Skocz do zawartości

Nowe opłaty za korzystanie z dróg


kodi

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wpadł do mnie znajomy i opowiedział mi następującą historię - niestety swoją.

W swojej firmie wykorzystuje Mercedesa Viano (lepsza wersja Vito) i czasami ciągnie po A4 przyczepkę od Przyczepy Wiola o DMC 750kg. Ostatnio jechał jego syn tym zestawem. Na A4 wyprzedził "krokodyle" ITD i po chwili został przez nich dogoniony i zatrzymany do kontroli. Niestety viatolla nie mieli bo o nim nie widzieli. Zestaw oczywiście przekroczył 3,5t i zostali ukarani niebagatelną kwotą 3000 zł. Po poszperaniu w komputerze znaleźli jeszcze parę zdjęć tego zestawu i wyszło na to, że do zapłaty jest 6 x 3000 zł.

Chłopaki zdziwione, bo na 100% byli pewni, że takie opłaty dotyczą wyłącznie ciężarówek. Teraz mają niezły zgryz.

Na koniec panowie poradzili, żeby pisać odwołanie - z powodu braku oznakowania, że jest droga płatna.

Dodatkowa informacja jest taka, że inspektory mają dokładnie sprawdzać wszystkie auta osobowe z przyczepami pod kątem DMC i podpadania pod viabzdurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec panowie poradzili, żeby pisać odwołanie - z powodu braku oznakowania, że jest droga płatna.

 

 

ten temat pozostanie bez odpowiedzi...

 

skladalem reklamacje na poczatku wrzesnia... w ktorej padlo miedzy innymi pytanie o oznakowanie drog... na to nie doczekalem sie odpowiedzi

 

po 40 dniach od zlozenia reklamacji w BOK Opole zadzwonilem na centrale co i jak... dowiedzialem sie ze oni nic nie wiedza o zadnej reklamacji, wiec grzecznie jak burza przyparlem atak ponownie na Opole...

 

tam dowiedzialem sie: jak centrala nie wie, jak oni /przyp. Opole/ w systemie widza info ze rzekomo centrala wyslala do mnie pismo 2 tyg wczesniej...

 

no to znow tel w reke i dzwonie na infolinie...

prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...prosze czekac przelacze do kolezanki... prosze czekac przelacze do kolegi...

 

i po okolo 20 minutach slysze ze wyslali pismo do mnie 2 tyg wczesniej - ale nie sa w stanie podac co jest w tym pismie...

 

minal kolejny tydzien i dostaje list - oczywiscie data wyslania do mnie po moim telefonie...jestem proszony o podanie nr konta na ktory maja zwrocic pieniadze....

 

dzwonie na infolinie i sie pytam czy tam pracuja niewidomi bo nr kona podalem w reklamacji - TAKIE SA PROCEDURY I MUSI PAN PODAC NR JESZCZE RAZ...

 

wiec sobie mysle... pocalujcie wy mnie w d.... nie doczekalem sie odpowiedzi w terminie, lepiej -nie doczekalem sie do dzisiaj zadnej odpowiedzi na formularz reklamacyjny...

 

nie robie nic - nic nie wysylam ... poczekam do przyszlych wakacji - na pieniazki z odsetkami :D

 

jak zagladam na saldo na stronie www to az glowa boli.... od zawilej ksiegowosci.... :D:D:D:D:D

ja mam czas...

 

narazie na saldzie przybylo mi niecale 18zl... do moich wyliczen jeszcze daleko....

 

jednym slowem burdel na kolach nagrodzony ostatnio wyroznieniem...

 

Nagroda „Home and Market" dla GDDKiA za sprawne wprowadzenie systemu ViaTOLLMiesięcznik „Home and Market" – jeden z najstarszych polskich magazynów gospodarczych nagrodził Ministerstwo Infrastruktury, GDDKiA oraz firmę Kapsch Telematic Services za stworzenie w niezwykle szybkim tempie systemu ViaTOLL. Nagroda została przyznana w rankingu Najlepszy Partner w Biznesie w kategorii Partner Roku.

 

 

NAJDZIWNIEJSZE JEST TO PO CO IM WTEDY BYL NR KONTA? SKORO DO DZISIAJ TAM WYWIJAJA JAKIES OPERACJE? BEDA CO KILKA DNI PRZELEWAC GROSZOWKI? JA SIE PYTAM KIEDY NALICZAC BEDA ODSETKI?

post-728-0-89712600-1321479906_thumb.jpg

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawnik! Do tablicy!

 

Ustawa o administracji publicznej - Administracja ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację do 30 dni? Jeśli nie odpowiedzą, oznacza, że reklamacja została uznana. Skoro tak, to mają obowiązek zwrócić kasę.... A odsetki mają sobie sami naliczyć. Mam rację? Prawnik! Jest tu jakiś prawnik?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dawna na ich stronie widnieje komunikat ze system dziala prawidlowo, ze zwrocili kase itd....

 

"Drogi Użytkowniku, zespół viaTOLL informuje, że prace nad modernizacją systemu informatycznego zostały zakończone. Dane dotyczące statusu poboru opłat odzwierciedlają stan faktyczny. Wszelkie nieścisłości zostały skorygowane automatycznie. Przepraszamy za ewentualne niedogodności.

 

 

 

a jak widac na zalaczonym obrazku jeszcze wczoraj robili jakies operacje dotyczace zwrotow na moim koncie... JEDNA WIELKA SCIEMA

 

oplaty z konca sierpnia sa zwracane w polowie listopada...

 

 

dzisiaj wysle pismo do ministerstwa infrastruktury z zapytaniem jak to jest legalnoscia poboru oplat gdyz nie ma zadnej informacji o danych odcinkach platnych, nie ma mozliwosci wczesniejszego zaplanowania trasy gdyz mapa na stronie viatoll nie odzwierciedla stanu faktycznego

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ktos sie bawil z Was tak jak ja....

po spisaniu danych z ich strony dotyczacych dlugosci odcinka - pomnozeniu tego przez wysokosc oplaty z klase emisji spalin - ni jak nie wychodzi mi oplata przez nich naliczana czy tez wyliczana przez ich kalkulator oplat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wpadł do mnie znajomy i opowiedział mi następującą historię - niestety swoją.

W swojej firmie wykorzystuje Mercedesa Viano (lepsza wersja Vito) i czasami ciągnie po A4 przyczepkę od Przyczepy Wiola o DMC 750kg. Ostatnio jechał jego syn tym zestawem. Na A4 wyprzedził "krokodyle" ITD i po chwili został przez nich dogoniony i zatrzymany do kontroli. Niestety viatolla nie mieli bo o nim nie widzieli. Zestaw oczywiście przekroczył 3,5t i zostali ukarani niebagatelną kwotą 3000 zł. Po poszperaniu w komputerze znaleźli jeszcze parę zdjęć tego zestawu i wyszło na to, że do zapłaty jest 6 x 3000 zł.

Chłopaki zdziwione, bo na 100% byli pewni, że takie opłaty dotyczą wyłącznie ciężarówek. Teraz mają niezły zgryz.

Na koniec panowie poradzili, żeby pisać odwołanie - z powodu braku oznakowania, że jest droga płatna.

Dodatkowa informacja jest taka, że inspektory mają dokładnie sprawdzać wszystkie auta osobowe z przyczepami pod kątem DMC i podpadania pod viabzdurę.

 

 

Aż chce się napisać Ignorantia iuris nocet ( nieznajomość prawa szkodzi ) ..... była informacja medialna o obowiązku posiadana na zestaw powyżej 3,5 t DMC viaboxa, więc jedyną furtką jest "szukanie dziury w całym" ..... jakiś prawnych "obejść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effendi ja nie twierdzę, że oni mają rację, podałem przykład z życia wzięty.

Ludzie na tym forum są świadomi konieczności posiadania viaboxa, bo często jeżdżą z przyczepami i się tym interesują.

 

Zastanawiam się tylko ile osób zupełnie nieświadomie okazjonalnie zapina przyczepę i jedzie, nie mając w ogóle świadomości o tym, że potrzebuje takie urządzenie.

A jak widać koszty takiej niewiedzy mogą być zupełnie spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy - wczoraj i dziś z rana w radiu rmf mówili o płatach viatol za kampery i samochody z przyczepą i wypowiadał się "expert" z ministerstwa transportu - którego zdaniem kamper tak samo niszczy drogi jak ciężarówka...

 

już teraz wiem czemu ten kraj się tak stacza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja ostatnio jak słyszę "ekspert", to od razu mam ochotę komuś przywalić. Ekspertami mienią się ludzie, którzy nawet w pobliżu tematu nie siedzieli. Co gorsza, ci tzw. eksperci są brani pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze wracając do oznakowania....

Wczoraj przekraczałem jedno z największych przejść drogowych, na autostradzie A4 w Jędrzychowicach. Specjalnie zwolniłem (choć w zasadzie musiałem zwolnić, bo trwa tam od wielu miesięcy remont drogi na dawnym terminalu) i szukałem oznaczeń o płatnych drogach.

Niestety, nie znalazłem... :D

 

Zaraz za mostem granicznym stoi taka wielka tablica:

post-8092-0-07001700-1322083986_thumb.jpg

Jak widać nie ma śladu informacji o "Viatoll"

 

Następnie 300m dalej stoi pierwsza bramka:

post-8092-0-06955100-1322084110_thumb.jpg

Po kolejnych 300-400m jest pierwszy zjazd do Zgorzelca. Specjalnie zjechałem szukając kolejnych informacji, niestety, nadal brak znaków, więc zawróciłem, i ponownie tym samym zjazdem wróciłem na autostradę. Oczywiście na zjeździe żadnej informacji że wjeżdżam na płatną drogę...

Po wjechaniu na A4 ukazał się znak...:

post-8092-0-46395200-1322084352_thumb.jpg

Trzeba mieć doskonały wzrok i podzielność uwagi aby to zobaczyć, gdyż włączając się do ruchu, raczej jestem zajęty lewym lusterkiem ;)

Oczywiście znak stoi już na autostradzie, więc nie ma mowy o zjeździe czy opuszczeniu płatnej drogi, co za tym idzie uniknięcia opłaty lub kary za jej brak.

 

Wielkie gratulacje należą się tym co pewnie za sowite wynagrodzenie wymyślili to wszytko, i szczere współczucie dla turystów obcokrajowców.

Edytowane przez Verselle (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja ostatnio jak słyszę "ekspert", to od razu mam ochotę komuś przywalić. Ekspertami mienią się ludzie, którzy nawet w pobliżu tematu nie siedzieli. Co gorsza, ci tzw. eksperci są brani pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

 

Też tak zauważam, że ci " experci jednego dnia" potrafią co najwyżej powiedzieć

" nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie"

Już wolę chasło ZULU- GULI " Polska to jest bardzo dziwny kraj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej, nie potrzebnie się denerwujesz... dzisiaj dostałem odpowiedź z GITD na pytanie jakie zadałem im drogą elektroniczną....

 

( fragment z odpowiedzi ) ....

 

W załączeniu przesyłam Panu fragmenty tekstu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca br. Wynika z niego, iż obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd po odcinkach dróg płatnych dotyczy pojazdów i zespołów pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony oraz autobusów:

Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:

1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania;

2) przejazdy po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych;

3) przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

 

Z powyższego wynika, że w przypadku poruszania się pojazdem o dmc poniżej 3,5 tony (na przykład samochodem osobowym bez przyczepy) nie ma Pan obowiązku uiszczania opłaty i nie podlega Pan tym samym kontroli w tym zakresie.

 

 

 

( podpis )

koniec cytatu

 

za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

 

 

 

Tak sobie analizuję ten zapis i nachodzi mnie nieoczekiwany wniosek. Z treści tej odpowiedzi wynika, że opłatami objęte są zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dmc powyżej 3,5 tony.

Któż z nas ma przyczepę o dmc >3,5 tony ( chyba, że od traktora :) ).

 

żeby przepis wskazywał na istnienie obowiązku zapłaty od zespołu pojazdów o dmc >3,5 t ,składajacych się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy (co nas dotyczy), przepis powinien brzmieć następująco:

 

za które uważa się także zespół pojazdów, składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

 

Brak dwóch przecinków zasadniczo zmienia treść tego zapisu a co za tym idzie zakres obowiązywania opłat i wskazuje, że wcale nie musimy płacić, o ile nasza przyczepa ma dmc mniejsze niż 3,5 tony.

 

Pytanie, czy takie jest brzmienie tego przepisu, czy tylko niechlujnie został przepisany przez urzędnika w udzielonej Ci odpowiedzi.

Edytowane przez tadek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.