Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Więc sprzedawca znalazł jedną zaślepkę lecz nie może znaleźć drugiej. Więc sam zasugerował że utoczy nowe z aluminium.

Ja mam tylko czas w sobotę by coś pogrzebać. Jestem świadom okresu reklamacji,jeśli jutro pogoda nie pozwoli , lub wyniknie jakiś inny problem wezmę wolne w pracy w sprzyjającej aurze

Zakupiłem nowe śruby montażowe lecz przewodu nie jestem w stanie zmierzyć na tym etapie. Te co są pewnie będą za krótkie , i ty nasuwa się pytanie jak połączyć bezpiecznie przewody linki 6m² . Myślałem o skrętce tzw splot na warkocz. I izolacja rurka termokurczliwa z klejem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sprzedawca znalazł jedną zaślepkę lecz nie może znaleźć drugiej. Więc sam zasugerował że utoczy nowe z aluminium.

Ja mam tylko czas w sobotę by coś pogrzebać. Jestem świadom okresu reklamacji,jeśli jutro pogoda nie pozwoli , lub wyniknie jakiś inny problem wezmę wolne w pracy w sprzyjającej aurze

Zakupiłem nowe śruby montażowe lecz przewodu nie jestem w stanie zmierzyć na tym etapie. Te co są pewnie będą za krótkie , i ty nasuwa się pytanie jak połączyć bezpiecznie przewody linki 6m² . Myślałem o skrętce tzw splot na warkocz. I izolacja rurka termokurczliwa z klejem

Zaślepki nowe ściągnie Ci każdy sprzedawca karawaningowy. Zamawiałem w Bieruniu z 30 zł za komplet? Nie pamiętam ceny, oryginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Zaślepki są częścią zamienną i jedna kosztuje ok. 24 zł.


[...] nasuwa się pytanie jak połączyć bezpiecznie przewody linki 6m² . Myślałem o skrętce tzw splot na warkocz. I izolacja rurka termokurczliwa z klejem

 

Tulejka (złączka) kablowa 6 mm²

post-8228-0-73044900-1512780171_thumb.jpg

np.: https://www.mezoko.com/pl/p/TULEJKA-ZLACZKA-KABLOWA-MIEDZIANA-6mm/402

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja miałem podobny problem mover przyszedł z odciętymi kablami wiec udałem się do hurtowni elektrycznej zakupiłem kabel pojedynczy 6 mm kwadrat do silników w kolorze czerwonym i czarnym oraz 16 mm kwadrat do zasilenia centrali z akumulatora konektory  do silników zakupiłem w sklepie motoryzacyjnym ale też są na allegro ja bym kabli nie łączył kabli to dodatkowy spadek napięcia oprócz tego zakupiłem hebel do wyłączania wszystkiego przewody wciągnołem do czarnej peszeli i wszystko umocowałem do podłogi od spodu uchwytami do kabli przypomnę że hebel jest obowiązkowy na wypadek sklejenia się styku przekaźnika i widnieje w wszystkich schematach prawidłowego podłączenia napędów 

 

http://allegro.pl/wlacznik-wylacznik-100a-12v-24v-z-gniazdem-i7063526463.html

http://allegro.pl/odlacznik-wylacznik-pradu-hebel-akumulatora-12-24v-i5873322557.html

http://allegro.pl/glowny-wylacznik-pradu-rygiel-hebel-2-klucze-i6684137904.html

http://allegro.pl/konektor-nasuwka-damska-zenska-9-5-3-0-6-0mm2-i6929695335.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten temat trochę mnie zaczyna przerażać i przerastać  zakup używanego movera .

Najważniejsze pytanie czy warto zaoszczędzać te kilka stówek i martwic się czy jest on sprawny, dokupować brakujace elemnety, problemy z montażem itp. Muszę dobrze przemyśleć tą sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam, i ślinka cieknie. Tak jak do tej pory moverowi mówiłem "nie", tak chyb poszperam za używką i założę. W nowym holowniku nie udało się domówić kamery cofania (samochód wjeżdżał na taśmę, kiedy ja siedziałem u handlowca i dumałem "czy"), więc na to konto moverek (podobne koszta za używkę), i nie będzie problemu z podczepianiem, i nie tylko. Jest racjonalizacja wydatku, żeby się przed żoną wytłumaczyć. Tylko jak ona przeżyje to, że przy przetaczaniu cepy ja robię za fizyczny napęd, ona rządzi?

Niech tylko znajdę w końcu chwilę żeby podjechać i zważyć gada (znaczy się budę), żeby się z ładowności nie wystrzelać. Pod tym kątem, nawet jeśli tak, to będzie musiało być to zasilone z aku bytowego, najwyżej następny będzie musiał być ciupeńkę większy (jest 72Ah pod solarem).

 

BTW. Nie czytałem tematów o napędach, ale po lekturze - jak Kristofer coś rozpisze i rozrysuje, wszystko jest banalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba  niestety doliczyć dodatkowe koszty , na obelink można  kupić za 2516 zł nówka nie śmigany kompletny ze wszystkim .Daje do myślenia.

 

https://www.obelink.pl/akcesoria-techniczne/napedy-osi.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytam, czytam, i ślinka cieknie. Tak jak do tej pory moverowi mówiłem "nie", tak chyb poszperam za używką i założę. W nowym holowniku nie udało się domówić kamery cofania (samochód wjeżdżał na taśmę, kiedy ja siedziałem u handlowca i dumałem "czy"), więc na to konto moverek (podobne koszta za używkę), i nie będzie problemu z podczepianiem, i nie tylko. Jest racjonalizacja wydatku, żeby się przed żoną wytłumaczyć. Tylko jak ona przeżyje to, że przy przetaczaniu cepy ja robię za fizyczny napęd, ona rządzi?

 

Powiedz żonie że to o Twoje zdrowie i Twój kręgosłup chodzi :-) Moja żona po sezonie z moverem sama powiedziała, że to najlepsza rzecz w przyczepie warta każdych pieniędzy :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas po pierwszych wczasach mover trafił na listę zamówień. Plecy dalej bolą ale nie od tego.

 

Wolałbym najgorszy nowy niż najlepszy używany.

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc podsumowanie :

Prace zaczęte o 09h

Prace skończone o 12h z próbami i jazdą.

Montaż dziecinnie prosty po zapoznaniu się z pierwszym wpisem tego tematu. I przestrzeganiem zasad montażu.

Pierwsze podpięcie pod sterownik przewodów od napędów nietrafione wszystko odwrotnie

post-24028-0-04725700-1512818755_thumb.jpg

post-24028-0-93036500-1512818784_thumb.jpg

post-24028-0-62118900-1512818800_thumb.jpg

post-24028-0-02938100-1512818820_thumb.jpg

post-24028-0-62100100-1512818849_thumb.jpg

post-24028-0-98831100-1512818868_thumb.jpg

post-24028-0-58163900-1512818888_thumb.jpg

post-24028-0-42552700-1512818939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do złego skrętu doszedłem co to jest. Zamieniłem silniki na centrali i jest ok

Przewody połączyłem na razie na sztukę do sprawdzenia. Jedną stroną jest dłuższa o około 1,5mb i przy jedzie do przodu jest to widoczne cepką lekko skręca. Najważniejsze że napęd przetestowany. Mam pewność że sprawny. Muchę jeszcze kupić hebel i zamontować centrale oraz pomocować przewody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace skończone o 12h z próbami i jazdą.

 

 

Ale te przewody chyba nie będą sobie ot tak dyndać pod budką? Mam nadzieję, że wsadzisz je wszystkie w peszle, łącznie z przejściem do budy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.