Skocz do zawartości

Poprawny montaż powietrznego Webasto Air Top 2000 STC


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 21.01.2024 o 21:34, Suzu4x4 napisał(a):

Kolego @rtwppk jak pisałem w wątku kolegi @marek230482 u mnie webasto zamontowane jest fabrycznie pod podłogą kampera i działa prawidłowo w każdych warunkach. Jakbyś przejeżdżał przez Wrocławi to zapraszam, może coś podpatrzysz jak to rozwiązali w fabryce i zaadoptujesz pod siebie https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji6.png

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka
 

Narazie w formie testu kupiłem chińskiebasto i działa :) 

Co dziwnego oryginał w Poznaniu zaczął również działać … nawet na MultiControl i chodził trzy dni … ale podjąłem decyzję, że wolę wozić dwa kpl chińskiego na wypadek W niż martwić się o poprawną pracę oryginału… zobaczymy … w lutym jadę do Szklarskiej i to będzie test kopii … 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Zbiornik masz wewnątrz, czy jakiś wyloz z webasto na zewnątrz?
 

Zbiornik na szarą mam na zewnątrz podwieszany pod podłogą . Zbiornik jest podwójny ( tzn. obudowany )  a pomiędzy odbudowę a właściwy zbiornik doprowadzony jest nadmuch powietrza z webasto. Działa to na tyle skutecznie że jeszcze nigdy nie musiałem załączać elektrycznego podgrzewania zbiornika .

jest to cześć pakietu " Winter pack"

 

Cytat

WINTER PACK: izolowany i podgrzewany zbiornik z brudną wodą + izolowany stopień wejściowy + instalacja na 2 akumulator + wzmocniony system grzewczy (Truma 6000 W z 220 V i InetBox w T463, T468, T483, T497, S363 i Webasto 5500 W w pozostałych modelach) + cyfrowe sterowanie ogrzewaniem + izolowane i docieplone przewody grzewcze + pokrowiec na przednią szybę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał(a):

Zbiornik na szarą mam na zewnątrz podwieszany pod podłogą . Zbiornik jest podwójny ( tzn. obudowany )  a pomiędzy odbudowę a właściwy zbiornik doprowadzony jest nadmuch powietrza z webasto. Działa to na tyle skutecznie że jeszcze nigdy nie musiałem załączać elektrycznego podgrzewania zbiornika .

fajne rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Suzu4x4 napisał(a):

Zbiornik na szarą mam na zewnątrz podwieszany pod podłogą . Zbiornik jest podwójny ( tzn. obudowany )  a pomiędzy odbudowę a właściwy zbiornik doprowadzony jest nadmuch powietrza z webasto. Działa to na tyle skutecznie że jeszcze nigdy nie musiałem załączać elektrycznego podgrzewania zbiornika .

jest to cześć pakietu " Winter pack"

 

 

Ja mam zbiornik w środku zabudowy ale dodatkowo jeden z przewodów nadmuchuje ciepłe powietrze z Webasto. Dochodzi do WC … jeśli Webasto działa :) w przestrzeni technicznej przy -6 na zewnątrz mam stałą temperaturę na poziomie 18*c … dodatkowo ten sam przewód ogrzewa przestrzeń akumulatora LiFePo4 który nie ma maty grzewczej … jedyny problem to działające Webasto :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2024 o 19:52, Suzu4x4 napisał(a):

U mnie podobnie tyle że w łazience mam jeden z cieplejszych wylotów, muszę go przymykać bo robi się za gorąco w łazience względem reszty. Najzimniejszy jest u mnie wylot w kierunku kabiny po stronie fotela pasażera.  Dodatkowo zbiornik szarej wody też jest ogrzewany powietrzem z webasto na tyle skutecznie że ogrzewania elektrycznego jeszcze nigdy nie używałem.

Przez tydzień grzania w zabudowie na +18/20 stopni przy temperaturze zewnętrznej  ze dwie noce po -25 potem -15 do -5 w nocy i nawet do + 5 w dzień poszło mi ok 38 litrów ON.

U mnie właśnie nie ma problemu z ogrzewaniem w stronę kabiny. Webasto jest zaraz za kierowcą ;). Również potwierdzam niewielkie spalanie Webasto przy pracy. Gaz w przyczepie wychodzi drożej. Przy -10/-15 butla wystarcza na 2 dni... 

 

W dniu 29.01.2024 o 19:52, Suzu4x4 napisał(a):

ja bym nie stawiał tak wcześnie. lekarze nie zalecają . Moich postawiłem na deski dopiero jak mieli po cztery lata i śmigają aż miło 

Wiemy. Zapewne wyjdzie tak, że poczekamy do 4 rż. a my będziemy jeździć na zmianę podczas zimowych wypadów.

21 godzin temu, Suzu4x4 napisał(a):

Zbiornik na szarą mam na zewnątrz podwieszany pod podłogą . Zbiornik jest podwójny ( tzn. obudowany )  a pomiędzy odbudowę a właściwy zbiornik doprowadzony jest nadmuch powietrza z webasto. Działa to na tyle skutecznie że jeszcze nigdy nie musiałem załączać elektrycznego podgrzewania zbiornika .

jest to cześć pakietu " Winter pack"

Również mam elektrycznie ogrzewany zbiornik szarej wody. Jednak nie mam możliwość sterowania ogrzewaniem... Załącza i wyłącza się automatycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powracam do tematu „rzeka”

Czy może się orientujecie jaka powinna być ustawiona optymalna wartość CO2 w Air Top 2000 stc :) IMG_1788.thumb.jpeg.fcd3b98c34b06e18dfdbead7599b7f04.jpeg 

Ewentualnie co muszę zmierzyć i z jakiej tabeli skorzystać by dokonać kalibracji w AT2000stc :) 

Instrukcja serwisowa webasto jest uboga w te informacje, a w manualu od interfejsu to już zero info :) IMG_1784.thumb.jpeg.327e68aaa4df270ec1e909163565bf60.jpeg

Czyli pozostaje praktyk :) i jego doświadczenie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
W dniu 2.03.2024 o 15:43, rtwppk napisał(a):

Powracam do tematu „rzeka”

Czy może się orientujecie jaka powinna być ustawiona optymalna wartość CO2 w Air Top 2000 stc :) IMG_1788.thumb.jpeg.fcd3b98c34b06e18dfdbead7599b7f04.jpeg 

Ewentualnie co muszę zmierzyć i z jakiej tabeli skorzystać by dokonać kalibracji w AT2000stc :) 

Instrukcja serwisowa webasto jest uboga w te informacje, a w manualu od interfejsu to już zero info :) IMG_1784.thumb.jpeg.327e68aaa4df270ec1e909163565bf60.jpeg

Czyli pozostaje praktyk :) i jego doświadczenie :) 

Z ciszy jaka zapadła wywnioskować można :

- nikt nigdy nie był tak głupi i nie wpadł na pomysł klikania przycisku „CO2” :) 

- bez analizatora spalin nie da się nic powiedzieć o ustawieniach „średnich” , nie ma resetu do ustawień fabrycznych :) 

- wiedza o Webasto jest tak tajna, że nikt nic nie wie :), nawet wujek Google milczy :) 

 

 

Edytowane przez rtwppk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdobywanie doświadczenia ciąg dalszy :).

Za namową kolegów wymieniłem webasto na chiński odpowiednik Vevor 2kW.

IMG_1651.thumb.jpeg.423282772c95a572f8927307b2f68924.jpeg

Praktycznie montaż prawie identyczny :) trochę musiałem rozpiłować płytę montażową. Dodatkowo skorzystałem z istniejącej instalacji elektrycznej od pompy do webasto (po zastosowaniu przejściówki)

IMG_0967.thumb.jpeg.17e21ce100f91a845e2fa9b681805e9c.jpeg

Testy na wyjeździe czterodniowym:

zalety

- nagrzewnica w trakcie jazdy na dystansie 600km pracowała poprawnie,

- fajna aplikacja do sterowania nagrzewnicą z telefonu, 

wady

- bardzo głośna pompa paliwa (mimo mocnego snu, czułem się jak na dyskotece uppuppupp masakra ). Okładanie piankami, podwieszanie etc nie dało zadowalającego efektu, 

- przy ustawieniu pracy z termostatem oraz temperaturze na zewnątrz -2, niestety urządzenie nie potrafiło utrzymać komfortowej stałej temperatury w zabudowie. Było raz zimno a raz gorąco 🥵 

- ustawienie nagrzewnicy w trybie pracy ciągłej niestety nagrzewnica miała za dużą moc i w zabudowie było +27.

IMG_1678.thumb.png.1bfa5c4424e58b2df4c515fdb3b992a8.png

Przy wymianie pompy na Eberspächera było ciszej ale pompy Webasto w zasadzie nie słychać :) 

 

IMG_1852.thumb.jpeg.2e796ccbc1cbcb2c568f8fb58dabef30.jpeg

Stwierdzam, że Chińska nagrzewnica nadaje się do dużych zabudów w których możemy schować pompę gdzieś w samochodzie z dala od sypialni :).

Duża kubatura ogrzewanego pomieszczenia pozwoli załączyć nagrzewnicę do pracy ciągłej i myślę, że wtedy użytkownik będzie zadowolony ze stałej temperatury i komfortowego grzania.

Ja mam w planach wykorzystać ją jako awaryjną na wypadek usterki oryginalnego Webasto, którego nie będę w stanie naprawić w trasie :) 

Obecnie wylądowało w garażu :) 

 

IMG_1851.thumb.jpeg.515cc10e4117b2e90863a76c1953e776.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

na pompie od webasto nie będzie działać?

Inne napięcie zasilające i inna moc pompy … niestety 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie spróbował bym podmienić materiał wyciszający - nie wiem co tam masz - wygląda jak zwykła gąbka, a zwykła gąbka jest przeźroczysta akustycznie - mikrofony np. mają gąbki - to tylko wyłapuje podmuchy (wiatr, głoski wybuchowe), ale fali akustycznej prawie nie tłumi. najlepszy jest beton o grubości 1m ;) no ale nie będziemy betnować pompy - wełna minerlna jest bardzo dobra w tłumieniu fali akustycznej. W domu wytłumiłem kompletnie taką wełną rury kanalizacyjne, kilkunasto-cm woarstwą. używana jest też w studiach nagrań, żeby przyblokować odgłosy z zewnątrz i pozbawić pomieszczenia pogłosu; Ja bym wypróbował, wprawdzie tam masz bardzo mało centymetrów, za mało żeby wytłumić całkowicie, ale może parę decybeli ubije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

w takim razie spróbował bym podmienić materiał wyciszający - nie wiem co tam masz - wygląda jak zwykła gąbka, a zwykła gąbka jest przeźroczysta akustycznie - mikrofony np. mają gąbki - to tylko wyłapuje podmuchy (wiatr, głoski wybuchowe), ale fali akustycznej prawie nie tłumi. najlepszy jest beton o grubości 1m ;) no ale nie będziemy betnować pompy - wełna minerlna jest bardzo dobra w tłumieniu fali akustycznej. W domu wytłumiłem kompletnie taką wełną rury kanalizacyjne, kilkunasto-cm woarstwą. używana jest też w studiach nagrań, żeby przyblokować odgłosy z zewnątrz i pozbawić pomieszczenia pogłosu; Ja bym wypróbował, wprawdzie tam masz bardzo mało centymetrów, za mało żeby wytłumić całkowicie, ale może parę decybeli ubije.

Jeśli przeczytasz mój wpis to zauważysz, że już po testach :) a wytłumienie nie było jedno … niestety winę ponosi pompa i z tym nic się nie da zrobić.

Zastosowanie tej nagrzewnicy mam i mi wystarczy :) 

W zabudowie obecnie jest ponownie zamontowane oryginalne Webasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, rtwppk napisał(a):

bardzo głośna pompa paliwa (mimo mocnego snu, czułem się jak na dyskotece uppuppupp masakra ). Okładanie piankami, podwieszanie etc nie dało zadowalającego efektu, 

- przy ustawieniu pracy z termostatem oraz temperaturze na zewnątrz -2, niestety urządzenie nie potrafiło utrzymać komfortowej stałej temperatury w zabudowie. Było raz zimno a raz gorąco 🥵 

- ustawienie

Pompkę mam pod podwoziem i prawie jej nie słychać. A temperaturę reguluję trójnikiem z klapką gdzie nadmiar ciepła wypuszczam na zewnątrz. I nie budzi mnie włączające i wyłączające się webasto . A tak wygląda mój patent :D

20240327_151607.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.