Skocz do zawartości

Ogrzewanie Primus 2480


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Macieju nie wiem gdzie to napisałem lecz pełną sprawność pieca nie da rady uzyskać na jednym palniku przy reduktorze 50mbar, piec pracuje na dwu palnikach czyli około 3700 Wat i to wystarczy do ogrzania przyczepki przy temperaturach nie niższych niż 5 stopni, w zasadzie do ogrzania przyczepki wystarczy moc 2000Wat ( taki mam piec elektryczny wykonany samodzielnie) i podczas pracy jest w stanie rozgrzać system do temperatury powrotu 45stopni w porywach 47stopni.

 

post-1979-0-85758600-1492201220_thumb.jpg

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...

Zjąłem się ostatnio w wolnym czasie testowanie ogrzewania PRIMUS 2450. Na wszystkich palnikach pracuje ok. Pompa obiegowa również pracuje. Natomiast płyn w instalacji osiąga ok 35 stopni  w zbiorniczku i to jest max. Grzejniki wewnątrz ledwo ciepłe. Jak wyłączę pompkę to zaczyna prawie wrzeć w piecu. Pytanie czemu nie osiąga wyższej temperatury? Podkrecając ciśnienie na reduktorze piec bardzo się rozgrzewa, rzekłbym że aż do czerwoności. Co może być nie tak? System na pewno nie jest zapowietrzony bo na piecu elektrycznym działa bez zarzutu. Pomożecie? Jak długo nagrzewa się wnętrze waszych przyczep z podobnymi piecami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na elektrycznym który ma mniejszą wydajność jest ok, to obstawiałbym reduktor który pewnie jest oryginalny i bardzo stary lub zapchane dysze, są pod piecem, trzeba go wymontować. Tak czy siak reduktor jeśli jest oryginalny koniecznie wymaga wymiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oczywiście popieram przypuszczenia Macieja, reduktor się skończył, chyba że jest z regulacją to go odkręć na maxa i wtedy sprawdź poprawność działania instalacji.

Pozdrawiam serdecznie i czekamy na opis usunięcia usterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak go odkręcę na max to czapka pieca nagrzewa się do czerwoności. Przy wyłączonej pompce prawie gotuję płyn, kiedy włączę pompkę dalej ten sam problem. Natomiast przy otwarciu na max reduktora podaję bardzo dużo gazu, płomień aż wychodzi spod obudowy komina.


Wysłane z mojego motorola one przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cymesspol1 napisał:

Jak go odkręcę na max to czapka pieca nagrzewa się do czerwoności. Przy wyłączonej pompce prawie gotuję płyn, kiedy włączę pompkę dalej ten sam problem. Natomiast przy otwarciu na max reduktora podaję bardzo dużo gazu, płomień aż wychodzi spod obudowy komina.


Wysłane z mojego motorola one przy użyciu Tapatalka
 

Witam, widzę kolego że bardzo ryzykujesz używając piec z takim reduktorem, po twoim opisie rzecz jasna jest że reduktor nie spełnia już swojej roli i nadaje się do utylizacji ( natychmiast), używając pieca gazowego nie powinno się bezwzględnie odłączać pompy obiegowej grozi to uszkodzeniem pieca wewnątrz - komory spalania oraz czujników temperatury czuwających nad poprawną pracą pieca. Radziłbym koledze podstawić tą przyczepę komuś kto to ogarnia i sprawdzi poprawność działania instalacji gazowej i wymianę uszkodzonych elementów tej instalacji. Lepiej wymienić coś nawet na zamienniki niż używać niesprawnej i doprowadzić do nieszczęścia.

Moim skromnym zdaniem piec działa poprawnie lecz na jego poprawne działanie bardzo duży wpływ ma właśnie reduktor i poprawne ciśnienie w samym piecu, czas rozgrzania się grzejników jest uzależniony od temperatury panującej w danej chwili. Moja przyczepka przy -5 stopniach potrzebuje około 3 godzin do pełnego rozgrzania ( poduchy ciepłe) a utrzymanie temperatury wewnątrz na poziomie 28stopni nie stanowi żadnego problemu. Przyczepka jest zasilana tylko i wyłącznie samym PROPANEM BP .

Pozdrawiam serdecznie i oczekujemy na opis naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na elektrycznym temperatura jest wysoka to sam obieg cieczy w układzie jest poprawny, czyli nie jest zapowietrzony i pompka sprawna. Jeśli pięć gazowy rozgrzewa się "do czerwoności" a grzejniki są letnie, dodatkowo płomień wydostaje się dołem obstawiałbym że jest zapchany. Gorące powietrze  nie ma właściwego obiegu wewnątrz pieca, prawdopodobnie zamiast w komin idzie dołem. Pieć jest rozbieralny. Jeśli go wyciągniesz to samo czyszczenie kotła jako takiego nie wymaga rozkręca IQ "elementów gazowych" . One w całości są w odkręcanej podstawie pieca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już edycji, ale w celu uzupełnienia poprzedniego postu, dodam że ten piec to nie jest prosta "rura" którą powietrze idzie w komin. Są tam kanały spalinowe(chyba tak to się nazywa) i podgrzane powietrze opływając płaszcz wodny najpierw wędruje do góry, do dołu i w końcu w komin. Z różnych powodów te kanały mogą być mniej drożne, np sadza lub rdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.