Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

"Vehicles with seats for a maximum of 8 passengers and a maximum weight of 3,500kg (can tow a trailer where the maximum weight of the trailer when fully loaded is 750kg or less)"

 

Vehicles to nie sa zestawy a pojazdy. Ostatnie zdanie WYRAZNIE mowi co moze ciagnac. 

 

"category B – vehicles weighing less than 3 500 kg or caravans weighing less than 4 250 kg;"

 

Caravans to nasze campery - tu nie ma nic o przyczepach. 

 

W Polsce sytuacja jest jasna - mozna ciagnac inne niz lekkie. Jadac do Irlandii bym sie dwa razy zastanowil czy mam odpowiednie prawo jazdy, bo nie znalazlem nic na poparcie Twojej tezy, ze sieje zamet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnie zdanie wyraźnie mówi,że na B możesz prowadzić pojazd do 3500 kg i ciągnąc przyczepę lekką 750 kg.

Poparciem mojej tezy jest dyrektywa którą masz w odnośniku strony którą linkowałeś ;)  , oczywiści każdy może się dwa razy zastanowić.

o Caravans nie wspomnę  :miga:



a jakim określeniem nazywa się nasz "zestaw pojazdów"?

 pewnie tam nie mają zestawów pojazdów , tylko Caravanse :)

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sie rozwodzić na tematem można czy nie można. Kat. B wg. konwencji genewskiej upoważnia tak jak było wcześniej napisane prowadzić pojazd do 3,5 t. Temat zamknięty. Z uwagi , że coraz więcej krajów zaczyna wprowadzać restrykcje ( czytaj jakiś frustrat lub "poj.....b" w ministerstwie finansów poszczególnych krajów ) lobbują aby wszyscy nowi kierowcy byli zobowiązani do uzyskania uprawnień na przyczepy większe niz 750 kg. To usłyszałem w rozmowie z "kundlem" z Polizei Revier Karlsruhe Durlau Aue a :"kundle"  z  Autobahnjager będą te wytyczne egzekwować. 

 

To jest to samo co kiedys było z polskim prawkiem kat. B wydanym przed 10-ma laty kiedy obywatel polski wymieniał na niemieckie i automatycznie dostawał uprawnienia kat B z mozliwoscia prowadzenia samochodów ciężarowych do 7,5 tony. Dopiero od 2004 roju zaczęto je przepisywać 'kropka w kropkę" z treścia zgodną jak w polskim prawie jazdy. Stad wielkie zdziwienia waznośc prawka bezterminowa!!!! :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blagac:

 

Konwencja Wiedeńska , Annex 6 pkt.7 - Kategoria B to 3500 kg +750 kg = 4250 kg lub przyczepa cięższa jak 750 kg ale zestaw nie przekracza 3500 kg oraz spełnia warunek stosunku mas.

 

oto jej treść :

 

"Motor vehicles, other than those in category A, having a permissible maximum mass
not exceeding 3,500 kg and not more than eight seats in addition to the driver’s seat;
or motor vehicles of category B coupled to a trailer the permissible maximum mass of
which does not exceed 750 kg; or motor vehicles of category B coupled to a trailer
the permissible maximum mass of which exceeds 750 kg but does not exceed the
unladen mass of the motor vehicle, where the combined permissible maximum mass
of the vehicles so coupled does not exceed 3,500 kg;"
Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakim określeniem nazywa się nasz "zestaw pojazdów"?

 

Vehicle + trailer.

 

Piotrekbb, mozna sie smiac, mozna sie klocic ... a urlop ma sie w roku jeden. Wiec warto uwazac na kraje, gdzie prawo jest inne niz w Polsce - pomimo konwencji wiedenskiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli tabela z linku nadal nie jest jasna to proszę oto cytat :

 

What trailers does my category B licence cover?

You can tow a trailer with a

  • MAM no greater than 750kg, and/or
  • Where the MAM of the trailer exceeds 750kg but where the MAM of the vehicle and trailer does not exceed 3500kg

źródło :

http://www.rsa.ie/en/RSA/Licensed-Drivers/Driving-licence/Cars-and-Trailers/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Konwencja Wiedeńska , Annex 6 pkt.7 

motor vehicles of category B coupled to a trailer the permissible maximum mass of which exceeds 750 kg but does not exceed the unladen mass of the motor vehicle, where the combined permissible maximum mass of the vehicles so coupled does not exceed 3,500 kg

 

 

Coś widzę, że jednak ograniczenia są inne niz w Polsce, albo ja nie rozumiem języka (co jest jak najbardziej prawdopodobne). Z mojego tłumaczenia wynika, że w dopuszczalnym na kat. B zestawie łączna DMC nie może przekraczać 3,5 tony (to jest jasne i jednakowe z polskim kodeksem) i dodatkowo DMC przyczepy nei może przekraczać MW samochodu - a to juz jest inne niż u nas.

Można sobie łatwo wyobrazić zestaw, w którym auto ma DMC=2000 kg (np. Passat Terenowca), ale MW=1490 kg przy ładowności 510 kg. Takie auto może ciągnąć w Polsce przyczepę o DMC=1500 kg (o ile ma tyle na haku oczywiście i RMC przyczepy < RMC auta, co zasadniczo zajdzie w tym przypadku w praktyce zawsze) ale nie może jej ciągnąć w oparciu o konwencję wiedeńską.

Toć ciekawostka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jeśli tabela z linku nadal nie jest jasna to proszę oto cytat :

 

What trailers does my category B licence cover?

You can tow a trailer with a

  • MAM no greater than 750kg, and/or
  • Where the MAM of the trailer exceeds 750kg but where the MAM of the vehicle and trailer does not exceed 3500kg

źródło :

http://www.rsa.ie/en/RSA/Licensed-Drivers/Driving-licence/Cars-and-Trailers/

 

 

Przy calej mojej dobrej woli (wynikajacej z faktu, ze wolalbym miec zmiennika w postaci zony w czasie podrozy z przyczepa) z tabelki wyczytalem to co pisalem wczesniej i to co mowil gosciu od CPC. Ale dzieki Ci wielkie za wykladnie RSA - bardzo sie ciesze, ze musze odszczekac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.