Jump to content
Tomii

Światła przeciwmgielne

Recommended Posts

Tomii

Moje pytanie: kto ma światła (światło) przeciwmgielne w przyczepie? Bo u mnie jak zaglądałem do klosza - to jest ono przewidziane. W instalacji elektrycznej jednak nie ma do niego okablowania. Jak to jest z prawem - czy jest ono konieczne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
szary11

U mnie tez niby jest miejsce na przeciwmgiełke w kloszu ale żadnego kabelka tam nie mam. Chyba nie jest wymagane przez prawo to światło w przyczepie... jakby było to by pewnie je montowano, a żadkością jest jakaś przeciwmgiełka na jakiejkolwiek przyczepie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pawel67

U mnie jest i działa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
kaimar

Jaki jest rok produkcji waszych przyczep? Podejrzewam ,że to sprawa rocznika. Samochody strasze też nie wszyskie mają. W mojej przyczepie jest i działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomii

1989 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
szary11

1988 i nie ma...

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomekk

Witam !

 

1991 rok, także nie mam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mercy

1996 mam po lewej stronie, po prawej stronie jest ale bez żarówki i zakładam, że bez kabla również.

'Cierpię' natomiast na brak światła cofania. Kabel mam juz doprowadzony, ale nie mogę znaleźć odpowiednich lamp.

Przyglądałem się światłom w nowych przyczepach:

- przeciwmgielne jest tylko po lewej stronie

- brak światła cofania

Nawet jeśli lampy po obu stronach są identyczne co do układu i mają białe plastiki do światła cofania to i tak żarówka jest tylko po lewej stronie w przeciwmgielnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lawar

KIP z 89 roku mam przeciwmgielne.

Bardzo mocno wydaje mi się, że światło przeciwmgielne jest wymagane tak w pojeżdzie jak i w przyczepie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mercy

Wg mojej wiedzy jest wymagane. Tam gdzie serwisowałem przyczepę zakładają do starszych przyczep światła przeciwmgielne po lewej stronie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
szary11

Jeśli są wymagane to napewno jest to martwy przepis. Co prawda z kempingiem nie byłem nigdy kontrolowany jeszcze, ale 2 razy zdarzyło mi się z przyczepką towarową. Przeciwmgielnego w niej nie mam, ale policjant nawet na to nie zwracał uwagi. Sprawdzał działanie wszystkich innych, ale przeciwmgiełki nie pytał czemu nie ma.

 

A jak jest sprawa na przeglądzie kempingu corocznego? Przeciez jakby było te światło wymagane stacja diagnostyczna nie powinna podbić dowodu! Ja jeszcze nie byłem ze swoją na przeglądzie (ważny do października, wtedy się przekonam na sobie a od wiosny posiadam ten kemping) ale Wy napewno byliście i powinniście wiedzieć co sprawdzają?

Share this post


Link to post
Share on other sites
kaimar

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

 

z dnia 31 grudnia 2002 r.

 

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

 

 

Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

 

 

 

 

 

 

Rozdział 3

 

Światła

 

├é┬ž 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

1) drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;

2) mijania - pojazd samochodowy;

3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;

4) hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa;

5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;

6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;

7) pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa;

8) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy;

9) odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa;

10) odblaskowe przednie - przyczepa;

11) odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa;

12) awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;

14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;

15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;

16) pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona razem z dyszlem).

2. Przepisów ust. 1:

1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;

2) pkt 16 nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:

1) drogowe - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 1;

2) przeciwmgłowe przednie - pojazdu samochodowego;

3) pozycyjne przednie - przyczepy innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 6;

4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;

5) odblaskowe boczne - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 11;

6) odblaskowe przednie - pojazdu samochodowego;

7) jazdy dziennej - pojazdu samochodowego;

8) pozycyjne boczne - pojazdu innego niż wymieniony w ust.1 pkt 16;

9) obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m oraz podwozia samochodu ciężarowego z kabiną;

10) cofania - przyczepy;

11) awaryjne - motocykla;

12) przeciwmgłowe tylne - motocykla;

13) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy;

14) oznakowanie odblaskowe konturowe - pojazdu, o którym mowa w ├é┬ž 42 ust. 1.

4. Na wózku bocznym motocykla powinny być umieszczone światła:

1) pozycyjne przednie,

2) pozycyjne tylne,

3) odblaskowe tylne,

4) kierunkowskazów; przepis stosuje się do pojazdu wyprodukowanego po dniu 30 czerwca 1993 r.,

odpowiadające warunkom określonym dla tych świateł; światła pozycyjne powinny się włączać i wyłączać równocześnie ze światłami pozycyjnymi motocykla.

5. Na wózku bocznym motocykla zabrania się umieszczania światła drogowego, światła mijania i światła przeciwmgłowego.

 

├é┬ž 13. 1. Światła pojazdu powinny odpowiadać następującym warunkom ogólnym:

1) światła przeznaczone do oświetlania drogi przed pojazdem powinny być umieszczone w sposób umożliwiający łatwą regulację kierunku strumienia świetlnego;

2) osie świateł sygnalizacyjnych powinny być równoległe do płaszczyzny jezdni, osie świateł odblaskowych bocznych i pozycyjnych bocznych powinny być ponadto prostopadłe do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu, a osie pozostałych świateł sygnalizacyjnych - równoległe do tej płaszczyzny; dopuszcza się odchylenia od powyższych kierunków nie większe niż 3├é°;

3) światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne i powinny być umieszczone symetrycznie względem podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu; warunku symetrii rozmieszczenia nie stosuje się do świateł oświetlających tylną tablicę rejestracyjną oraz pojedynczych świateł cofania i przeciwmgłowych tylnych;

4) nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu; warunku nie stosuje się do świateł drogowych;

5) światła mijania powinny dawać wyraźną granicę światła i cienia;

6) światła czerwone nie powinny być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) - z tyłu, z wyjątkiem światła cofania oraz świateł dodatkowych przewidzianych w ├é┬ž 24 ust.1 pkt 8, ├é┬ž 25 ust. 2, ├é┬ž 26 ust. 3, ├é┬ž 27 ust. 2, ├é┬ž 31 ust. 1 oraz w ├é┬ž 32 ust. 1.

2. Połączenia elektryczne powinny zapewniać, aby:

1) światła pozycyjne przednie i tylne, światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony), światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) i światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie; warunek ten nie obowiązuje, gdy światła pozycyjne pełnią funkcję świateł postojowych lub kiedy światła pozycyjne boczne migają (świecą światłem przerywanym) razem z kierunkowskazami po tej samej stronie pojazdu;

2) światła drogowe, mijania i przeciwmgłowe przednie nie mogły być włączone, jeżeli nie są włączone równocześnie światła wymienione w pkt 1; przepisu nie stosuje się do świateł drogowych lub mijania, kiedy są używane do wysyłania krótkich, przerywanych sygnałów ostrzegawczych.

3. Światła i oznakowanie odblaskowe powinny ponadto odpowiadać warunkom szczegółowym, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kaimar

Z powyższego wynika wyraźnie, że przyczepy zarejestrowane po 1 stycznia 1986 muszą mieć światło przeciwmgielne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mercy

czyli przeczucie mnie nie myliło tym razem

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomii

No dobra czyli jeśli będe rejestrował przyczepkę to powinno działać mi to światło :)

 

Niech wypowiedzą się Ci którzy rejestrowali sprowadzone kempingi - czy sprawdzali działanie świateł na pierwszym przeglądzie w kraju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...