Skocz do zawartości

Poprawny montaż powietrznego Webasto Air Top 2000 STC


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, czyś napisał(a):

Tak sprawdzisz napiecie "uśrednione". Żeby sprawdzić jak to wygląda w różnych stanach pracy regulatora (jakimi "igłami" to średnie napięcie jest osiągane) trzeba byłoby chyba użyć oscyloskopu. Prąd z wyjść "load" niektórym urządzenim po prostu nie służy. Sama praca cewek elektromagnesów w pompie na prądzie podawanym jak z karabinu maszynowego nie jest optymalna. Uczepiłem się zasilania, ale dla mnie symptomatyczne jest (poza uwaleniem 2 pompek w krótkim czasie) że awaria wystąpiła podczas wyjazdu do Włoch - na południe, gdzie ekspozycja instlacji PV na słońce jest większa i siłą rzeczy aku doładowane na full, i kolejna po 10 dniach. Przy kluczowaniu napięć powoduje to skrócenie impulsów prądowych na rzecz przerw, aku już nie przyjmuje dalej prądu, mogło się to przenosić bardziej odczuwalnie na wyjścia load i pompę i uwalać elektromagnes.

Gdyby pompa znowu padła (oby nie...) przełącz webasto na zasilanie bezpośrednio z akmulatora, może pomoże.

 

Spox :) sam się zastanawiam co jest zgrane. Każdy pomysł coś wnosi. Mam dostęp do  rejestratora co ma próbkowanie od 0,05s w cyklu dobowym . W dniu słonecznym powinien dać odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Napięcie jest Ok. Pompę wymieniłem i webasto działa już drugą dobę :). Dodatkowo wymieniłem całe podejście z baku do pompy. Filtr założyłem na sondzie paliwowej  z lekką modernizacją całego filtra. Zaprzyjaźniony serwis od webasto podpowiedział, że winne całego zamieszania może być „lewe” powietrze które mogło się dostawać się do układu. Przy zmianie temperatur to powietrze powoduje blokadę webasto. Nie znalazłem odpowiedzi dlaczego pompa padła. Może winne było to powietrze? A może wada fabryczna … zobaczymy co będzie dalej narazie działa :) 

Edytowane przez rtwppk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji otrzymanych w zaprzyjaźnionym serwisie wynika, że pompa paliwa jest sterowana napięciem 5 V ze sterownika Webasto… hmmm ciekawe jak jest faktycznie bo z dokumentacji to nie wynika a wszyscy dotychczas twierdzili, że 12V i na forum taka informacja to standard :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Cichy56 napisał(a):

To miernik w dłoń i sprawdź :)

Hehehe jeśli sterownik nie jest walnięty to to jest słuszny kierunek :) ale może macie jakąś dokumentacje serwisową ? Będę wiedział czego szukam :) ale potrzebna serwisówka :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko zweryfikować jeśli nie wiemy co powinno być :). Webasto z całym układem sterującym jest dobrze zabezpieczone. Odchylenia od normy są sygnalizowane blokadą i kodem błędu w pracy pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje webasto ma pompę taką samą jak inne ogrzewacze czy jakąś własną inną?

Bo te normalne, zunifikowane pompy są albo na 12V albo na 24V (do ciężarówek).
Jak cchesz kupić pompę to muszisz wybrać czy chcesz 12V czy 24V.
Ponadto na pompach są dane techniczne i jest nadrukowane 12V albo 24V.  

Nie masz tam danych technicznych na pompie?

1695990476988.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Twoje webasto ma pompę taką samą jak inne ogrzewacze czy jakąś własną inną?

Bo te normalne, zunifikowane pompy są albo na 12V albo na 24V (do ciężarówek).
Jak cchesz kupić pompę to muszisz wybrać czy chcesz 12V czy 24V.
Ponadto na pompach są dane techniczne i jest nadrukowane 12V albo 24V.  

Nie masz tam danych technicznych na pompie?

1695990476988.jpg

Również tak myślałem! Ale informacja którą uzyskałem brzmi -„Webasto jest na 12 lub 24V sterowanie pompy paliwa jest inne (podobno 5v)” ale szukam potwierdzenia :) 

Edytowane przez rtwppk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na obudowie pompy nie masz nadrukowanego napięcia? albo jakis symbol to może można wyguglać specyfikacje

 

 

wpadło mi do głowy, żeby zapytać AI:
image.thumb.png.1ae9f41640cc4eeaf530d93d6851ea46.png

tylko, że ona czasami zmyśla, ale naczęsciej daje ok odpowiedzi. (jest wytrenowana na zasobach internetu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

na obudowie pompy nie masz nadrukowanego napięcia? albo jakis symbol to może można wyguglać specyfikacje

 

 

wpadło mi do głowy, żeby zapytać AI:
image.thumb.png.1ae9f41640cc4eeaf530d93d6851ea46.png

tylko, że ona czasami zmyśla, ale naczęsciej daje ok odpowiedzi. (jest wytrenowana na zasobach internetu)

 

:)  Napięcie urządzenia na Webasto jest opisane jako 12V ale pompa nie jest zasilana bezpośrednio z 12 tylko ze sterownika Webasto…. Jest przypuszczenie, że może napięcie uszkadza pompę :) dlatego dopytuje jakie powinno być :) a mówimy o airtop2000stc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

W temacie montażu Webasto. Prawdopodobnie winę za wadliwą pracę pompy ponosiła szybkozłączka na przewodzie paliwowym. W założeniach miała służyć możliwości zdjęcia zbiornika. Była jak większość tego typu rozwiązań dla offroad chińskiej produkcji i jej uszczelki wytrzymały 2 lata. Później chyba do obiegu zaczęło dostawać się lewe powietrze. Obecnie wymontowałem zaworek i zastosowałem oryginalną łączówkę Webasto z zaciskiem śrubowym. IMG_1465.thumb.jpeg.dd8f37387ccede12f003656071c7393e.jpeg

Zdejmowanie wymaga użycia śrubokrętu ale pompa pracuje od trzech miesięcy poprawnie. Alpy przejechaliśmy bezproblemowo i nic niepokojącego się nie dzieje. W temacie tankowania na stacji też nie jest to trudne i z dystrybutora daje radę :) … tak na przyszłość rada dla wszystkich - oryginalne złączki i wężyki to 90% sukcesu poprawnej pracy Webasto :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwały urządzeń które przez jakiś czas pracują poprawnie dziwnie na nie działają :( 2 dni temu Webasto zadymiło i pojawił się znany komunikat błędu H03 :( … poprzednio w kraju skończyło się na wymianie palnika i świecy żarowej :) … dobrze, że wzięliśmy ze sobą farelkę a prąd we Włoszech w większości miejscówek jest albo darmowy albo za drobną opłatą … przeżyliśmy noc i przy pełnym słońcu dnia następnego szybkie oględziny :) kolejne resety spowodowały zmianę błędu z H03na H02 :) … We Włoszech nowe Webasto 1000€, rozmowa z serwisem 250€ palniki ze świecą + robota jakieś 250€ …. Więc załamka a po zeszłorocznych doświadczeniach z Włoskim serwisem Webasto stwierdziłem że najpierw samemu muszę spróbować temat ogarnąć. Zdemontowałem przewód odprowadzający spaliny (trochę sadzy w nim było) później sprawdziłem drożność przewodu doprowadzającego powietrze … następnie znalazłem stację z paliwem diesla +. Zdemontowałem zbiornik, zlałem paliwo, wypłukałem benzyną pozostawiając 100ml w zbiorniku resztę uzupełniłem dieslem + … po podłączeniu jak dymił tak dymi … ale plus był taki że po starcie ciepłe powietrze się pojawiało w budzie tylko po jakimś czasie znowu komunikat H02 … dzisiaj od rana znowu słoneczna pogoda :) więc odkręciłem wężyk paliwowy przy Webasto i uruchomiłem całość ze 3x pompa wypluła z 50 może 80ml paliwa … już miałem w planach rozkręcić Webasto i spróbować przeczyścić palnik i świecę…. Ale ponowne podłączenie wężyka i start :) … trochę postrzelało zadymiło się ale zaczęło działać … temp ustawiłem na 30*C … działa. Po wyłączeniu i ponownym starcie … znowu zaskoczenie :) … teraz mija już 3h i wszystko wróciło do normy. 
Wychodzi na to, że Włosi również z czystością paliwa mają problem a nowe Webasto jest bardzo delikatnym urządzeniem.  Teraz już będę tylko tankował diesla + i mam nadzieję że problem się nie pojawi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.