Skocz do zawartości

Co z tym Viatol-em?


Rekomendowane odpowiedzi

No i Duda podpisał, czyli zmiany w viaTOLL nieuniknione. Pytanie tylko kiedy nastąpić ma ta permanentna inwigilacja

 

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26040597,prezydent-podpisal-ustawe-uzytkownicy-samochodow-beda-je-musieli.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

No i Duda podpisał, czyli zmiany w viaTOLL nieuniknione. Pytanie tylko kiedy nastąpić ma ta permanentna inwigilacja emoji848.png

"Opłatę elektroniczną pobierać ma Krajowa Administracji Skarbowa za pomocą systemu teleinformatycznego. Projektowanie, budowa, rozwój i wdrożenie systemu oraz kontrola prawidłowości uiszczenia opłaty, będzie realizowane przez jednostki sektora finansów publicznych. Przy budowie i tworzeniu systemu mają także zostać wykorzystane rozwiązania monitorowania drogowego przewozu towarów SENT, który został przygotowany i wdrożony przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).

By korzystać z nowego systemu, kierowcy będą musieli się zarejestrować. Będzie to wymagało przekazania następujących danych:

- imię i nazwisko lub nazwę właściciela, posiadacza albo użytkownika pojazdu, adres zamieszkania lub adres jego siedziby;
- numer PESEL, numer identyfikacji podatkowej albo inny numer identyfikacyjny,za pomocą którego właściciel, posiadacz albo użytkownik pojazdu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług;
- dane pojazdu samochodowego (numer rejestracyjny, markę, model, rok produkcji, pojemność skokową silnika i maksymalną moc netto silnika oraz numer VIN).

Za niewykonanie obowiązku rejestracji lub za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym wymierzana będzie kara w wysokości od 500 zł do 1,5 tys. zł.

Skarbówka sprawdzi, jak wykorzystywane są samochody?
Administratorem danych, zebranych w systemie, ma być szef KAS.
Termin wejścia w życie nowych przepisów został określony w nowelizacji na 1 lipca 2020 roku."

... i to wszystko tylko po to, aby zapłacić za przejazd autostradą lub jakąś płatną drogą???   :look:  Pewnie przez roztargnienie, zapomniano jeszcze o numerze buta i orientacji seksualnej ... ;)

Sprawdził się opisany wcześniej czarny scenariusz:

https://forum.karawaning.pl/topic/10947-co-z-tym-viatol-em/?do=findComment&comment=690742

:miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładnie to sobie wymyślili. Mam wrażenie, że tutaj jeszcze przy okazji pójdzie to w parze ze zmianą wysokości opłat. Już widzę, po co im pojemność, moc samochodu. Ciekawe jak rozwiążą temat podpiętej przyczepy - czy będzie jakaś aplikacja - gdzie zaznaczy się, że przyczepa jedzie za autem, czy oni już sami będą wiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zobacz we wcześniejszym tekście, jakie w ogóle dane będą zapisywane i analizowane, nawet zużycie paliwa, cała trasa, jak jeździsz, kompletna geolokalizacja. Moduł GPS przekaże wszystko! Przypuszczam, że poza płatną drogą również. Marka i jeszcze model samochodu, a nawet VIN!

No i "współrzędne geograficzne dotyczące położenia pojazdy samochodowego, jego prędkość, datę i godzinę pozyskania tych współrzędnych, azymut środka transportu, błąd przekazywania danych satelitarnych.
W praktyce oznacza to, że dotychczas technicznie możliwe było sprawdzenie, o której godzinie pod którą bramownicą pojawił się samochód. Teraz służby będą miały wgląd w całkowitą trasę przejazdu. To daje (teoretycznie) znakomite możliwości – można stwierdzić, kto do kogo jedzie, ile kilometrów przejechał, ile powinien zużyć paliwa... A jeśli formalnie zużył mniej niż wynika to z przebiegu... możliwości są ogromne"

Albo ten kwiatek:

Za złamanie któregokolwiek postanowienia (niewprowadzenie aktualnych danych do systemu, niewłączenie urządzenia, itp.) przewidziane są kary – od kilkuset do 3 tys. zł. Warto zachować czujność i kontrolować działanie smartfona, bo usterka urządzenia albo problem z Internetem oznacza, że dalsza jazda nie jest możliwa.

W przypadku stwierdzenia przerwy trwającej dłużej niż 15 minut w nadawaniu sygnału pozycjonowania satelitarnego lub transmisji danych, o których mowa w art. 13i ust. 3a, kierujący pojazdem samochodowym jest obowiązany do niezwłocznego zatrzymania się na najbliższym parkingu samochodowym lub w najbliższej zatoce postojowej albo opuszcza niezwłocznie drogę, o której mowa w przepisach (...). Wznowienie przejazdu po drodze (…) kierujący pojazdem samochodowym może rozpocząć po przywróceniu sygnału lub transmisji danych.

Przecież to zupełny absurd! Ile jest takich miejsc, gdzie sygnał zanika. I co? Mam jadąc samochodem, pilnować jeszcze sygnału, a jak nadejdzie "chmura", to mam się tłuc po jakichś zatokach postojowych i czekać na zmiłowanie? :sciana: To jakaś kompletna paranoja. Kto to w ogóle wymyślił i w jakim celu ...

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maarec napisał:

ładnie to sobie wymyślili. Mam wrażenie, że tutaj jeszcze przy okazji pójdzie to w parze ze zmianą wysokości opłat. Już widzę, po co im pojemność, moc samochodu. Ciekawe jak rozwiążą temat podpiętej przyczepy - czy będzie jakaś aplikacja - gdzie zaznaczy się, że przyczepa jedzie za autem, czy oni już sami będą wiedzieć :)

Parę dni temu byłem z umową KS samochodu  w US i musiałem właśnie dopisać jeszcze moc silnika w Kw  i poj.

A jeszcze nie tak dawno to marka ,model ,rocznik, nr. rej. VIN i  cena aby nie była zaniżona.

A z przyczepą  to sam jestem ciekawy ,mam pięć sztuk i każda o innej DMC 

 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Smolik napisał:

Cześć 

w poprzednim artykule zabrakło chyba paru słów „ dotyczy samochodów powyżej dmc 3,5t”  

https://www.bankier.pl/moto/pobor-oplat-drogowych-po-nowemu-oparty-na-geolokalizacji-i-w-rekach-kas-7559/

Na razie, jak testy przejdą pomyślnie to obejmie to wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maarec napisał:

idealny nadszedł moment aby wyłączyć turystykę z nowego systemu płatności skoro robią zmiany. Wystarczy odpowiednia definicja pojazdu i po sprawie.

Tylko kto sobie będzie zawracał glowę garstką turystów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, danielpoz napisał:

Tylko kto sobie będzie zawracał glowę garstką turystów. 

... w kraju gdzie wartość sektora wyrobionego przez turystykę stanowi 4,5% całego wytwarzanego PKB :rolleyes:

Nie ma najmniejszych szans, a wszelkie organizacje typu SPGC czy PFCC nawet się na ten temat nie zająkną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzieć czemu, wszyscy skupiają się na opłatach :niewiem: Tu już nie chodzi, o opłaty. One są bonusem dla całej sprawy. Gdyby tylko o nie chodziło, to okoliczne kraje podają na tacy sprawdzone i prostsze sposoby, a na dodatek znacząco mniej kosztowne, co w naszej sytuacji, jako kraju, miałoby jakiś sens. Tu chodzi o totalną inwigilację, inwigilację każdego. Wprowadza się ją "małymi kroczkami", aby obejmowała różne grupy stopniowo, ale spokojnie - w końcu obejmie każdego, tyle że krzyku tyle nie będzie, gdyby to było jednocześnie dla wszystkich. Wyobrażacie sobie wtedy oburzenie narodu? A tak powoli, do celu i bez zbędnych komplikacji. Na razie, ukryto główny zamysł bardzo głęboko, choć patrząc na zbierane dane przez system i jego zarządcę, trzeba by było totalnie nie mieć wyobraźni, aby nie widzieć, jak to może i z pewnością będzie wykorzystywane. Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nawet w tym momencie nie dostrzega tych zamierzeń, to ma chyba bardzo ograniczone horyzonty. :hmm: Przez ostatnie lata przyzwyczaiłem się do wielu rzeczy, ale za swojego życia już nie spodziewałem się czegoś podobnego. Mogłem to dotychczas dostrzec jedynie w powieści Orwell'a, a tu proszę - ciach i jest podpis na 10 dni przed wyborami :sciana:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także tego nie rozumiem. Jak wprowadzali Acta to były takie protesty a teraz gdzie została podpisana pełna inwigilacja całkowita cisza.

Heh, gdyby nie to forum i ten wątek to dalej bym żył w błogiej nieświadomości :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że trochę przesadzacie. Większość w/w danych jest dostępne dla śłużb już od lat. Dane pojazdów są w CEPIKU, lokalizacja za pomocą logowań BTS również. Co prawda nie jest to do końca GPS, ale nowoczesne urządzenia pozwalają na zidentyfikowanie miejsca w jakim znajduje się telefon - co do kilku metrów. Oczywiście dane z Viatolla też są na wyciągnięcie ręki....

Tak więc jeśli nie jesteście w zainteresowaniu służb, raczej nie ma się czym martwić... 

A swoją drogą myślę że wujek Google ma 100 razy więcej danych o nas wszystkich i jakoś nikt nie krzyczy z tego powodu.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformacja cyfrowa ma zielone światło, widzę to jak dużo ładuje się w infrastrukturę telco. Gruba rura do każdej szkoły, wszystkie urzędy się cyfryzują, mamy już edowody, erecepty, w tym sezonie prawo jazdy, zusy, właśnie w przyczepie mialem konsultację zdalną lekarza. Microsoft u nas stawia chmurę dla Europy wschodniej. Jest zielone światło na wykorzystanie technologii. Mamy najnowocześniejsze technologie bankowe teraz będziemy mieli najnowocześniejszy system nadzoru/rozliczania ruchu.

Covidowe sprawy jeszcze to wszystko zintensyfikują i przyspieszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat
  • Tomii odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.