Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Ventyl napisał(a):

Trochę Was nie rozumiem jak ja bym miał kasę na gasbanka który tani obecnie nie jest to obowiązkowo dołożyłbym do tego wlew tankowania gazu  w ścianę bakisty i po prostu tankował przyczepę jak auto.

 

Koszt zrobienia instalacji tankowania w stosunku do kosztu samego gasbanka dla mnie pomijalny i znikomy

Jedyny minus to konieczność jazdy z przyczepą na stację żeby zatankować. 
Wiem że oficjalnie są zakazy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dodi napisał(a):

Wiem że oficjalnie są zakazy ?

Zakazy są dlatego, żeby nie przepełnić butli. Według mnie GasBank można traktować jako zbiornik, bo ma zabezpieczenie przed przepełnieniem. 

Jak zawsze u nas, przepisy są daleko w tyle za nowościami.

 

Godzinę temu, Ventyl napisał(a):

Trochę Was nie rozumiem jak ja bym miał kasę na gasbanka który tani obecnie nie jest to obowiązkowo dołożyłbym do tego wlew tankowania gazu  w ścianę bakisty i po prostu tankował przyczepę jak auto.

:ok:

U mnie tylko dodatkowo trzeba otworzyć bakistę i przełączyć zawory do tankowania. Jak ktoś ma kasę to kupuje GasBank'a z dodatkowym wejściem na tankowanie i wtedy to już w ogóle bajka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lbuster napisał(a):

Zakazy są dlatego, żeby nie przepełnić butli. Według mnie GasBank można traktować jako zbiornik, bo ma zabezpieczenie przed przepełnieniem. 

Jak zawsze u nas, przepisy są daleko w tyle za nowościami.

 

:ok:

U mnie tylko dodatkowo trzeba otworzyć bakistę i przełączyć zawory do tankowania. Jak ktoś ma kasę to kupuje GasBank'a z dodatkowym wejściem na tankowanie i wtedy to już w ogóle bajka :D

Dokładnie, np,wiele lat trzeba było czekać na możliwość wydania trzeciej tablicy rejestracyjnej do bagażników rowerowych .

Musiałoby się zmienić prawo i zezwolić na tankowanie butli z zaworem , za mały rynek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak się mają przepisy do montażu takiej butli LPG jak są w samochodach w przyczepie.

 

Technicznie do zrobienia bez problemu butla typu walec lub nawet pokusiłbym się o najmniejszy podwieszany zbiornik zewnętrzny bo takie też są.

 

Wlew jak najbardziej da się zamocować, zawór taka butla ma odcinający. potem przewód do bakisty do reduktora i wszystko działa. Nawet można się pokusić o jakiś pstryczek w budce który będzie otwierał i zamykał zawór. Bo oryginalnie na wielozaworze jest cewka 12V która otwiera przepływ gazu.

 

Wiem że to nie jest super lekkie ale waga porównywalna do butli stalowej a można fajnie pod spodem gdzieś w osi przyczepy zamocować.

4 minuty temu, lbuster napisał(a):

Zakazy są dlatego, żeby nie przepełnić butli. Według mnie GasBank można traktować jako zbiornik, bo ma zabezpieczenie przed przepełnieniem. 

Jak zawsze u nas, przepisy są daleko w tyle za nowościami.

 

:ok:

U mnie tylko dodatkowo trzeba otworzyć bakistę i przełączyć zawory do tankowania. Jak ktoś ma kasę to kupuje GasBank'a z dodatkowym wejściem na tankowanie i wtedy to już w ogóle bajka :D

Ale takie coś możesz zrobić zanim dojedziesz na stacje tak aby nikt się nie zorientował do czego tankujesz.

 

Wlew gazu i tak posiada kulkę w sobie która blokuje wypływ gazu , odpada problem zakręcania butli przed odpięciem pistoletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Ventyl napisał(a):

Ale takie coś możesz zrobić zanim dojedziesz na stacje tak aby nikt się nie zorientował do czego tankujesz.

Oczywiście, ale nigdy o tym nie pamiętam wcześniej ;) 

15 minut temu, Ventyl napisał(a):

Wlew gazu i tak posiada kulkę w sobie która blokuje wypływ gazu , odpada problem zakręcania butli przed odpięciem pistoletu.

Podobno te kulki potrafią się zablokować lub nie być szczelne, więc wolę przed odpięciem zamknąć zawór ;) W związku z tym, jak wyżej napisałem, także wolę otworzyć zawór przed samym tankowaniem na stacji.

20 minut temu, Dodi napisał(a):

Musiałoby się zmienić prawo i zezwolić na tankowanie butli z zaworem

Dlatego ja wolę używać pojęcia "tankowanie do zbiornika" ;) 

12 minut temu, Robert77 napisał(a):

Będę testował ?

Rozumiem, że GasBank a nie zwykłą bez zabezpieczenia przed przepełnieniem?

Bo patrząc na Twój poprzedni post mam wątpliwości :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwanaście lat temu kolega gazownik zainstalował w moim kamperze  holenderski zestaw do tankowania LPG z pistoletu jak do samochodu z butlą umieszczoną pod podłogą.  Na żadnej stacji nikt nigdy nie pytał o papiery które oczywiście posiadam. Dwa lata temu zmieniłem butlę na nową bo na starą skończył się atest. Układ jest szczelny bo corocznie sprawdzam go przy pomocy pianki i elektronicznego wykrywacza LPG. Przybyło miejsca na graty po dwóch butlach 11 kg. Kamper ma silnik na olej napędowy a LPG używamy do lodówki, kuchenki i ogrzewania wnętrza. Takie same butle oczywiście nowe i z atestem są do kupienia również w naszym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy nie wydaje się Wam że butle kompozytowe do napełniania są dużo tańsze w DE ? Gasbank to tylko marka która znakuje butle.

Zresztą większość rzeczy karawaningowych jest tańszych w DE i NL, u nas „handlowcy” robią z nas jelenie

 

https://www.nordmobil.de/index.php/gas/gasflaschen/campko/komposit-tankflaschen1253419-detail

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to trochę nie tak,

pokazujesz butlę która posiada zawór ograniczający napełnienie do 80% pojemnosci, taka butla powinna być również napełniana przez autoryzowany personel,

- gdybyś się jej przyjrzał to na kołnierzu widnieje stosowny napis.

druga sprawa to zastosowany zawór- nie jest to wielozawór więc to dalej zwykła butla a nie zbiornik gazowy (takie kosztują ok 1700zł),

również nie posiada wskażnika napełnienia

trzecia sprawa- te butle są wycofywane ze sprzedaży w Niemczech i Holandii- nie wiem czemu są oferowane i czy to aktualna oferta 

mi oferowano je  w cenie ok 100E  z zastrzeżeniem tylko export- więc nawet tego nie dotykam

Owszem, butla gazowa to nie prom kosmiczny , wszystko się da napełnić, pozostaje kwestia bezpieczeństwa i

po to są przepisy aby wyeliminować potencjalne zagrożenia które może stwożyć zwykły Kowalski

Co do benzyny też wolno do kanistrów stalowych i plastikowych, ale w słojach też się da nie wspominając o workach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, papamila napisał(a):

to trochę nie tak,

pokazujesz butlę która posiada zawór ograniczający napełnienie do 80% pojemnosci, taka butla powinna być również napełniana przez autoryzowany personel,

- gdybyś się jej przyjrzał to na kołnierzu widnieje stosowny napis.

druga sprawa to zastosowany zawór- nie jest to wielozawór więc to dalej zwykła butla a nie zbiornik gazowy (takie kosztują ok 1700zł),

również nie posiada wskażnika napełnienia

trzecia sprawa- te butle są wycofywane ze sprzedaży w Niemczech i Holandii- nie wiem czemu są oferowane i czy to aktualna oferta 

mi oferowano je  w cenie ok 100E  z zastrzeżeniem tylko export- więc nawet tego nie dotykam

Owszem, butla gazowa to nie prom kosmiczny , wszystko się da napełnić, pozostaje kwestia bezpieczeństwa i

po to są przepisy aby wyeliminować potencjalne zagrożenia które może stwożyć zwykły Kowalski

Co do benzyny też wolno do kanistrów stalowych i plastikowych, ale w słojach też się da nie wspominając o workach

A butla Gasbank single to co to jest ?  To jest dokładnie to samo.

napisz do nich żeby usunęli ofertę ?

https://carbonzorro.com/pl/products/gasbank-single-11-kg-lekka-butla-na-lpg-z-zaworem-odciecia-80-14.html?rec=102855203

 

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie single (zawór pojedynczy) a nie wielozawór- w tym cała różnica

takie mamy przepisy a raczej ich brak

(w przytoczonym linku powiększ sobie obrazek butli z góry- tam jak byk pisze o uprawnieniach do napełnianie

w DE i Nederlandach jest łącznie raptem kilka stacji benzynowych z LPG, gdzie obsługa może je napełniać

poniżęj cytat z opisu tejże butli na stronie niemieckiego sprzedwacy

cyt:

Butelka jest idealna do stosowania we wszystkich obszarach zastosowań gazowych. Ich  nierdzewny materiał umożliwia stałą pracę na zewnątrz. Ze względu na  niską masę własną  wynoszącą zaledwie 3,56-5,20 kg,  butelka szczególnie nadaje się jako pojemnik przenośny, np. rzemieślniczy, budowlany itp. - uwaga :tu nic nie piszą o kamperach, przyczepach czy samodzielnym napełnianiu w Europie !!!!

Zalety w skrócie:

- Lżejszy niż butelki aluminiowe lub stalowe
- Nierdzewny materiał kompozytowy
- Łatwy w obsłudze dzięki wygodnym uchwytom do przenoszenia
- Nie wymaga malowania
- Elastyczny w użyciu

Jest to zastrzeżona butelka, którą może napełniać wyłącznie wykwalifikowany personel na licencjonowanych stacjach benzynowych.

koniec cytatu

 

Edytowane przez papamila
rozszerzenie opisu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, papamila napisał(a):

właśnie single (zawór pojedynczy) a nie wielozawór- w tym cała różnica

takie mamy przepisy a raczej ich brak

(w przytoczonym linku powiększ sobie obrazek butli z góry- tam jak byk pisze o uprawnieniach do napełnianie

w DE i Nederlandach jest łącznie raptem kilka stacji benzynowych z LPG, gdzie obsługa może je napełniać

 

A czy ja gdzieś napisałem że chce je napełniać w DE lub NL?

Grubo się mylisz jeśli mylisz że kupisz taką z wielozaworem i legalnie napełnisz ją na stacji w PL, bo prawo zabranie tankowanie do jakiejkolwiek butli/zbiornika luzem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.