Skocz do zawartości

Lodówka kompresorowa -zakup


w79

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.12.2023 o 22:39, hubi t napisał(a):

A ja chętnie zobaczę GasBanka za 600 zł :D

Cena lekkiego z  z wielozaworem to mnimum 1340 zł do tego wąż do tankowania aby nie wyjmować butli 140 zł lub końcówka to też przynajmniej 100 zł komplet adapterów na Europę 150 zł jakby nie patrzec koszty się mnożą. 

Nie zaprzeczam że lodówka na gaz ma też plusy ale ja po moich perypetiach zdecydowałem się na kompresorową. U mnie największy problem był w drodze poprostu nie dawała rady na 12v a i na 230v potrzebowała sporo czasu. No i pojemność zdecydowanie za mała

Czy dobrze zrobiłem czas pokaże :D

 

No widzisz, słabo szukasz. Podpowiem : Gasbank to tylko nazwa polskiej firmy i to nie  jest ich produkt , butle produkuje ktoś inny i każdy może sobie je zamówić z własną nazwą. Tyle w temacie 

W dniu 29.12.2023 o 13:34, Robert72 napisał(a):

cześć

Wtrącę troszkę do tematu,użytkuje lodówkę kompresorową od dwóch sezonów .Lodówka to najzwyczajna domowa MPM z przerobionym agregatem . Dwa lata temu wyniosła mnie 1800zł,na tą cenę składa się zakup nowej lodówki w sklepie 500zł (ok.80cm wys. z zamrażalnikiem pełnym ),1300 zł agregat + robocizna . Serwisant od lodówek zakupił agregat wskazany prze zemnie w hurtowni ,jak dobrze pamiętam cena 600-700zł( agregat secop zamiennik Danfosa)zajął się przeróbką i testami działania ).Ja ze swojej strony zamontowałem elektroniczny termostat z czujnikiem umiejscowionym w zamrażalniku . Lodówka bardzo fajnie pracuje ,głosnośc przyzwoita bardziej słychać wentylator ,który mam zamontowany na kratce wentylacyjnej by wymuszał obieg powietrza ,został po starej lodówce . Schłodzenie do -14 w zamrazalniku zajmuje 20-30minut (mowa o pierwszym uruchomieniu po zimowaniu ), potem lodówka pracuje co 10-15 minut na 5-10 minut ,tak jest ustawiona by wzrost temperatury wahał sie 2stC od zadanej czyli -14 wzrost do -12 i po chwili start agregatu  . Lodówka pobiera od 2,5-4,5 A ,srednie 3-3,5A ,i cos koło 50W jak dobrze pamiętam . D tej pory miałena dachu 3x100W elastyczne panele ,które w tym roku pod koniec sezonu powiedziały do widzenia ,wymieniłem je normalne szklane 2x130 W i na pokładzie 2 kwasiaki po 75Ah typu Deepcykle po 600Wh . .Ale wracając do tematu z lodówki jestem bardzo zadowolony w porównaniu do absorbcyjnej ( tej która była pewnie od nowosci w tej przyczepie 93r) to jest przepaść z użytkowania ,w zamrażalniku -14st( można do -24st) ,w chłodziarce od 4-8st ,w zaleznosci od otwierania ,ilości wkładanych wyjmowanych produktów .Temperatury zewnętrzne w granicach 35st. gdzie w budce było ponad 40 st nie robiło na niej wrażenia ,dalej utrzymywała temperature jaka była zadana .Ale podstawowy plus to taki ,że w czasie jazdy lodówka sobie pracuje to raz ,drugie rozpoczynam sezon włączam lodówkę i za 20 minut mam -14 ,i to są zalety takiej lodóweczki . A i jeszcze cena  3razy mniejsza od lodówek kompresorowych typowo do kempingów .Dwa lata temu Abem za takiej wielkosci lodówke wołał 2600-2800zł i większości szuflady ,które mi nie leżały .

 

I pięknie wyjaśnione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 2.01.2024 o 11:27, w79 napisał(a):

Przegapiłem promocje na koniec roku, ale kręcę się w około tych trzech:

Yolco BX50 Carbon - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD (chyba padnie na tą)

Yolco BX40 Carbon - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

Yolco LX30 - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

Czy ktos może ma jakies konkretne opinie? zwłaszcza co do hałasu? A może ktoś zna różnice pomiędzy modelami BX a BCX?

Ja wożę dodatkową lodówkę Waeco/Dometic CK40. Używam tylko na kempingu (230v), dla mnie istotna jest wielkość,  butelki 1,5 wchodzą na stojąco. BX50 która wskazałeś wydaje się również taka głęboka .

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dodi napisał(a):

butelki 1,5 wchodzą na stojąco. BX50 która wskazałeś wydaje się również taka głęboka .

No właśnie zastanawiam się czy 40 nie jest za duża. Porównywałem obie w sklepie i do 30 nie wejdzie butelka, ale chodzi mi głównie o żarcie, które schodzi na bieżąco. Nie wozimy raczej zapasów na dłuższy okres. Jakieś mięcho, wędlina, sery, owoce na kilka dni. Butelki mogę trzymać w normalnej lodówce, która jakoś tam daje radę (w końcu ma tylko 3 lata:). Ta 40 niby tylko 10 cm wyższa, ale wydaje się być ogromna i zajmować dużo miejsca. Zastanawiam się też jak będzie z poborem prądu podczas jazdy (na 12v) kiedy auto ładuje też przyczepę przez booster. Mogę  wozić ja również w przyczepie i tam podpinać pod 12 v ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, w79 napisał(a):

No właśnie zastanawiam się czy 40 nie jest za duża. Porównywałem obie w sklepie i do 30 nie wejdzie butelka, ale chodzi mi głównie o żarcie, które schodzi na bieżąco. Nie wozimy raczej zapasów na dłuższy okres. Jakieś mięcho, wędlina, sery, owoce na kilka dni. Butelki mogę trzymać w normalnej lodówce, która jakoś tam daje radę (w końcu ma tylko 3 lata:). Ta 40 niby tylko 10 cm wyższa, ale wydaje się być ogromna i zajmować dużo miejsca. Zastanawiam się też jak będzie z poborem prądu podczas jazdy (na 12v) kiedy auto ładuje też przyczepę przez booster. Mogę  wozić ja również w przyczepie i tam podpinać pod 12 v ?

Waeco CK40 ma kompresor na 230v a na 12V płytka. Na 12v ta lodówka to porażka, natomiast 230v działa b.d. Jeśli wozisz samo jedzenie to Yolo sensowniejsze zdecydowanie. Może zrób test, jak wiesz jakie są wielkości tych dwóch Yolco , to z jakiegoś pudełka zrób rozmiar „imitujący wnętrze lodówki” i sprobój załadować tam to co zazwyczaj zabierasz na wyjazd. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Dodi napisał(a):

to z jakiegoś pudełka zrób rozmiar „imitujący wnętrze lodówki” i sprobój załadować tam to co zazwyczaj zabierasz na wyjazd. 

Na drogę wystarczy z pewnością lodówka w przyczepie. Ta ma mieć znaczenie stacjonarne. Ostatnie wakacje pokazały, że upały rzędu 30 stopni to już na południu norma. A wtedy w lodówce przyczepowej, chodzącej na gazie, temperatura powyżej 10 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, w79 napisał(a):

Na drogę wystarczy z pewnością lodówka w przyczepie. Ta ma mieć znaczenie stacjonarne. Ostatnie wakacje pokazały, że upały rzędu 30 stopni to już na południu norma. A wtedy w lodówce przyczepowej, chodzącej na gazie, temperatura powyżej 10 stopni. 

Poszukaj info jak te lodówki radzą sobie w takich temperaturach . Ja do swojej montowałem dodatkowy wentylator i musi stać w cieniu, w przeciwnym wypadku zadziała termik od agregatu i jest przerwa w działaniu .

w temperaturze otoczenia 35-38 st ,  utrzymuje temp nawet minusową. Ale to jest Dometic , nie wiem jaką sprawność mają Yolco/Yeticool

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, w79 napisał(a):

Ostatnie wakacje pokazały, że upały rzędu 30 stopni to już na południu norma. A wtedy w lodówce przyczepowej, chodzącej na gazie, temperatura powyżej 10 stopni. 

Dziwi mnie te 10stopni... w 3letniej lodówce na gaz...

przy około 27-28 w cieniu (wyżej na naszych wyjazdach nie było) u mnie na 5biegu Thetford w lodówce potrafi zrobić +1/0 używamy ją normalnie na 1 czy 2 (3 i 4 bieg nigdy nie był nam potrzebny)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Misio napisał(a):

Dziwi mnie te 10stopni... w 3letniej lodówce na gaz...

przy około 27-28 w cieniu (wyżej na naszych wyjazdach nie było) u mnie na 5biegu Thetford w lodówce potrafi zrobić +1/0 używamy ją normalnie na 1 czy 2 (3 i 4 bieg nigdy nie był nam potrzebny)...

Mysle ze to kwestia ilosci towaru, bo zamrażalnik działa ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, w79 napisał(a):

Mysle ze to kwestia ilosci towaru, bo zamrażalnik działa ok.

a jaką masz lodówkę ? Dometic czy Thetford ?

Thetford nawet bez dołożonych wentylatorków działa dużo lepiej niż Dometic z dołożonymi wentylatorkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Suzu4x4 napisał(a):

a jaką masz lodówkę ? Dometic czy Thetford ?

Dometic RMD8551

Dometic RMD 8551 - Chłodziarka absorpcyjna, drzwi otwierane w lewą stronę, zapłon z ręcznym wyborem zasilania (MES) | Dometic.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Dodi napisał(a):

Poszukaj info jak te lodówki radzą sobie w takich temperaturach . Ja do swojej montowałem dodatkowy wentylator i musi stać w cieniu, w przeciwnym wypadku zadziała termik od agregatu i jest przerwa w działaniu .

w temperaturze otoczenia 35-38 st ,  utrzymuje temp nawet minusową. Ale to jest Dometic , nie wiem jaką sprawność mają Yolco/Yeticool

W tym roku testowałem lodówkę Yeticool bx40 w pełnym słońcu - zasłoniłem jedynie wyświetlacz aby coś się z min nie stało, termometr położyłem na lodówce. Yetocool w opcji zamrażarka -12 stopni, na zewnątrz w słońcu +43. I jedynie kompresor pracował 3/4 czasu. Test trwał dobre 8 godzin i jak żarełko zamrożone było tak przetrwało test zamrożone a we wnętrzu dalej było -12. Lodówka podczas pracy zużywa ok 3,5A 12V i kompresor jest na 12V. U mnie jedzie w aucie i nie ma problemu z zapalniczki w bagażniku ją zasilać. Dla mnie są 3 wady tej lodówki. Jest głośna na fabrycznym wentylatorze (bo kompresor pracuje ok) - pewnie po wymianie na jakiś quiet komfort akustyczny się poprawi. 2. Klapa bez zatrzasku/zamka. 3. Rurki chłodnicze są do d*** rozłożone po wnętrzu lodówki. Nie ma ani jednej na dnie lodówki, oraz w tej części szarej, czyli na wysokości kompresora. Taki układ powoduje ze aby utrzymać we wnętrzu -15 trzeba jakiś ocieplenie pod klapę kłaść. W opcji lodówka +5 stopni myślę ze zbedne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 23:08, Tomiy napisał(a):

Jest głośna na fabrycznym wentylatorze (bo kompresor pracuje ok)

Wentylator pracuje cały czas? Pomysł jest taki, żeby kodówka stała na zewnątrz. Myslisz ze bedzie slychac w srodku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2024 o 10:28, w79 napisał(a):

Wentylator pracuje cały czas? Pomysł jest taki, żeby kodówka stała na zewnątrz. Myslisz ze bedzie slychac w srodku?

Nie no, pracuje razem z kompresorem, czyli jak w standardowej lodówce, gdzie przepływ powietrza przez wymiennik jest wymuszony. Jak by porównać to coś jak wentylator w kompie stacjonarnym ale na tanim zasilaczu. Myślę ze na zewnątrz jak będzie to ok. Ogólnie w nocy w domu (jak stoję koło drzwi do pomieszczenia gdzie jest) przez zamknięte drzwi słychać ja gdzieś w tle. Jak będziesz przejeżdżał koło Kielc zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 20:48, w79 napisał(a):

tak myślałem , miałem taką samą lub podobną w przyczepie Knausa. Sprawność chłodziarki ( zamrażalnik jest OK ) dramatycznie niska w porównaniu do absorpcyjnego Thetforda  :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam yeticool chyba bx40. Wchodzą 2 litrowe butelki pionowo.

Używam odwrotnie niż planujesz - napoje w lodówce, często w garażu kampera - jeżeli często się przenosimy. Jeżeli ją dobrze schodzę za dnia, to wyłączam na noc. Nam nie da się spać z lodówką pod łóżkiem, załączy się jej agregat o 3 w nocy i obudzi wszystkich, mimo, że śpimy z białym szumem. Na rano napoje są chłodne, za godzinę pracy są lodowate. Przeważnie stawiam pod markizą.

staram się używać na 230V ze względu na spadek napięcia na 7 metrowym kablu w kamperze od akumulatora do garażu. Po zgaszeniu silnika po godzinie lodówka wywala błąd bo dostanie poniżej 12V. Lepiej z przetwornicy, co w sumie polecam jakbyś chciał wozić w przyczepie uruchomioną.

Wydajność - genialna, zakupu ze sklepu wsadzamy głównie do niej, chyba że kupujemy już rzeczy schłodzone.

W upalne dni wsadzenie 5 litrów ciepłych napoi zabije lodówkę absorpcyjną a rozbawi kompresorową. Zanim dojadę na miejsce postoju, zaparkuję na parceli to mam już wszystko schłodzone.  Używam 2-3 razy do roku, ewentualnie przy przeprowadzkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.