Skocz do zawartości

kategoria B DMC obu pojazdów 4250kg


ryby

Rekomendowane odpowiedzi

KIt - nie wiem. ktoś mądry (mam nadzieję) myślał nad tym. W UE też możesz jeździć pojazdem o DMC 3,5 + 750kg przyczepki. Czyli de facto - masz dmc 4250. Co za różnica w jakim rozkładzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wg kodeksu

 

więc jeśli agregat waży 750kg to jest przyczepą lekką :niewiem:

sam miałem przyczepę lekką kempingową, a mam bagażową, więc wszsytko co jest do 750kg to łapie się pod zapis lekka ?

 

a jeśli chodzi o pkt a, to jest pojazd, nie zespół pojazdów :ok:

więc masz pojazd np 3T i przyczepę inną niż lekka o dmc 1250kg, zespół 4250kg - można jechać ?

 

A ja myślę ,że każda przyczepa o DMC do 750kg jaka by nie byla to zaliczana jest wg. KD do przyczepy lekkiej i nawet ta z agregatem czy innym "wynalazkiem" na pace takie kryteria spelnia. Odnośnie tej następnej oDMC 1250kg przy holowniku 3T niestety nie bo nie jest to już przyczepa lekka.

Należałoby teraz sprawdzić definicje przyczepy lekkiej czy tu też są "nowe" zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tej następnej oDMC 1250kg przy holowniku 3T niestety nie bo nie jest to już przyczepa lekka.

Należałoby teraz sprawdzić definicje przyczepy lekkiej czy tu też są "nowe" zmiany?

 

ale właśnie pojawił się zapis "innej niż lekka", to może 1250kg jest ta inna :ok:

przedtem było jednoznacznie, 3.5T plus lekka i koniec

 

dla mnie to kolejny niejednoznaczny przepis, może w ostatecznej formie zostanie to uporządkowane i nie będzie wątpliwości :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, skoro:

 

>>kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

:) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 4,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

 

ust. 4. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy. <<

i

 

>>kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (z przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t; <<

>>Przypisy:

Zmiana definicji uprawnień wynikających z prawa jazdy kategorii B i B+E, w zakresie możliwości ciągnięcia przyczep. Zmiana ta będzie polegać na:

– dookreśleniu dopuszczalnej masy całkowitej ciągniętej przyczepy w zakresie kategorii B+E do maksimum 3500 kg,

– na ograniczeniu w zakresie prawa jazdy kategorii B możliwości ciągnięcia przyczep do takich, których dopuszczalna masa całkowita zsumowana z dopuszczalną masą całkowitą ciągnącego pojazdu nie przekroczy 3500 kg. Celem regulacji jest ograniczenie możliwości ciągnięcia bardzo ciężkich przyczep i naczep przez pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3500 kg,<<

 

Czyli punkt a - samochód o DMC max 3500 kg

punkt b - auto o DMC max 3500 kg + przyczepa lekka (do 750 kg DMC)

punkt c - wszystko co w sumie mas zmieści się w DMC 4250 kg - co pewnie skutkuje tym, że w świetle nowych przepisów większość z nas nie potrzebuje BE. Paradoks wynikał teraz z faktu, że można było z przyczepą lekką mieć teoretycznie nawet DMC zespołu pojazdów 4250 kg, a z inną przyczepą "tylko" 3500 kg.

 

Jeżeli zgodnie z tym co napisano, ustawa ma na celu ujednolicenie prawa UE, to rozumiem, że w innych krajach UE też tak jest ???

 

Ale co ciekawsze dalej:

>> – wprowadzenie administracyjnego okresu ważności wydawanych praw jazdy:

– 15 lat – dla praw jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E,

– 5 lat – lub w zależności od terminu badań lekarskich oraz psychologicznych – dla praw jazdy kategorii C1, C, C1+E, C+E, D1, D, D1+E, D+E, <<

Rozumiem, że to nie dotyczy już wydanych praw jazdy.

 

Wszystkie dokumenty do zobaczenia na stronie Min. Infrastruktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Również zwracałem na to uwagę, że nie każda poniżej 750 kg musi być lekka. Lekką też nie są wszystkie o dmc ponad 750kg.

 

Pożyjemy zobaczymy.

 

Miodzio - pamiętaj, ze jest to projekt,

Prawo nie działa wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reasumując :

pojazd o masie < 3,5 t może ciągnąć przyczepę (w zakresie wynikającym z Dowodu Rejestracyjnego) suma będzie większa niż 3,5 t i wystarczą uprawnienia kat. B

Edytowane przez ptaku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo nie działa wstecz.

 

ano nie działa, a bezterminowe dowody i PJ już raz wymienialiśmy :winner:

trzeba rozróżnić ważność dokumentu i uprawnień, myślę że w przepisie chodzi o wymianę dokumentów, analogicznie jak DO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może. Prawo jazdy wymienialiśmy, ale nie wiązało się to z żadnymi badaniami.

Być może kwestia odnowienia fotki, tak jak w DO?

W każdym razie ja chcę jeszcze do wakacji uzupełnić po staremu swoje BE o A i C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.