Skocz do zawartości

Nowe opłaty za korzystanie z dróg


kodi

Rekomendowane odpowiedzi

kolego co innego włączone urządzenie ( via-box ) jest cały czas włączony ( cały czas jest aktywny, rejestrujący się do "systemu" ) a co innego pobór opłat lub przełączenie na "jazdę bez przyczepy " - wystarczy czytać ze zrozumieniem :>

 

Wybacz, ale moje zrozumienie słowa pisanego wyraźnie się różni od Twojego kolego, ale nie zamierzam prowadzić dyskusji o "włączaniu" urządzenia które znam od wielu lat, bo nie o to chodzi.

Pisałem o oznakowaniu które ma być na drodze i tyle w tym temacie.

 

A co do "aktualnej odpowiedzi policji w Berlinie"... nie wiem kolego jakie masz czy miałeś przygody z policją niemiecką, ale ja wielokrotnie mam z nią do czynienia, i po moich doświadczeniach, wiem że nawet z policjantem niemieckim można wygrać, jeśli coś jest nie do końca pewne, czy udowodnione. Nie sądzę aby w tak praworządnym kraju, w którym nawet mandat z fotoradaru jest traktowany jak przestępstwo, i prowadzone jest dochodzenie, była wypowiedź "nie szkodzi że nie ma znaku, i tak obowiązuje strefa a kierowca będzie ukarany". Tylko na jakiej podstawie? Kaprys policjanta?

Każda wątpliwość jest na korzyść kierowcy a nie odwrotnie jak to często bywa u nas...

Edytowane przez Verselle (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna odpowiedź z Policji w Berlinie:

 

" Brak prawidłowego oznakowania strefy zielonej, wjazdu do strefy zielonej nie jest podstawą do niewykupienia plakietki. W przypadku stwierdzenia przez funkcjonariusza niewyposażenia auta w plakietkę auto może zostać odholowane lub osoba kierująca zostanie na miejscu ukarana grzywną "

 

Jak więc mam wiedzieć jaka to strefa? Jaki kolor naklejki ?. Ja już trochę awantur z niemiecką policją mam za sobą łacznie z próbą aresztowania i "aresztowaniem" samochodu.Nastepnego dnia , po interwencji kolegi niemca o charkaterze zbliżonym do mojego otrzymałem przeprosiny od komendanta (odstąpiliśmy od zadośćuczynienia bo sprawa była błacha ).Niestety w każdej policji pracuja ludzie i kalmki zasówki i zamki ..

 

Effendi jak nie ma zakazu ruchu to przyjmiesz mandat za wjazd w taką strefe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak więc mam wiedzieć jaka to strefa? Jaki kolor naklejki ?. Ja już trochę awantur z niemiecką policją mam za sobą łacznie z próbą aresztowania i "aresztowaniem" samochodu.Nastepnego dnia , po interwencji kolegi niemca o charkaterze zbliżonym do mojego otrzymałem przeprosiny od komendanta (odstąpiliśmy od zadośćuczynienia bo sprawa była błacha ).Niestety w każdej policji pracuja ludzie i kalmki zasówki i zamki ..

 

Effendi jak nie ma zakazu ruchu to przyjmiesz mandat za wjazd w taką strefe ?

 

Piotr ! pogadajmy na PW bo tutaj to nie ma co pisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efendi każdy posta ma numer. Gdzie jest (w którym poście) rzeczowa informacja o logice naliczania większych opłat za zestaw karawaningowy niż za TiR-a? Czytam dość uważnie ten wątek i niegdzie nie zauważyłem by ktoś ten bubel omawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec przecież opłata drogowa to podatek pośredni bez prawa odliczenia (jak vat bez prawa odliczenia czyli jak stary obrotowy) i jak każdy podatek/opłata jest przez przewoźników przerzucany na "konsumenta" robiącego zakupy w supermarkecie i nie tylko. A to że my się załapaliśmy na ten podatek to czysty populizm ustawodawcy a może niedopatrzenie albo diabli wiedzą co tam jeszcze. Populizm - bo wszędzie jak opisywali że zestaw ponad 3,5 t będzie płacił to pokazywali lawetę załadowaną Q7 lub merca R-klasę z łódką ewentualnie X5 z koniem na przyczepie - czyli sugestia do oglądacza że będą płacić tylko "najbogatsi" drugi "duży" argument za populizmem lub wspieraniem interesów producentów i/lub dystrybutorów aut jest uzależnienie opłaty od normy Euro - która ma się nijak do zużycia drogi przez pojazd/zestaw .

 

Ja np na carnivalu mam E3 ale na omedze E2 różnica jest prawie 10 groszy na kilometrze .............. będę jeździł przez Niemcy bo tam gratis droga i w sumie taniej wychodzi bo paliwo niby droższe ale za to na niemieckim pali 8 litrów a nie 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Osobówka 10 groszy za km. Mój zestaw (auto + budka) to już 64 grosze za km. Za przejazd Wrocław - Katowice zapłacę 106 zł, czyli wiecej niż koszt paliwa, które zużyłbym jadąc tą trasą. Chory kraj!

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w telejajku w jakimś programie informacyjnym częściowo wyjaśnili skąd ta obniżka. Między innymi stąd iż wpływy do budżetu z opłat za przejazdy autostradami i z viatoll będą na tyle wysokie że przekroczą jakiś tam poziom i Polska musiała by zwracać część dotacji jakie otrzymała na budowę tych dróg. Ciekawe ile w tym prawdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

( ... )

wprawdzie bez poboru opłat ale jestem śledzony ............Laska z infolinii powiedziała że skoro podpisałem umowę to jest w umowie paragraf w którym się zobowiązałem że będę miał zawsze w pojeździe działające urządzenie - nawet jak nei ciągnę przyczepy bo jak zostawię w przyczepie na podwórku to mogę dostać 3tys mandatu - jest to podobno w umowie której jakoś szczególnie nie czytałem.

 

Może ktoś się wczytywał i potwierdzi lub zdementuje informację ................. bo jeżeli się potwierdzi to niezły gnój. Akurat ostatnio jechałem na tempomacie ustawionym troszkę ponad normę ustawową ale mandacik może przyjść pocztą. wychodzi na to że trzeba będzie po każdym wyjeździe z budą oddawać viaboxa na stacji i brać nowego przed wyjazdem żeby wyrejestrować auto na czas niejeżdżenia z budą.

 

qwa ............. aż mi się ciśnienie podniosło

 

Maciej, nie potrzebnie się denerwujesz... dzisiaj dostałem odpowiedź z GITD na pytanie jakie zadałem im drogą elektroniczną....

 

( fragment z odpowiedzi ) ....

 

W załączeniu przesyłam Panu fragmenty tekstu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca br. Wynika z niego, iż obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd po odcinkach dróg płatnych dotyczy pojazdów i zespołów pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony oraz autobusów:

Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:

1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania;

2) przejazdy po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych;

3) przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

 

Z powyższego wynika, że w przypadku poruszania się pojazdem o dmc poniżej 3,5 tony (na przykład samochodem osobowym bez przyczepy) nie ma Pan obowiązku uiszczania opłaty i nie podlega Pan tym samym kontroli w tym zakresie.

 

 

 

( podpis )

 

 

z tego wynika, że jadąc bez przyczepki pojazdem który został zgłoszony do e-myta nie musisz mieć via-boxa i nie podlegasz kontroli ITD

( jakby co to pisz na PW )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam bardzo poważnie. Czy nas karawaningowców ktoś w Polsce reprezentuje? Czy są osoby, które formalnie w imieniu karawaningowców mogą uczestniczyć w rozmowach, spotkaniach czy negocjacjach z przedstawicielami np. rządu? Czy ktoś zna takie nazwiska - jeżeli osoby takie są. Czy ktoś ich gdzieś fizycznie widział? Nie mam tu na myśli kolegów z naszego forum, którzy się angażują w organizację zlotów. Bo być może nikt nigdy w ustalaniu opłat o nas rzadzącym nawet nie wspomniał.

Wprawdzie nowego rządu jeszcze nie ma, ale jeden z czołowych posłów PSL (nazwisko musiałbym sobie przypomnieć) wspomniał kilka dni temu, że trzeba zrobić porządek z źle funkcjonujacym Via tolem. Może to jest okazja by zebrać jakąś oficjalną organizację i udać się do ministerstwa na rozmowy w naszej sprawie. Być może decydencie po raz pierwszy zobaczą, że w kwestii karawaningu popełnili poważny błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenewiec - przy konsultacjach społecznych w trakcie wprowadzenia viatolla podobno były brane pod uwagę dwie organizacje: PZMot i PFCC. Niestety z jakiś dziwnych przyczyn według tych organizacji, nie zostały w ogóle one poinformowane o takich zapisach ale ministerstwo twierdzi, że z nimi rozmawiało. Po oficjalnych pismach, ze nie dostali żadnej informacji - ministerstwo stwierdziło, ze ono tylko wprowadziło to co sejm uchwalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

W uzupełnieniu mojego postu nr 596, dzisiaj dostałem odpowiedź z ViaTOL dot. jazdy bez urządzenia viaBOX dla pojazdów o DMC poniżej 3,5 T....

 

" ... Jeśli poruszają się Państwo pojazdem o masie poniżej 3.5 T to nie muszą posiadać posiadać Państwo urządzenia w pojeździe .... "

 

( podpis )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam bardzo poważnie. Czy nas karawaningowców ktoś w Polsce reprezentuje? Czy są osoby, które formalnie w imieniu karawaningowców mogą uczestniczyć w rozmowach, spotkaniach czy negocjacjach z przedstawicielami np. rządu? Czy ktoś zna takie nazwiska - jeżeli osoby takie są. Czy ktoś ich gdzieś fizycznie widział? Nie mam tu na myśli kolegów z naszego forum, którzy się angażują w organizację zlotów. Bo być może nikt nigdy w ustalaniu opłat o nas rzadzącym nawet nie wspomniał.

Wprawdzie nowego rządu jeszcze nie ma, ale jeden z czołowych posłów PSL (nazwisko musiałbym sobie przypomnieć) wspomniał kilka dni temu, że trzeba zrobić porządek z źle funkcjonujacym Via tolem. Może to jest okazja by zebrać jakąś oficjalną organizację i udać się do ministerstwa na rozmowy w naszej sprawie. Być może decydencie po raz pierwszy zobaczą, że w kwestii karawaningu popełnili poważny błąd.

 

Błąd błędem,ale do chwili naprawy błędu ile można kasy zarobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.