Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam pytanie co do paneli, jeśli już mamy podłączony zestaw, to znaczy panel do regulatora akumulator do regulatora, a co wtedy z dodatkowym zasilaniem jak na przykład podłączymy się pod 230v i prostownik zaczyna ładować akumulator albo jak jest ładowanie z samochodu podczas jazdy czy regulator to wszystko kontroluje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli mogę coś doradzić to ja bym wybrał ten panel z drugiego linku http://allegro.pl/pa...2121807400.html

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Witam.

California , a spójrz na to :

 

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-55w-super-jakosc-w-super-cenie-i2112203768.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź pod uwagę stosunek ceny do mocy

co jest bardziej opłacalne

z tych zaproponowanych też bym wzioł ten http://allegro.pl/panel-sloneczny-monokrystaliczny-risen-190w-i2121807400.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź pod uwagę stosunek ceny do mocy

co jest bardziej opłacalne

z tych zaproponowanych też bym wzioł ten http://allegro.pl/pa...2121807400.html

 

 

dobrze kolego , a teraz jeśli kumasz w temacie doradź jaki mam kupić do tego regulator ładowania - o jakich parametrach do tego panelu . Wybacz jestem zielony w temacie elektryki , więc liczę na Waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli mogę coś doradzić to ja bym wybrał ten panel z drugiego linku http://allegro.pl/pa...2121807400.html

Pozdrawiam serdecznie.

Racz zrócić uwagę na 2 fakty:

 

 

1. prąd zwarciowy tego ogniwa to tylko nieco ponad 5A co przy napięciu 12V daje moc max ok 60W (tylko)

 

2. Aukcja jest z licytacją, więc cena końcowa może być niezbyt atrakcyjna

 

 

 

 

Panel z LEDONU wydaje się być jednak atrakcyjniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W duzym skrocie potrzebujesz:

1. Panel solarny o napieciu dopasowanym do kontrolera, mocy zaleznej od potrzeb i budzetu,

2. Uchwyty do zamocowania panelu na dachu

3. Klej do przyklejenia uchwytow do dachu

4. kontroler solarny pasujacy do panelu, mniej lub bardziej zaawansowany (tanszy/drozszy)

5. Kable do polaczenia wszystkiego razem

6. akumulator 12V

 

Schemat: nie chce mi sie rysowac, ale wlasciwie nie ma czego.

 

Kontroler solarny ma 3 wejscia, kazde z plusem i minusem:

1. wejscie do ktorego podlaczasz panel solarny (staraj sie uzyc kabla grubosci min 4-6mm2 bo dlugosc bedzie spora)

2. wejscie do ktorego podlaczasz akumulator w przyczepie (tu tez gruby kabel min 6mm2 lub wiecej, zaleznie jak dlugi bedzie kabel od aku do kontrolera.

3. wejscie do ktorego podlaczasz instalacje przyczepy (tu podlaczasz razem wszystkie istniejace kable odbiornikow 12V w przyczepie)

Laczysz wszystko razem i tyle.

Powyzsza wersja zaklada plan minimum. Normalnie przydadza sie jeszcze bezpieczniki i wylacznik na wejsciu akumulatora oraz bezpiecznik na wyjsciu do zasilania przyczepy.

 

Pamietaj ze musisz dopasowac kontroler i panel solarny pod wzgledem napiecia, tzn jesli napisano ze panel daje 12V (w praktyce wiecej), to kontroler tez musi obslugiwac na wejsciu solar panele o takim napieciu. Panele sa rozne, 12V, 24V, 30V, 40V itd. , kupiony kontroler musi obslugiwac takie napiecia. Na wyjsciu kontrolera zasilajacym przyczepe na ogol bedzie 12V. Niektore kontrolery obsluguja akumulatory 12V i 24V, wtedy sprawdzaja one jaki aku jest podlaczony i same przelaczaja sie na prace 12 lub 24Voltowa. Napiecie na wyjsciu kontrolera (a wiec w przyczepie) bedzie takie jakie jest na zaciskach akumulatora, czyli aku jest punktrem odniesienia dla systemu. Jesli jest ciemno/ nie ma ladowania, do przyczepy podawane jest gdzies kolo 12V dla naladowanego aku, i spada do 10.5V dla rozladowanego, potem kontroler powinien sie wylaczyc aby nie uszkodzic aku. W czasie slonecznej pogody, gdy panel pracuje, na zaciskach aku pojawi sie gdzies miedzy 14V dla naladowanego aku do 14.4V dla aku rozladowanego. TYLE SAMO pojawi sie na wyjsciu kontrolera, czyli zasilaniu przyczepy. Zauwaz wiec ze umowne 12V w przyczepie oznacza wachania miedzy 10.5V a 14.4V, trzeba o tym pamietac przy podlaczaniu odbiornikow.

 

Witam serdecznie, mam pytanie co do paneli, jeśli już mamy podłączony zestaw, to znaczy panel do regulatora akumulator do regulatora, a co wtedy z dodatkowym zasilaniem jak na przykład podłączymy się pod 230v i prostownik zaczyna ładować akumulator albo jak jest ładowanie z samochodu podczas jazdy czy regulator to wszystko kontroluje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racz zrócić uwagę na 2 fakty:

1. prąd zwarciowy tego ogniwa to tylko nieco ponad 5A co przy napięciu 12V daje moc max ok 60W (tylko)

2. Aukcja jest z licytacją, więc cena końcowa może być niezbyt atrakcyjna

Panel z LEDONU wydaje się być jednak atrakcyjniejszy.

 

dokładnie tak, z tego co się orientowałem to ciężko jest kupić panel w cenie niższej niż 10W/100zł

więc oferta Kolegi jest na prawdę OK

 

jeśli chodzi o kontroler, to Bartek (tarapukuara), proponował mi coś takiego za 50zł razem z panelem

chyba ten http://ledon.pl/pl/z...i-solarnej.html

5A powinno wystarczyć do tego panela ledon'u - podobno testowane

ew 10A http://ledon.pl/pl/z...i-solarnej.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Panel z LEDONU wydaje się być jednak atrakcyjniejszy.

 

 

Popieram kolege, panel z LEDON ma najlepszy stosunek moc/cena. Jest tez najmocniejszy i ma dosc popularne napiecie na wyjsciu.

Inny z paneli byl sama tafla szkla, bez ramki - nie ma jak go umocowac do dachu.

Ktorys z kolei dawal 60W ale przy napieciu 60V - popularny kontroler juz tu nie zadziala gdyz on nie obsluguje takich napiec.

Takze LEDON wyglada najlepiej, do niego musisz dokupic 2szt konektorow MC4 - jeden meski i jeden zenski, za ich pomoca laczysz swoje kable od solara z panelem.

Panel ma moc max 95W, musisz wiec szukac kontrolera o mocy min 95W czyli kolo 10A lub wiecej. Zaleznie od tego co masz w przyczepie do zasilenia mozesz potrzebowac wersji 15A lub 20A, tego nie wiem.

Prad kontrolera oznacza max prad jaki moze przez niego poplynac i nie jest wazne czy z panelu do kontrolera (w przypadku Ledon to 5.29A), czy tez z akumulatrora przez kontroler do instalacji przyczepy - a tu moze byc roznie, u mnie nawet 30A jak wlacze wszystko.

 

Mozesz za ciosem w LEdon kupic LS1524 lub mocniejszy LS2024 , nie wiem tylko dlaczego producent nie chwali sie zbytnio danymi technicznymi.

 

Ja bym zainwestowal w kontroler typu MPPT, co oznacza sprawnosc wyzsza nawet o 30%, moze cos takiego: http://allegro.pl/regulator-ladowania-solarny-mppt-30a-12-24v-720w-i2156706181.html

Zauwaz ze na wejsciu mozesz mu podac od 12V do 20V, co to daje: mozna zainwestowac w dodatkowy zasilacz o napieciu np. 19V i pradzie 5A np: http://allegro.pl/z5-zasilacz-hp-compaq-19v-4-74a-7-4-5-0mm-kabel-fv-i2157551159.html maja dostep do 230V odlaczasz panel i w jego miejsce podlaczasz zasilacz, taki zasilacz udawac bedzie panel w pelnym sloncu, ma max moc 90W.

 

Oczywiscie warto zrobic przelacznik lub wrecz przekaznik ktore przelaczy to automatycznie.

 

Ktos pytal, a co w przypadku zasilania z 230V: powyzszy zasilacz zalatwia sprawe, zasila przyczepe i laduje akumulator, w praktyce powinien on byc jednak mocniejszy niz 90W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racz zrócić uwagę na 2 fakty:

1. prąd zwarciowy tego ogniwa to tylko nieco ponad 5A co przy napięciu 12V daje moc max ok 60W (tylko)

2. Aukcja jest z licytacją, więc cena końcowa może być niezbyt atrakcyjna

Panel z LEDONU wydaje się być jednak atrakcyjniejszy.

 

faktycznie

nie zauważyłem tego że to nie kup teraz i jeszcze z ceną minimalną

 

jeżeli chodzi o kontroler to jak koledzy juz napisali

pod uwagę trzeba brać jakie max. prądy na odbiornikach będą nam potrzebne no i oczywiście moc regulatora nie mniejsza niż sam panel ma. A i zapas też byłby wskazany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Panel z LEDONU wydaje się być jednak atrakcyjniejszy.

 

 

Popieram kolege, panel z LEDON ma najlepszy stosunek moc/cena. Jest tez najmocniejszy i ma dosc popularne napiecie na wyjsciu.

Inny z paneli byl sama tafla szkla, bez ramki - nie ma jak go umocowac do dachu.

Ktorys z kolei dawal 60W ale przy napieciu 60V - popularny kontroler juz tu nie zadziala gdyz on nie obsluguje takich napiec.

Takze LEDON wyglada najlepiej, do niego musisz dokupic 2szt konektorow MC4 - jeden meski i jeden zenski, za ich pomoca laczysz swoje kable od solara z panelem.

Panel ma moc max 95W, musisz wiec szukac kontrolera o mocy min 95W czyli kolo 10A lub wiecej. Zaleznie od tego co masz w przyczepie do zasilenia mozesz potrzebowac wersji 15A lub 20A, tego nie wiem.

Prad kontrolera oznacza max prad jaki moze przez niego poplynac i nie jest wazne czy z panelu do kontrolera (w przypadku Ledon to 5.29A), czy tez z akumulatrora przez kontroler do instalacji przyczepy - a tu moze byc roznie, u mnie nawet 30A jak wlacze wszystko.

 

Mozesz za ciosem w LEdon kupic LS1524 lub mocniejszy LS2024 , nie wiem tylko dlaczego producent nie chwali sie zbytnio danymi technicznymi.

 

Ja bym zainwestowal w kontroler typu MPPT, co oznacza sprawnosc wyzsza nawet o 30%, moze cos takiego: http://allegro.pl/re...2156706181.html

Zauwaz ze na wejsciu mozesz mu podac od 12V do 20V, co to daje: mozna zainwestowac w dodatkowy zasilacz o napieciu np. 19V i pradzie 5A np: http://allegro.pl/z5...2157551159.html maja dostep do 230V odlaczasz panel i w jego miejsce podlaczasz zasilacz, taki zasilacz udawac bedzie panel w pelnym sloncu, ma max moc 90W.

 

Oczywiscie warto zrobic przelacznik lub wrecz przekaznik ktore przelaczy to automatycznie.

 

Ktos pytal, a co w przypadku zasilania z 230V: powyzszy zasilacz zalatwia sprawe, zasila przyczepe i laduje akumulator, w praktyce powinien on byc jednak mocniejszy niz 90W.

 

Czyli, rozumiem że w przyczepie wszystkie urządzenia podające napięcie ładowania na akumulator trzeba odłączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, rozumiem że w przyczepie wszystkie urządzenia podające napięcie ładowania na akumulator trzeba odłączyć

 

 

Jesli masz takie urzadzenie i jest mocne, to mozesz je zostawic, wtedy uzywaj go tylko gdy masz dostep do 230V. Jak uzywasz panelu, przelaczasz na kontroler solar a swoje urzadzenie odlaczasz.

Ladowac z dwoch zrodel nie wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwaz ze na wejsciu mozesz mu podac od 12V do 20V, co to daje: mozna zainwestowac w dodatkowy zasilacz o napieciu np. 19V i pradzie 5A np: http://allegro.pl/z5...2157551159.html maja dostep do 230V odlaczasz panel i w jego miejsce podlaczasz zasilacz, taki zasilacz udawac bedzie panel w pelnym sloncu, ma max moc 90W.

Oczywiscie warto zrobic przelacznik lub wrecz przekaznik ktore przelaczy to automatycznie.

Ktos pytal, a co w przypadku zasilania z 230V: powyzszy zasilacz zalatwia sprawe, zasila przyczepe i laduje akumulator, w praktyce powinien on byc jednak mocniejszy niz 90W.

 

hmm a nie można wpiąć zasilacza równolegle z panelem ?

wtedy jak mamy 230V ładuje zasilacz i solar, a jak nie ma 230V to sam solar

oczywiście z zachowaniem max prądu na wejściu

 

u siebie mam zasilacz automat z kamery, daje bardzo mały prąd coś koło 1.2A o ile pamiętam

ale za to ma pełną automatykę - włącza/wyłącza ładowanie w zależności od napięcia na aku

i tak myślę czy nie można by go wpiąć równolegle ? wtedy taki 10A kontroler powinien pociągnąć

a nie trzeba się bawić w przełączanie zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racz zrócić uwagę na 2 fakty:

 

 

1. prąd zwarciowy tego ogniwa to tylko nieco ponad 5A co przy napięciu 12V daje moc max ok 60W (tylko)

 

2. Aukcja jest z licytacją, więc cena końcowa może być niezbyt atrakcyjna

 

 

 

 

Panel z LEDONU wydaje się być jednak atrakcyjniejszy.

 

 

 

Witam, może się nie znam lecz muszę zwrócić uwagę na bardzo ważne fakty omawiany panel ma 190W przy napięciu 36V jest 5A, a to już dość wystarczające parametry, kiedyś mnie uczono że jeśli napięcie rośnie to prąd spada i na odwrót jeśli napięcie maleje to prąd wzrasta i jeśli się nie mylę to chyba jeszcze nikomu się nie udało tego przeskoczyć. Do każdego panela wiadomo trzeba dobrać odpowiedni regulator , a to już zależy od tego jaki jest panel i jaki akumulator ma utrzymać w znakomitej kondycji. Z tego co już było omawiane na forum to ten właśnie panel 190W36V/5A będzie dobrym rozwiązaniem do akumulatora 80-100Ah , im większy tym dłużej będzie ładować.

 

A jeśli chodzi o takie przeliczenia czy rozważania prądowe myślę że kolego "Świstak" jest najbardziej w temacie obliczeń i rozważań czysto teoretycznych co pozwoli praktycznie skompletować odpowiedni zestaw.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.