Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Poćwiczę. Na razie zrobię 1x50m. i pojadę w świat. jak długość będzie bardzo dokuczliwie niewygodna, wtedy będę ciąć. Przy okazji sprawdzę czy lepiej mieć bez bębna, (wówczas schowam kabel w skrykę na boczku bagażnika) czy jednak kupić też bęben - wówczas kabel musiałby jeździć w bagażniku i zajmować miejsce.

właśnie dlatego zrezygnowałem z bębna bo choć wygodniej to zajmuje miejsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po pierwszym próbnym zwijaniu i rozwijaniu jednak od razu poleciałem po bęben. :) hehe.. Udało się kupić bardzo zgrabny. 

 

 

Jjaką średnicę powinien mieć bęben-nawijak aby móc nawinąć 50m takiego kabla?

 

Gdyby się ktos borykał z podobnym zagadnieniem, polecam bbęben firmy Pawbol o średnicy 25cm, z termikiem i 4 gniazdami IP44. Weszło 48 metrów kabla 3x2,5 (50 też by pewnie weszło, ale odciąłem do innych celów). Co najważniejsze dla mnie, całość mieści się w europojemniku transportowym 30x40.

 

post-17565-0-63346400-1492104282_thumb.jpg

 

post-17565-0-45819900-1492104297_thumb.jpg

Przydał by się jeszcze jakiś pomysł jak przymocować wtyk do tego bębna, żeby można było go łatwo mocować i zdejmować i żeby luźny wtyk nie dyndał luzem - coś podobnego jak są przy przyczepach uchwyty na wtyk elektryczny do holownika.
Może ktoś coś poradzi?

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pytanie głupie, ale z elektryki to zielony jestem. Właśnie składam kabel zasilający do cepy. We wtyczce cee co podpina się do cepy jest napisane gdzie zasilanie a gdzie zero, czy we wtyczce schuko też ma to znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie głupie, ale z elektryki to zielony jestem. Właśnie składam kabel zasilający do cepy. We wtyczce cee co podpina się do cepy jest napisane gdzie zasilanie a gdzie zero, czy we wtyczce schuko też ma to znaczenie?

 

Tak ma, masz na pierwszej stronie wszystko pokazane i narysowane. Zrób dokładnie tak jak tam pokazał Kristofer i wszystko będzie Ci dobrze działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę przekornie - nie, nie ma. Dlaczego? Ano dlatego, że to, co opisał Krzysiu, to normy i wg tego powinno się podłączać. Niestety, rzeczywistość jest zdecydowanie bogatsza i fazę możemy spotkać zarówno po lewej, jak i po prawej stronie gniazdka. Pomijam jeszcze miejsca takie, gdzie do podłączenia stosuje się zwykłe gniazdka podwójne. Gdzie w jednej obudowie są 2 gniazdka z uziemieniem. Przykładowo, jak w załączniku. Wtedy, zależy do którego gniazdka się podłączysz, fazę będziesz miał z innej strony :) Dlatego też w przyczepie bezpiecznik jest sprzężony i w chwili wyłączenia odłącza zarówno zero, jak i fazę.

 

O ile w swoich przewodach powinieneś się stosować do norm (tak należy odczytywać, moim zdaniem, post Krzyśka opisujący budowę), o tyle w rzeczywistości spotkasz się z różnymi rozwiązaniami. I nie są one niebezpieczne. Jeśli zaś spotkasz się z tym (niektórzy już na forum wspominali o tym), że po podłączeniu "odwrotnie", będzie pojawiało się "mrowienie" przy dotykaniu przyczepy, to oznacza ni mniej, ni więcej, tylko po prostu przebicie i należy je znaleźć i wyeliminować. Zmiana miejscami przewodów jest tylko "pudrowaniem syfa".

post-1975-0-52041700-1494934656_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak u mnie troche inaczej, we wtyczce cee oznaczenia były na odwrót niż zamieścił Kristofer, podłączyłem wg tego na wtyczce, reszte czyli schuko już wg opisu w pierwszym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe - może patrzyłeś jak na lustrzane odbicie.
Poza tym, zdarzało mi się widywać różne wtyczki, zwłaszcza te słabszej jakości, które miały odwrotnie wytłoczone oznaczenia, niż być powinny.
Powinieneś podłączenia zrobić tak, jak napisał wcześniej Michał, czyli w zgodzie z wymogami normy.

Opisy przedstawione w pierwszym poscie uwzględniają odpowiedni kierunek patrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem przedłużacz 50m 3x1.5mm na bębnie, z zabezpieczeniem termicznym plus jakimś bezpiecznikiem. Kosiłem na działce trawnik na całkowicie rozwiniętym przedłużaczu (kosiarka 1200w)

 

Tutaj jeszcze jest w sprzedaży

 

http://www.eldor24.pl/manufacturer/strosser

 

Ja kupiłem na alledrogo.Pl

 

 

Tak się to skończyło

 

Ps.

przedłużacz kupiony na promocji z 229 zł na 169 zł

post-3032-1494955288,87_thumb.jpg

 

Później kosiłem na pożyczonym typowym ogrodowym pomarańczowym o żyle 0,75 i poszło bez problemu.

 

Edytowane przez Wodnik Szuwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem przedłużacz 50m 3x1.5mm na bębnie, z zabezpieczeniem termicznym plus jakimś bezpiecznikiem. Kosiłem na działce trawnik na całkowicie rozwiniętym przedłużaczu (kosiarka 1200w) Tutaj jeszcze jest w sprzedażyhttp://www.eldor24.pl/manufacturer/strosserJa kupiłem na alledrogo.PlTak się to skończyłoPs. przedłużacz kupiony na promocji z 229 zł na 169 zł IMG_20170504_144716.jpgPóźniej kosiłem na pożyczonym typowym ogrodowym pomarańczowym o żyle 0,75 i poszło bez problemu.

Wina bębna. Jak podłączam karchera pod bęben to fakt wybija termiczny, ale jak rozwine to śmiga. Bęben 3x1,5 i ma 25m, tylko karcher to smok, ciągnie 3kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.