Skocz do zawartości

Ogrzewanie Primus 2480


Rekomendowane odpowiedzi

Jacek . Ja podłączyłem w mojej budce przy - 10 reduktor 50 i :pupa: . Piec nie chciał zaskoczyć . Zamieniłem na oryginał 200-500 i jest OK . Wymieniłem węze na nowe . Znalazłem firmę , która mi zacinęła końcówki i czekam na rozpoczęcie sezonu ( chyba już niedługo :yay: ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://alde.se/produkter/mobil?page=3531'>http://alde.se/produkter/mobil?page=3531 tu jakiś dedykowany nieoryginalny, strona producenta

http://alde.se/produkter/mobil?page=3531 oferta sklepu oryginał, jest tam  też 200-500

http://www.campingvaruhuset.se/gasol-tillbehor/reducerventiler/reducerventil-50kpa-pol?externalsearch=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Drugiego linku ten http://www.campnet.se/start3.asp?AvdID=13&Sida=0

 

Nie wiem czemu wszędzie reduktor dedykowany do naszych prymusów jest 500mbar, ja też miałem oryginał z regulacją 200-500.

 

Z tego co pamiętam to w mojej  instrukcji primusa pisało, że normalna praca jest na jednym palniku-pewnie 200mbar przy regulacji reduktora.Dopiero przy temperaturze poniżej -15stC powinno się włączyć drugi palnik. O trzecim piszą po prostu że włączenie go wykorzystuje pełną moc pieca-czyli pewnie się go nie używa jeśli reduktor jest prawidłowy.

 

Moje wnioski są takie, że te 500mbar nie jest potrzebne, do normalnej pracy do -15stC wystarczy 200mbar. Więc zamiast kombinować i łamać sobie głowę zamawianiem przesyłki po szwedzku lub przez pośredników gdzieś z zagramanicy wystarczy kupić u nas coś takiego:

http://www.igaz.pl/index.php?p380,reduktor-gok-75-150-mbar-1-5-kg-h-wyjscie-1-4lh 150mbar to prawie 200 :P. Ja się przymierzam do kupna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Macieju również patrzyłem na ten sam reduktor i zapewne go zamówię, nie chciałem pisać o tym gdyż ten reduktor jest do zastosowań stacjonarnych a nie mobilnych :oslabiony:  i zapewne zaraz to zostanie wytknięte że to niebezpieczne :wpysk: , choć przy odrobinie zdrowego rozsądku pewnie będzie działał znakomicie a i cena bardziej przyzwoita.  Jak tez wiadomo wszem i wobec karawaning to nie jest tania zabawa więc pewnych kosztów nie da się uniknąć by czerpać w pełni zadowolenie z korzystania ze sprzętu jaki się posiada.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może taki byłby lepszy (0,35-1,5 bar) :hmm: :

post-8228-0-25868300-1453048998.jpg

 

https://www.gasprofi24.de/gas-technik/regler-druckminderer/gok-gasregler-mit-kombianschluss-3-8-lks/a-6241/

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Krzysiu oczywiście że byłby lepszy tyle że by trzeba zamówić i jak to bywa z tym związane problemy zniechęcają mnie przed tą procedurą :pad: . Zakres tego reduktora jest świetny w pełnym zakresie by można regulować w miarę potrzeb ( i oszczędzać gaz) , ciekawe jeszcze jak jest podzielona skala regulacyjna.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Nie zwróciłem uwagi , że jest stacjonarny bo był w dziale turystyczno kempingowe. Myślę jednak, że gdyby zastosować za nim reduktor kempingowy na 30/50mbar to powinno to poprawić bezpieczeństwo. Swoją drogą ja podczas jazdy używam prądu do lodówki a reduktor mam zakręcony. Różnicy w spalaniu nie zauważyłem.

 

Kristofer, nie wiem ile ma oryginalny primus ale ogólnie turystyczne reduktory mają wydajność 1,5kg/h a ten z twojego linku 3kg/h. Nie wiem jaki to ma wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, nie wiem ile ma oryginalny primus ale ogólnie turystyczne reduktory mają wydajność 1,5kg/h a ten z twojego linku 3kg/h. Nie wiem jaki to ma wpływ.

 

W tym przypadku żadnego. Jak sam zauważyłeś, jest to wydajność. Po prostu można w przyczepie dołożyć jeszcze coś na gaz, bo reduktor sobie poradzi do max 3kg/godzinę, a to baaardzo dużo.

Gorzej by było, gdyby jego wydajność była niższa, np. 0,75 kg/h. Wtedy mogłoby się okazać, że piec dostaje zbyt mało gazu i nie może pracować z pełną mocą, albo jednoczesne włączenie pieca i kuchenki, ograniczy wydajność każdego z tych urządzeń.

Wyższa wydajność reduktora w niczym nie szkodzi.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie patrzyłem akurat w jakim dziale jest ten reduktor a jedynie zwróciłem na oznaczenia na pokrętle , i nie ma oznaczeń typu kamper , przyczepa co powinno być jeśli ma zastosowanie do mobilnych pojazdów.

 

post-1979-0-58270600-1453050473_thumb.jpg

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie i zadajcie pytania o ten reduktor (GOK Nr. 0162300) tu:

 

post-8228-0-18722000-1453050880_thumb.jpg

 

Pamiętam, że GOK ma też w ofercie jakieś reduktory 200 - 500 mbar, ale nie interesowałem się tym, bo nigdy ten zakres nie był mi potrzebny, więc nic na ich temat nie powiem - wiem tylko, że są lub przynajmniej kiedyś były.

Czy są wersje dla karawaningu :niewiem:  - trzeba dopytać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem zapytanie do firmy IGAZ o to jaki reduktor można zastosować za omawianym wcześniej 150mbar aby zredukować ciśnienie do 30mbar. Pani z działu handlowego odpowiedziała, że wystarczy zwykły reduktor 30mbar i podała link http://www.igaz.pl/index.php?p210,reduktor-gok-en61-30-mbar-cemping. Co ciekawe wg specyfikacji ten reduktor(reszta też) jest ma min. na wejściu 0.5bara. Przypuszczam, że handlowiec nie wie co sprzedaje-w sumie norma w Polsce.

 

Z kolei w rozmowie telefoniczne j przedstawicielką firmy GOK(z linku Kristofera) zapytałem o reduktor 150-200mbar lub większy do karawaningu.

W skrócie: "eeee to takie są? W przyczepach stosuje się 30 lub 50..."

Następnie pani poszukała i zaproponowała mi w/w 150mbar jako karawaningowy...

Potem znalazła u siebie w bazie jakiś 100mbar ponoć już do zastosowań w czepce, niestety nie mają go w ofercie. Podobno ma on wyjście skręcane na sztywny przewód 8mm, co jest dość dziwne :hmm: . Miałem dostać na maila jego zdjęcia, niestety nie dostałem.

 

Podsumowując na chwilę obecną jedyny w Polsce i w rozsądnej cenie to ten 150mbar. Myślę, że najbezpieczniej zamontować go na trójniku przy butli z oddzielnym zaworem równolegle z 30/50mbar i montować dopiero na miejscu docelowym :skromny:. Prawdopodobnie taki patent wejdzie tylko na butlę bez kołnierza.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak sie zastanawiam, skoro to ogrzewanie potrzebuje 500mbar a urzadzenia 50 lub 30mbar, to jak to jest/było rozwiązane od nowości?

Przecież producent powinien to przewidzieć.

Czy wszyscy macie poprzerabiane juz instalacje gazowe w cepkach? Nie można tego podejrzeć w jakieś "nowej" w ktorej jest Alde?

Może instalacja sie rodziela na osobne nitki do pieca i do reszty i na tej nitce jest jakieś miejsce na inny reduktor albo coś w tym stylu?

Tylko gdybam ale nie chce mi się wierzyć ze od nowości nie jest to już przemyślane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.