Skocz do zawartości

Światła dzienne a przyczepa


petek

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie jest ten nowy przepis, najlepiej z odnośnikiem do własciwej ustawy.Chetnie założe ledy do mojego auta ponieważ niby mam dzienne ale świecą razem z postojowymi więc bedą zasilać przyczepę a chciałbym tego uniknąć.

 

proszę bardzo podstawa prawna

 

 

 

 

 

 

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja tego roku, opublikowane w Dzienniku Ustaw z 20 maja, zmieniło obowiązujące w Polsce przepisy, dostosowując je do europejskich norm prawnych. Dodatkowo zaznaczono również, że w samochodach zarejestrowanych po raz pierwszy do końca tego roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Chodzi o to, by nie trzeba było przerabiać instalacji w samochodach, w których założono światła do jazdy dziennej według wcześniej obowiązujących, polskich przepisów.

 

44) Obowiązkowe dla przyczep o szerokości 1,6 m i więcej.

45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Orientuje się ktoś jak wyglądaj przepisy odnośnie jazdy z przyczepą na światłach dziennych w takich krajach jak Słowacja, Węgry, Chorwacja, Czarnogóra i Serbia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Odgrzeję temat wątku bo  nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki jest obecny stan prawny w temacie holowania przyczepki - tzn. czy holując przyczepkę w porze dziennej mogę jechać holownikiem na światłach do jazdy dziennej bez konieczności załączania świateł mijania - czyli przyczepka jest de facto w tym momencie nie oświetlona...

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co były by zamontowane światła dzienne na ciągnikach siodłowych - koszt czegoś takiego byłby większy niż oszczędności związane z jazdą bez przyczepy...

Tu chodzi mi o homologacje auta, a nie o to jak ktoś go wykorzystuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BuryKocur napisał(a):

Witam

Odgrzeję temat wątku bo  nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki jest obecny stan prawny w temacie holowania przyczepki - tzn. czy holując przyczepkę w porze dziennej mogę jechać holownikiem na światłach do jazdy dziennej bez konieczności załączania świateł mijania - czyli przyczepka jest de facto w tym momencie nie oświetlona...

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pzdr

Włodek

Obowiązki dotyczące używania świateł masz opisane w rozdziale 5 oddział 3 Używanie świateł zewnętrznych. W art. 51.2 masz wyraźnie napisane, że w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Nigdzie w przepisach nie ma wyszczególnionej sytuacji jak należy używać świateł w przypadku zespołu pojazdów, a więc przepisy z oddziału 3 Używanie świateł zewnętrznych stosujesz do wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, a więc i do zespołu pojazdów złączonych w celu poruszania się jako całość, czyli takie same przepisy stosujesz zarówno w przypadku poruszania się pojazdu solo jak i w przypadku poruszania się zespołu pojazdów. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał(a):

Obowiązki dotyczące używania świateł masz opisane w rozdziale 5 oddział 3 Używanie świateł zewnętrznych. W art. 51.2 masz wyraźnie napisane, że w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Nigdzie w przepisach nie ma wyszczególnionej sytuacji jak należy używać świateł w przypadku zespołu pojazdów, a więc przepisy z oddziału 3 Używanie świateł zewnętrznych stosujesz do wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, a więc i do zespołu pojazdów złączonych w celu poruszania się jako całość, czyli takie same przepisy stosujesz zarówno w przypadku poruszania się pojazdu solo jak i w przypadku poruszania się zespołu pojazdów. 

wyjątkiem jest holowanie innego pojazdu silnikowego , wówczas trzeba mieć włączone światła mijania :

Cytat

Art. 31. 1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem,
że:

2) pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej
widoczności

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał(a):

wyjątkiem jest holowanie innego pojazdu silnikowego , wówczas trzeba mieć włączone światła mijania :

 

Uścislająć ciągnięcie przyczepy nie jest holowaniem ;). Lepiej to napisać, bo niektórym się myli. Więc przy holowaniu innego pojazdu owszem i tylko wtedy jak nakazują przepisy. I to jest jedyny znany mi wyjątek. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sięgnąć do przepisów, to zamontowanie świateł dziennych jest dopuszczalne tylko w pojeździe samochodowym, czyli nie w przyczepie (art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym, § 12 ust. pkt 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdu).

Nie mogę przekleić z tego pdfa, ale na s. 66 jest tabela z konkretnymi wymogami technicznymi dla świateł dziennych. Nie ma nic nt. jednoczesnego włączania z dziennymi świateł innych niż dzienne (czyli np. tylnych pozycyjnych, oświetlenai tablicy, obrysowych bocznych itp.). Nie przewiduje się też żadnej formy świateł dziennych poza przodem pojazdu. 

Nie ma też w przepisach obowiązku używania świateł mijania tylko i wyłącznie z tej przyczyny, iż pojazd ciągnie przyczepę.

Kwestię używania świateł reguluje art 51 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. (uchylony)

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

6. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

7. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy. 

 

Ponieważ jest to obowiązek kierującego pojazdem, w równym stopniu dotyczy od kierowania pojazdem, i pojazdu dającego się kierować w zespole pojazdów, czyli holownika (uprzedzę interpretacje "na chłopski rozum" - gdyby przyjać inaczej, nie byłoby obowiązku używania świateł dla zespołu pojazdów, a to byłoby ciut niedorzeczne...).

Patrząc na to, nie byłoby przeciwwskazań, aby w porze dziennej, w warunkach normalnej prejrzystości powietrza, używać tylko św. dziennych z przodu holownika.

Ale w tabelce na s. 67 rozporządzenia, kol. 14, pkt. 7 - dopuszcza się włączenie świateł tylnych wraz ze swiatłmi do jazdy dziennej. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - BARDZO Wam serdecznie dziękuję za tak głębokie rozkminienie tematu.

Teraz mam przynajmniej pewność, że używając świateł dziennych podczas ciągnięcia przyczepki nie popełniam wykroczenia.

Pzdr

Włodek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak (tzn. auto na światłach dziennych + przyczepa bez świateł) jeżdżę już conajmniej trzy lata( co prawda głównie po Polsce) i nikt się nigdy nie czepiał. Kiedyś wertowałem przepisy i pamiętam, że wnioski z tego miałem takie, iż jest to dopuszczone, choć konkretnych paragrafów w tej chwili nie podam.  

Dobrze wiedzieć, że nic się nie zmieniło w temacie.

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wytłumaczenie dlaczego w nowym aucie z fabrycznie montowanym hakiem po podłączeniu przyczepy zapalają się światła przyczepy i mijania . Czyżby niezgodne z polskimi przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ZdzislawW napisał(a):

Proszę o wytłumaczenie dlaczego w nowym aucie z fabrycznie montowanym hakiem po podłączeniu przyczepy zapalają się światła przyczepy i mijania . Czyżby niezgodne z polskimi przepisami.

Nie wiem czy ktoś zgadnie co producent samochodu miał na myśli, niemniej opcje, o których piszesz są do konfiguracji/włączenia po podpięciu komputera.

Ja z tego skorzystałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.