Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

patriks, u mnie ponad i tydzień : żarówki, TV , tuner na 12V pompka wody aku 75Ah , przy czym na dachu solar, który doładowuje aku , jeśli chcesz w takie miejsca jeździć gdzie nie ma 230V pomyśl o bateriach solarnych , inaczej aku przy TV , dekoderze i żarówkach pociągnie Ci 2 lub 3 dni czyli weekend może dasz rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałeś, że tv i tuner masz na 12V?

 

Myślę raczej o użytkowaniu przetwornicy i solara w czasie jazdy na postojach nocno-odpoczynkowych i czasami gdzieś gdzie nie będzie dostępu do 230V. Tak sprawię sobie na przyszły sezon solar + przetwornicę, ale nie będę wymieniał oświetlenia na diody i osprzętu na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałeś, że tv i tuner masz na 12V?

 

tak TV na 12 i tuner Polsatu też na 12, jeśli myślisz o przetwornicy z 12 na 230 aku jeszcze krócej wytrzyma , trzeba doliczyć straty prądu .

Też masz przetwornicę z 12 na 230 1000W , ale ją sporadycznie używam do tego zrobiłem przedłużacz 4 m z gniazda samochodu do budki w razie jakby prądu brakło - styki 13 pinowe i jedno zasilanie prądowe idzie na przetwornice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, straty ale ładowanie podczas jazdy z solara, ewentulanie wcześniej prostownik, na nocne oświetlenie i oglądanie tv nie bardzo ufam czy starczy... muszę w końcu usiąść, odczytać moce urządzeń i przeliczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patriks, solar ładuje nie tylko w czasie jazdy - ładuje z ogniw na dachu i ładuje póki jest światło nawet od księżyca :czerwona: , ale zapewne to ładowanie jest marne, albo wcale chyba , że pełnia i mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirek - jak długo taki solar będzie ładował aku +/- 75Ah? Jaki ma prąd ładowania?

Widziałem jakieś solary na allegro: http://allegro.pl/item789787160_ladowarka_sloneczna_13_5v_5w_solar_kable_uchwyt.html

 

coś w tym stylu. Czy to jest jakiś "badziew" czy warto zainwestować?

 

Czy dobrze pamiętam z elektrotechniki, że przy prądzie wyjściowym 0,35A, naładowanie 75A będzie trwało 214 h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój solar ma 38 W i nie wiem ile ładuje moje 75Ah aku , solar ma doładować prąd , który z użyłeś wieczorem , do budki wkładam już naładowane aku.

To co w linku podałeś do ładowarka 5 W

Tu na forum sporo już o tym pisano np tu http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=127&highlight=baterie+s%B3oneczne wrzuć w wyszukiwarkę słowa: solar lub baterie słoneczne znajdziesz te tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras, czy dobrze myślę, że tego typu prądownica pozwala zapobiec przed zbyt niskim napięciem?:

http://allegro.pl/item759175374_przetwornica_azo_12_230v_1000w_ce_sklep_wawa.html

 

gfizyk, Naprawde nie potrafie odpowiedzieć na zadane pytanie :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przy prądzie wyjściowym 0,35A, naładowanie 75A będzie trwało 214 h?
Mnie wyszło 428h - sprawność ładowania akumulatora wynosi ok 50%, a więc Twój czas mniej więcej razy dwa.

 

PS

Dość mocno z tematu chyba dyskusja odeszła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adi, baterie słoneczne to raczej doładowanie aku , a nie jego ładowanie,

np wieczorem używałeś oświetlenia , powiedzmy 2 czy 3 godz TV , pompka wody , a w dzień bateria doładowuje aku, więc takie przeliczanie bez sensu raczej liczyć jakie z użycie nastąpi w wieczór i czy solar w dzień doładuje te straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.