Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wczoraj kumpel był, pomierzył, ogarnął co trzeba i ma zrobić, na wtorek może będzie. Ale najpierw sobie chyba elektryke zrobie żeby coś zacząć grzebać. Tylko nie wiem z tym przepustem, czy napchać na konieć jakiegoś uszczelniacza czy zostawić

Ja montuje w podkowie, na samym tyle budki, bo mam taki nacisk na hak że przedni schowek pod francuzem całkiem pusty, a przedsion ze stelażem z tyłu. Łatwiej będzie mi wyważyć jak na tył dam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Tylko nie wiem z tym przepustem, czy napchać na konieć jakiegoś uszczelniacza czy zostawić

 

Na wszystkich filmikach serwisowych oblepiają pod spodem uszczelniaczem, a na to nawet pryskają ze spraya farbę żeby ładniej wyglądało  :]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie planowałem kable umocować inaczej, ale zrobie tak jak na filmie od kapalana.

 

 

Takie pytanko, wiem że dokładnie trudno to określić, ale mniej więcej przy jakim napięciu na aku mover już nie będzie miał siły pchnąć budy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia "siły", tylko ustawionego progu chroniącego accu przed zniszczeniem.

Najczęściej jest on ustawiany trochę poniżej 11 V. Trzeba pamiętać, że układ wykonuje pomiar pod obciążeniem, więc nie jest on tożsamy z pomiarem, który robimy na wyprowadzeniach accu, gdy prąd nie jest z niego pobierany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że centralka powinna być do 60cm od aku, jest to warunek konieczny? Bo żeby jakoś logicznie ustawić hebel to wychodzi mi tak że od aku do hebla ok metr i od hebla do centralki ok 60cm, może tak być czy odpada? Jak odpada to z jakiego powodu. Kabel mam 10mm, jak kwestia grubości kabla to mogę wymienić na grubszy

I jeszcze jedno pytanko, czy ta blaszka pełni rolę bezpiecznika czy ktoś na sztywno to spiął?post-22353-0-73665300-1512838831_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie konieczny przy standardowo dołączonych do napędu przewodach (centralka / akumulator).

Jeśli u Ciebie wypada dać przewody dłuższe, to zastosuj min. 12 mm² lub więcej (lepsze rozwiązanie) i będzie OK.

Chodzi o nagrzewanie się przewodów oraz spadek napięcia podczas pracy napędu. Pamiętaj, że mówimy o prądzie pow. 100 A

Nie zawsze jest takie obciążenie, ale instalacja musi przewidywać najcięższe warunki pracy (bezpieczeństwo).

Dodatkowo, przy większym spadku napięcia, niż przewidywany, centralka wcześniej może odłączyć zasilanie, mimo iż accu nie jest jeszcze rozładowany do ustalonego progu napięcia.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest to zabezpieczenie!!!

Na "blaszce" powinna być podana wartość (czasem przydaje się mieć taki bezpiecznik w zapasie).

Jeśli wartości nie znajdziesz, to może być podana w instrukcji, a jeśli i tam nie znajdziesz, to możesz zastosować np. ok. 120 -150 A

Są różne wymiary, ale może to być np. taki:

 

post-8228-0-48547000-1512839753_thumb.jpg

 

http://allegro.pl/bezpiecznik-samochodowy-blaszkowy-100a-nowy-fv-i6919786235.html

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne typy napędów i różny prąd przez nie pobierany, a więc i różnej wielkości zabezpieczenia.

Teraz już wiesz, jakie jest w Twoim napędzie założone, ale jeśli kupisz na zapas 100A, to też będzie jak najbardziej OK.

Nawet taka wartość moim zdaniem lepiej się sprawdzi, a swoją rolę również spełni.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.