Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem dzisiaj znajomego instruktora nauki jazdy, który prowadzi własną szkołę.

Zagadnięty o uprawnienia do holowania stwierdził, że: "Na 1000 % z kategorią B można holować jedynie przyczepy lekkie do 750 kg"

Potwierdził wszystko co jest w poście #205 ! W związku z nowelizacją prawa był na kursie na którym tak interpretowano nowe przepisy. 

Do tej pory skłaniałem się do "opcji Miodzia" sądząc, że niezorientowani sieją zamęt w temacie uprawnień. Dzisiaj człowiek "z branży" wzbudził we mnie wątpliwości czy jeżdżę legalnie...

 

Jak jest naprawdę ?  Kto ma rację ? Gdzie to definitywnie sprawdzić ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek to nie moja opcja tylko czytanie ze zrozumieniem.

Wszystkie materiały do rozmów i artykułu na naszym portalu przygotowali mi policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice.

Po analizie dokładnie to jest napisane w Prawie o Ruchu Drogowym i Ustawy o kierujących pojazdami.

Jak zwykle kłania się czytanie ze zrozumieniem.

Pani instruktorowi powiedz, niech sam przeczyta, pomyśli i jeszcze raz zweryfikuje swoje zdanie.

 

Wprowadzenie kategorii B96 miało na celu ułatwić zdobycie odpowiednich uprawnień dla kierujących samochodami z przyczepą kempingową.

W dzisiejszych czasach z modelu na model auta nam rosną i to samo zjawisko dotyczy przyczep. Większość osób nie tylko w Polsce zaczęła nieznacznie przekraczać swoimi zestawami magiczne 3,5t DMC. Dlatego tez wprowadzono tą kategorię prawa jazdy, aby osoby umiejące już jeździć miały możliwość ciagnięcia przyczepy o masie DMC większej niż 750 kg w tym samym limicie co na prawo jazdy kategorii B (czyli teoretyczne auto 3500 kg DMC + przyczepa lekka 750 kg DMC co razem nam daje 4250 kg).

Nigdy nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami nie miała zabrać dotychczasowych uprawnień bo prawo nie działa wstecz. 

Znaczy kiedyś można było a teraz nie? Ci co teraz zdają nie mogą a ci co zdawali wcześniej mogą? 

Chyba sam widzisz, że coś nie tak. 

Spokojnie możesz ciągnąć swoją budkę jeśli nie przekraczasz sumy mas DMC 3500 kg na prawo jazdy kategorii B.

I tego się trzymajmy i walczmy o jak największą świadomość tych przepisów.

Zresztą szkoły nauki jazdy wyspecjalizowane tak samo interpretują te przepisy - wystarczy sprawdzić np. tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wiem jak jest, swój rozum mam ale instruktor był przekonywujący. Swoją drogą w Polsce ważne są nie tylko przepisy, ale także ich interpretowanie ! Jeżeli tak szkolą instruktorów to należy mieć obawy, że podobnie jest ze znajomością przepisów przez policjantów czy inspektorów ITD. Sam miałem przygodę z niezorientowanym w temacie holowania policjantem drogówki, który twierdził, że mogę ciągać tylko przyczepę lekką .

 

post-6371-0-64797200-1387966212_thumb.jpg

 

Myślę, że warto sobie wydrukować przepisy dotyczące holowania i wozić je w przyczepie na wypadek spotkania niedouczonych kontrolujących. Zaoszczędzi to czasu i nerwów poświęconych na tłumaczenie spraw oczywistych.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.