Skocz do zawartości

Anteny dvbt do zastosowań mobilnych


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę już edytować postu :(

 

a chciałem jeszcze napisać, że "jakaś" drewniana wkładka tam jest na pewno. Napis na naklejce:

"An dieser Stelle befindet sich eine Holzeinlage fur den Einbau eines Antennenmastes"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 427
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam jeszcze trzy pytania:

- pierwsze wynika z Twojego rysunku - czy jeśli wewnętrzny kołnierz (na Twoim rysunku X) ma średnicę 89mm a korbka pozycjonowania anteny promień obrotu 40mm to czy widzisz jakieś przeciwwskazanie, żeby się jednak trochę bardziej niż zaleca producent "przytulić" do ściany?

 

Nie widzę takowych, chyba że ktoś ma wyjątkowo duże dłonie :]

Korbka obraca się stosunkowo lekko, nawet w masztach, gdzie jest antena SAT, więc jeśli jest choć minimum miejsca na obrót, to bez kłopotu daje się nią manewrować. W tej sytuacji, jeśli masz możliwość "przytulenia się" bardziej do ściany, zwiększysz prawdopodobieństwo, że lepiej wcelujesz się w drewnianą wkładkę :hmm:

- mam otwornicę 51mm (bardzo porządną profi Bosch'a). Objechałem okoliczne markety budowlane i nie znalazłem otwornicy 50mm. Wszędzie: czy to w zestawach czy pojedyncze były 51mm. Czy mogę przymknąć oko na ten 1mm?

 1 mm spokojnie możesz darować, tylko wierć idealnie w pionie i z malutkim naciskiem, aby z 1 mm, nie zrobiły się 3 ;)

- czy po zrobieniu otworu pilotującego wiercić tak jak w meblach - z dwóch stron (tzn. kończyć od strony dachu)?

 

Bezwzględnie tak. Nie rozwijam, bo skoro zadałeś to pytanie, to widzę, że doskonale wiesz, o co chodzi :ok:

Nie mogę już edytować postu :(

 

a chciałem jeszcze napisać, że "jakaś" drewniana wkładka tam jest na pewno. Napis na naklejce:

"An dieser Stelle befindet sich eine Holzeinlage fur den Einbau eines Antennenmastes"

 

Tak, to jest dokładne potwierdzenie przypuszczeń.

"W tym miejscu jest drewniana wkładka dla instalacji masztu antenowego"

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

mam pytanko, stoje w Ustroniu morskim i wczoraj normalnie złapałem wszystkie programy TV-antena UFO DVB-T. Dzisiaj według tych samych procedur nie łapie rzadnego polskiego programu tylko 5,8 lub 11 niemieckich.Czy ktos spotkał się z taką sytuacją. Czy jest możliwe,że niemiec, który stoi niedaleko mnie od wczoraj z wielką satelitą zakłóca sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanko, stoje w Ustroniu morskim i wczoraj normalnie złapałem wszystkie programy TV-antena UFO DVB-T. Dzisiaj według tych samych procedur nie łapie rzadnego polskiego programu tylko 5,8 lub 11 niemieckich.Czy ktos spotkał się z taką sytuacją. Czy jest możliwe,że niemiec, który stoi niedaleko mnie od wczoraj z wielką satelitą zakłóca sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miałem podobnie w Sarbinowie (w sumie niedaleko). Nie było żadnego Niemca, a programy były raz polskie, raz niemieckie, raz skandynawskie i tak na zmianę. Antena też UFO - magnes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo to akurat jest taki obszar. Częściowo wpływ ma również czułość i selektywność obwodów wejściowych TV.

czasem pomaga powtórne wyszukanie programów w telewizorze lub zmniejszenie wzmocnienia wzmacniacza anteny.

Generalnie przy antenach dookólnych tak się może zdarzyć. W takich przypadkach antena kierunkowa pomaga, ale sytuacje są wyjątkowe, więc chyba nie ma to aż tak dużego znaczenia. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, dekoder w telewizorze znalazł ponad 80 programów, a nie wszystkie można było oglądać. Pojawiał się komunikat "brak sygnału", to skoro brak sygnału, to jak dekoder go wykrył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tego tak dosłownie.
To "standardowy" komunikat, akurat taki ustalił producent TV. Równie dobrze mógłby się wyświetlać inny "Brak możliwości odbioru" itd. Odbiornik odebrał sygnał zawierający informacje o programie, jednak jego jakość była zbyt niska, aby go poprawnie odtworzyć, ew. parametry sygnału nie były całkowicie zgodne z tym, co TV był w stanie odbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Myślę, że to może być dobra antena, ale jest bardzo droga. Jej sposób montażu jest zrozumiały na jachcie, ale dla przyczepy - dosyć inwazyjny (pięć otworów w dachu), zwłaszcza że antena jest dookólna, czyli nie posiada masztu z możliwością obrotu.

Trudno powiedzieć, jak będzie się zachowywał wzmacniacz w praktyce, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników.

Parametry podane przez producenta są raczej typowe i nie odbiegają znacznie od parametrów podobnych tego typu anten.

Zastanawiam się, jak wzmacniacz będzie reagował na zmiany (zwiększenie) napięcia zasilania, ponieważ zakres pracy podany w parametrach, to od 5 do 12 V, a jak wiadomo, napięcie może mocno wzrosnąć, gdy mamy na pokładzie przyczepy akumulator, zespolony zasilacz/ładowarkę i często również PV.

Wydaje mi się, że dla większości warunków odbioru, można kupić jednak dużo tańszą antenę dookólną. Poza tym, jak drogiej konstrukcji byśmy nie kupili, to nie ma anten idealnych, wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego nawet dla anteny za kilkaset zł. mogą się trafić warunki, w których nie zapewni ona poprawnego odbioru. Wszystkie za i przeciw, trzeba jednak rozważać indywidualnie.

IMHO

 

PS

Zaletą jest jeszcze pasmo UHF: 74 MHz – 230 MHz, dwa wyjścia (jedno może być dla OR) oraz regulacja wzmocnienia, które można indywidualnie dostosować do warunków odbioru panujących w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to może być dobra antena, ale jest bardzo droga. Jej sposób montażu jest zrozumiały na jachcie, ale dla przyczepy - dosyć inwazyjny (pięć otworów w dachu), zwłaszcza że antena jest dookólna, czyli nie posiada masztu z możliwością obrotu.

Trudno powiedzieć, jak będzie się zachowywał wzmacniacz w praktyce, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników.

Parametry podane przez producenta są raczej typowe i nie odbiegają znacznie od parametrów podobnych tego typu anten.

Zastanawiam się, jak wzmacniacz będzie reagował na zmiany (zwiększenie) napięcia zasilania, ponieważ zakres pracy podany w parametrach, to od 5 do 12 V, a jak wiadomo, napięcie może mocno wzrosnąć, gdy mamy na pokładzie przyczepy akumulator, zespolony zasilacz/ładowarkę i często również PV.

Wydaje mi się, że dla większości warunków odbioru, można kupić jednak dużo tańszą antenę dookólną. Poza tym, jak drogiej konstrukcji byśmy nie kupili, to nie ma anten idealnych, wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego nawet dla anteny za kilkaset zł. mogą się trafić warunki, w których nie zapewni ona poprawnego odbioru. Wszystkie za i przeciw, trzeba jednak rozważać indywidualnie.

IMHO

 

PS

Zaletą jest jeszcze pasmo UHF: 74 MHz – 230 MHz, dwa wyjścia (jedno może być dla OR) oraz regulacja wzmocnienia, które można indywidualnie dostosować do warunków odbioru panujących w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy.

 

Dzięki Kristofer.

Rzeczywiście montaż dosyć inwazyjny, ale moja przyczepa ma istniejące przejście po maszcie SAT, które zrobił poprzedni właściciel. Niestety musiał mieć jakąś przygodę, najprawdopodobniej zahaczył o coś anteną i przejście jest troszkę zniszczone. Poszycie blachy zewnętrznej zagięte, sklejka wewnątrz pęknięta... Plan jest taki, aby powiększyć otwornicą uszkodzony otwór i czymś go wypełnić. W tym przypadku przyda mi się większa podstawa anteny i dodatkowe śruby mocujące. Zastanawia mnie praca wzmacniacza przy napięciu powyżej 12 V - o tym nie pomyślałem. Pewnie wyjdzie w praktyce, ale mam nadzieję, że nie będzie problemu bo to antena przeznaczona do takiego zastosowania.

Wytłumacz proszę jeszcze laikowi: to "drugie" wyjście jest identyczne pod względem parametrów jak "pierwsze" , czy przeznaczone np. do radia. Zastanawiam się czy nie wykorzystać go do gniazda antenowego pod które podłączałbym TV po przeniesieniu do przedsionka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.