Jump to content
Kristofer

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.

Recommended Posts

Łza Włóczynutka
Kristofer

Z pewnością tego bym nie kupił. Nie wiem, w jakim zastosowaniu ma ta przejściówka pracować, ale kupując zwróć uwagę na jej parametry, a zwłaszcza obciążalność i stopień ochrony.

Bardziej miałbym zaufanie do np. takich:

post-8228-0-04930900-1486945541_thumb.jpg

Przykładowe oferty:

Szwajcaria

https://www.conrad.pl/Przej%C5%9Bci%C3%B3wka-Goobay-95304,-wtyczka-Szwajcaria.htm?websale8=conrad&pi=551680&ci=SHOP_AREA_17266_0226312

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/akcesorium-vivanco-adapter-podrozny-wtyczka-szwajcarska

Przy okazji jeszcze dla Włoch

https://www.conrad.pl/Przej%C5%9Bci%C3%B3wka-Goobay-95305,-wtyczka-W%C5%82ochy.htm?websale8=conrad&pi=551681

PS

Unikałbym przejściówek "uniwersalnych", bo najczęściej nie mają dobrych parametrów i pewnych kontaktów.

Edited by Kristofer (see edit history)

szkl

Mądrzy tego Forum

jestem noworodkiem kempingowym, moja pierwsza przyczepa właśnie się przygotowuje dla mnie do odbioru (jeszcze tydzień).

czytam forum już od 3 tygodni - naszpikowany wiedzą coraz bardziej i może już za bardzo bo nie poukładane w głowie a z praktyką to juz w ogóle damat - zero praktyki w karawaningu.

kabel do podłączenia przyczepy w Chorwacji = ???

kupiłem na wszelki słuszaj Adapter gniazd kempingowych SCHUKO-CEE przejście http://allegro.pl/show_item.php?item=6155082573&snapshot=MjAxNy0wMy0xN1QyMjoxMjo1M1o7YnV5ZXI7ZDQ0MWM1ZWMwMjkxMTU0NTM3YjBmODc2N2IyMTczZDY2NDhmMWM4MWEzODg5ZmNmNTM4YmUyN2FhODExNDQ4Zg==#thumb/1

teraz jeszcze kabel zasilający: WTYCZKA CEE 230V GNIAZDO + KABEL PRZEDŁUŻACZ 20M https://sklep.klaja.pl/pl/p/Wtyczka-CEE-230V-Gniazdo-Kabel-Przedluzacz-20m/3832

czy to juz mi wystarczy aby miec prąd w przyczepie - wiem że jeszcze jakis dodatkowy przedlużacz aby miec prąd przed przyczepą

dziekuje za pomoc

Kristofer

[...] czy to juz mi wystarczy aby miec prąd w przyczepie - wiem że jeszcze jakis dodatkowy przedlużacz aby miec prąd przed przyczepą

dziekuje za pomoc

Witam!

Tak, wystarczy, choć gdybyś zastosował się do porad z pierwszego posta, miałbyś bardziej uniwersalne przyłącza.

W tej chwili możesz do zakupionego przedłużacza, dokupić wtyk zespolony z gniazdem , aby go zamontować zamiast wtyku, który tam jest obecnie (ten wkładany w gniazdo na ścianie przyczepy).

post-8228-0-38940800-1489894246_thumb.jpg

Po zmianie:

post-8228-0-01398900-1489893991_thumb.jpg

Dzięki temu będziesz miał rozwiązany problem dostępu do ~230 V na zewnątrz przyczepy, czy np. w przedsionku.

szkl

Witam!

Tak, wystarczy, choć gdybyś zastosował się do porad z pierwszego posta, miałbyś bardziej uniwersalne przyłącza.

dziękuje za odp

taki mialem plan ale nie znalazałem przedłużacza gotowego który miałby właśnie taką końcówkę, dlatego zastanawiam się nad samozrobieniem. Przedłużacza nie kupiłem a jedynie przejściówkę. przedłużacz to bylo moje pytanie. Pojade wiec do hurtowni i kupie kabel 3x2,5 H07itd oraz takie wtyczki. BTW mam wyprowadzone oryginalnie z przyczepy gniazdko zew. 230V - coc pewnie przeprowadzone przez instalacje przyczepy wiec obciążające ją - ale nie wiem czy jeśli jest fabryczne to ma to znaczenie dla sieci przyczepowej

strus251

Na pewno jest za zabezpieczeniami przyczepy a nie "obok nich". Czyli po twojemu, tak obciąża przyczepę. :)

szkl

Na pewno jest za zabezpieczeniami przyczepy a nie "obok nich". Czyli po twojemu, tak obciąża przyczepę. :)

dziękuje. Zatem musze kupić wtyczke dualną i zrobić kabel samemu

Kristofer

Z Twojego pierwszego posta zrozumiałem, że problemem będzie brak gniazda przyłączeniowego dla zewnętrznych odbiorników, stąd propozycja zastosowania wtyczki zespolonej z takim gniazdem. Teraz piszesz, że masz osobne gniazdo ~230 V na ścianie przyczepy.

W takim razie wystarczy standardowy wtyk przyłączeniowy, czyli bez zmian dla przedłużacza, do którego link podałeś:

post-8228-0-77155200-1489983875_thumb.jpg

szkl

Z Twojego pierwszego posta zrozumiałem, że problemem będzie brak gniazda przyłączeniowego dla zewnętrznych odbiorników, stąd propozycja zastosowania wtyczki zespolonej z takim gniazdem. Teraz piszesz, że masz osobne gniazdo ~230 V na ścianie przyczepy.

W takim razie wystarczy standardowy wtyk przyłączeniowy, czyli bez zmian dla przedłużacza, do którego link podałeś:

{style_image_url}/attachicon.gif Przedł.jpg

Ma na ścianie przyczepy gniadko ale ppwiedzieliscie że wówczas niepotrzebnie obciążam instalację przyczyny gdy będę podobał do tego gniazdka cokolwiek

wally1978

Nie stresuj się wszystko będzie Ci działać i na pewno nie będzie problemu z przeciążeniem instalacji no chyba że podłączysz czajnik, farelke i piekarnik na raz

strus251

@szkl,

instalacja w cepce jest zabezpieczona zabezpieczeniem 10A (najprawdopodobniej), lub 16A (ale wątpię).

Dokładnie takie same zabezpieczenia lub mniejsze są na polach "na słupku" w związku z czym tak naprawdę nie ma znaczenia co, gdzie podłączasz bo jak w cepce będziesz miał 10A a na polu 6A to i tak będzie strzelać najpierw na słupku.

jak będą identyczne to zależne jest to od prądu wyzwolenia danego zabezpieczenia natomiast gdyby na polu było 16A to można by pokusić się o te 6A różnicy tylko czy jest sens tak obciążać instalację i ryzykować wywalenie zabezpieczenia?

szkl

@szkl,

instalacja w cepce jest zabezpieczona zabezpieczeniem 10A (najprawdopodobniej), lub 16A (ale wątpię).

Dokładnie takie same zabezpieczenia lub mniejsze są na polach "na słupku" w związku z czym tak naprawdę nie ma znaczenia co, gdzie podłączasz bo jak w cepce będziesz miał 10A a na polu 6A to i tak będzie strzelać najpierw na słupku.

jak będą identyczne to zależne jest to od prądu wyzwolenia danego zabezpieczenia natomiast gdyby na polu było 16A to można by pokusić się o te 6A różnicy tylko czy jest sens tak obciążać instalację i ryzykować wywalenie zabezpieczenia?

Dziękuję a dzielenie się doświadczeniem

strus251

nie ma za co. :)

Maras

Odkopując temat przedłużaczy, co myślicie o tym kablu?

http://allegro.pl/przewod-onpd-3x1-5mm2-450-750v-linka-kabel-h07rn-f-i5740798629.html

Parametry podane są jak najbardziej odpowiednie ale  1,5 mm trochę mało.  celuj w  2,5 mm/2  czyli 3x2,5 mm/2