Jeszcze na koniec jedno pytanie - czy do przyczep używanych też dolicza się Vat czy tylko do nowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu możesz trochę się dowiedzieć

http://unfallwagen.net/porady/pozostale/9/

 

hmmmm a w tym artykule napisane jest

"...Przede wszystkim nie występuje w tym przypadku akcyza ani podatek Vat. Oczywiście pod warunkiem, że przyczepę zakupimy w jednym z krajów UE. Aby zarejestrować przyczepę potrzebne będą następujące dokumenty: umowa kupna-sprzedaży bądź faktura zakupu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku obowiązku uiszczenia podatku Vat (formularz Vat 24), badanie techniczne oraz jakieś dokumenty samej przyczepy..."

 

Czy mam rozumieć, że jak kupuję przyczepę dla siebie na na firmę to vetu nie płacę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli z Niemiec to - 19% a nie 22 .. bo w Niemczech jest 19% -towy Vat.

Vat dolicza kazdy dealer i handlarz obojetnie czy to jest nowa czy stara przyczepa.

 

ps a ogolnie to na przyczepy jest Vat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli z Niemiec to - 19% a nie 22 .. bo w Niemczech jest 19% -towy Vat.

Vat dolicza kazdy dealer i handlarz obojetnie czy to jest nowa czy stara przyczepa.

 

Ok - czyli cena w salonie jest brutto (chociaz lepiej się dowiedzieć wcześniej) i już za nią Vetu naszego krajowego 22% płacić nie muszę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps a ogolnie to na przyczepy jest Vat ?

 

Generalnie nie wiem ale u nas w salonach jest, co dziwne nie jest z racji obowiązku Vatowego sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie to jest tak ze w salonie placisz netto jezeli masz ten nr NIP wspolnoty i w kraju placisz 22%. Jezeli nie masz numeru, to placisz brutto ale podbijasz na granicy czy urzedzie celnym ze towar zostal wywieziony i z tym kwitem zwracaja Ci w miejscu zakupu 19% ale w Polsce musisz zaplacic 22% ... ale nie wiem czy tyczy sie to przyczep.

 

ps tylko ja sie nadal zastanawiam czy przyczepy obowiazuje VAT? ale te sprowadzanie przyczepy, bo kazdy towar podlega jakims tam vat-owym oplatom w kazdym kraju, ale sa przeciez towary przy ktorych placi sie mniejszy vat i towary ktore sa z tego vatu zwolnione przy wwozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.