Skocz do zawartości

Wybór auta do holowania


rafalkwiatkowski73

Rekomendowane odpowiedzi

Co drugi temat jest o tym a dalej znajdzie się geniusz co twierdzi że w dr jest wpisane to można. Dmc przyzepy musi być o 1.33 od dmc holownika. Przy dmc holownika 3500, max przyczepa to 2631.

a potrafisz to samo napisać bez dziwnych wycieczek? i wcale co drugi temat to nie jest  :ee:

 

Nie ma takiego auta. Żadne auto o DMC 3.5t nie może ciągnąć przyczepy z hamulcem najazdowym też z DMC 3,5t. Max dla auta 3.5t to przyczepa 2631 kg

Temat może i wałkowany wielokrotnie ale poza stwierdzeniem "w odpowiednim rozporządzeniu" nie mogę znaleźć takiego zapisu. Bardzo mnie to zainteresowało bo byłem pewien, że można i zacząłem poszukiwać odpowiednich przepisów. Nawet konsultowałem się z władzą wykonawczą aby to potwierdzić ale nic na ten temat nie wiedział czyli to magiczne 1,33. Troszkę znalezienie info na ten temat było trudne bo ostatnio też nie działał isap a najlepiej szukać u źródła.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000305

Możesz mi Jacku podać ten przepis? piszę to bez podtekstów i żadnych uszczypliwości tak po prostu mnie to interesuje. Może być tu lub na PW, obojętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potrafisz to samo napisać bez dziwnych wycieczek? i wcale co drugi temat to nie jest :ee:

 

Temat może i wałkowany wielokrotnie ale poza stwierdzeniem "w odpowiednim rozporządzeniu" nie mogę znaleźć takiego zapisu. Bardzo mnie to zainteresowało bo byłem pewien, że można i zacząłem poszukiwać odpowiednich przepisów. Nawet konsultowałem się z władzą wykonawczą aby to potwierdzić ale nic na ten temat nie wiedział czyli to magiczne 1,33. Troszkę znalezienie info na ten temat było trudne bo ostatnio też nie działał isap a najlepiej szukać u źródła.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000305

Możesz mi Jacku podać ten przepis? piszę to bez podtekstów i żadnych uszczypliwości tak po prostu mnie to interesuje. Może być tu lub na PW, obojętne.

Przepraszam, faktycznie nieładnie z mojej strony. A z linkami to mnie Tomek uprzedził
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, Jacku ale ja się pytam o ustawę.

One ciągle się zmieniają a ja podałem link do ustawy z 2015 r. więc teoretycznie młodej. Tamte są z lat poprzednich.

 

Tutaj już moc utracił dziwaczny zapis. Na ten temat było już pisane, że jest po prostu nie jasny i głupi. Odsyłacze z lat poprzednich tyczyły się tylko homologacji co nas najmniej obchodzi.

 

z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30)4), masa ta może ulec zwiększeniu do 150% wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków.
4) Rozporządzenie utraciło moc na podstawie art. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 92, poz. 884) z dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. Nr 238, poz. 2010). Rozporządzenie z dnia 24 października 2005 r. utraciło moc na podstawie art. 1 pkt 6 w związku z art. 13 ustawy z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1448) z dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 marca 2013 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep oraz ich przedmiotów wyposażenia lub części (Dz. U. poz. 407).

 

Według władzy wykonawczej co znam osobiście i w dotaku pracuje w dziale co nas interesuje o takim zapisie dowiedział się ode mnie. Szukał również i nie znalazł. Mówi, że jak dotąd nie było mu to potrzebne bo po prostu ustawa jak dla niego mówi wyraźnie co można. Oczywiście to tylko człowiek i też może się mylić więc dopytuje.

 

Zapis jest taki:

dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:

a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

b.) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,

d) 3500 kg,

 

Ustawodawca nawet podał minimalny nacisk na hak 25kg ale tego 1,33 znaleźć nie potrafię.

Żona mówi mi, że głupi jestem bo to mi do życia nie potrzebne ale co zrobić jak się zaciąłem i muszę wiedzieć?

Edytowane przez Benior (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benior:

 

http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-31-grudnia-2002-r-w-sprawie-warunkow-technicznych-pojazdow-oraz-zakresu-ich-niezbednego-wyposazenia/dzial-iii_rozdzial-4_hamulce/?on=15.08.2015

 

 

Warunki techniczne pojazdów:

Rozdział 4, pkt.7.

 

I wszystko w temacie. To nie jest sprawa samochodu tylko tego że przyczepa z bezwładnościówką nie może byc inaczej ciągnięta ze względu na ten hamulec.

 

pisane z telefonu -mogą być błędy, przepraszam

 

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podlinkował Benior traci moc, bo weszło nowe rozporządzenie z dniem 01.01.2017. Dz. U 2022 z 2016 roku

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2022/1

Zgodnie z § 14 ust 7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd,
którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się
hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również
do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem
1 stycznia 1968 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.