Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

No coś ty??? to od jakiego wieku można ciągnąć przyczepę cięższą niż 750kg? bo wynika,że ktoś kto się urodził w 01.01.1990 i za chwilę będzie miał 24 lata to nie może??? wydaje mi się,że widuje się młodszych kierowców tirów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowieść ma w sobie coś z mrocznych historii typu:

- sąsiad widział, jak siostra brata jego stryjecznego wujka... ;)

 

a powazniej jeśli już Niemcy zatrzmali do kontroli i pojazd (przyczepa) byłaby sprawna to na pewno znajnie ściągali by jej lawetą ...

 

Z drobnego doświadczenia w podróżach firmowych i prywatnych do naszych zachodnich sąsiadów ... obstawiam że kłaniał się brak znajomości języka, w połączeniu z tym że ściągnięta przyczepa nie do końca spełniała wymagania techniczne skoro została odholowana :)

 

 

Wg źródeł internetowych prawo jazdy kat. B od 18 lat i dokładnie takie same warunki ciągnięcia przyczepy (najwazniejszy DMC zestawu =< 3500kg)

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i nie ma wątpliwości. każdy kierujący z kat.B prawa jazdy urodzony po 1990 roku może ciągnąć przyczepę mak 750 kg.

Nie ma znaczenia z którego kraju pochodzi. Można sprawdzić w Landratsamt. Nie znajomość przepisów szkodzi.

Osobiście jestem tym bardzo zainteresowany bo moja córka tez trochę targa przyczepy a podlega pod ten przepis. Słowem wali ich na dekiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helmut a mógłbyś podać podstawę tego przepisu?

Polskie przepisy są zgodne z przepisami europejskimi i nigdzie takiego ograniczenia nie ma. 

Co więcej jeżeli by było to musiałby być inny wydany inny dokument prawa jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i nie ma wątpliwości. każdy kierujący z kat.B prawa jazdy urodzony po 1990 roku może ciągnąć przyczepę mak 750 kg.

Nie ma znaczenia z którego kraju pochodzi. Można sprawdzić w Landratsamt. Nie znajomość przepisów szkodzi.

Osobiście jestem tym bardzo zainteresowany bo moja córka tez trochę targa przyczepy a podlega pod ten przepis. Słowem wali ich na dekiel.

A co taki ktoś ma zrobić np gdy będzie miał już 40tke.? Też 750kg? Musi gdzieś tam być w przepisach oddzielny zapis dotyczący tego. Może być u niemiaszka tak jak z prawkiem na motocykle.najpierw pojemność 125ccm , po roku posiadania do 600ccm a potem i po skończeniu chyba 25 lat motocykle z pojemnością większą. Może być tak, że powyżej pewnego wieku można ciągać przyczepy cięższe, lub po jakimś czasie od zrobienia prawka B lub może są jakieś nowe przepisy że osoby ur po 1990r do przyczep cięższych niż 750kg muszą mieć dodatkowe uprawnienia np. Prawko BE. (Bo u pepików przecież chcą BE do każdego zestawu a nie tylko powyżej 3.5t)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zmiaru nikogo wprowadzac w błąd i sam jestem tym zaskoczony. Mój mistrz serwisu przywiezie mi podstawe prawną która widnieje już od 2-ch lat.

Jak większość tak i  ja równiez nie mam E i poruszam się czasem wiekszym zestawem niz 3,5 ryzykując oczywiście(nieodpowiedzialnie), ale jak ktos przytoczył u pepików mają tez schizę. Ja juz trochę jestem tez zdezorientowany bo sam pytałem czy aby dotyczy to obywateli Niemiec czy wszystkich. Odpowiedziano mi, że nie ma żadnego podziału i dotyczy wszystkich urodzonych od 1990. Przepisy zamieszcze do wglądu jak tylko dostanę. Szukałem na stronie Landsratamt ale tego jest opór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może jest tak, że wprowadzono w Niemczech pewnym momencie zmianę w przepisach i żeby łatwo rozróżnich kto według starych a kto już na nowych prawach, wprowadzono przepis o roku urodzenia danej osoby, po prostu ten rocznik niejako z automatu musiał wejść już w nowe przepisy, ale to tylko moje domysły. Oczywiście nas dotyczy Konwencja Wideńska i przepisy uprawnienia nasze krajowe muszą być respektowane - muszą, nieazleżnie od wymogów i pozwoleń w Niemczech. Analogia z homoilogacją na apteczce - swego czasu niemiecka drogówka wymagała aby Polacy mieli apteczki zgodne z ich rozporządzeniem, ale po interwencjach konsulatu (na oczywiście najpierw nagłośnienie w prasie potem prężne działanie urzdników) procederu zaprestano (w ramach życzliwości nasi w tym czasie w nadmorskim pasie kontrolowani gościom z Niemiec gaśnice - u nich nieobowiązkowe). W każdy razie jedynym wyjściem, gdy krtoś neguje nasze uprawnienia do kierowania pojazdami, bo prawo miejscowe stanowi inaczej, jest telefon do konsulatu - wiem że brzmi to dość abstrakcyjnie, ale tak jest (oczywiście w przypadku gdy druga strona jest sygnatariuszem Konwencji).

Edytowane przez makwas (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem niedano kolejny modul CPC do zawodowego prawka w Irlandii i prowadzacy powiedzial, ze wlasnie malo osob zdaje sobie z tego sprawe, ze lamie przepisy ciagnac ciezsze niz 750kg przyczepy na prawo jazdy B. Nie uwierzylem i sprawdzilem:

 

http://www.citizensinformation.ie/en/travel_and_recreation/motoring_1/driver_licensing/categories_of_motor_vehicles_and_minimum_age_of_drivers_in_ireland.html

 

Wychodzi na to, ze mial racje! Pal szesc policje na drodze - problem zaczyna sie w razie wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vehicles with seats for a maximum of 8 passengers and a maximum weight of 3,500kg (can tow a trailer where the maximum weight of the trailer when fully loaded is 750kg or less)

 

 

 

Widocznie prowadzący ma kłopot ze zrozumieniem opisu .Wynika z niego ,że kat .B uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3500kg  (pojazdem jest również zespół pojazdów)

oraz takim pojazdem z przyczepą do 750kg , czyli łącznie 4250kg

 

Na tej samej stronie masz link do dyrektywy a w niej :

 

The driving licence may authorise the holder to drive vehicles in the following categories:

  • category A – motorcycles weighing less than 750 kg;
  • category B – vehicles weighing less than 3 500 kg or caravans weighing less than 4 250 kg;
  • category B+E – combinations consisting of a category B vehicle and trailer;
  • category C – vehicles weighing more than 3 500 kg;
  • category C+E – combinations consisting of a category C vehicle and trailer;
  • category D – vehicles having more than 8 seats;
  • category D+E – combinations consisting of a category D vehicle and trailer.

wiec ten instruktor powinien kartofle obierać  ;)

 

 

Czyli wszystko jasno i na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, czytajcie się nawzajem ze zrozumieniem, proszę :-)

RadekNet napisał, że cięższe przyczepy niż 750kg nie można na kat. B. Czyli np. przyczepę 800kg. Przecież ma rację.

Piotrekbb udowadnia, że B można mniejszą niż 750kg. Też ma rację.

O co wam chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek na tym forum ten temat wałkowany był kilka razy , Radek za radą jakiegoś wykładowcy znów wprowadza zamęt. 

nie wiem co napisałem niejasno ale przeczytaj raz jeszcze - prawo jazdy kategorii B umożliwia holowanie przyczepy cięższej jak 750kg -wtedy zestaw może mieć 3500kg (przykładowo holownik 2000kg+przyczepa 1500kg) .

Jeżeli holownik ma DMC 3500 kg to wtedy jedynie przyczepa lekka 750 kg i mamy zestaw 4250 kg 

 

Szczerze to również nie rozumiem twojego wpisu , gdzie ja pisze o przyczepie lżejszej i dlaczego twierdzisz ,że na B nie można holować takiej o DMC 800kg , bo można nawet taką o DMC 1500kg ;)

 

Sorry ale niedługo ktoś napisze że przykładowo w Austrii przyczepy może holować jedynie hydraulik z uprawnieniami.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.