Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

Cenne info.
Ciekawy jestem jak pracownicy stacji  reagują na informacje że ona jest atestowana i przystosowana do samodzielnego napełniania ? 
czy za granicą jest podobny problem?
 
To nie jest kwestia butli i atestu. Po prostu nasze prawo zabrania tankowania butli, które są luzem. Wszystkich bez wyjątku. Za tankowanie takich butli stacja może stracić koncesję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacek00 napisał(a):
Godzinę temu, Dodi napisał(a):
Cenne info.
Ciekawy jestem jak pracownicy stacji  reagują na informacje że ona jest atestowana i przystosowana do samodzielnego napełniania ? 
czy za granicą jest podobny problem?
 

To nie jest kwestia butli i atestu. Po prostu nasze prawo zabrania tankowania butli, które są luzem. Wszystkich bez wyjątku. Za tankowanie takich butli stacja może stracić koncesję.

Zdaje sobie sprawę z tego i rozumiem pracowników , mają nakaz  od szefa.  Na miejscu to „zaufana” stacja napełni, gorzej a trasie . Nie wiem jakie jest prawo np. Chorwacja ,Włochy, Niemcy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dodi napisał(a):

Czyli nie pytać się tylko podjeżdżamy i tankujemy. Masz wyciąganą butlę czy instalacja ?

nigdy nie miałem zamontowanej na stałe, do tej pory tankowałem przez przejściówkę którą każdorazowo musiałem założyć przed tankowaniem kilka miesięcy temu założyłem przyłącze do tankowania więc tankowanie stało się jeszcze prostsze .

6 minut temu, Dodi napisał(a):

Zdaje sobie sprawę z tego i rozumiem pracowników , mają nakaz  od szefa.  Na miejscu to „zaufana” stacja napełni, gorzej a trasie . Nie wiem jakie jest prawo np. Chorwacja ,Włochy, Niemcy 

tylko jak nie jeździsz w zimie to nie ma potrzeby tankowania za granicą . No chyba że jedziesz na dwa miesiące  :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacek00 napisał(a):

To nie jest kwestia butli i atestu. Po prostu nasze prawo zabrania tankowania butli, które są luzem.

Dlatego jeśli chce się uniknąć problemów to gasbank koniecznie z wyprowadzonym na zewnątrz zaworem do zdalnego tankowania. I przy okazji tankowania auta w podróży można zatankować i butlę w przyczepie.

9 minut temu, jacek00 napisał(a):

Wszystkich bez wyjątku.

Z tego co mi udało się swego czasu ustalić to problem nie dotyczy butli do 5kg. Takie nabiją bez problemu i nie jest potrzebne specjalne zabezpieczone miejsce jak w przypadku butli o większej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Eastnomad napisał(a):

Dlatego jeśli chce się uniknąć problemów to gasbank koniecznie z wyprowadzonym na zewnątrz zaworem do zdalnego tankowania. I przy okazji tankowania auta w podróży można zatankować i butlę w przyczepie.

Z tego co mi udało się swego czasu ustalić to problem nie dotyczy butli do 5kg. Takie nabiją bez problemu i nie jest potrzebne specjalne zabezpieczone miejsce jak w przypadku butli o większej pojemności.

To byłoby super , bo ja chce właśnie  gasbank 5kg. Tylko wytłumacz to na stacji paliw ?

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sprawiłem sobie zestaw Gaspol 8kg -218zł + gaz propan 86zł. Wszystko w Castoramie. Do tego adapter click on z netu. Butla bardzo wygodna i lekka. Na letnie dwa tyg nie można chyba spalić tego 8kg gazu. A całość waży 10kg mniej niż zwykła 11kg -ka. 

Wg mnie rozwiązanie click on jest bezpieczniejsze w przypadku awaryjnego szybkiego wyciągnięcia butli z bakisty. Odkręcenie 11tki i wytarganie jej na zewnątrz zajmie więcej czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Artur1983Jed napisał(a):

Ostatnio sprawiłem sobie zestaw Gaspol 8kg -218zł + gaz propan 86zł. Wszystko w Castoramie. Do tego adapter click on z netu. Butla bardzo wygodna i lekka. Na letnie dwa tyg nie można chyba spalić tego 8kg gazu. A całość waży 10kg mniej niż zwykła 11kg -ka. 

Wg mnie rozwiązanie click on jest bezpieczniejsze w przypadku awaryjnego szybkiego wyciągnięcia butli z bakisty. Odkręcenie 11tki i wytarganie jej na zewnątrz zajmie więcej czasu. 

Gaspol to chyba stalowa butla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dodi napisał(a):

To byłoby super , bo ja chce właśnie  gasbank 5kg. Tylko wytłumacz to na stacji paliw ?

Ja pytałem na takiej małej stacji gdzie tylko gaz tankują i powiedzieli, że do 5kg mogą tankować każdą butlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kogut napisał(a):

w necie można dużo usłyszeć o nieszczelnościach w Nano

Co prawda nie Nano, a DomLight, ale ja miałem w zeszłym roku taki kwiatek . Na początku myślałem że adapter wadliwy i wymieniałem u sprzedawcy, ale na nowym było to samo. Musiałem wyłożyć kolejne 350 zł na nową butlę i tu już problemu nie było. Ta wadliwa poszła do grilla ogrodowego.

43 minuty temu, Artur1983Jed napisał(a):

Wg mnie rozwiązanie click on jest bezpieczniejsze w przypadku awaryjnego szybkiego wyciągnięcia butli z bakisty

Jak widać powyżej bywa i mniej bezpiecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Co prawda nie Nano, a DomLight, ale ja miałem w zeszłym roku taki kwiatek . Na początku myślałem że adapter wadliwy i wymieniałem u sprzedawcy, ale na nowym było to samo. Musiałem wyłożyć kolejne 350 zł na nową butlę i tu już problemu nie było. Ta wadliwa poszła do grilla ogrodowego.

Jak widać powyżej bywa i mniej bezpiecznie

Połączenie gwintowe wydaje się najbardziej niezawodne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Co prawda nie Nano, a DomLight, ale ja miałem w zeszłym roku taki kwiatek . Na początku myślałem że adapter wadliwy i wymieniałem u sprzedawcy, ale na nowym było to samo. Musiałem wyłożyć kolejne 350 zł na nową butlę i tu już problemu nie było. Ta wadliwa poszła do grilla ogrodowego.

Jak widać powyżej bywa i mniej bezpiecznie

Sytuacja losowa. Zdarzyła się butla z wadliwym zaworem. Ale raczej każdy z nas po wymianie sprawdza szczelność połączenia i ewentualną wadę można wychwycić. Swoją drogą kupilem kiedyś nowy reduktor do domowej kuchenki gazowej, który był uszkodzony i ulatniał się z niego gaz. 

Najważniejsze w tym jest dmuchanie na zimne, bo o tragedię nie trudno. 

9 minut temu, Dodi napisał(a):

Połączenie gwintowe wydaje się najbardziej niezawodne .

Napewno tak, tylko w przypadku np pożaru, ciężko w stresie byłoby szybko usunąć 22kg butlę odkręcając ją od instalacji (ewentualnie odcinając przewód, o ile ma się coś pod ręką). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Artur1983Jed napisał(a):

Sytuacja losowa. Zdarzyła się butla z wadliwym zaworem. Ale raczej każdy z nas po wymianie sprawdza szczelność połączenia i ewentualną wadę można wychwycić. Swoją drogą kupilem kiedyś nowy reduktor do domowej kuchenki gazowej, który był uszkodzony i ulatniał się z niego gaz. 

Najważniejsze w tym jest dmuchanie na zimne, bo o tragedię nie trudno. 

Napewno tak, tylko w przypadku np pożaru, ciężko w stresie byłoby szybko usunąć 22kg butlę odkręcając ją od instalacji (ewentualnie odcinając przewód, o ile ma się coś pod ręką). 

Poszukaj na yt filmy ile czasu wytrzymuje butla gazowa w pożarze . Jedynie  kompozytowych bym się obawiał. Jeśli gaz uchodzi i się pali to nie wolno go gasić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.