Skocz do zawartości

Wiata do przyczepy


Dpong

Rekomendowane odpowiedzi

Prawo budowlane nie definiuje pojęcia wiaty ale orzecznictwo NSA już tak. Jeśli są ściany i drzwi to już nie jest wiata.

https://www.prawo.pl/biznes/wiata-definicja,151845.html

Wiatę do 25m2 stawia się na zgłoszenie zachowując inne przepisy dot. budowli i warunek że wiat nie może być więcej niż 2 na 5 arów

Wiata powyżej 25m2 jest budynkiem

taka wiatę i inne budynki stawia się na pozwolenie i tu jest też odpowiedź czemu wiata default_smile.png

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Apropo wiaty, sąsiad parę domów dalej ma wiatę na kampera. Parę dni temu wyjechał, wpadła ekipa podlewarowali wiatę, ucięli nogi, wstawili przedłużki po 30cm i wiatę dźwignęli do góry. A po paru dniach wrócił z nowym, wyższym kamperem ? także wszystko się da, kwestia fantazji :) i kasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Wiatę do 25m2 stawia się na zgłoszenie zachowując inne przepisy dot. budowli i warunek że wiat nie może być więcej niż 2 na 5 arów

Wiata powyżej 25m2 jest budynkiem

Te przepisy w tym roku się trochę zmieniły i pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ”wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację  -  podałem poprzednią wersje przepisu - przepraszam , sprawdziłem - że jest nowela to mnie bardzo cieszy bo własnie planuje wiatę na busa i osobówke syna   i 25m2 byłoby dla nas za mało. Aczkolwiek zastanawiam się czy przy tej wielkości nie korzystniej będzie jednak mi iść w stronę garażu.  
W moim przypadku wiata ma minusy własnie  ze względu na to że musi być przynajmniej częściowo otwarta a i tak duża rozpiętość wiaty rodzi spore koszty materiałowe.

Skąd jednak te dane o dopuszczeniu 50m2  wiaty ?

opublikowana na ISAP Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane tekst ujednolicony . - mówi

Cytat

Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast  wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
.....
14) wolno stojących:
a) parterowych budynków gospodarczych,
b) garaży,
c) wiat
– o powierzchni zabudowy do 35 m2  , przy czym łączna liczba tych obiektów  na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni  działki;
........

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale uciekł czas edycji
Do w/w Ustawy dochodzi jeszcze:   Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Cytat

§ 19. 1. Odległość stanowisk postojowych, w tym również zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od:
placu zabaw dla dzieci, boiska dla dzieci i młodzieży, okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku
opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym, w budynku zamieszkania zbiorowego,
z wyjątkiem: hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska młodzieżowego
i schroniska, nie może być mniejsza niż:
1) dla samochodów osobowych:
a) 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
2) dla samochodów innych niż samochody osobowe:
a) 10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie,
......

2. Stanowiska postojowe, w tym również zadaszone, oraz otwarte garaże wielopoziomowe należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:
1) dla samochodów osobowych:
a) 3 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
2) dla samochodów innych niż samochody osobowe:
a) 6 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie, 
.....

I teraz konia z rzędem  temu co będzie wiedział czy wiata jest stanowiskiem postojowym dla niewymienionej tu przyczepy oraz czy ktoś nie powie nam że jest ona również dla holownika będącego samochodem osobowym lub ciężarowym  albo ze holownik i przyczepa to zgrupowanie pojazdów  - normalnie kocham polskie prawo za "precyzję" "spójność" i  "jednoznaczność"

Bo z kolei PORD definiuje

Cytat

31) ,,pojazd" - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane; 

32) ,,pojazd silnikowy" - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego; 

33) ,,pojazd samochodowy" - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego; 

.....

50) ,,przyczepa" - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem; 

51) ,,przyczepa lekka" - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg; 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Skąd jednak te dane o dopuszczeniu 50m2  wiaty ?

 

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

opublikowana na ISAP Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane tekst ujednolicony . - mówi

Cytat

Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast  wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
.....
14) wolno stojących:
a) parterowych budynków gospodarczych,
b) garaży,
c) wiat
– o powierzchni zabudowy do 35 m2  , przy czym łączna liczba tych obiektów  na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni  działki;

 

dalej czytamy

 

Cytat

 

Art. 29. Pr. bud.

 

Wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę

...

2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa:
...
2)
wiat o powierzchni zabudowy do 50 midx2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 midx2 powierzchni działki;

 

 

na wszelki wypadek moja wiata ma 4x8m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dudek_t napisał:

Nie wypowiadam się na temat sztuki budowlanej bo nie mam o tym zielonego pojęcia. Jednak trafiłem na ten wątek i aż przyjemnie popatrzeć. Niestety nie mogę zrozumieć dlaczego niektórzy z Was budują tylko wiaty bez ścian bocznych? Nie macie wrażenia że opady i woda jako taka nic przyczepie nie zrobią przez 10 lat? Wydaje mi się że dużo większym problemem jest oddziaływanie promieni słonecznych i co za tym idzie promieniowanie UV. Niestety nie mam jak u siebie zrobić niczego do przechowywania przyczepy (brak miejsca) i widzę ze po 3,5 roku plastiki od strony nasłonecznionej są już żółte a nie białe :(

Tomek masz rację.Promienie słoneczne zrobią destrukcje prawie wszystkiego tak jak napisałeś. Nie tylko plastyków ale też gumy. I dlatego zawsze zakładam pokrowiec na lewe koło przyczepy stojąc na kempingu. Prawe koło jest w cieniu bo jest przedsionek. Zresztą przedsionek też dostaje po pupie :)  a jakby był postawiony od maja do września to jego "zmęczenie" byłoby bardziej zauważalne.

Wracając do plastyków u mnie najszybciej  zżółkła  lampa ośw. przedsionka . Sam jestem czemu. Buda stoi w garażu a w sezonie lampa ma cień !! bo albo przedsion albo daszek. Kratki od lodówki ,ramki luków i wc bialutkie jak z fabryki. Przód budy i tylny dolny pas z lampami bez odbarwień. Dźwignia AKS ma pokrowiec więc bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza ale żeby postawić coś w granicy trzeba mieć już pozwolenie przy działce szerokiej jak moja 20 m każdy metr ważny . Jak ktoś ma więcej może spokojnie stawiać wiatę nawet 50 M2

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, byry007 napisał:

Jak ktoś ma więcej może spokojnie stawiać wiatę nawet 50 M2

Jednak  wg cytowanych przepisów musi mieć pozwolenie na budowę a nie leci  na zgłoszenie - Ponowię prośbę o źródło tej informacji o 50m2 - 

 

2 godziny temu, filipert napisał:

na wszelki wypadek moja wiata ma 4x8m

Dla mnie 35m2 to w sumie dość cienko  no chyba że zrobiłbym łamańca krótszy człon na osobówke syna i dłuższy na mojego busa to ze 3-4m2 bym urwał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MARKON napisał:

Dziś policzyłem koszty całą budowa wyniosła nas 5500zl  ? robota ja plus żona 

 

U mnie wyszło max 3000 ale miałem blachę trapezową z odzysku.

Oczywiście też same materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Nie widzę - ale pewnie to dlatego że mam -6 na oczętach :niewiem:  :lol:

Art 29 Ustęp 2 pkt 2 cytowanej przez Ciebie ustawy. 

W dniu 27.11.2020 o 21:36, filipert napisał:

Art. 29. Pr. bud.

 

Wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę

...

2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa:
...
2)
wiat o powierzchni zabudowy do 50 midx2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 midx2 powierzchni działki;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upss sorry -włażę pod stół i odszczekuje  - sam pisałem i idiotyczne kodowanie skopiowałem - faktycznie 50m2 a noc jest jednak od spania a nie pisania postów o 01:17 :)

Przepraszam i dziękuje za zwrócenie mi uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.