Skocz do zawartości

Grzałka akwarystyczna w zbiorniku wody


Rekomendowane odpowiedzi

bluesmen masz całkowitą rację, ale grzałkę jak jest słaby prąd to trza i tak na gazie, bo grzałka 200 czy 300 W i tak nie nagrzeje.niewiem.gif

Wtedy w garneczku na gazie ze 2 litry i dolewam do zimnej wody w zbiornikuhmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja wiem, że grzałka 1500W to trochę za dużo, ale do bojlerów (tańszych od tych grzałek do grzejników łazienkowych) nie znalazłem o niższych mocach, a szukałemrolleyes.gif.

Dotychczas używałem czajnika o mocy 1800W, nie zwracając na tę moc uwagi i raczej nie zdarzało się aby bezpieczniki wysiadałypolicia.gif,

Oczywiście były takie przypadki, ale to rzadko i w sytuacjach, gdzie było kilka budek podłączonych pod jeden bezpieczniksciana.gif.

Ideałem myślę byłoby jakieś 700Wzarowka.gif.

Kiedyś ktoś na forum podawał wyniki nagrzewania wody za pomocą akwarystycznej. Wyniki były dość marne - za długo to trwałozly.gif.

Tak mi się wydaje 30.gif

Edytowane przez tymar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Ale ktoś inny pisał że można wspomóc proces grzania wody dwoma czajnikami wrzątku. Chodzi generalnie o to że rano wstając mam letnią wodę do mycia rąk i zębów zamiast lodowatej gdy na zewnątrz panuje temperatura poniżej 10 stopni a zbiornik wody znajduje się w luku z przodu. Temperatura 30 stopni chyba zadowoli większość do porannych czynności a później oczywiście można skorzystać z czajnika aby osiągnąć temperaturę jaka nas zadowoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka akwariowa ma jeden minus jest zabezpieczona przed silnym nagrzewaniem się. Bo szkodziło by to rybą. W trumie też jest grzałka 300W i nagrzewa 5l. wody do 65st.C w czasie do 50 minut . Więc kiedy korzystamy z wody o temperaturze 40-42st. (dla ciał gorąca dla rąk bardzo ciepła) mamy do dyspozycji około 8 - 10l. wody, czyli na kąpiel.

Sam korzystałem z trumy i przy oszczędnym myciu, myliśmy dziecko i 2 osoby dorosłe. Były jakieś przerwy więc woda cały czas się dogrzewała, ale ogólnie zdawała egzamin. Oczywiście wówczas muszą być krany z mikserami ciepła zimna bo przy 65 st.C można się poparzyć.

Edytowane przez szantymen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka akwariowa ma jeden minus [ciach]

 

ja myślę że minusów ma więcej, a jedyne plusy to prostota rozwiązania i cena :-]

 

tak jak pisałem, jeśli zbiornik jest w kufrze na przodzie, to przy temp 0'C grzałka nie wiele pomoże :yay:

pomijam już że non stop targa 200-300W, na kempingach rozliczających prąd to super ... dla właścicieli którzy liczą np 2.5zł/kWh

 

a czy truma nagrzeje od samego powietrza wodę do jakiejś sensownej temp ?

jak jest z użytecznością takiego bojlera ?, np latem jak jest 20'C to włączacie nadmuch ? przecież wtedy można się ugotować w budce ?

czy sprowadza się to do używania głównie grzałki 220v ?

gdzieś czytałem że w sumie ten nadmuch to pic na wodę :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a czy truma nagrzeje od samego powietrza wodę do jakiejś sensownej temp ?

jak jest z użytecznością takiego bojlera ?, np latem jak jest 20'C to włączacie nadmuch ? przecież wtedy można się ugotować w budce ?

czy sprowadza się to do używania głównie grzałki 220v ?

gdzieś czytałem że w sumie ten nadmuch to pic na wodę :niewiem:

 

Dobrze słyszałeś jest to niby dodatek który wymyślili, przy chłodnych dniach czy nocach kiedy ogrzewanie chodzi cały czas coś tam nagrzeje. Jednak może to być 30 może 40 jednak nic więcej. Za dziurę się nie dopłaca, więc darowanemu koniowi w zęby nie zaglądamy. Można wziąć Elgena ma albo 600W, lub 330W i kosztuje około 640,00 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podajcie mi patent na zabezpieczenie grzałki przed pracą na sucho, a ja wam podam tani patent na grzanie wody. dodam, że w poprzedniej przyczepie zrobilem sobie dogrzewanie grzałką regulowana przez termostat. wyniki grzania: 20 litrow wody w okolo 2,5 godziny do temperatury 45 stopni. powyżej już jest za goraca, ale teoretycznie mozna ustawić ile sie chce - jak w bojlerach elektrycznych. potrzebny mi jest patent na "suchobieg", ale jakiś pewny. wieszanie pompki powyżej grzalki? szkoda niewykorzystanej wody bo w ten sposob zmniejsza sie pojemność zbiornika. w ostateczności mozna podpiąć to bez zabezpieczenia, ale lepiej być ostroznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alternatywą może być zamontowany pływak...

 

myślalem o tym i wszystko wskazuje na to rozwiązanie, wię patent jest taki;

grzalka zatapialna do wody - taka na kablu jak kiedyś używano do herbaty tylko o wiekszej mocy - mozna nawet 1500 W kupić

termostat boilera z kapilarą około 30 cm

plywak do zabezpieczenia grzalki

 

co trzeba zrobić

doszczelnić grzałke w miejscu gdzie kabel wchodzi do obudowy - najlepiej zalać klejem w sztyfcie oraz wykonac podporki na grzalce zeby mogla lezec plasko na dnie ale zeby nie dotykala plastiku

wpiąć grzalke w termostat ktory wczesniej nalezy zabudować na zbiorniku, a kapilare wpuscić do środka, jednoczesnie wpiąć w obwod grzalki plywak

z grubsza tak to ma wyglądać

 

planuję wykonać ten patent właśnie dla grzałki 1500 W

poprzednio mialem grzałkę 250 W i dzialalo super, ale dla 20 litrow. dla 70 litrow 1500 W powinno nagrzać je w przyzwoitym czasie

koszt razem z pływakiem szacuję na jakieś 150 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pływaka - pompę wody zatapialnej lub wylot w zbiorniku do pompy przepływowej umieść powyżej poziomu grzałki. Ale swoją drogą na zatapianie zwykłej, uszczelnionej grzałki bym się nie zdecydował. Może pomyśl o grzałce np.: od pralki lub coś podobnego, z wyprowadzeniami na zewnątrz zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak z glowa uszczelnisz grzalke to nie ma sily zeby coś sie stalo, w najgorszym wypadku wywali ci bezpieczniki w budzie. mialem tak przez 2 sezony i nic się nie działo. myślalem tez o grzalce od pralki ale trzeba ją zamontować w wycietym otworze zbiornika na samym jego dole - to może generować wycieki a tego wolałbym uniknąć. weź sobie taką grzałke i zwróć uwagę jak jest zbudowana - ona jest zalana całkowicie jakąś masą i jedyny newralgiczny punky to miejsce wejścia kabla w korpus - tam trzeba uszczelnić i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiej grzałki właśnie zrobiłem sobie bojlerek. Pokleiłem z rur fi 90 z PVC zbiornik o długości odpowiadającej szerokości mojej łazienki i zamontowałem pod umywalką. Grzałeczka daje radę, termostat też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wszystko zgromadzone - wystarczy to zmontować do kupy - koszt okolo 180 PLN

w sklad wchodzą:

grzałka 2000W z termostatem (w tym przypadku Galmet)

czujnik plywakowy poziomu cieczy - kontaktron

przekażnik 10A, 230V do podpięcia czujnika i grzałki

stara obudowa po zasilaczu komputerowym

trochę kabla

gniazdo i wtyczka 230V

 

zasada dzialania: ustawiasz temperaturę na termostacie grzałki, czujnik pływakowy zabezpiecza grzałke przed pracą na sucho, przekażnik załącza grzałkę po otrzymaniu sygnalu z plywaka. i włala, ciepła woda płynie

szacuję, że 70 litrów wody powinna do temperatury 45 stopni podgrzać w około 1 godzinę i uważam że nie ma sensu bawić sie w jakies tam grzalki z akwarium - efekt mizerny, szkoda pieniędzy i nerwów, pozdrawiam

post-1120-0-75980900-1298839591_thumb.jpg

post-1120-0-60419100-1298839731_thumb.jpg

Edytowane przez pisu22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.