Skocz do zawartości

WAKACJE CHORWACJA 2013


Rekomendowane odpowiedzi

Jak to się nie opłaca, masz lepszy przelicznik niż kantorowy, mi wychodziło taniej nawet jak wyciągałem kasę z bankomatu z typowej karty kredytowej gdzie odrazu naliczają prowizje i oprocentowanie kredytowe. Jeżeli już chcesz zabrać ze sobą zapas gotówki to bierz PLN-y w każdym banku wymienisz, też lepszy kurs niż u nas jest :-)

 

 

no dokładnie, zapomniałem to wczoraj dopisać.

 

W czerwcu 2012 kuna w kantorach stała po 0,65 , natomiast płacąc kartą debetową wychodziło mi 0,56-0.58 w zależności od kursu Euro. Aktualnie Kuna kiepsko stoi i może wyjść nawet 0,53-0,55 kurs w 2013r.  W lutym 2012 kupiłem trochę euro po kursie 4,09 - i mimo wszystko płatność kartą była tańsza niż wymiana na Euro - > Kuna na miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 452
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

no dokładnie, zapomniałem to wczoraj dopisać.

 

W czerwcu 2012 kuna w kantorach stała po 0,65 , natomiast płacąc kartą debetową wychodziło mi 0,56-0.58 w zależności od kursu Euro. Aktualnie Kuna kiepsko stoi i może wyjść nawet 0,53-0,55 kurs w 2013r.  W lutym 2012 kupiłem trochę euro po kursie 4,09 - i mimo wszystko płatność kartą była tańsza niż wymiana na Euro - > Kuna na miejscu

 

Ja sie zraziłe, bo ze dwa lata temu ja płaciłem za kemping kartą (nowoczesny będę, se pomyślałem) a znajomi gotówką w euro. I mnie ta nowoczesnośc kosztowała 50 zł więcej po przeliczeniu transakcji bankowej - ot i cała tajemnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze opcja, że Kajetana bank dolicza sobie prowizje np z 5% za płatność kartą za granicą - to trzeba by sprawdzić. Ja wiem, że mam to darmowe - ja płace tylko za przewalutowanie Euro - 2% co itak wychodzi bardzo tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 2000 pln za pobyt może się uzbierać z kilkadziesiąt zł. Ale do czego to porównać jak kursy w okresie wakacji też zmieniają się często. Pozatym prowizje raczej maleją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 2000 pln za pobyt może się uzbierać z kilkadziesiąt zł. Ale do czego to porównać jak kursy w okresie wakacji też zmieniają się często. Pozatym prowizje raczej maleją.

@witus napisał:

... Ale do czego to porównać jak kursy ...

Mamy taki nawyk=KRAPINA, polecam.

A-B-C-D < przybliż i zerknij

A - granica SLO/HR

B - bezpłatny parking obok marketu Konzum po obu stronach ulicy.

W Krapinie idziemy na pocztę, wymieniamy PLN banknoty 50/100zł.

Kursy walut < zerknij

Jeżeli potrzebujemy gotówki HR,

idziemy na najbliższa pocztę w miejscu pobytu ...

... Ston/Prapratno, Slano, Zadar... wymieniamy PLN na kuny.

C - stacja paliw < tankujemy i już płacimy kunami !

D - powrót na autostradę, płacimy kunami.

Raz przez lenistwo dojechałiśmy do Sestanovac TYLKO z kartą bez WALUTY!

Tego dnia i tylko w tym miejscu nasza karta VISA ELEKTRON nie była honorowana.

Tu zapłaciliśmy złotówkami < zerknij

Pozdrawiam,

W drodze powrotnej nasz "nawyk odwracamy":

Tankujemy do pełna na stacji punkt C,

jedziemy na parking obok marketu Konzum < pozbywamy się waluty HR

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zraziłe, bo ze dwa lata temu ja płaciłem za kemping kartą (nowoczesny będę, se pomyślałem) a znajomi gotówką w euro. I mnie ta nowoczesnośc kosztowała 50 zł więcej po przeliczeniu transakcji bankowej - ot i cała tajemnica :)

 

Na niektórych kemp. przy płatnościach gotówką są zniżki za posiadanie kart np. CCI, za pobyt powyżej ileś tam, za kolejną wizytę, za przywiezienie znajomych itd.., które nie przysługują gdy płacisz kartą, może stąd różnica.

Generalnie poza powyższym wyjątkiem kartą opłaca się bardziej lub wypłata z bankomatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej się opłaca kupować walutę w kantorach internetowych i tą kasę wybrać później w swoim banku (tylko trzeba mieć konta walutowe)

Ale czy te kantory obsługują jakieś inne waluty niż EUR, USD, CHF i GBP ? Bo niby jak mam mieć u nas konto walutowe w kunach chorwackich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a są inne waluty na świecie niż te przez Ciebie wspomniane?

 

A tak na poważnie to my zamieniamy euro na walutę lokalną w kantorach, kiedyś byłem przekonany o tym, że płacąc karta jest najtaniej, dopóki nie sprawdziłem ile na takim postępowaniu straciłem kupując kampera w DE, oczywiście wszystkie wypłaty z bankomatów i płatności mam za darmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wybieramy się 12.06 do Prapratno. Jedziemy przez Cieszyn do Czech - tam krótki odcinek bokami do Słowacji - dalej autostradą przez Bratysławę - do Węgier. Na Węgrzech tam gdzie dojedziemy tam śpimy - mamy 2 kempy w planach - najchętniej na granicy z Cro (z cz-wy 680km) lub jeden 100km wcześniej. Rano ruszamy Chorwackimi autostradami na południe - jak pogoda i dziecko (prawie 3 latek) pozwoli - to dojedziemy do Prapratno wieczorem.

Witam

U mnie poniżej 16 czerwca się nie da - 14 jeszcze mam "nockę" w pracy więc odpada :)

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZeść.

Pabloo jeżdze do Chorwacji od lat i testowałem kilka tras.

Wg mnie najlepsza (mało dziur) to Warszawa - Chyżne- Bańska Bystrzyca - Sahy - Budapeszt miasto (Kajtek - Budapeszt ma obwodnicę ale nadkładamy nią ok. 50 km) M7 do granicy i chorwacka autostrada. Warto zabulić dla wrażenia samych tuneli.

W CRO wszędzie gdzie się da płacimy kartą beż żadnych prowizji. Przelicznik jak kolega wspomniał min. 10 gr niżej niż w kantorze. Ale kwestę prowizji sprawdź w banku. Moje konto comfort kosztuje 15 zł za mc ale się opłaca jak widać. Kuny kupuje na opłatę na autostrady i drobne wydatki.

 

Gdybyś chciał wybrać tę trasę to napisz wyjaśnię ci wszystkie rzeczy których warto unikąć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuny kupuje na opłatę na autostrady i drobne wydatki.

 

 

Dojechaliśmy do celu bez 1 kuny w kieszemi :D, skoro wszędzie gdzie się da - to autostrady też kartą bezproblemowo, warto jednak mieć kilka kart z różnych banków na wypadek awarii  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 (Kajtek - Budapeszt ma obwodnicę ale nadkładamy nią ok. 50 km) 

 

Weź po uwagę, że Ty przyjeżdżasz do Budapesztu "z lewej" a ja "z prawej" obwodnica jest " z lewej" więc dla mnie tak jakby jej nie było :) mniej nadłożę omijając Budapeszt zwykłymi drogami :) Z Andrychowa a z Bielska - ta sama droga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A powiedzcie mi jeszcze jak to jest z telefonami - da się na miejscu kupić kartę telefoniczną do komórki? Czy są jakieś "obostrzenia" dla obcokrajowców?  Mam taką sytuację, że będę dzwonił w międzyczasie do Hiszpanii więc nie chciałbym "zabulić" za połączenia via Polska . :]

Co do trasy - dzięki za szeroki odzew :blagac:  jak widać każdy ma swoją "ulubioną" - a ja wspomniałem o tej Austrii ponieważ tą trasę znam - tylko jeździłem dalej do Włoch a tu trza skręcić wcześniej na południe :skromny: , a na "pierwszy raz" chciałbym znajomą drogą - no chyba, że ktoś jeszcze będzie się wybierał koło 16 czerwca to chętnie się podłączę jako "ogon" karawany :skromny: . (o ile uda mi się dojść do ładu z elektryką w przyczepie :oslabiony: )

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.