Skocz do zawartości

Światła przeciwmgielne


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 145
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ale chyba tylk montujac sobie kilka dodatkowych .. bo jak mrugniesz to facet (lub kobitka) pokaze ze tez ma drogowe a halogenow nie wylaczy.... no niestety bezmyslnosc kierowcow jest wielka... i dlatego tez jestem za jaknajsurowszymi egzaminami nie tylko ze sztuki jazdy ale z zachowania sie na drodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo o ruchu drogowym stanowi:

 

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

:-] poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania,

 

Tak wiec jak jak pada deszcz i jade na przednich przeciwmglowych, a jakis nieuk mi miga przeciwmglowymi albo drogowymi, albo co gorsza przyswieci drogowymi dluzej to mnie szlag trafia. :pub: Albo jak sie ludzie kloca ze nie wolno uzywac w miescie, albo w deszczu... :]

 

Prawo o ruchu drogowym stanowi też, że:

 

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

 

Jak jest gęsta mgła, albo dużo wody na autostradzie czy szosie ekspresowej to ma to sens. Normalnie szlag człowieka trafia jak jest lekka mgiełka a ludziska rażą po oczach tym światłem, albo jak zapomną go wyłączyć. Co gorsza można im mrugać drogowymi z tyłu, można im włączyć drogowe na dłużej i tak nie kumają tematu. Ręce opadają... :]:]:-]

 

 

===

PS. W USA przeciwmgłowe tylne nie obowiązują. Trafiają się tylko w autach europejskich robionych na rynek USA. I jakoś ludziska jeżdzą. Tyle że amerykańskie samochody mają stosunkowo mocne tylne światła pozycyjne i stopy - conajmniej 4 żarówkowe + 2 obrysowe + dodatkowy srodkowy stop. Przednich przeciwmgłowych też kiedyś nie stosowali, obecnie są na wyposażeniu wielu modeli.

W Europie tez juz jest trend 4 zarowkowych swiatel pozycyjnych i na jednej parze stopu, a na drugiej przeciwmgłowych tylnych. Tak samo jak trzeci stop stał sie standardem. Pomału wchodzą też standardowe pomarańczowe pozycyjne boczne oraz czerwone obrysowe tylne - modele Volvo. BMW, Mitsubishi itd.

Ciagla roznica miedzy USA/Europa - tam xenony sa bez spryskiwania, pozycyjne przednie sa pomaranczowe, tylne kierunkowskazy sa czerwone lub pomaranczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz Cosin ja też tak uważam, ale jak spytałem mądergo policjanta z drogówki w rybniku czy trzeba mieć w moim przypadku e do b (2120 kg + 850 kg dmc) to odpowiedziłą że tak i nie. wiec jak sądzę iż w polsce nie ma głupich policjantów wożę wydruk kodeksu ruchu drogowego odnośnie kategorii i uprawnień oraz jestem obeznany w przepisach mnie dotyczącymi.

co do tablic jestem jak najbardziej za takim pomysłem jak twój, dlatego kupie tablice oraz silicon i w razie czego się wezmę.

 

prawdą jest też że kierowców z przyczepami campingowymi raczej nie kontrolują policjanci, zatem można mieć nadzieję iż na swojej drodze ich nie spotkamy.

 

co do przepisów to raczej nie uważam iż są po to by je łamać, takich kierowców karce na poczekaniu :pub: dlatego nigdy nie twierdziłem że jestem tolerancyjny. uważam że wymiar sprawiedliwości nadinterpretuje niektóre przepisy i stąd te niedogodności.

 

te ostatnie posty piszę wyłacznie dla kolegów nie posiadających takiej wiedzy a spotykających policjanta starszego posterunkowego na swojej drodze w "koziej wólce pełkińskiej" gdzieś pod rębiechowem, dlatego na takich prawdziwków trzeba uważać, mają wysokie mniemanie o sobie niczym chuck norris (w negatywnym tego słowa znaczeniu).

 

 

 

życze szerokiej drogi i małą rada :"trzymajcie się prawej strony drogi". :-]

 

 

pozdrawiam tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do przepisów to raczej nie uważam iż są po to by je łamać, takich kierowców karce na poczekaniu dlatego nigdy nie twierdziłem że jestem tolerancyjny. uważam że wymiar sprawiedliwości nadinterpretuje niektóre przepisy i stąd te niedogodności.

 

Tommi ! Masz w 100% rację, źle napisałem :pub: miałem co innego na myśli tak więc jeszcze raz wszystkich :-] PRZEPISY TRZEBA PRZESTRZEGAĆ !!

 

tylko ciekawy jestem kto z nas jeździ przepisowo a w szczególności jeśli chodzi o szybkość :-]

 

[ Dodano: Pon 09 Kwi, 2007 18:48 ]

Natomiast jeśli chodzi o skuteczność świateł hamowania, to wydaje mi się, że "moc" 2 x 21 W jest w zupełności wystarczająca, a jedyna modernizacja, która wydaje mi się sensowna, to zastąpienie żarówek - elementami z diód, które rozbłyskają szybciej niż tradycyjne żarówki.

założyłem żarówki 24 LED do przyczepy i w drodze na Węgry na stacji kupowałem zwykłe żarówki i wymieniałem na parkingu. Dobrze, że brat jechał za mną i mielismy CB bo mógłbym mieć niezły garaż z tyłu mojej przyczepy :] po prostu w słońcu nie było ich widać ! Takie jest moje doświadczenie z żarówkami LED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz szanowny kolego, choć zarza mi się pojechać nieprzepisowo szybko to jednak od jakiegoś czasu nie przekraczam dopuszczalnej prędkości dozwolonej na danej drodze, choć jest to czasem niewykonalne przez narzucone znaki.

 

jednak gdy tylko to możliwe to się do tego przykładam, bardzo mnie denerwuje nadmierna szybkość w nieuzasadnionych miejscach (najlepszym przykładem jest wyjazd z ulicy jankowickiej na obwiednią południową )

 

byłem w zeszłym roku na polu nad jeziorem nyskik i tam widziałem nalepki ponaklejane w wielu miejscach: "spoglądaj w lusterko dwa razy, motory są wszędzie"

 

jakże trafna uwaga szczególnie do motocyklistów lecz nie w każdym przypadku.

 

pozdrawiam, tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

 

Natomiast jeśli chodzi o skuteczność świateł hamowania, to wydaje mi się, że "moc" 2 x 21 W jest w zupełności wystarczająca, a jedyna modernizacja, która wydaje mi się sensowna, to zastąpienie żarówek - elementami z diód, które rozbłyskają szybciej niż tradycyjne żarówki.

założyłem żarówki 24 LED do przyczepy i w drodze na Węgry na stacji kupowałem zwykłe żarówki i wymieniałem na parkingu. Dobrze, że brat jechał za mną i mielismy CB bo mógłbym mieć niezły garaż z tyłu mojej przyczepy :pub: po prostu w słońcu nie było ich widać ! Takie jest moje doświadczenie z żarówkami LED

 

Nie jestem fachowcem, ale coś mi się zdaje, że to nie polega na wymianie żarówek na ledy. Skuteczność ledów wg mnie jest bardzo dobra, wystarczy pojeździć np. za nowym Passatem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

 

Natomiast jeśli chodzi o skuteczność świateł hamowania, to wydaje mi się, że "moc" 2 x 21 W jest w zupełności wystarczająca, a jedyna modernizacja, która wydaje mi się sensowna, to zastąpienie żarówek - elementami z diód, które rozbłyskają szybciej niż tradycyjne żarówki.

założyłem żarówki 24 LED do przyczepy i w drodze na Węgry na stacji kupowałem zwykłe żarówki i wymieniałem na parkingu. Dobrze, że brat jechał za mną i mielismy CB bo mógłbym mieć niezły garaż z tyłu mojej przyczepy :pub: po prostu w słońcu nie było ich widać ! Takie jest moje doświadczenie z żarówkami LED

 

Nie jestem fachowcem, ale coś mi się zdaje, że to nie polega na wymianie żarówek na ledy. Skuteczność ledów wg mnie jest bardzo dobra, wystarczy pojeździć np. za nowym Passatem.

 

Pozdrawiam

 

być może masz rację ale niestety lampy stosowane w naszych przyczepach mocno się różnią od tych które zabudowane są w Passacie :] chyba że mówimy o nowiusienkich przyczepkach gdzie lampy są przystosowane do żarówek LED, ja ten temat przerobiłem na własnej skórze i zainwestowałem niepotrzebnie trochę kasy w te rewelacyjne żarówki led a teraz leżą mi w garażu, te żarówki w odpowiednich kolorach są idealne do przeźroczystych lamp :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

w mojej Beyerland 380/2 też nie było przeciwmgielnego bo podłączone było zasilanie oświetlenia przyczepy - wewnętrzne, światło to uruchomiłem przyez zmianę kabelka w 1 kostce przy wejściu kabla do przyczepy, zasilanie poprowadziłem oddzielnym kablem od samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodziu ! Do full wypasu ,to Ci jeszcze dużo brakuje . A gdzie przecimgielne z przodu ????????????????????????, A gdzie światła ozdobne . ??????????. Czy wszystkie schowki masz oświetlone ? , czy masz halogen do oświetlenia placu w wieczorny wieczór , :czerwona:

 

Mnie do szczęścia brakuje jeszcze tylniego mocnego halogena i trzeciego stopu . Ale to takze wkrótce będzie !

 

Pozdrówka serdeczne :hop1::hop1:

 


halogeny i tylnie przecimgielne sterowane z auta i zprzyczepy

post-32273-imported-5bc297f5-330f-4371-b78f-ddb64de5ce08_thumb.jpg

 

do szczęścia beakuje mi jeszcze tylnego cofania i trzeciego stopu-ale i będzie

post-32273-imported-4b2ffc88-7b09-4f75-81c4-e9840d47d106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie do szczęścia brakuje jeszcze tylniego mocnego halogena i trzeciego stopu

A takie kolorowe obrysówki jak na TIRach są ? Bo jek nie to zlotu musisz zamoncić takie i jeszcze taki klakson na Niewiadce w formie trąbki, żeby towarzystwo na różne okazje zwoływać. :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.