Skocz do zawartości

kategoria B DMC obu pojazdów 4250kg


ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Cichy - egzamin praktyczny jest właśnie na BE. Nie musisz zdawać testów.

Karlik - kategoria E jest niezależna od posiadanych już. Jak masz C to i tak możesz robić B+E, albo C+E.

Z tymi terminami, to też nie jest do końca tak. Wydaje mi się, że prawo nie działa wstecz. Jeżeli masz w badaniu czas nieokreślony, to nie powinni zmienić tego zapisu.

Zresztą licencję na przewóz osób i rzeczy odnawia się co 5 lat, więc badnia co 5 lat przechodzi się wtedy. Ja mam BE,C bezterminowe. Teraz będę chciał zrobić jeszcze A. Mam nadzieję, że też bez terminowe. Wszystko zależy co lekarz wpisze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaliście ustawę? Jest to definitywny koniec bezterminwoego prawa jazdy, kto teraz ma bezterminowe i tak będzie musiał je wymienić w/g harmonogramu i tym samym straci bezterminowość (najdalej za 20 lat)

Robiąc teraz prawo jazdy badania są na 15lat .

 

Czytałem dziennik ustaw i wynika z niego jasno - nowe przepisy to DMC zestawu 4250kg niezaleznie czy przyczepa jest lekka,czyli O1 i O2 mówi wszystko, jest to dostosowanie do dyrektywy unijnej z 2006r .Ten sam dziennik mówi o w/w terminach ważności praw jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manewry na B+E są na palcu dla C+E więc łatwiej z małą przyczepą bo stanowiska są ogromne.

 

Taka smutna wiadomość dla każdego kto zmienia kategorię - tracimy bezterminowe prawo jazdy.

Mam B bezterminowo ,po zrobieniu B+E będe miał na 15 lat ...

 

Tu się nie zgodzę. Zrobiłem E w grudniu 2010. Nic mi się nie zmieniło oprócz wpisania E.:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem C w marcu 2011 i też mam bezterminowe.

 

Piotrekbb - co do 4250 kg na B zapoznaj się z odpowiednim wątkiem, gdzie rozebraliśmy zapisy ustawy na czynniki.

Nadal możesz jeździć na B zestawem do 3,5t ew. pojazdem 3,5+przyczepka do 750kg (lekka). I tylko w tym przypadku masz 4250kg. Proponuję zakończyć te dyskusję. Warunkiem jazdy zestawem ponad 3,5t (z wyłączeniem przyczepki lekkiej) jest zdanie egzaminu, czy pozyskanie prawa jazdy kat. BE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kategorię D w 2006 roku posiadając wcześniej ABC+E a dalej mam prawo jazdy BEZTERMINOWE cuda się zdarzają teraz mam ABCDE a kontroli nie miałem od kilku lat ,mam 0 punktów karnych staram cię spieszyć powoli .:swiety:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kategorię D w 2006 roku posiadając wcześniej ABC+E a dalej mam prawo jazdy BEZTERMINOWE cuda się zdarzają teraz mam ABCDE a kontroli nie miałem od kilku lat ,mam 0 punktów karnych staram cię spieszyć powoli .:swiety:

 

Ja zrobiłem D w 2002 roku.

Na przyszły rok je stracę , jeśli nie przystąpię do szkolenia odnawiającego.

Po tym kursie będę już miał terminowe na 5 lat , chyba że lekarz zadecyduje inaczej czyli np. da mi na 3 lata lub w rządzie wymyślą jeszcze coś innego.

Ty kolego szykuj się we wrześniu 2013 r :ok:

 

Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. nr 125, poz. 874 z poźn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 lipca 2008 r. (Dz. U. nr 124, poz. 805) kierowca, który nabył uprawnienia w zakresie prawa jazdy:

kat. D1, D, D1+ E, D+ E, pierwsze szkolenie powinien ukończyć:

  • do 10.09.2009 r. - uzyskanie uprawnień do 31.12.1980 r.
  • do 10.09.2010 r. - uzyskanie uprawnień w latach 1981 - 1990
  • do 10.09.2011 r. - uzyskanie uprawnień w latach 1991 - 2000
  • do 10.09.2012 r. - uzyskanie uprawnień w latach 2001 - 2005
  • do 10.09.2013 r. - uzyskanie uprawnień w latach 2006 - 2008

kat. C1, C, C1+ E, C+ E, pierwsze szkolenie powinien ukończyć:

  • do 10.09.2010 r. - uzyskanie uprawnień do 31.12.1980 r.
  • do 10.09.2011 r. - uzyskanie uprawnień w latach 1981 - 1995
  • do 10.09.2012 r. - uzyskanie uprawnień w latach 1996 - 2000
  • do 10.09.2013 r. - uzyskanie uprawnień w latach 2001 - 2005
  • do 10.09.2014 r. - uzyskanie uprawnień w latach 2006 - 2009

Szkolenie okresowe (35 godz.) prowadzone jest w formie kursu okresowego:

  • w zakresie tematyki objętej kwalifikacją wstępną - 21 godz.
    • szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa;
    • stosowanie przepisów;
    • bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska.

    [*] w ramach szkolenia okresowego, wybranych odpowiednio dla poszczególnych grup kategorii prawa jazdy - 14 godz.

    • bezpieczeństwo ruchu drogowego;
    • czynnik ludzki w przewozie drogowym;
    • wizerunek firmy - obsługa klientów;
    • pierwsza pomoc;
    • ergonomia dla kierowców;
    • bezpieczna jazda samochodem ciężarowym lub autobusem;
    • krajowy przewóz drogowy;
    • międzynarodowy przewóz drogowy;
    • mocowanie ładunku;
    • przewóz drogowy zwierząt;
    • przewóz drogowy realizowany przez firmy przeprowadzkowe;
    • przewóz drogowy realizowany pojazdami wyposażonymi w żurawie samochodowe;
    • przewóz drogowy artykułów szybko psujących się;
    • przewóz drogowy substancji płynnych pojazdem z cysterną;
    • przewóz drogowy drewna;
    • przewóz drogowy towarów budowlanych - w tym zasady zachowania się na placu budowy;
    • przewóz drogowy odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych;
    • ograniczenia w przewozie drogowym towarów;
    • nienormatywne przewozy drogowe.

Szkolenie okresowe należy zrealizować raz na 5 lat.

 

 

 

Tu macie trochę lektury.

http://lok.org.pl/index1.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze , ale te przepisy dotyczą kierowców zawodowych

 

Ja prywatnie mogę kupić sobie Kamaza i wywozić nim jabłka z mojego sadu , przywozić sobie węgiel do pieca itp.

 

Ba , mogę kupić sobie autobus , gdyż narobiłem 12 dzieci i do osobówki mi się nie pomieszczą

 

Te przepisy mnie nie dotyczą :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , że nie :ok:

 

Tym Kamazem , to mogę jeździć nawet bez tachografu bo czas pracy kierowcy mnie nie dotyczy - po prostu nie jestem kierowcą tylko właścicielem :lol:

 

W sumie to nawet towarów na własne potrzeby nie muszę przewozić :hmm:

 

Być może mam takie hobby i lubię Kamazem w niedzielę do kościoła zajechać , kto mi zabroni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze , ale te przepisy dotyczą kierowców zawodowych

 

 

Dziś , jutro i po jutrze.

Za rok nasi wybrani w Warszawie lub w Brukseli mogą wymyślić zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uściślenia powyższych wpisów, terminy wymiany praw jazdy wg daty uzyskania poraz pierwszy kat C lub D ( o czym pisał Trafko ) dotyczą tylko osób, które posiadają prawo jazdy tych kategorii i wykonujących zawód kierowcy. Jeśli ktoś ma kategorię prawa jazdy CDE a nie wykonuje zawodu kierowcy nie musi wymieniać prawa jazdy w tych terminach i poddawać się szkoleniu okresowemu, badania lekarskim i psychologicznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu wypowiedzi Jurka dodam, że brak szkolenia/badania nie spowoduje utraty prawa jazdy, tylko utratę uprawnienia do zawodowego kierowania.

Dalej rekreacyjne wyjazdy Kamazem będą możliwe.... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu wypowiedzi Jurka dodam, że brak szkolenia/badania nie spowoduje utraty prawa jazdy, tylko utratę uprawnienia do zawodowego kierowania.

Dalej rekreacyjne wyjazdy Kamazem będą możliwe.... :-)

 

 

 

dokładnie tak jest :ok: Karlik kupuj tego Kamaza :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam, jak kiedyś autostopem trafiłem na Kamaza. Ciągnik siodłowy z ładunkiem cementu. Jechaliśmy chyba z Nowego Targu albo Sącza do Rzeszowa.

Niezapomniane przeżycie. Do dzisiaj brzmi mi jęk silnika i skutecznie zagłuszająca go barachołka.... :sciana: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.