Skocz do zawartości

Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?


Odrzutowy

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety jak żyć bez tego, jak minister Sikorski najpierw oficjalnie wypowiada się na Twiterze, a że Kubica wyleciał z trasy mam natychmiast, łącznie z filmem i zdjęciami na Twiterze. Kiedyś włączałem wiadomości teraz wiadomości w radio czy telewizji są już grubo nieaktualne w momencie emisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mapa papierowa lub atlas samochodowy to podstawa w aucie. :]

@TOM3653 i wszystkich na forum.

 

Nie chcę ale muszę wkleić swoje wypociny  post # 225 < zapraszam

 

Jesienią 2013 sprzedaliśmy przyczepę wraz z torba plastikowa do której nabywcy

włożyłem WSZYSTKIE swoje mapy i atlasy. Był trochę zdziwiony ale wszysto zabrał.

Było tego, to znaczy makulatury ~ 7kg

Zawsze żal było wyrzucić na makulaturę te mapy i atlasy, odkąd istnieje GPS korzystamy zawsze.

Żadna nasza nawigacja nigdy nas nie zwiodła na manowce.  N I G D Y  !

 

Powiem tak, można mieć super hiper/rower i nie umieć na nim jeżdzić.

Tak jest z nawigacją GPS. To tyle i aż T Y L E.

Jeżdzimy bez map i atlasów papierowych.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

seniorzy karawaningu

W przeszłości jeżdziliśmy z atlasem/mapą na kolanach ... ale kiedy to był !

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ired ja także od lat korzystam z nawigacji ale doceniam dobre mapy i nadal je kupuję ,szczególnie zagraniczne. W aucie mam oryginalne mapy GPS Mercedesa 2012 , a nawigacja potrafi dużo ,lecz prawie zawsze ją kontroluję na mapie. Nawet najlepsza nawigacja nie zawsze optymalnie wybierze długą trasę, dlatego staram się wprowadzać dane podróży etapami.Natomiast GPS w mieście jest bezkonkurencyjny. Fantastyczne jest też szybkie wyszukiwanie np. stacji paliw, parkingów .bankomatów,obiektów handlowych, sportowych,kempingów basenów,szpitali i wielu wielu innych.

W przyczepie zawsze wożę atlasy , mapy, przewodniki nawet wtedy gdy jadę w miejsca ,które znam na pamięć aby w wolnym czasie na kempingu je postudiować, poza tym nigdy tak naprawdę nie wiemy gdzie i którędy pojedziemy .Dla mnie dobre mapy to te o skali poniżej 1;300 000.

Pozdrowienia od seniora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 poza tym nigdy tak naprawdę nie wiemy gdzie i którędy pojedziemy .

Pozdrowienia od seniora. < dziękujemy

@Lucek26

My przykładamy ogromną wagę, by zaplanować przed WYJAZDEM

perfekcyjnie wszystko w najdrobniejszych szczegółach na całej trasie wyprawy.

Ta umiejętność naprawdę przychodzi z wiekiem.

Ja przed każdym wyjazdem robię szkielet-projekt foto 1

 

Przekręt na A/H1N1?   < skutecznie nas wypłoszył w 2009r. wyjazd do Hiszpanii+Maroko.

W Tarifie lekarz hiszpański w 2010 też nam odradzał wjazdu do Maroka dla naszego dobra.

 

Po powrocie tak to wygląda foto 2

 

Rozpiska do trasy na każdy dzień zerknij  na foto 3

 

Majówka 2012 < przykłady  > HR 2013

 

Pozdrawiamy seniora,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My przykładamy ogromną wagę, by zaplanować przed WYJAZDEM

perfekcyjnie wszystko w najdrobniejszych szczegółach na całej trasie wyprawy.

Ta umiejętność naprawdę przychodzi z wiekiem....

 

A co za tym idzie i z ilością wolnego czasu :D który można przeznaczyć na tak precyzyjne planowanie.

Też bym tak chciała ale kiedy to będzie ... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucek26

My przykładamy ogromną wagę, by zaplanować przed WYJAZDEM

perfekcyjnie wszystko w najdrobniejszych szczegółach na całej trasie wyprawy.

Ta umiejętność naprawdę przychodzi z wiekiem.

Ja przed każdym wyjazdem robię szkielet-projekt foto 1

 

Przekręt na A/H1N1? < skutecznie nas wypłoszył w 2009r. wyjazd do Hiszpanii+Maroko.

W Tarifie lekarz hiszpański w 2010 też nam odradzał wjazdu do Maroka dla naszego dobra.

 

Po powrocie tak to wygląda foto 2

 

Rozpiska do trasy na każdy dzień zerknij na foto 3

 

Majówka 2012 < przykłady > HR 2013

 

Pozdrawiamy seniora,

 

Ired te wakacyjne plany można wyeksportować później do offlinowej nawigacji czy logujesz się do google map będąc w podróży ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TOM3653 i wszystkich na forum.

 

Nie chcę ale muszę wkleić swoje wypociny  post # 225 < zapraszam

 

Jesienią 2013 sprzedaliśmy przyczepę wraz z torba plastikowa do której nabywcy

włożyłem WSZYSTKIE swoje mapy i atlasy. Był trochę zdziwiony ale wszysto zabrał.

Było tego, to znaczy makulatury ~ 7kg

Zawsze żal było wyrzucić na makulaturę te mapy i atlasy, odkąd istnieje GPS korzystamy zawsze.

Żadna nasza nawigacja nigdy nas nie zwiodła na manowce.  N I G D Y  !

 

Powiem tak, można mieć super hiper/rower i nie umieć na nim jeżdzić.

Tak jest z nawigacją GPS. To tyle i aż T Y L E.

Jeżdzimy bez map i atlasów papierowych.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

seniorzy karawaningu

W przeszłości jeżdziliśmy z atlasem/mapą na kolanach ... ale kiedy to był !

Dokładnie tak jak kolega napisał

O historiach jaki to głupi jest gps słyszałem  już nie raz.

Taki przykład. Pan kupił super wypasionego tomtoma i śmiga sobie z Bristolu w Anglii do Polski

Ale żeby być no nie wiem chyba sprytniejszy od navi wyznacza trasę z Bristolu do Dover (Dover miasto z ktorego odpływa prom do Dunkierki) lub ma mapę osobną na Anglię i osobną na resztę Europy.

Co się dzieje???

TomTom prowadzi naszego pana nie na odprawę promową w Dover tylko do centrum miasta Dover

oczywiście zgodnie z poleceniem wykonanym przez użytkownika. No ale jaki ten tomtom głupi i ch..wy przecież ja chciałem na prom :look: .

Oczywiście błędy też się zdarzają i nie ma co mówić, że nie ale można je samemu wychwycić bo sama navi to tylko podpowiedź i nie zwalnia z myślenia i własnego podejmowania decyzji.

Wracając do błędów to jeszcze nadmienię, że jak ma się taka navi nie pomylić jak jadę sobię z przyczepą zero znaków a na wiadukcie nagle droga zamknięta i dopiero tam info żeby zawracać i jechać objazdem :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pan chyba nie jest zbytnio sprytny albo ma problem z ustawianiem navi ja nawet adresu nie wpisuje a jade przez bristol, w navi wybieram szukaj miejsca i wpisuje dover car ferry i prowadzi m4 przed londynem w dół i na samiutki parking juz za odprawa na dokach

 

Edytowane przez misiek_uk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ired te wakacyjne plany można wyeksportować później do offlinowej nawigacji czy logujesz się do google map będąc w podróży ?

@witus

W czasie podróży nie loguję się do Google Map całą trasę przygotowuję w domu logując się do GM przed wyjazdem.

Wszystko opisuje niżej zapraszam,

 

Wklejam ponownie moje wypociny żeby wszystkie były obok siebie=razem.

post #225

Dla mnie Garmin jest the Best.

 

Dlatego mamy 2 Garminy:

Garmin nuvi 250 używam na trasie < zapraszam

Garmin nuvi 1350 używam w mieście (zwiedzanie)

... po wyjściu z metra (M6) wybieram, wieża Eiffla kasy N48,85813, E2,29543

... spacerkiem idziemy do punktu B < bez pytań, jak dojść do ...

 

Pozdrawiam,

 

@Lucek26

My przykładamy ogromną wagę, by zaplanować przed WYJAZDEM

perfekcyjnie wszystko w najdrobniejszych szczegółach na całej trasie wyprawy.

Ta umiejętność naprawdę przychodzi z wiekiem.

Ja przed każdym wyjazdem robię szkielet-projekt foto 1

 

Przekręt na A/H1N1?   < skutecznie nas wypłoszył w 2009r. wyjazd do Hiszpanii+Maroko.

W Tarifie lekarz hiszpański w 2010 też nam odradzał wjazdu do Maroka dla naszego dobra.

 

Po powrocie tak to wygląda foto 2

 

Rozpiska do trasy na każdy dzień zerknij  na foto 3

 

Majówka 2012 < przykłady  > HR 2013

 

Pozdrawiamy seniora,

@lucek26 napisał:

Nawet najlepsza nawigacja nie zawsze optymalnie wybierze długą trasę,

dlatego staram się wprowadzać dane podróży etapami. < święte słowa

 

Moje wypociny cd:

Przykład 1.

A - B  < Warszawa - Zgorzelec

 

Proszę kursorem najechać na panel. Google Mapa sugeruje 3 trasy które mnie nie odpowiadają.

W związku z tym "wymuszam" na GM zmianę w/w tras.

Wprowadzam "kierunek pośredni"  [N51,41523, E19,58459]   =  B na mapie niżej

 

A - B - C  < trasa "wymuszona"  = zmieniona ale cel podróży ten sam

To jest trasa którą akceptuję, tylko tak chcę jechać.

 

Jest to przykład pokazujący że nie nawigacja GPG decyduje i pokazuje jak mam jechać

tylko ja DECYDUJĘ którędy pojadę.

Nawigacja GPS jest tylko wsparciem na trasie i jest posłuszna na moje potrzeby.

Nie nawigacja GPS mną kieruje przy wyborze trasy tylko ja wprowadzając

odpowiednie ustawienia  jadę tak jak chcę.

 

Przykład 2.

A - B  < Warszawa - Estepona

 

Proszę kursorem najechać na panel. GM sugeruje 2 trasy które mnie nie odpowiadają.

W związku z tym "wymuszam" na GM zmianę w/w tras.

 

Wprowadzam "kierunki pośrednie" na trasie < tak to wygląda

 

Na mojej GM nanoszę znaczniki (stacje paliw + noclegi)

oraz każdy dzień na trasie zaznaczyłem innym kolorem.

 

Każdego dnia wieczorem z wcześniej przygotowanej przed wyjazdem kartki.

Do nawigacji wprowadzam TYLKO współrzędne GPS jednego dnia !

Rano wstaję i po drodze zmieniam w nawigacji "kierunki pośrednie"

wybierając = klikając na następny ... punkt na trasie.

 

Uważnie wsłuchuję się w podawane komunikaty ... i "delektuję się" widokami jeżeli takie przy autostradzie bywają.

 

Pozdrawiam,

Ed

PS

Proszę zapoznać się z moją  kartką >  (foto 3, post #274) odnależć wszystko to o czym napisałem...

Będą to:

współrzędne GPS

stacje paliw + zapasowe

kempingi + zapasowe

i inne..

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dałem taki przykład żeby zobrazować, jak niektórzy ludzie używają navi a później mają pretensje,

że prowadzi ich tam gdzie oni nie chcieli. < i to jest to

@stico80

GoogleMapy sugerują 3 trasy, patrz panel obok mapy

 

mój przykład < trasa niebieska linia nie można wjechać autem

 

Dlaczego ? ... kto wie ręka w górę.

 

Pozdrawiam,

PS

... ludzie używają navi a później mają pretensje, że prowadzi ich tam gdzie oni nie chcieli...

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrodę za dobre odpowiedzi do odebrania na granicy Sosnowca i Mysłowic.

 

Celowo pokazałem to miejsce, wcześniej w tą ulicę można było wjechać autem.

 

Po zmianach < tak to wygląda

 

Zgłosiłem komu trzeba o zmianach. Odpisali że takich przypadków mają tysiące ... sukcesywnie będą poprawiać.

Przez kilka lat nawigacja mimo wszystko "krzyczała" skręć w prawo

przy ustawieniu tryb auto pomimo braku wjazdu.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

O nawigacji TomTom to myślę że to ......    niestety nadaje się wg mnie jedynie do minimalistycznych zastosowań drogowych.

 

Jeśli urządzenia to moim zdaniem Garmin i pochodne np. tel. Nokia z Garmin Mobile XT.

Jeśli chodzi o soft do współpracy z kompem, wgrywanie/zgrywanie map, punktów, śladów, planowanie tras itp - nie znalazłem dotąd lepszej aplikacji od starego ale wręcz genialnego MapSource Garmina - pracuje offline u mnie z modyfikacją do zapisu nie tylko do urządzenia ale również na dysk kompa.

 

Jeśli chodzi o mapy darmowe - używam od wielu lat i jestem b. zadowolony.

 

UMP-pcPL - bardzo dobra często aktualizowana, w zastosowaniach drogowych nie gorsza od City Navigator Garmina - na obszarze Polski.      Po zastosowaniu nakładki UMP-Szlaki też dobra dla turystyki pieszej i rowerowej.

 

Nokia Maps - aplikacja standardowo w tel. Nokii - jako nawigacja drogowa nieźle, jej wada podstawowa to brak aplikacji offline do współpracy z kompem.

 

Topo PL_100 - dla celów turystyki pieszej i rowerowej, bardzo dobra współpraca z Garminami i MapSource

 

Mapy dla Garmina z http://gpsmapsearch.com

 

Kopalnia darmowych map dla Garmina i innych informacji na Garniaku

 

Czasem używam Google Maps/Google Earth i export dla Garmina - też wada bo działają tylko online.

 

Cuda wianki z nawigacjami w dużej mierze spowodowane są winą użytkownika i złą konfiguracją np. dróg preferowanych, pojazdu, konfiguracji unikania miejsc  itp.  nie dziwota np. jak ktoś ma skonfigurowaną navi "pozwól na gruntowe" i wyląduje zestawem z budą w polu kapusty - to nie navi wyprowadziła w kapustę a ów sam użytkownik bo ścieżka w kapustę była i navi prowadziła ok. 

Wiele nawigacji nie ma ustawienia pojazd z przyczepą np. Garmin Mobile XT - mój patent:  ustawiam dostawczy z reguły jest ok. ustawienia ciężarowy nie polecam - da Wam w kość wysokość navi wyblokuje  w tym momencie wszystkie wiadukty gdzie TIR nie przechodzi.

Wymuszenie trasy stosuję bardzo często przez zadanie pktów pośrednich ponieważ navi mają zaprute parametry kilku wersji optymalizacji trasy nie zawsze mi odpowiadające - a poza tym nie lubię jak mną pudełko rządzi, ma mnie prowadzić tak ja chcę a nie ono :)

 

A atlas i papierowe mapy też jeżdżą ze mną pomimo tego że zwykle mapy są i w navi i w lapku - cóż technika bywa zawodna, ponadto wolę przegląd dużego terenu czy trasy na płachcie mapy niż maleńkie okienko nawigacji czy nawet ekran lapka.

 

tak dla informacji o darmowych - 2 screeny

post-2203-0-76334500-1395375475_thumb.jpgpost-2203-0-81859700-1395375478_thumb.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mandrol zmienił(a) tytuł na Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?
  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.