Skocz do zawartości

Anteny dvbt do zastosowań mobilnych


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na przyczyczepie taką antenę i dla tv dla pokoju gości w domu. Mieszkam w domku otocznonym innymi budynkami i kierunkowe anteny nie dawały rady. W przyczepie nigdy nie musiałem wyciągać masztu na żadnym kempingu ! Hurtownia jest w Tarnowskich Górach . U mnie się sprawdza. A Ty co myślisz Kristofer .

post-258-0-87010300-1412269327_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 427
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No Witam serdecznie kolegę Lubelaka :]

 anteny w Lublinie sprzedaje gość z ul.Zamojskiej w sklepie o nazwie VIPSAT,nie ma chyba jej na stronie swojej ale w sklepie ma ją od ręki bo 2 dni temu z nim rozmawiałem.

Antenę planuję podłączyć jako pasywną z tym separatorem może da radę :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2014 o 19:02, Rysiaczek napisał:

Mam na przyczyczepie taką antenę i dla tv dla pokoju gości w domu. Mieszkam w domku otocznonym innymi budynkami i kierunkowe anteny nie dawały rady. W przyczepie nigdy nie musiałem wyciągać masztu na żadnym kempingu ! Hurtownia jest w Tarnowskich Górach . U mnie się sprawdza. A Ty co myślisz Kristofer .

 

Pisałem już w tym temacie o tych, a właściwie bliźniaczych antenach.

Powiem tak: jeśli antena u Ciebie się sprawdza, to nie przejmuj się zupełnie tym, co piszę i ciesz się odbiorem. Jeśli jeszcze możesz, to uszczelnij w niej newralgiczne miejsca.

Jest to typowa, chińska konstrukcja, istniejąca na rynku od wielu lat. Od jakiegoś czasu na tym "wzorcu" jest również wytwarzana gdzieś przez rodzimych wytwórców. W zasadzie ten typ anteny łatwo rozpoznać po charakterystycznym dysku obudowy. Jest z jakiegoś bliżej nieokreślonego i bardzo miękkiego tworzywa (coś takiego, jak tacki, czy kubeczki jednorazowe, tylko minimalnie grubsze). Wszystkie te anteny różnią się jedynie malowaniem i w zależności od wytwórcy - szczegółami mocowania.

Generalnie, anteny te nie wyróżniają się niczym szczególnym i jak pozostałe, mają swoje wady i zalety, choć akurat tych ostatnich mają niezbyt wiele. Jeśli już decydujemy się na taką antenę, to lepiej kupić wersję z wyprowadzonym z obudowy przewodem antenowym, niż z zamontowanym gniazdem typu "F". Zaraz po zakupie należy to miejsce dobrze uszczelnić. To samo w miejscach mocowania uchwytu z obudową (często nity). Jeśli to zrobimy, to jest duże prawdopodobieństwo dłuższej, bezawaryjnej  pracy. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń tych anten jest właśnie kiepskie uszczelnienie. Ponieważ obudowa składa się z dwóch połówek (talerzy), które są ostatecznie klejone po obwodzie, zdarza się czasem partackie sklejenie, co prowadzi do pojawienia się wilgoci wewnątrz anteny, a wtedy już dni jej pracy są policzone. Złącza "F" nie są uszczelniane w ogóle, a wersje z wyprowadzonym przewodem mają mimo wszystko "pacnięte" trochę kleju. Nie jest on elastyczny, ale jeśli dobrze trafimy, to będzie w miarę szczelnie.

Teraz w kwestii pracy tej anteny.

Antena jest dookólna (typowy dipol w kształcie pętli umieszczony wewnątrz plastikowej obudowy i zakończony PCB z przedwzmacniaczem). Jeśli mieszkamy lub jeździmy w miejsca, w których trafiamy na dobre pokrycie sygnałem z nadajników, to nie ma znaczenia, czy mamy tą lub inna antenę, z odbioru będziemy zadowoleni. Często w takich miejscach wystarczy przysłowiowy "kawałek drutu", a jeśli jeszcze dalibyśmy jakiś wzmacniacz sygnału, to efekt w odbiorze będzie identyczny.

Jak wspominałem, pod względem elektrycznym antena jest typowa, jak większość innych i pod tym względem nie można jej wiele zarzucić. Jest nadzwyczaj lekka i płaska, więc nie stanowi obciążenia dla masztu w różnych warunkach. Gdyby nie kwestie szczelności i beznadziejnego tworzywa użytego na jej obudowę, można by ją oceniać na równi z np. znaną już "UFO", którą sam używam.

Niestety, tworzywo to nie wytrzymuje warunków zewnętrznych. Być może gdzieś na dachu budynku, czy balkonie, gdy nikt, nigdy anteny nie dotknie, wytrzyma ona dłużej, ale np. w karawaningu, po pewnym czasie (nie wiem jakim, rok, dwa, a może trzy) wystarczy podczas mycia zaczepić o nią szczotką, lub nacisnąć troszkę mocniej ręką i zaczyna pękać.

Generalnie, anteny o tej konstrukcji bym unikał, ale zaznaczam - to jest wyłącznie moja własna opinia.

 

W ogóle, to nad anteną należy się zastanawiać dopiero wtedy, gdy w miejscu, w którym przebywamy nie działa najzwyklejsza, typowa antena dookólna lub nawet kierunkowa. Jeśli mamy normalny odbiór z anteny, którą posiadamy, to nie jest ważne, czy kupimy taką "wypasioną" z patentami, czy zwykłą, chińską za 15 zł. W DVB-t nie ma to zupełnie znaczenia.

W karawaningu dobór anteny jest bardziej istotny, ale o tym już pisałem na początku tematu. W zasadzie w większości miejsc powinna sprawdzić się antena dookólna. Ponieważ parametry tych anten są zbliżone, to należy się kierować zwłaszcza ich jakością wykonania. Jak do tej pory, nie znalazłem lepiej wykonanej od wspomnianej "UFO". Idealna może nie jest, ale idealnych przecież nie ma. Jeśli mamy w przyczepie lub możemy założyć maszt ruchomy (dedykowany do anten i regulowany z wnętrza przyczepy, a do tego jeszcze podnoszony), to najlepszym wyjściem będzie dobra antena kierunkowa, np. wspomniana przez Kol. schabo78 "Televes" lub omawiana wcześniej dookólna antena "Telmoru" Digit Activa.

... i to chyba na tyle

W dniu 2.10.2014 o 21:23, schabo78 napisał:

No Witam serdecznie kolegę Lubelaka :]

 anteny w Lublinie sprzedaje gość z ul.Zamojskiej w sklepie o nazwie VIPSAT,nie ma chyba jej na stronie swojej ale w sklepie ma ją od ręki bo 2 dni temu z nim rozmawiałem.

Antenę planuję podłączyć jako pasywną z tym separatorem może da radę :hmm:

 

Dzięki za informację, znam sklepik :skromny: .

Jeśli antena ma pracować, jako pasywna, czyli bez zasilania, to nie potrzebujesz w ogóle separatora.

Tylko w takim przypadku tracisz wszystkie jej zalety, a to wielka szkoda.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam 

Z racji planowanego zakupu anteny kierunkowej znalazłem pomocną stronkę która pomaga nakierować antenę  na własciwy nadajnik.

Stronka pomaga zlokalizować nadajniki TV cyfrowej naziemnej na terenie Polski i nie tylko,pokazuje moc nadajnika,jego odległośc od Ciebie i kanały które można z niego odbierać,wystarczy tylko zaznaczyć miejsce w którym wylądowałeś.

Stronka ta razem z  kompasem zapewnia skierowanie anteny kierunkowej w dobrym kierunku bez zbędnego szukania.

Może się komuś przyda polecam.

 

http://www.sat-charts.eu/lokalizator.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Z racji planowanego zakupu anteny kierunkowej znalazłem pomocną stronkę która pomaga nakierować antenę  na własciwy nadajnik.

 

Posty nr 20 oraz 73 tego tematu  ;)

 

post #20

 

post #73

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam akurat tego uchwytu, ale prawdopodobne jest to, co piszesz.
Być może konieczna jest jeszcze tzw. manszeta na całość tego, co na dachu, ponieważ to bardzo newralgiczne miejsce i nawet minimalna nieszczelność może być bolesna w skutkach. Z tego powodu przy masztach ruchomych stosuje się uszczelnianie wielostopniowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Z racji planowanego zakupu anteny kierunkowej znalazłem pomocną stronkę która pomaga nakierować antenę  na własciwy nadajnik.

Stronka pomaga zlokalizować nadajniki TV cyfrowej naziemnej na terenie Polski i nie tylko,pokazuje moc nadajnika,jego odległośc od Ciebie i kanały które można z niego odbierać,wystarczy tylko zaznaczyć miejsce w którym wylądowałeś.

Stronka ta razem z  kompasem zapewnia skierowanie anteny kierunkowej w dobrym kierunku bez zbędnego szukania.

Może się komuś przyda polecam.

 

http://www.sat-charts.eu/lokalizator.php

 

A ja posiadaczom telefonu z Androidem polecam do ustawiania anteny polską, rewelacyjną wg. mnie, aplikację DVB-T Finder dla TV naziemnej oraz Satfinder dla tunerów SAT Macieja Grzegorczyka https://play.google.com/store/apps/developer?id=Maciej%20Grzegorczyk&hl=pl.

Bardzo pomocna gdyż pokazuje na jakie drzewko/komin/dom skierować antenę żeby ustawić względem pożądanego nadajnika. No i przede wszystkim mobilna więc nie trzeba targać ze sobą kompa na dach albo kemping. Fajne jest jeszcze to że możemy wybrać albo najbliższy nadajnik albo konkretny multipleks. I wtedy aplikacja pokaże w którą stronę znajduje się najbliższy nadajnik. Przydatne np przy wyszukiwaniu nadajników TV Mobilnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja posiadaczom telefonu z Androidem polecam do ustawiania anteny polską, rewelacyjną wg. mnie, aplikację DVB-T Finder dla TV naziemnej oraz Satfinder dla tunerów SAT Macieja Grzegorczyka https://play.google.com/store/apps/developer?id=Maciej%20Grzegorczyk&hl=pl.

Bardzo pomocna gdyż pokazuje na jakie drzewko/komin/dom skierować antenę żeby ustawić względem pożądanego nadajnika. No i przede wszystkim mobilna więc nie trzeba targać ze sobą kompa na dach albo kemping. Fajne jest jeszcze to że możemy wybrać albo najbliższy nadajnik albo konkretny multipleks. I wtedy aplikacja pokaże w którą stronę znajduje się najbliższy nadajnik. Przydatne np przy wyszukiwaniu nadajników TV Mobilnej.

 

Jakoś tam działa ale ustawienie kierunku jest i tak żmudne..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie aplikacja idealnie się sprawdza przy telewizji naziemnej. Przy satelitarnej moim zdaniem potrzebny jest wskaźnik sygnału. Może być jakiś najprostszy. Bardzo pomaga w ustawianiu anteny , tym bardziej że zazwyczaj wozimy małe anteny a te potrzebują precyzyjnego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie aplikacja idealnie się sprawdza przy telewizji naziemnej. Przy satelitarnej moim zdaniem potrzebny jest wskaźnik sygnału. Może być jakiś najprostszy. Bardzo pomaga w ustawianiu anteny , tym bardziej że zazwyczaj wozimy małe anteny a te potrzebują precyzyjnego ustawienia.

 

Ja walczyłem długo, żeby dwie małe cyferki zaświeciły się na zielono ale może coś źle robię ??  :hmm:  A i tak potem odbiór nie był najlepszy. Ale to już może wina anteny? Myślę o koronie... co Wy na to ? Planuję zamocować wysięgnik do bagażnika na rowery i poprowadzić instalację pod podłogą. Nie mam niestety masztu w szafie....  :oslabiony:

 

Aaaa, właśnie znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4710084265&ars_source=ars&ars_socket_id=9&ars_rule_id=114

 

Całkiem dobra cena....  :hmm:  co sądzicie??? 

Edytowane przez Kajetan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer a co to za sprzet z fotki

Sorry za fote ale tak to jest jak sie w pelnym sloncu cos robi.

 

... kolejna antena do odbioru programów RTV. Jest ich na rynku całe mnóstwo i wszystkich omówić nie sposób.

Osobiście jej nie miałem w ręku, wiec nie mogę się wypowiedzieć na temat jej konstrukcji wewnętrznej oraz jakości wykonania (materiał użyty na jej obudowę). W ogóle niewiele jest informacji na temat tej anteny, jednak nie spotkałem się z negatywnymi opiniami o niej. Swego czasu była sprzedawana nawet przez "amazon", ale teraz już ją chyba wycofano. Obecnie znajduje się jeszcze w ofertach kilku zagranicznych sklepów, no i oczywiście polskich. Przypuszczam, że reprezentuje średnią klasę wśród podobnych anten.

Dlaczego pytasz teraz o tą antenę, przecież wybrałeś wcześniej dużo lepszy produkt ? :hmm:

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He bo jak pojechalem po tą hiszpanska to jej nie mial na sklepie gosc i ta mi wciskal z obrazka.Ogolnie powiedzialem mu zeby ja dla mnie zamowil tak czy inaczej bo to nic pilnego.

Wadą pewnie bedzie to ze brakuje zasilacza(wzmacniacza) w zestawie w hiszpance ale pewnie to nie droga sprawa juz.

Jeszcze delikatnie zastanawiam sie nad anteną telmor activia polecaną przez Ciebie bo one sa w podobnej cenie ze wzmacniaczem-co tym myslisz.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.