Skocz do zawartości

Lodówka kompresorowa -zakup


w79

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Dodi napisał(a):

Tak, masz rację.  Rozważania wyszły od posiadania lodówki kompresorowej.

Ale o LiFePO4 pisałem nie o kompresotowej lodówce- a o dzikusem...

Nie jeżdżę 15lat na dziko a tylko 8...

(PS. Pozdrawiam z "dzikowego" wyjazdu)

 

Ale uważam że tylko i wyłącznie LiFePO4 I żałuję że mnie nie było stać na niego wcześniej...

1 godzinę temu, Dodi napisał(a):

Gotujesz też na ON? 

Do Hermana mam kupioną indukcję...

Mimo że Osiołek ma "wszystko" na gaz...

35 minut temu, Dodi napisał(a):

No widzisz, da się kupić . Trzeba wiedzieć gdzie i jak…

Myślę że to cena z przed wieków lub ciężka stał...

 

Ogólnie prościej, taniej i szybciej można zrobić całość na prąd...

1 godzinę temu, marek230482 napisał(a):

da się w ogóle kupić nowego kampera bez gazu??? :hmm:

Przyczepy są bez gazowe...ale myślę że kampery coraz częściej też będą...

3 minuty temu, Misio napisał(a):

Do Hermana mam kupioną indukcję...

I nie przewiduję gniazda do zasilania że słupka.

2 godziny temu, Dodi napisał(a):

Ja pisałem o wydawaniu pieniędzy na Li tylko po to żeby mieć lodówkę kompresorową

I tak taniej wyjdzie niż kupowanie absorbcji (nie wspominając z instalacją gazową).

A LiFePO4 też pokaże zalety w innych zastosowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam Yuticool 30 i wg jest głośna. Nawet myślałem o wymianie wentylatora na jakiś cichy.

Nie mam porównania do drogich lodówek tego typu, ale ogólnie ocenią ją dobrze poza "cichością". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2023 o 13:22, adaml61 napisał(a):

pobór nie jak Marcin podaje 5 do 8 Ah lecz ok 35 Ah , różnica znaczna .

Będę tu bronił Marcina ABeM (chodź nie mam w tym żadnego interesu) bo moja (wersja w dziurę " po gazowej" 3 szuflady bez zamrażarki) działająca od 3 czy 4 lat przez cały czas pobiera w trakcie pracy sprężarki 2,2-2,5 A pomiar robiłem kilka razy różnymi miernikami cęgowymi i zawsze wychodziło w granicy 2,5A a sprężarka załącza się sporadycznie , w polskie lato może z 5-8 minut na godzinę wieć zużycie jest pomijalne a nawet jak by działała cały czas to jest nadal 2,5Ah.

 

Poza tym parę osób zaczepiło się mojej ceny "chyba 3600" jak napisałem to było "chyba" ....... równie dobrze mogło być 2900  szukałem w lutym czy marcu 2023 ........ normalnie nie pamiętam (szczególnie że do kampera wybrałem inne rozwiązanie) . Nie pamiętam też ile płaciłem za tą którą mam od Marcina (musiałbym przelew odszukać), nie było jakoś super tanio ale to są super dobrze wydane pieniądze. Poza tym wtedy w przyczepie za "jakieś gile" (czyli stówkę czy dwie) Marcin przez pół dnia wywalał ze mną poprzednią lodówkę i zainstalował swoją. Sam bym tego nie zrobił bo nie rozbierałem nigdy mebli przy lodówce i na pewno była by z mojej rozbiórki mała katastrofa. Dlatego uważam że zakup od ABeM super się opłaca co zresztą napisałem na początku niniejszego wątku.

I naprawdę jest różnica pomiędzy V-cośtam w kamperku a ABeM w przyczepie ....... pewnie gdyby czas dostawy u Marcina był znany chociaż mniej więcej to bym i tak wziął od Marcina ale wtedy zależało mi na dostawie "pojutrze paleta na podwórku" bo wywaliłem gazówkę a Yeti BX40 była nie wygodna ze względu na otwieranie od góry. Tej w przyczepie po prostu nie słychać nawet jak się w nocy włącza a tą w kamperze słychać ... da się z tym żyć ale wolałbym ABeM-ową :-)

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki pomiar jest nic nie warty. To tak jakbyś rozpędził małe auto do 70km/h, zresetował licznik, przejechał 5km na tempomacie, auto wyswietlilo by 3.1l/100km I ogłosił swiatu, że wszystkie auta tej firmy spalaja średnio 3litry.

 

Zobacz jak @hubi t (pisał o tym kilka postów wyżej) zrobił porządny test mierząc całkowite zużycie energii w ciągu kilku dób, w tym czasie emulując zwykle używanie lodówki (start ciepłego urządzenia, wielokrotne otwieranie/zamykanie drzwii w ciągu dnia, wkładanie/wyjmowanie przedmiotów). Jego test moim zdaniem jest wiarygodny i miarodajny, w dodatku zużycie energii jest zbliżone do innych urządzeń tego typu, co jeszcze bardziej uwiarygodnia ten test.

 

20 godzin temu, Dodi napisał(a):

Gotujesz też na ON?

Nie, ale można, są dostępne kuchenki na ON. Można też prądem albo na małych, dostępnych we wszystkich krajach kartuszach. 

Ale to jest kompletnie nieistotne.

Chciałem tylko skłonić do refleksji,  że zamiast forsować jedynie słuszną metodę schładzania browaru, może jednak przyjać że są rózne drogi prowadzące do tego samego celu i może żadna z nich nie jest nadrzędną w stosunku do innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marek230482 napisał(a):

 da się w ogóle kupić nowego kampera bez gazu??? :hmm:

oj w tych tzw. luksusowych to nawet za dopłatą gazu nie dostaniesz, Kuchnia indukcja, ogrzewanie z ON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie...

Ale naprawdę nawet zimą używanie koca elektrycznego w łóżku, tostera/sandwicza, mikrofali, czajnika nie mają jakiejś wygórowanej elektryfikacji (nie mówiąc już o użytkowaniu jakiś mocniejszych suszarek do włosów, odkurzacza itd.)... naprawdę się da...i na tle tego wszystkiego kompresorówka 50-80l to pomijalne zużycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Misio napisał(a):

Ale czy ważne są testy, parametry?

Ważne by działało i użytkownik był zadowolony.

Parametry to matematyczny opis własności użytkowych, a własności użytkowe przekładają się na zadowolenie klienta. Testy weryfikują producenta, czy nie nakłamał. Jeśli producent wypisuje listę parametrów, a wyniki testu wykazują, że te parametry są o rzędy wielkości odległe, to producent jest zwykłym oszustem. Takie zachowania należy piętnować, bo jeśłi ktoś wykłada sporą sumę na produkt, który ma mieć określone parametry, to nie po to, żeby ten produkt tych parametrów nie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej uważam...że jak nie ma konkurencji, a rzemieślnik jest z wysokim poziomem technicznym - to wolę go polecać niż piętnować. Tak samo wolę by się zajął dopracowaniem urządzeń i ich "produkcją", niż ich matematycznym testowaniem...

I oczywiście napisać przy polecaniu że parametry nie do końca się zgadzają... o ile rzeczywiście gdzieś je on podaje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko powiedzieć, że Yeticool bx40 w ustawieniu zamrażarka -12C zużywa cały aku 120Ah LifePo4 przy temp gdzie była ustawiona  20C w 3.5 dnia, Wiec każdy może sobie policzyć ile dziennie potrzeba prundu.

W dniu 27.12.2023 o 21:35, marek230482 napisał(a):

Indukcja w kamperze

Widziałem dużo samoróbek vanów gdzie zastosowano indukcje - wyciągana była tylko do gotowania a na tzw co dzień leżała w szufladzie. Przy lifePo4 z którego możesz pobrać 150A nie ma już problemu z uruchomieniem jej. A tacy budowniczy przeważnie dają 2xLifePo4 co może łącznie 300A nie da ale z pomiarów wychodzi ze spokojnie 2400-2600W można brać. W USA nawet w vanach które ludzie sami budują trafiają aku o pojemności min 500Ah z reguły wtedy na 24V, a przeciętna to ok 800Ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Wtrącę troszkę do tematu,użytkuje lodówkę kompresorową od dwóch sezonów .Lodówka to najzwyczajna domowa MPM z przerobionym agregatem . Dwa lata temu wyniosła mnie 1800zł,na tą cenę składa się zakup nowej lodówki w sklepie 500zł (ok.80cm wys. z zamrażalnikiem pełnym ),1300 zł agregat + robocizna . Serwisant od lodówek zakupił agregat wskazany prze zemnie w hurtowni ,jak dobrze pamiętam cena 600-700zł( agregat secop zamiennik Danfosa)zajął się przeróbką i testami działania ).Ja ze swojej strony zamontowałem elektroniczny termostat z czujnikiem umiejscowionym w zamrażalniku . Lodówka bardzo fajnie pracuje ,głosnośc przyzwoita bardziej słychać wentylator ,który mam zamontowany na kratce wentylacyjnej by wymuszał obieg powietrza ,został po starej lodówce . Schłodzenie do -14 w zamrazalniku zajmuje 20-30minut (mowa o pierwszym uruchomieniu po zimowaniu ), potem lodówka pracuje co 10-15 minut na 5-10 minut ,tak jest ustawiona by wzrost temperatury wahał sie 2stC od zadanej czyli -14 wzrost do -12 i po chwili start agregatu  . Lodówka pobiera od 2,5-4,5 A ,srednie 3-3,5A ,i cos koło 50W jak dobrze pamiętam . D tej pory miałena dachu 3x100W elastyczne panele ,które w tym roku pod koniec sezonu powiedziały do widzenia ,wymieniłem je normalne szklane 2x130 W i na pokładzie 2 kwasiaki po 75Ah typu Deepcykle po 600Wh . .Ale wracając do tematu z lodówki jestem bardzo zadowolony w porównaniu do absorbcyjnej ( tej która była pewnie od nowosci w tej przyczepie 93r) to jest przepaść z użytkowania ,w zamrażalniku -14st( można do -24st) ,w chłodziarce od 4-8st ,w zaleznosci od otwierania ,ilości wkładanych wyjmowanych produktów .Temperatury zewnętrzne w granicach 35st. gdzie w budce było ponad 40 st nie robiło na niej wrażenia ,dalej utrzymywała temperature jaka była zadana .Ale podstawowy plus to taki ,że w czasie jazdy lodówka sobie pracuje to raz ,drugie rozpoczynam sezon włączam lodówkę i za 20 minut mam -14 ,i to są zalety takiej lodóweczki . A i jeszcze cena  3razy mniejsza od lodówek kompresorowych typowo do kempingów .Dwa lata temu Abem za takiej wielkosci lodówke wołał 2600-2800zł i większości szuflady ,które mi nie leżały .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też ciekawa opcja, parametry bardzo Ok, nie odbiegają od innych lodówek konpresorowych. z tym że cena nie 3 razy mniejsza tylko taka sama. (nie wiem czy obecnie w ogóle mniejsza, czy tyle samo) Najtańsza dedykowana lodówka kompresorowa, z zamrazalnikiem (65 litrów) kosztuje 2500zł (w postach wyżej podawałem model, Przenośne są jeszcze tańsze.)

W tej cenie ma aplikacje na telefon do sterowania i monitorowania temperatury wewnątrz.. 

Owszem modele za 6000 też są, ale mają funkcje których nie mają te tańsze i których nie masz też w swojej lodówce.

(Np. cichy tryb nocny, drzwi otwierane w obu kierunkach, podwójny automatyczny system zasilania 12/230 itd.., wymiary dopasowane do montażu w kamperze, czy nawet odsperowany agregat zewnętrzny)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegapiłem promocje na koniec roku, ale kręcę się w około tych trzech:

Yolco BX50 Carbon - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD (chyba padnie na tą)

Yolco BX40 Carbon - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

Yolco LX30 - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

Czy ktos może ma jakies konkretne opinie? zwłaszcza co do hałasu? A może ktoś zna różnice pomiędzy modelami BX a BCX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Taki pomiar jest nic nie warty. To tak jakbyś rozpędził małe auto do 70km/h, zresetował licznik, przejechał 5km na tempomacie, auto wyswietlilo by 3.1l/100km I ogłosił swiatu, że wszystkie auta tej firmy spalaja średnio 3litry.
 
Zobacz jak [mention=42889]hubi t[/mention] (pisał o tym kilka postów wyżej) zrobił porządny test mierząc całkowite zużycie energii w ciągu kilku dób, w tym czasie emulując zwykle używanie lodówki (start ciepłego urządzenia, wielokrotne otwieranie/zamykanie drzwii w ciągu dnia, wkładanie/wyjmowanie przedmiotów). Jego test moim zdaniem jest wiarygodny i miarodajny, w dodatku zużycie energii jest zbliżone do innych urządzeń tego typu, co jeszcze bardziej uwiarygodnia ten test.


Bez znaczenia to nie prom kosmiczny .... z drugiej strony mój pomiar jest empiryczny bo był robiony w trakcie wyjazdów w warunkach bojowych a nie "symulowanie użytkowania"
Poza tym podtrzymuje teze że zużycie prądu jest bez znaczenia :-) natomiast subiektywne uczucie ciszy bezcenne. ..... I nie , nie będę robił pomiaru decybeli :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.