Skocz do zawartości

Światła przeciwmgielne


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 145
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

przepraszam że pytam, ale po co wam takie światło?

moja przyczepa z 85 roku nie jest wyposażona i zamierzam dobudowywać (z uwagi na obowiązujący przepis)

 

pozatym w moim przypadku w nocy gdy jest mgła ja na 99% :-] i jak ognia unikam nocnej jazdy tymbardziej we mgle. zawsze staram się planować trasę unikając takiej "przygody" (średnio przyjemnej)

 

a tak na poważnie to przepis w Polsce dopuszcza używanie tego siatła kiedy widzialnośc spadnie poniżej 50 m (dla niewtajemniczonych to mniej więcej taka odległość z jaką rozmieszczone są latarnie przy ulicy, w oczywiście normalnym położeniu)

zamtem jak jeżdżę zawodowo już kilka lat, spotkałem raptem kilka takich sytuacji gdzie można by wlączyć te swiatla.

 

z reguły jak sami potwierdzicie te światała nieumiejętnie używane raczej powoduję duże kłopoty (oślepianie).

 

nie poruszam tutaj temau gdzie przyczepy po 1986 pierwszy raz rejestrowane muszą mieć takie światło i w dodatku sprawne. ale sprawa uzywania ich w życiu to odrębna bardzo ważna sprawa pomijana przez wielu kierowców.

 

 

co do przekroju przewodu (nie kabla jak ktoś bardzo słusznie zauważył) to jest bardzo proste do wyliczenia z prawa OHMA bowiem P=U*J gdzie p to moc, U to napięcie i J to prąd.

 

co za tym idzie po przekształceniu wzoru J=P/U daje 42 waty (dwóch żarówek 21 w )dzielone / 12Vlot (napięcia) = 3,5 ampera (pobór prądu),

 

wniosek jest bardzo prosty

bezpiecznik powieninien być około 4-6 A a przewód wystarczy w zupełności 1,5 mm kwadrat, dla pewności cała instalacja przyczepu jak i samochodu gd zostanie wykonana 2,5 mm kwadrat jest wystarczająca. (zanaczam jednak to w przypadku standartowej instalacji i urządzeń w samochodzie i holowniku).

 

w przypadku montażu innych urządzeń z tabliczki znamionowej musimy odczytać parametry podstawić do wzoru i otrzymamy właściwy wynik.

 

ten wzór obowiązuję w przypadku napięcia 12 va oraz każdego innego napięcia np 230v (sieciowego).

 

zalecam zatem zapamiętanie lub zapisanie sobie i sprawa prosta "jak metr drutu w kieszeni" :pub:

 

 

 

 

całość daje zatem do myslenia np w przypadku radia samochodowego.

 

 

CIEKAWOSTKA!!!!

otóż jeżeli radio zasilane jest 12v a bezpiecznik,który zabezpiecza układ zasilający ma 3 A to przy kożystaniu z wzory prawa Ohma dowiemy się, że radio w szczycie ma 36 watt (w przypadku skuteczności zestawy 100% co nie występuje)a biorąc skuteczność około 2/3 jako standartową skutecznośc większości układów dowiemy się iż moc nie przekracza 24 waty.

całość opisu dotyczy mozy znamionowej i w przypadku gdy zestaw nie posiada przetwornicy napięcia, wtedy trzeba wstawiśc w pozycję we wzorze odpowiednie wartości i otrzymamy poprawny wynik.

 

w ten prosty sposób otrzymamy prawdziwość parametrów jakimi karmi nas 85% sprzedawców lub producentów (w doświaczenia wiem , że w przypadku ujawnienia naszej wiedzy an aten temat sprzedawca tłumaczy się iż podawał moc muzyczną a to już zupełnie inny parametr)

 

 

z poważaniem Tomasz, trochę elektryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommi, myślę, że nie trzeba nic ująć i nic dodać do Twojej wypowiedzi :pub: ja jednak mając przyczepę z roku 1992 nie planuję podłączać świateł przeciwmgielnych, w tej chwili wykorzystałem dodatkowe miejsce w kloszu na drugi stop i hamując świecą mi się 4 żarówki 21W, nawet w słońcu widać :-]

wiem, przepis jest przepisem ale z drugiej strony sa one po to aby je łamać :]

może z czasem zmienię zdanie ( lub po zapłaceniu kilku mandatów :-] ) ale w tej chwili niech tak pozostanie jak mam przygotowane, podobnie zrobię z tablicami, kupiłem je ale będę woził z tubką silikonu w skrzyni ( w razie czego zawsze mogę zabudować ). Jeżdżę już 13 lat i nie miałem nigdy kontroli tak szczegółowej aby mi coś technicznego zarzucono więc liczę na kolejne kilkanaście lat takiego użytkowania mojej cycepki :] i tego życzę i Tobie i pozostalym turystom !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dajcie mi spokój z tym kablem :-]:pub:

przecież żartowałem :-]

 

Pozdrawiam :] , Jacek.

 

Popieram zdanie przedmówcy, moje światło p/mgłowe działało 1 raz, na przeglądzie po przyciągnięciu do Polski. Pomysł z dwoma stopami wydaje się dwa razy lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zrobilem sobie swiatlo p.mgielne i nie zgadzam sie z przedmowcami ze jak nie uzywam to nie bede robil.... a co za sztuka zrobic ???? mam i juz... przepisy mowia wyraznie o koniecznsci posiadania i powodzenia w przypadku jazdy przez pyrzyce i nadziania sie na naszy policmajstrow... jak nie bedziesz mial-to torszke ci humory napsuja i odciaza wasz portwelik...

 

aby nie przerabiac wtyczki u mnie wykozystany mam kabelek do cycepki od p.glowego z przelacznikiem ... potrzebuje p.mglowego mam... potrzebuje 12 w cycepie a nie potrzebuje p.mglowego-mam i tyle... w przyszlosci moze wtyczke sobie przerobie na 13 pinowe ale jak nie bedzie nic wazniejszego hi hi (samochod ma 13 pin)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zrobilem sobie swiatlo p.mgielne i nie zgadzam sie z przedmowcami ze jak nie uzywam to nie bede robil.... a co za sztuka zrobic ???? mam i juz... przepisy mowia wyraznie o koniecznsci posiadania quote]

 

Ja też mam i uważam,że bez względu na przepisy, może kiedyś przyjść taki moment,że będzie potrzebne .Tłumaczenie,że ostra mgła to rzadkość ,że w takich warunkach się nie jeździ ,żewystępuje np głównie w Anglii to -sorry,ale niczego nie rozwiązuje.Co Wam szkodzi podpiąć ten cholerny kawał kabla i mieć święty spokój.może kiedyś uda Wam się ustrzec przed zrobieniem z przyczepy garażu przez jakiegoś nawiedzonego szoferaka.Czy to nie jest warte kilku złotych?

Mrsulki,nie traktuj mojego postu jako atak na Ciebie.Nawet mi to przez myśl nie przeszło.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Moje zdanie n/t świateł przeciwmgielnych jest następujące :

 

- bewzględnie używać także podczas mżawki, opadów deszczów na drogach gdzie samochody

poruszają się ponad 40 km/h (z tyłu powstaje idealna zasłona z mżawki), szczególnie dotyczy dróg dwu-pasmowych i napewno zwiększa bezpieczeństwo zauważenia samochodu przed nami i nie najechania go. Tłumaczenie, że wgła występuje niesłychanie rzadko, jest tłumaczeniem żadnym. Wystarczy opad deszczu i już są potrzebne. Mowa jest o używaniu świateł w przypadku zmniejszenia "przezroczystości" powietrza, a nie istnienia mgły.

Zawsze jak jeżdżę (a trochę tego jest) i są w/w warunki włączam światła przeciwmgielne, a obserwując pojazdy przede mną to nie jestem odosobniony.

W swojej przyczepce założyłem. Natomiast jeśli chodzi o skuteczność świateł hamowania, to wydaje mi się, że "moc" 2 x 21 W jest w zupełności wystarczająca, a jedyna modernizacja, która wydaje mi się sensowna, to zastąpienie żarówek - elementami z diód, które rozbłyskają szybciej niż tradycyjne żarówki. Bardziej chodzi o refleks, aby nie najechano nam na kufer.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Kiszon, ja piszę o mżawce i mżawko podobnym opadzie, a nie deszczu, a to istotna różnica. Poza tym wzbijane tumany "mgiełki" wodnej w znacznym stopniu powodują "nie widzenie" zwykłych świateł pozycyjnych. Bardziej niestety nie mogę Ci opisać, a niedzielnym kierowcą nie jestem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Kiszon i oczywiście masz rację, gdy tylko widać, że są niepotrzebne (jazda w korku, miasto itp) należy bezwzględnie wyłączyc. Raz nawet głupio mi się zrobiło, bo wyjechałem z obszaru o gorszej widoczności i zapomniałem wyłączyć, dopiero na skrzyżowaniu patrzę, a tu kontrolka się pali :pub:

Natomiast mój post miał uzmysłowić, że sytuacji, gdy światła przeciwmgielne są potrzebne może jednak być więcej niż się wydaje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.