Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

A ja zrobiłem tak: połaczyłem równolegle dwa aku. żelowe 100 Ah i przewodami 4 mm2 podłaczylem je do 13-to pinowego gniazda zamontowanego przy dyszlu ( pin 9 i 13 ). Gdy stoję dłużej podpinam wtyczkę do gniazda i nie ingerując w układ elektryczny przyczepy mam to co przewidział konstruktor. Ładuję prostownikiem BESTER 6A bezproblemowo - choć długo- gdy stoję na campingu z elektryką. By ładować aku. w czasie jazdy wystarczy wpiąc przewody do pin10 i 11. Pozdrowienia Adam. :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ja zrobilem tak: polaczylem rownolegle dwa aku. zelowe 100 Ah i przewodami 4 mm2 podlaczylem je do 13-to pinowego gniazda zamontowanego przy dyszlu ( pin 9 i 13 ). Gdy stoje dluzej podpinam wtyczke do gniazda i nie ingerujac w uklad elektryczny przyczepy mam to co przewidzial konstruktor. Laduje prostownikiem BESTER 6A bezproblemowo - choc dlugo- gdy stoje na campingu z elektryka. By ladowac aku. w czasie jazdy wystarczy wpiac przewody do pin10 i 11. Pozdrowienia Adam. :ok:

Adamie, czytam to i czytam i za diabla nie potrafie sobie tego wyobrazic, mozesz zrobic na szybko jakis schemacik? bardzo bym Cie prosil bo temat mnie interesuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A dokładniej to tak | Kupiłem 13-to pinowe gniazdo ( identyczne jak w samochodzie ) i zamontowałem je na dyszlu przy zaczepie. Do tego gniazdka podłączyłem przewody od akumulatora przyczepy ( 9 i 13 ) W aucie w gniazdku identycznie jest podłaczony akumulator samochodowy. Gdy dłuzej stoję przepinam wtyczkę z auta do gniazda przyczepy. Gdybym chciał ładować aku. przyczepy w czasie jazdy to do wtyczki przyczepy musiałbym podłaczyć go do 10 i11. Schematy podłączeń były w Pol. caraw. są też na opakowaniu gniazda. Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ! Wtyczkę od przyczepy wkładam do gniazda zamocowanego na dyszlu do którego jest podpięty aku. - pozostałe piny są wolne. Odłączam wtedy auto od p-py, aku. samochodu napewno się nie rozładuje bo nie ma żadnego połaczenia elektrycznego auta i p-py. Nie ingeruję w układ elektryczny p-py a zasilanie z akumulatora podaję tak jak to przewidział producent - przez wtyczkę. Pozdrawiam. Adam :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Adamie, mysle o akumulatorze w przyczepie i jest to pomysl wart sklonowania. U mnie w przyczepie przewody z pinow 10 i 11 prowadzone sa prosto do lodowki aby ta mogla pracowac wylacznie przy uruchomionym silniku i dziwi mnie troche, ze u Ciebie jest inaczej :piwko:

Pozostaje jeszcze waga akumulatorow zelowych kazdy po 100A. Wzmacniales jakos podloge aby w czasie jazdy nie wyzlobily dolkow?Pytam calkiem powaznie bo to przeca niespelna 70kg na dosc malej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ja mam zwykly akku w przyczepie i specjalny stycznik, ktory rozłącza instalację, tak, że po podaniu zasilania odcinany jest akku z przyczepy. Unikam wtedy jego niepotrzebnego rozładowywania no i auto nie ładuje 2 akku. Dodatkowo dla świetelgo spokoju mam w przyczepie klemy szybko zapinane (rozłączam to dla bezpieczeństwa na dłuższą przerwę). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musze przełączać wtyczki z gnizda do gnizda i nie trace np ustawień radia w przyczepie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam stycznik zabudowany w zasilaczu oryginalnie. Przewody zasilania z samochodu czy to z akumulatorow biegna az do wtyczki na dyszlu wiec moze i w nie bym sie wpial wewnatrz przyczepy. Adi, czy Twoj akumulator kwasowy ma jakies odprowadzenia oparow pod przyczepe? Pozostaje mi jeszcze kwestia ladowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akku mam w brzuchu przyczepy, właśnie z powodu oparów, a ładowarka na stałe jest w przyczepie z osobnym włącznikiem. Wiec jak mam 220V to osobno niezależnie załączam łądowanie (jak potrzebuje). Rozwiazanie takie mam od wielu lat i sprawdza mi sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:piwko: Bagażnik z przodu, ten na dyszlu :-), jest dobrze wietrzony ze względu na nieszczelności w podłodze i samej klapie - sorki za niezrozumiały tekst, my tak na to miejsce mówimy od zawsze ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee poprzedni wlasciciel mojej budy tez tam zainstalowal akumulator, jednak byla to pierwsza rzecz, ktora wywalilem bo moj bagaznik nie jest w stanie takich ciezarow znosic. Mam zamiar zabudowac go na osi z wiadomych wzgledow :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Marcin racje, przemyśl to jeszcze. Ja jak założyłem bagażnik na rowery zacząłem mieć lekkie problemy z dociążeniem haka, musze bardziej na to zwracać uwagę. Poza tym pozbywam sie sie chemii ze środka. Żelowe to co innego. Ma to miejsce jeszcze jedna zalete - na klemach mam szybkozłączki i odłączenie akku od instalacji trwa naprawdę chwilke i nie trzeba rozbierać pół przyczepy. To moje racje - zrobisz jak CI pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no absolutnie nie upieram sie, tylko posadzka w mojej bakiscie zaczela sie deformowac pod akumulatorem :piwko:

Kolega ma oryginalnie zainstalowany akumulator kwasowy w knausie pod lozkiem, ciekawie rozwiazane jest odprowadzenie oparow wezykiem pod przyczepe, moze zdobede fotki to pokaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no absolutnie nie upieram się, tylko posadzka w mojej bakiście zaczęła się deformować pod akumulatorem :piwko:

Kolega ma oryginalnie zainstalowany akumulator kwasowy w knausie pod łózkiem, ciekawie rozwiązane jest odprowadzenie oparów wężykiem pod przyczepę, może zdobędę fotki to pokażę.

 

A nie myślałeś o wzmocnieniu podłogi .... teraz jest pełno różnych drewniano jakiś tam materiałów, które myśle spokojnie dadzą radę wilgoci i ciężarowi, ja mam kwasówke, wieć powierzchnia większa a waga mniejsza, a podłogę w brzuchu ze sklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.