Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A przygladales sie, czy nie ma tam opisow jakichs na tym zasilaczu. U mnie te dwa styki do podlaczenie sa oznaczone +aku, - aku

Ponadto w hobbitach tego typu jak Twoja instalacja zasilania zewnetrznego 12V jest poprowadzona juz od skrzynki gdzie konczy sie wiazka przewodow z haka. U mnie z przodu w schowku pod lozkiem. Te przewody sa dosc charakterystyczne bo maja przekroj bodaj 2,5 lub 4 kwadrat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich zacisków niepamiętam , ale przyjrzę się. Skrzynke z przodu widziałem bo podłączałem tam kamerę pod 12V. W poprzedniej przyczepie miałem w szafie dodatkową skrzynkę i był to raczej zasilacz na 12V. Myślałem że to standard, ale w tej nowej tego nie ma. Chyba, że to teraz jest zintegrowane.

Załózmy, że taka wiązka kończy się w szafie i co dalej z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozmy, ze taka wiazka konczy sie w szafie i co dalej z tym?

Jezeli styki masz oznakowane to podlaczasz zwracajac uwage na polaryzacje. W wielu takich urzadzeniach jest wewnatrz stycznik, ktory w przypadku braku zasilania 230V automatycznie przelacza styki na zasilanie z akumulatora. Moze jakies foto bys zapodal i okaze sie, ze ktos ma identyczny zasilacz to po sprawie :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem o jakim styczniku (przekaźnik) piszesz. W poprzedniej przyczepie się popsuł i go wymieniałem.

Zdjęcia zrobię i wkleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że wtedy to jest wejście 12V z samochodu? i tu można wpiąć się za akumulatorem i baterią słoneczną? przez przełącznik?

[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli to jest wejście 12V to i tak nie można podłączyć do niego bezpośrednio akumulatora i solara. Po 1 trzeba odseparować akumulator przyczepy od zasilania z samochodu, po 2 dalej pozostaje problem braku regulatora napięcia do solara. Pierwszy problem rozwiąże zwykły przełącznik, z kolei regulator trzeba zakupić bo przeładowywany akumulator nie pożyje długo a poza tym napięcie z solara trzeba stabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściąg ten górny plastik (łatwo schodzi, o ile pamiętam to tylko te 3 śruby co widać) i zobaczysz co to jest. Ja to już rozbierałem :piwko:

 

Od lewej masz 230 V wejście na bezpieczniki, dalej wyjście 230 na gniazdka lub urządzenia. Kolejne (białe i czerwone) to już jest 12 V - nie pamiętam tylko czy to pierwsze było puszczone obok prostownika czy tamte trzy kolejne. Jak ściągniesz ten plastik to zobaczysz ścieżki. Wg mnie tam nie ma wejścia są same wyjścia.

 

Nad tym jest bezpiecznik i różnicówka. Co ciekawe to (przynajmniej u nas) bezpieczniki są dwa - jeden na brązowym drugi na niebieskim - czyli na fazie i na zerze!! Bo na kempingu nigdy nie wiadomo na którym kablu co jest. Zadziałanie któregokolwiek bezpiecznika powoduje wyłączenie i fazy i zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę się tych spraw nazbierało więc pytam dalej.

 

Kolejna sprawa to montaż akumulatora wewnątrz przyczepy. Proszę o wskazówki jaki akumulator zainstalować i w jakim dokładnie miejscu trzeba go podpiąć. Sam tego nie będę robić. Mam kolegę elektryka, ale mimo wszystko pytam bo macie to już pewnie za sobą, a on będzie to robić pierwszy raz. Sprawdzałem w postach na forum ale znalazłem tylko kilka ogólnych informacji.

Przyczepa to Dethleffs Nomad 460T

Jeszcze jedno. Znalazłem pod siedziskiem na ściance przełącznik, do którego nie są podłączone żadne dochodzące i wychodzące kable. Do czego to? Jakiś wolny na wszelki wypadek? Czy też czegoś tam brakuje?

 

Proszę o rady.

 

Pozdrawiam i dziękuję :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.