Skocz do zawartości

kategoria B DMC obu pojazdów 4250kg


ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Makowsky - zwróć uwagę, że Kolega mp-pp usłyszał o projekcie w taki sposób, że potraktował to już jako prawo obowiązujące.

Ja tylko zwróciłem uwagę, że tak nie jest.

O projekcie akurat wiem, bo dotyczy to dmc zestawów oraz pisaliśmy o tym na forum. Cały projekt był linkowany i cytowany. Wystarczy zajrzeć na pierwszą stronę wątku.

Takie rzeczy warto wiedzieć, w szczególności jeśli ktoś planuje rozszerzenie kategorii o E.

Ja, nawiasem mówiąc ze względu na to, że zestaw ma 3570kg dmc - musiałem robić w tamtym roku EB. ktoś może być w takiej samej sytuacji i wejście zmiany ustawy załatwiłoby ten temat.

 

Ale tak jak napisałem, chyba taka zmiana nie będzie wprowadzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/dodatki/ustawaoKierujacychStyczen2011.html

 

 

 

 

 

 

Tekst uchwalony dnia 5 stycznia 2011, opublikowany w Dz. U. z dnia 10 lutego 2011 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. kategorii B:

    1.  
    2. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
    3. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
    4. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
    5. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja, nawiasem mówiąc ze względu na to, że zestaw ma 3570kg dmc - musiałem robić w tamtym roku EB. ktoś może być w takiej samej sytuacji i wejście zmiany ustawy załatwiłoby ten temat.

 

 

No nawet jakby załatwiło u nas to pozostaje pytanie czy za granicą będzie obowiązywało. Ja już miałem ze dwa razy taką sytuację że policja w Czechach zatrzymała mnie z przyczepą żeby tylko sprawdzić czy mam B+E, a wydaje mi się że z nimi dyskusja że w Polsce DMC zestawu 4250kg jest dopuszczona na kat. B może być z nimi bezproduktywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy następna lipa!!! kodeks drogowy !!!

 

 

kategorii B:

 


  1.  
  2. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
  3. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
  4. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
  5. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

zast. ust 2 mówi

 

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

czyli z kategorią prawa jazdy B tylko do 3.5 t zestaw (sam + przycz.) jeżeli przekroczymy mase całkowitą 3,5 T to trzeba mieć B+E ,

 

dlaczego ???

 

bo wyrażnie jest napisane w ustawie " pkt 1,6 lit c " trzeba zdać część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy. Czyli trzeba mieć E do B

 

dlaczego ???

Kurs na Kategorię E/B to ---

ilość godzin teori - 20. Teori na egzaminie się nie zdaje.

ilość godzin praktyki. - 15 Egzamin tylko z części praktycznej , wpis do prawa jazdy to - E

 

przykład mój dotyczy zestawu przek.mase całkowitą (sam - 2170 + przycz. 1600 = 3770 )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy następna lipa!!! kodeks drogowy !!!

 

zast. ust 2 mówi

 

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

 

czyli z kategorią prawa jazdy B tylko do 3.5 t zestaw (sam + przycz.) jeżeli przekroczymy mase całkowitą 3,5 T to trzeba mieć B+E ,

 

Według mnie należy popatrzeć na:

 

 

Art. 3. 1. Kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z następujących warunków:

 

- posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem;

 

- odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy;

 

- zdaje egzamin państwowy.

 

 

zgodnie z tym w 1 przypadku możemy kierować zestawem do 4250 kg (posiada uprawnienie),

 

natomiast w 2 i 3 przypadku nie możemy (brak uprawnień)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem, zawsze muszą namieszać ???

 

po co jest w ogóle ten zapis ?

 

zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

te 4250kg w tym wypadku jest bez sensu podane, bo jeśli na B nie można - trzeba zdać egzamin, a może to chodzi o jakiś inny egzamin a nie o E ???

 

przecież dalej piszą że

kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t

więc jasne jest że spełnia się warunek 4250kg :rolleyes:

 

więc po co w pkt o kat B wymieniają zespół dla B+E (te 4250) ???

 

dokładnie taka sama durnota jak z tymi tablicami, raz jest 12, z gdzieś za chwilę * czy odnośnik i podają 8m :policja:

i potem pojawia się masa interpretacji i co człowiek to inna :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz nasze przepisy trzeba interpretować, ale jeszcze w szkołach tego nie uczą

Co innego w przepisie czytasz ty a co innego na drodze sierżant?

 

ale właśnie o to mi chodzi, powinny być jasne i czytelne

a nie że trzeba robić opisy do przepisów :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.