Skocz do zawartości

Anteny dvbt do zastosowań mobilnych


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dwa lata temu zainwestowałem w ufo tego typu http://allegro.pl/antena-telewizyjna-dookolna-tv-dvb-t-kemping-jacht-i4278015131.html. Najpierw wypróbowałem ją na parkingu osiedlowym i byłem godny podziwu bo nawet czeskie kanały odbierałem. Natomiast będąc już na wakacjach w Łebie na campingu Morskim nie odebrałem ani jednego kanału. Fakt teren zalesiony i tu chyba był problem, udałem się do sklepu i kupiłem kierunkową ale nawet ona nie pomogła. Rozmawiając z miejscowymi dowiedziałem się że w całej Łebie jest problem z odbiorem naziemnej telewizji i większość kupuje satelity. Pytanie jak będzie w tym roku bo ponownie się tam wybieram, może już coś ulepszyli z tym sygnałem. Pomimo tego polecam antenkę UFO. A co myślicie o panelowych http://allegro.pl/antena-telewizyjna-zewnetrzna-dvb-t-ax-800-64-db-h-i4275354154.html albo http://allegro.pl/najmocniejsza-antena-panelowa-dvb-t-100dbuv-fullhd-i4248147483.html. 

Edytowane przez bsosieccy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 427
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja dwa lata temu zainwestowałem w ufo tego typu http://allegro.pl/antena-telewizyjna-dookolna-tv-dvb-t-kemping-jacht-i4278015131.html. Najpierw wypróbowałem ją na parkingu osiedlowym i byłem godny podziwu bo nawet czeskie kanały odbierałem. Natomiast będąc już na wakacjach w Łebie na campingu Morskim nie odebrałem ani jednego kanału. Fakt teren zalesiony i tu chyba był problem, udałem się do sklepu i kupiłem kierunkową ale nawet ona nie pomogła. Rozmawiając z miejscowymi dowiedziałem się że w całej Łebie jest problem z odbiorem naziemnej telewizji i większość kupuje satelity. Pytanie jak będzie w tym roku bo ponownie się tam wybieram, może już coś ulepszyli z tym sygnałem. Pomimo tego polecam antenkę UFO. A co myślicie o panelowych http://allegro.pl/antena-telewizyjna-zewnetrzna-dvb-t-ax-800-64-db-h-i4275354154.html albo http://allegro.pl/najmocniejsza-antena-panelowa-dvb-t-100dbuv-fullhd-i4248147483.html. 

Ja w ubiegłym roku byłem też w Łebie i również na morskim :) i odbierałem tv bez problemu ale na antenie telmoru digit activia. Wcześniej maiłem antenę siatkową i też odbierała. W tym roku mam nadzieję, że telmorek  będzie też odbierał w tym miejscu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ubiegłym roku byłem też w Łebie i również na morskim :) i odbierałem tv bez problemu ale na antenie telmoru digit activia. Wcześniej maiłem antenę siatkową i też odbierała. W tym roku mam nadzieję, że telmorek  będzie też odbierał w tym miejscu ;)

Ja stacjonowałem na polu B121 gdzie było mnóstwo drzew i naprawdę nic nie złapałem. Hmm piszesz o takiej antence http://allegro.pl/antena-telmor-digit-activia-aktywna-dvb-t-i4215853171.html może warto zainwestować i będę miał 2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stacjonowałem na polu B121 gdzie było mnóstwo drzew i naprawdę nic nie złapałem. Hmm piszesz o takiej antence http://allegro.pl/antena-telmor-digit-activia-aktywna-dvb-t-i4215853171.html może warto zainwestować i będę miał 2. 

Dokładnie taką mam. Ja byłem na polu c199 blisko placu zabaw. Ja teraz będę w terminie 10-30.07 wtedy mogę Ci pożyczyć do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją ufo mam na dachu cepki,moze gdybym ja umiescil na 3-4 metrowym maszcie to byloby lepiej?A wy koledzy jzk macie zamontowane anteny?Moze powinienem kupic tę telmoru i dac ją na jakis maszt?Gość od anten powiedzial mi dzisiaj ze w calym pasie nadmorskim jest problem z odbiorem tv.A ta telmorowska digit activia gdzie ma wzmacniacz i jak jest zasilany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taką mam. Ja byłem na polu c199 blisko placu zabaw. Ja teraz będę w terminie 10-30.07 wtedy mogę Ci pożyczyć do sprawdzenia.

Dzięki, ja zawitam 27.07 na camp i być może się zobaczymy. Nie będę kupował bo mam UFO to wtedy ewentualnie podepniemy Twoja i zobaczymy czy zadziała. Pozdrawiam

Ja swoją ufo mam na dachu cepki,moze gdybym ja umiescil na 3-4 metrowym maszcie to byloby lepiej?A wy koledzy jzk macie zamontowane anteny?Moze powinienem kupic tę telmoru i dac ją na jakis maszt?Gość od anten powiedzial mi dzisiaj ze w calym pasie nadmorskim jest problem z odbiorem tv.A ta telmorowska digit activia gdzie ma wzmacniacz i jak jest zasilany?

Ja swoją mam na maszcie, wysuwam go najwyżej jak się da i tak nic antenka nie ściągała. Wzmacniacz mam w rozdzielaczu sygnału zasilany na 12V i 230V. Co do tego pasma nadmorskiego to również okoliczni mieszkańcy tak mówili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Gdy jest się w miejscu, w którym antena dookólna nie daje rady", to zgodnie z tym, co pisałem w początkowych postach tego tematu, rozwiązaniem może być antena kierunkowa. Może, choć nie musi, ponieważ mimo całkowitego wyłączenia nadajników analogowych, co umożliwiło pewne zmiany dla poprawy nadawania i doświetlani sygnału DVB-T, wciąż są miejsca (m.in. Pomorze Środkowe), na obszarze których, w większości przypadków możliwy jest odbiór np. tylko jednego multipleksu, lub nawet brak odbioru czegokolwiek. Oczywiście wiele zależy od samej instalacji odbiorczej (okablowanie, antena, wzmacniacz, wysokość umieszczenia anteny, ukształtowanie terenu, a dodatkowo na Pomorzu np. sąsiedztwo elektrowni wiatrowych).
Generalnie, pod koniec kwietnia w wielu miejscach sygnał został doświetlony, więc powinno być dużo lepiej.
Czasem wystarczy stanąć kilka metrów obok miejsca, w którym sygnału nie było i odbiór będzie możliwy.
Wyjeżdżając w "trudny" dla emisji sygnału teren, jeszcze przez jakiś czas, należy się z takimi ewentualnościami liczyć.
Osobom lubiącym eksperymenty, kwestie zmiany anten i próby różnych ustawień mogą dać czasem dosyć dobre rezultaty.
"Kręcąc" anteną, pamiętajmy, że nie zawsze musi się sprawdzać kierowanie jej na nadajnik. W trudnych warunkach odbioru liczą się też odbicia sygnału, które mogą nam poprawić sytuację, czyli odwrotnie, niż to było w analogu (post #41)
Wszystkie działania zależą od miejsc, w które najczęściej się jeździ. Jeśli co roku w te same, to nawet nakłady finansowe na dopracowanie indywidualnej instalacji odbiorczej mają sens, ale jeśli brak odbioru w jakimś miejscu zdarza się sporadycznie, to chyba takiego sensu nie ma.
Nie ma anten w 100% uniwersalnych, każda ma jakieś zalety i jednocześnie wady.

Dobór zawsze zależy od naszych preferencji.
Jeśli w trudnych warunkach odbioru nie sprawdzi się "Digit Activa", to inne anteny "mobilne" i większość omawianych tu typów, również się nie sprawdzą. Pozostaje wtedy wybór z szeregu anten typowo stacjonarnych, kierunkowych, o dużym lub nawet bardzo dużym zysku energetycznymi i wieloelementowych.

 

post-8228-0-71985300-1401834832_thumb.jpg

 

Takie instalacje mają rację bytu, gdy przyczepa stoi stacjonarnie lub przebywamy w jednym miejscu bardzo długi okres czasu.

Wybierając jakąkolwiek antenę, zwracajmy uwagę na jeden z najważniejszych parametrów: zysk energetyczny anteny w wybranym pasmie częstotliwości (podawany w dB - decybelach). Oczywiście dla samej anteny, bez wzmacniacza, a im większy tym lepiej (dla trudnych warunków odbioru i dużych odległości od nadajnika). Przesadzanie "w drugą stronę" też nie jest korzystne, gdyż antena o zbyt dużym zysku, zastosowana w miejscu, w którym są dobre warunki odbioru, może przesterować układy wejściowe odbiornika lub w najlepszym razie zniekształcić parametry sygnału, a tym samym uniemożliwić odbiór (sygnał zbyt silny).

 

W dniu 3.06.2014 o 21:34, COLLINS18 napisał:

Wzmacniacz jest przy wtyczce, którą umieszcza się w tv. Zasilana 230v

 

W większości anten, wzmacniacz lub przedwzmacniacz antenowy umieszcza się jak najbliżej samej anteny, aby do minimum ograniczyć wszelkie straty sygnału (nawet w krótkim odcinku przewodu). Z tego powodu w przeważającej części anten posiadających wbudowany układ wzmacniający, znajduje się on wewnątrz obudowy anteny, a zasilany jest tym samym przewodem antenowym, którym przesyłany jest sygnał z anteny. Oczywiście stosuje się specjalny separator oddzielający napięcie stałe zasilające wzmacniacz, od sygnału w.cz. z anteny, ponieważ w przeciwnym przypadku moglibyśmy uszkodzić układy wejściowe odbiornika TV. Separatory mają różną budowę i wygląd, ale najczęściej spotyka się rozwiązanie, w którym montuje się je po prostu do wtyczki antenowej (tej wkładanej do gniazda antenowego odbiornika TV).

 

post-8228-0-75111000-1401835412_thumb.jpg

 

W dniu 3.06.2014 o 17:42, bsosieccy napisał:

 

Zapewniam, że anteny panelowe, o które pytasz, nie spełnią Twoich nadziei, a nawet mogą się chwilami gorzej spisywać od posiadanej przez Ciebie anteny "UFO".
 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Idąc za waszymi poradami i opiniami zakupiłem antenę UFO. Moje testy:

 

Po zamontowaniu na przyczepce nic nie odbierało. Z dwóch stron osłonięty byłem lasem. Podniosłem antenę na około 3,2m i wszystko hulało jak trzeba. Stałem w tym miejscu 5 dni i działała super. z uwagi na to, że wystawiłem ją do góry na wędce trochę się bujała ale nie wpływało to na jakość odbioru. Złapałem wszystkie kanały TV naziemnej. Mam nadzieję, że tak będzie zawsze. :]  :]  :]  Muszę tylko wykombinować jakiś sztywniejszy maszt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Idąc za waszymi poradami i opiniami zakupiłem antenę UFO. Moje testy:

 

Po zamontowaniu na przyczepce nic nie odbierało. Z dwóch stron osłonięty byłem lasem. Podniosłem antenę na około 3,2m i wszystko hulało jak trzeba. Stałem w tym miejscu 5 dni i działała super. z uwagi na to, że wystawiłem ją do góry na wędce trochę się bujała ale nie wpływało to na jakość odbioru. Złapałem wszystkie kanały TV naziemnej. Mam nadzieję, że tak będzie zawsze. :]  :]  :]  Muszę tylko wykombinować jakiś sztywniejszy maszt.

 

Pozdrawiam.

Masz UFO na magnes, czy na cybanty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na magnes, ale do wędki przykleiłem ją prowizorycznie taśmą i w efekcie końcowym wisiała w pionie. Co do masztu to wynalazłem u kolegi w sklepie wędkarskim teleskopowy wysięgnik do podbieraka z włókna szklanego dł.4m. Ma 4 sekcje więc będę mógł wystawiać antenę co 1m w zależności od potrzeb, a w zasadzie to na 3 lub 4m bo 2 z haczykiem to mam na dachu cepki.

 

To jest dosyć sztywne i na końcu ma korek z gwintem do przykręcania siatki podbieraka, więc tam przykręcę kawałek blaszki do której przymocuję antenę na magnes, kabel przepuszczę przez środek. Tak to sobie wymyśliłem i zobaczę jak się sprawdzi.

Edytowane przez dyziak13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o takim "grzybku". Miałem przykleić na dachu kawałek blachy (nawet już naszykowałem z nierdzewki) ale jakoś jeszcze nie przykleiłem i dobrze. Na ostatnim kempingu wystawiłem antenę na dach i nic, zero sygnału. Przestawiłem o 1 metr w bok i już było OK, kilka programów miałem chyba 16, ale chyba jednak wrócę do koncepcji z masztem. Do czego montujesz maszt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar dorobić kawałek rurki o takiej średnicy, żeby pasowała w miejsce koła podporowego, a wewnątrz do średnicy masztu, lub dorobię takie coś:http://allegro.pl/obejma-do-masztu-antenowego-lub-suszarki-wawa-i4358225692.html żeby nie demontować koła podporowego i od spodu w maszt wkleję korek metalowy z kawałkiem szpili, aby dodatkowo maszt był wbity w ziemię + ta obejma z linka powyżej.

Edytowane przez dyziak13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do masztu to wynalazłem u kolegi w sklepie wędkarskim teleskopowy wysięgnik do podbieraka z włókna szklanego dł.4m. Ma 4 sekcje więc będę mógł wystawiać antenę co 1m w zależności od potrzeb, a w zasadzie to na 3 lub 4m bo 2 z haczykiem to mam na dachu cepki.

To jest dosyć sztywne i na końcu ma korek z gwintem do przykręcania siatki podbieraka, więc tam przykręcę kawałek blaszki do której przymocuję antenę na magnes, kabel przepuszczę przez środek. Tak to sobie wymyśliłem i zobaczę jak się sprawdzi.

 

To jest bardzo ciekawy pomysł z tym wysięgnikiem  :ok:  , zwłaszcza z uwagi na konstrukcję (składany) i niewielka masę.

Przypuszczam, że wielu osobom może się takie rozwiązanie spodobać :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ciekawy pomysł z tym wysięgnikiem  :ok:  , zwłaszcza z uwagi na konstrukcję (składany) i niewielka masę.

Przypuszczam, że wielu osobom może się takie rozwiązanie spodobać :hmm:

  

No i całkiem nie drogi - koszt tego teleskopu (pewnie w zależności od marży w sklepie), u mojego kolegi to 40pln. Do tego kawałek blaszki, trochę pracy i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.