Skocz do zawartości

Anteny dvbt do zastosowań mobilnych


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Lepszy pomysł to zakup przedmiotu z aukcji:

http://allegro.pl/aluminiowy-maszt-flagowy-6m-flaga-polski-gratis-i4359731977.html

 

(nie mam nic wspólnego ze Sprzedającym)   :yay:

 

i podzielenie się poszczególnymi częściami (4 maszty o długości 170cm), flaga gratis.

 

Jakby co jestem chętny na jedną z rur  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 427
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Lepszy pomysł to zakup przedmiotu z aukcji:

http://allegro.pl/aluminiowy-maszt-flagowy-6m-flaga-polski-gratis-i4359731977.html

 

(nie mam nic wspólnego ze Sprzedającym)   :yay:

 

i podzielenie się poszczególnymi częściami (4 maszty o długości 170cm), flaga gratis.

 

Jakby co jestem chętny na jedną z rur  :]

Ciekawa propozycja, tylko trochę droższa. Jeden element 1,55m - stawiając antenę na dachu cepki to już jest ponad 2m nad ziemią. Trzeba by wziąć co najmniej 2 elementy tego masztu to już zwiększa koszt o 100%, chyba, że 1 element i jakieś mocowanie w połowie lub górnej części przyczepy. 1,55m x 2 =3,1m wysokość 2 elementów. Według mojego pomysłu maksymalna wysokość masztu to 4m, bardziej prawdopodobne złapanie dobrego sygnału. Oczywiście nie upieram się, że mój pomysł jest naj. Każdy zrobi jak uważa. :]  :]  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A miałeś identyczną czy ta trochę inną białą ufo ?

Z opinii forumowiczów wywnioskowałem, że bez wysuwanego masztu się nie obejdzie, dlatego chciałem kupić tą i pokombinować coś z jakimś wysięgniczkiem teleskopowym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie są dostępne takie jak piszesz.

Już od 60zł -100zł i to w różnych wersjach w zależności od:

 - zasilania  12/24V  lub  USB

 - mocowania  magnes, przyssawka lub zwykły uchwyt 

przykład anteny za 60zl z wysyłką :

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=4576028830

 

Jak myślicie - dobra cena nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz do odbioru TV tunera DVB-T, który posiada opcję zasilania anteny (np. Wiwy albo Manty mają takowe) to rozjerzyj się za anteną której wzmacniacz potrzebuje 5V (pewnie antena z zasilaniem przez USB). Wtedy nie będziesz potrzebował dodatkowego zasilacza/kabla/przedłużacza żeby zasilić antenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.10.2014 o 08:50, schabo78 napisał:

 

Witam krajana !

Antena, o którą pytasz jest znana na rynku od przynajmniej czterech lat. W zasadzie, to cieszę się, że zadałeś to pytanie :ok: .

Jako, że sam używam anteny o charakterystyce dookólnej, zupełnie zapomniałem o tym modelu.

Na początek uwaga: antena jest wybitnie kierunkowa i należy mieć świadomość zalet i wad takiej konstrukcji (wszystko wcześniej w tym temacie zostało już opisane). Dodatkowo, mocowanie anteny jest wyłącznie na cybanty, więc w grę wchodzi montaż do masztu, najlepiej takiego, który jest dedykowany do przyczep i można go ustawiać z wnętrza przyczepy, ale i o tym już było.

Prezentowany przez Ciebie link pokazuje bardzo optymistyczny opis sprzedawcy.

Wielokrotnie już krytykowałem tego rodzaju opisy, które zupełnie nie mają pokrycia w rzeczywistości, ale w przypadku tej anteny jest zupełnie odwrotnie. Opis jest bardzo dobry, a antena jeszcze lepsza. Producentem jest hiszpańska firma, ale co ważniejsze - firma uznana w świecie i z tradycjami w dziedzinie anten i np. sprzętu Sat (w charakterystycznym pomarańczowym kolorze). Skutkuje to tym, że jej wyroby powstają w Hiszpanii, a nie w Chinach, co z kolei przekłada się na bardzo dobrą jakość finalną produktów. Wspomniana antena swoim wyglądem zewnętrznym wskazuje na typową konstrukcję, ale to tylko pozory, ponieważ direktory (są trzy) posiadają różną długość, nieproporcjonalny kształt oraz rozmieszczenie (asymetryczne). Sam dipol też jest mocno udziwnioną konstrukcją w swoim kształcie (w niczym nie przypomina typowej "agrafki") i jest jednocześnie w połowie zamknięty i otwarty. Taka konstrukcja powstała w wyniku prac badawczych prowadzonych w laboratoriach firmy. W rezultacie jest jednym z kilku elementów wpływających na poprawę odbioru, gdy np. antena odbiorcza nie znajduje się w jednej linii z anteną nadawczą (najczęściej jest niżej). W ogóle, to ta antena posiada w swojej konstrukcji chyba ze dwa, może trzy patenty. Jednym z nich jest wspomniany w opisie system "BOSS". System co do zasady działania znany w technice RTV już od dziesięcioleci (np. ARW), ale w tym przypadku udoskonalony i zmodyfikowany pod kątem właściwości sygnału DVB-t.

System Balanced Output Signal, bo o nim właśnie mowa, zapewnia optymalny sygnał na wyjściu anteny w sytuacjach, gdy antena odbiera jednocześnie z nadajników naziemnych kilka MP. Poziom wyjściowy sygnału jest uśredniany, a nie pilnowany, aby tylko nie przekroczył max wartości. Jest to o tyle istotne, że pozwala na dobry odbiór każdego z MP.

Przykład dla "BOSS":

antena odbiera trzy multipleksy, z których każdy ma inny poziom sygnału wyjściowego, przyjmijmy, że MP1 = 85dB, MP2 = 70dB, MP3 = 90db

BOSS tej anteny uśredni sygnał wyjściowy do wartości ok. 80dB

 

Przykład dla typowego rozwiązania:

Parametry wejściowe identyczne, odbiór trzech multipleksów MP1 = 85dB, MP2 = 70dB, MP3 = 90db

Typowe (możliwe) rozwiązanie zadba, aby poziom wyjściowy sygnału nie był wyższy od największego z odbieranych (ograniczy go do 90dB)

 

Antena zawiera jeszcze kilka innych, indywidualnych rozwiązań wpływających na całokształt jej pracy, np. duża poprawa odbioru sygnału DVB-t, gdy do anteny dociera jednocześnie sygnał z nadajnika i sygnały odbite.

W telewizji analogowej skutkowało to wielokrotnością cieni (tzw. duchów), więc wszelkiego typu odbicia sygnału były zjawiskiem wielce niepożądanym. W DVB-t mamy zupełnie odwrotnie, więc ilość odbić może wydatnie poprawić odbiór, co więcej - czasami "na odbiciu" można otrzymać lepszy sygnał, niż z właściwego nadajnika - różne przeszkody na drodze antena nadawcza / odbiorcza (kiedyś już o tym wspominałem i to chyba nawet w tym temacie).

 

Reasumując: moim zdaniem, pamiętając o kwestii mocowania, w grupie anten kierunkowych, omawiana antena jest naprawdę świetna. Pod względem parametrów i wykonania, to jest tzw. "górna półka". Jeśli miałbym wymienić w tej kategorii swoich faworytów, to właśnie jej przyznałbym miejsce na podium, a zaraz po niej, antenie dookólnej Telmoru "Digit Activa".

Zdziwiony jestem bardzo atrakcyjną ceną, ponieważ kilka lat temu, antena kosztowała kilkaset zł. :look: , a podróbki chińskie raczej nie występują  z uwagi na kilka patentów "Televes"

Mam nadzieję, że cokolwiek wyjaśniłem.

 

P.S.

Zapomniałem dodać, że obwody anteny są całkowicie ekranowane i to w taki sposób, aby ograniczyć do minimum wpływ zewnętrznych sygnałów z sieci komórkowych.

Maszt (mocowanie) anteny, w przypadku użytku domowego powinniśmy uziemić, natomiast w przypadkach karawaningowych można połączyć z ramą przyczepy (oczywiście nie jest to konieczne).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie trwa jeszcze sezon karawaningowy  :przyczepa:  , ale powiadomienia o nowych postach dostaję i w miarę możliwości czasowych staram się cokolwiek skrobnąć. Posta krajana nie mogłem przeoczyć :skromny:

Jeśli możesz, to napisz, kto w Lublinie posiada te anteny w ofercie (pytam z ciekawości).
Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w komplecie jest zasilacz lub chociażby separator zasilania - antena często jest sprzedawana bez osprzętu. Jeśli będziesz ją zasilał np. tylko z akumulatora 12 V przyczepy, to wystarczy Ci zaopatrzyć się w sam separator (kilka postów wcześniej pisałem o tym), natomiast gdy zasilanie planujesz z sieci 230 V, to dodatkowo potrzebny będzie jeszcze dobry zasilacz 230/12 V (najlepiej, stabilizowany).

 

P.S.

Antena daje radę pracować, jako pasywna, czyli bez zasilania (dobra sprawa w przypadku miejsca z bardzo silnym sygnałem nadajnika, większość innych anten tego nie potrafi) ale  wtedy nie wykorzysta się jej podstawowych zalet. 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.