Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.08.2022 o 09:40, lbuster napisał:

W mojej okolicy @rolf szukał, ale nie znalazł. Więc to może być trudniejsze, niż się wydaje ;)

Chyba nierealne. Teraz mam dwa gasbanki na codzień,  do tego na zimę na podmianę stalówkę z propanem , gdyby obydwie przestały " działać ".

Ale gasbank rewelacja.  Jeden mam prawie pełny z przed zimy, zasila budę- lodówka w trakcie jazdy i ogrzewanie. Druga po zimie chyba z samym butanem nie chce się skończyć, podpinam do grilla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.08.2022 o 13:14, Tomii napisał:
W dniu 25.08.2022 o 13:07, filipert napisał:

Dzięki, muszę obadać okolice Poznania

Czasem mamy takie rzeczy pod samym nosem :], tylko trzeba zapytać

No i okazało się, że w budowlanym gdzie się zaopatruję wymieniają dowolną stalową na czysty propan. Firma Kram w Borówcu koło Kórnika, aktualnie po 103zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, filipert napisał:

No i okazało się, że w budowlanym gdzie się zaopatruję wymieniają dowolną stalową na czysty propan. Firma Kram w Borówcu koło Kórnika, aktualnie po 103zł.

Stalową to spokojnie wymienisz na czysty propan. Chodziło o tankowanie czystego propanu do np. GasBanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Takie coś ostatnio znalazłem:

image.png.449986c91096c106db48b9edb64983b1.png

na letnie wyjazdy ciekawa alternatywa, pozwalająca oszczędzić miejsce.

Dla porównania (przypomnienia):

image.png.e533efa1056e4587f6419a32269fcf47.png

i lekkie stalówki

image.png.ad4bc07df8fa65f4e279be0ec177335e.png

i jeszcze wkleję popularne polskie butle (tu pojemność podawana jest w kg):

image.thumb.png.504a229d7b88f6c8e12623981a0865fb.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sumie nie wiem czy to tu...ale może...

26.12 w Krakowie było około 10stopni plus

Włączyłem pod wieczór ogrzewanie w kamperze na około 1-1,5h po czym wymieniałem butlę szykując kampera do drogi...

butla.thumb.jpg.d2b39c04b93db8854bf4890ce02d85ff.jpg

Po zdjęciu widać iż temperatura panująca w butli jest mocno poniżej zera...

Oczywiście nadal nie mam ogrzewanego schowka ale w schowku było około 5-6stopni na plusie (już po tym czasie pracy pieca, wcześniej było dokładnie tyle samo co na zewnątrz) termometr mam mniej więcej na wysokości 1/4 wysokości schowka (od dołu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to normalne że butla się szroni. Nawet latem potrafi się na butli zrobić szron przecież. Trzeba pamiętać że w butli mamy gaz w postaci płynnej. Do przejścia gazu ze stanu płynnego w gazowy potrzebne jest ciepło które pobierane jest z otoczenia. Czyli dochodzi do rozprężenia gazu,spada ciśnienie i następuje spadek temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak się szroni wówczas w środku mamy temperaturę ujemną, a temperatura ujemna przy butanie sprawia iż zaczynamy wozić balast, bo nie odparuje tylko zmniejsza objętość zbiornika, co zaczyna być problemem gdy mamy gasbanki, a nie wymieniamy butlę...

5 godzin temu, jacek00 napisał:

Nawet latem potrafi się na butli zrobić szron przecież.

No tak - bo latem potrafi być temperatura +10 (a nawet niżej) jak w tym roku na święta ;) 

Tu nie chodzi o porę roku, a o temperaturę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Witajcie,
czy możecie napisać ile kosztuje aktualnie wymiana butli nano lub dom light? Nie mogę znaleźć tej informacji w internecie a do najbliższego punktu wymiany musiałbym specjalnie jechać.
Ostatnio na BP płaciłem chyba 110 zł za wymianę Dom Light. Na shellu zawsze było taniej, więc zakładam, że tam będzie koło 100 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Całkiem sporo biorąc pod uwagę że stalowa z propanem (10kg) kosztuje 80zł u mnie (dziś pytałem)

A czy wiecie może czy taką butlę https://carbonzorro.com/pl/products/butla-na-gaz-propan-butan-kompozytowa-11kg-24-5l-lpg-bez-opd-hexagon-ragasco-1423.html

da się gdzieś legalnie napełnić w okolicy stolicy? Dziś pytałem o to u siebie na stacji lpg/wymiany butli i dowiedziałem się że nie

 

Staram się zrzucić pare kilo i szukam alternatyw dla stalówki

Gasbank znam ale na moje potrzeby gazowe wydaje mi się za droga zabawa

Edytowane przez Nitrolukas (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Nitrolukas napisał(a):

A czy wiecie może czy taką butlę https://carbonzorro.com/pl/products/butla-na-gaz-propan-butan-kompozytowa-11kg-24-5l-lpg-bez-opd-hexagon-ragasco-1423.html

da się gdzieś legalnie napełnić w okolicy stolicy? Dziś pytałem o to u siebie na stacji lpg/wymiany butli i dowiedziałem się że nie

Zapytaj TUTAJ. Mają te butle w obiegu. Kaucja to koszt nowej -400
Zapewne wymiana. mają trochę punktów w PL.

Edytowane przez Marcin T (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Wszystkim. Mam pytanie do grupy szczecińskiej, gdzie w Szczecinie można wymienić albo nabić butlę Green Gas light , ten zielony kompozyt . Dzięki za wszystkie rzeczowe odpowiedzi 

Edytowane przez misiek535 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.