Skocz do zawartości

Idzie nowe 5 - Hobby Prestige 560 WFU ^_^


Skiperr

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, jacek00 napisał:

To są sztywne

Jeżeli tak, to tracimy największą zaletę sztywnych, czyli ich chłodzenie. Przecież tam nie ma żadnej przerwy między dachem a solarami. Jak one są zamontowane? Mi jakoś to wygląda na bardzo małą listwę alu powodującą brak przewiewu i odstępu, więc: 

- listwa na całej długości dłuższych boków - problem z przewiewem

- mała listwa, czyli mały odstęp od dachu

- mała powierzchnia klejenia - przy większej listwie, by była większa, ale może ta wystarczy ;) 

42 minuty temu, jacek00 napisał:

Ja jeszcze bym zwrócił uwagę na solar zamontowany tuż na krawędzi przyczepy, do tego w poprzek...

:ok: 

ale domyślam się, że wzdłuż jest listwa aluminiowa która nie pozwala na podwiewanie solara. Tak czy siak, mamy wcześniej wymienione wady.

A według mnie ten panel chyba by wszedł wzdłuż po prawej stronie przyczepy, choć mógłby być zasłaniany przez markizę (która nota bene zasłania najmniejszy panel :( ) I znowu większa listwa ALU mogłaby zmniejszyć ten cień.

44 minuty temu, jacek00 napisał:

Jeśli o budżecie mowa to zamiast dwóch AGM 100Ah mogłeś wziąc jeden Lifepo4 150 Ah. Cenowo wyszłoby pewnie podobnie, nie musiałbyś ograniczać prądu ładowania i przede wszyskim oszczędziłbyś jakieś 40 kg wagi. 

:ok:

44 minuty temu, jacek00 napisał:

Mam nieodparte wrażenie, że naciągnięto Cię zwyczajnie na koszty...

Ja nie chciałem nic o tym pisać, by nie być posądzonym o negatywne nastawienie, ale już pierwszy po pierwszy poście @Skipper'a miałem obiekcje: 

"Kapitan Przyczepa czeka az przyjade na montaz elektrowni :D"

ale się ugryzłem w język/palec.

 

@Skipper, nie obrażaj się, ale piszemy to dla Twojego dobra ;) 

 

I jeszcze jedno - Skipper masz inne zdjęcie tego okienka, bo jakoś tam ciasno :( :

image.png.ed2af0710899e27940207b617ef69ceb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 145
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, lbuster napisał:

Jeżeli tak, to tracimy największą zaletę sztywnych, czyli ich chłodzenie. Przecież tam nie ma żadnej przerwy między dachem a solarami. Jak one są zamontowane? Mi jakoś to wygląda na bardzo małą listwę alu powodującą brak przewiewu i odstępu, więc: 

- listwa na całej długości dłuższych boków - problem z przewiewem

Jakiś tam odstęp jest:

image.png.bd9c9b2bd2a329d19852ad027368d9b1.png

4 minuty temu, lbuster napisał:

- mała powierzchnia klejenia - przy większej listwie, by była większa, ale może ta wystarczy ;) 

Jak jest poprawnie przyklejone to nic nie odpadnie. Kapitan przyczepa akurat robił test i pokazał jak ten klej trzyma:

4 minuty temu, lbuster napisał:

:ok: 

ale domyślam się, że wzdłuż jest listwa aluminiowa która nie pozwala na podwiewanie solara. Tak czy siak, mamy wcześniej wymienione wady.

Poderwać nie poderwie, ale wygląda to mało estetycznie IMO. Wolałbym ten solar wzłuż przyczepy. 

4 minuty temu, lbuster napisał:

A według mnie ten panel chyba by wszedł wzdłuż po prawej stronie przyczepy, choć mógłby być zasłaniany przez markizę (która nota bene zasłania najmniejszy panel :( ) I znowu większa listwa ALU mogłaby zmniejszyć ten cień.

To są chyba te same panele, ale zdjęcie jest tak zrobione, w taki sposób i jakimś teleobiektywem że całość jest mocno zniekształcona. 

4 minuty temu, lbuster napisał:

I jeszcze jedno - Skipper masz inne zdjęcie tego okienka, bo jakoś tam ciasno :( :

image.png.ed2af0710899e27940207b617ef69ceb.png

Ciekawe czy to rozwiązanie fabryczne czy już dealer tak zamontował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacek00 napisał:

Jakiś tam odstęp jest:

image.png.bd9c9b2bd2a329d19852ad027368d9b1.png

Ile? Centymetr? Plus listwy blokujące dłuższe boki :( 

10 minut temu, jacek00 napisał:

Jak jest poprawnie przyklejone to nic nie odpadnie.

Ale powierzchnia klejenia ma znaczenie. Nie zmienia to faktu, że raczej wystarczy.

11 minut temu, jacek00 napisał:

To są chyba te same panele, ale zdjęcie jest tak zrobione, w taki sposób i jakimś teleobiektywem że całość jest mocno zniekształcona. 

Ty no - chyba masz racje :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lumiax da rade.

2 aku wyszly mnie niecale 3tys wiec lifepo4 150ah pewnie bedzie drozsze.

Panele sa identyczne. Wlaczylem obiektyw szerokokatny zeby ogarnac widok calego dachu stad zakrzywienie. Luki miedzy dachem sa okolo 2-3cm

Przygotowaniem otworu pod klime zajmowala sie fabryka. Z 10cm luki zostaje pomiedzy nimi

 

20220913_144819.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Skiperr napisał:

Lumiax da rade.

Pytanie, czy akumulatory dadzą radę i jak długo :( 

22 minuty temu, Skiperr napisał:

Luki miedzy dachem sa okolo 2-3cm

Ciut mało, ale może tragedii nie będzie, choć dodatkowo są zakryte długie krawędzie więc sumarycznie może być słaba wentylacja :( 

U mnie z 5 cm i otwory w listwie na długich bokach:

 

Podsumowując, przez słabą wentylację i cienkie przewody (spadek napięcia) będziesz miał mniej wydajną instalację. Więc ironicznie, mniejsza wydajność spowoduje mniejsze ładowanie AKU, co może się przyczynić do dłuższego życia akumulatorów :) Tylko w takim wypadku może lepiej było zamontować poprawnie dwa solary i mieć tą samą wydajność :niewiem:

30 minut temu, Skiperr napisał:

Przygotowaniem otworu pod klime zajmowala sie fabryka. Z 10cm luki zostaje pomiedzy nimi

Z tej perspektywy wygląda to zdecydowanie lepiej :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Skiperr napisał:

Lumiax da rade.

2 aku wyszly mnie niecale 3tys wiec lifepo4 150ah pewnie bedzie drozsze.

Lifepo4 150Ah wyjdzie podobnie. Nawet u kapitana przyczepy masz Lifepo4 150Ah za 3k zł:  https://mrkapitan.pl/pl/p/150Ah-Akumulator-LiFePo4-150Ah-LiFePoK4/168

A biorąc pod uwagę żywotność lifepo4 vs Agm to lifepo4 wychodzi zdecydowanie taniej, do tego ponad 3x lżej (18 kg vs 60 kg). Szczerze nie rozumiem, czemu Kapitan Przyczepa Ci wcisnął 2 AGMy zamiast tego lifepo4. Chyba tylko dlatego, że nie miał go na stanie, więc wcisnął Ci to co ma. Dla mnie to trochę nieporozumienie, że dostałeś aku które w żaden sposób nie wykorzystają potencjału Twojej elektrowni i są zdecydowanie gorsze niż to co Ci zaoferowano. IMO jeśli możesz to wymień go na lifepo4. 

Cytat

Przygotowaniem otworu pod klime zajmowala sie fabryka. Z 10cm luki zostaje pomiedzy nimi

20220913_144819.jpg

To okno się w ogóle da maksymalnie otworzyć przy takiej minimalnej odległości? 

10 minut temu, lbuster napisał:

Podsumowując, przez słabą wentylację i cienkie przewody (spadek napięcia) będziesz miał mniej wydajną instalację. Więc ironicznie, mniejsza wydajność spowoduje mniejsze ładowanie AKU, co może się przyczynić do dłuższego życia akumulatorów :) Tylko w takim wypadku może lepiej było zamontować poprawnie dwa solary i mieć tą samą wydajność :niewiem:

Trochę mnie to dziwi powiem szczerze. Spodziewałem się lepszej jakości po Kapitanie. A tutaj słabe przewody, 2x AGM zamiast w tej samej cenie Lifepo4. Dziwne to wszystko 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:
2 godziny temu, Skiperr napisał:

Lumiax da rade.

2 aku wyszly mnie niecale 3tys wiec lifepo4 150ah pewnie bedzie drozsze.

Lifepo4 150Ah wyjdzie podobnie. Nawet u kapitana przyczepy masz Lifepo4 150Ah za 3k zł:  https://mrkapitan.pl/pl/p/150Ah-Akumulator-LiFePo4-150Ah-LiFePoK4/168

A biorąc pod uwagę żywotność lifepo4 vs Agm to lifepo4 wychodzi zdecydowanie taniej, do tego ponad 3x lżej (18 kg vs 60 kg). Szczerze nie rozumiem, czemu Kapitan Przyczepa Ci wcisnął 2 AGMy zamiast tego lifepo4

Co 3 głosy rozsądku to nie 2.

Zagadaj i podmień.

Będziesz miał więcej prądu, dłużej pożyje aku i będziesz mógł ładować wyższym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okienko sie otwiera cale bezproblemowo 

AGMy mam bo moga sie znalezc potworki podlaczone pod przetwornice 2kW do tego w zimie planuje tez troche pojezdzic a lifepo4 chyba nie lubi niskich temperatur. AGMy byly moja decyzja po krotkiej dyskusji co bedzie lepsze dla mnie

Jak bedzie z ladowaniem czy przegrzewaniem to wyjdzie w praniu :)

bonusik. Wlasnie wracam na chate. Jeszcze 500km

 

20220913_182452.jpg

20220913_182513.jpg

Edytowane przez Skiperr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Skiperr napisał:

Okienko sie otwiera cale bezproblemowo 

AGMy mam bo moga sie znalezc potworki podlaczone pod przetwornice 2kW

Ale to w niczym przecież nie przeszkadza. Przecież taki lifepo4 150Ah spokojnie da rade bo zazwyczaj mają 150A ciągłego poboru prądu, a chwilowego i dużo więcej

Cytat

do tego w zimie planuje tez troche pojezdzic a lifepo4 chyba nie lubi niskich temperatur.

Lubią niskie temperatury. Nie lubą jedynie ładowania w temperaturach poniżej 0 stopni. Ale raczej w takich temperaturach ładować ich nie będziesz, poza tym mają one zabezpieczenia przed ładowaniem w niskich temperaturach. 

Cytat

AGMy byly moja decyzja po krotkiej dyskusji co bedzie lepsze dla mnie

Tylko to IMO nie będzie dla Ciebie lepsze. AGMy są pod każdym względem gorsze, gorsza wydajność, mniejsza pojemność, mniejszy prąd ładowania, cięższe. Praktycznie nie mają zalet, poza możliwością ładowania poniżej zera co w przypadku ogrzewanej przyczepy nie ma żadnego znaczenia.  No ale Twoje pieniądze i Twoja sprawa ;) 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Skiperr napisał:

 

Przygotowaniem otworu pod klime zajmowala sie fabryka. Z 10cm luki zostaje pomiedzy nimi

 

20220913_144819.jpg

Też mam klimę przed oknem dachowym może trochę dalej ale mam, nie ma nic lepszego przynajmniej w kamperku, mniej szumi i można jechać z otwartym bo klima osłania te okno. Jak bym montował przy nowym też bym tak zrobił.

20220913_202027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża elektrownia to moje marzenie, bo można podłączać prądożerne urządzenia, jak lodówka, bojler itp. Dodatkowo jak jest słabe słońce, da więcej, niż mała elektrownia.

Aktualnie 99% czasu jestem bez 230, ale gaz jest niezbędny no i czasami trzeba oszczędzać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża elektrownia to moje marzenie, bo można podłączać prądożerne urządzenia, jak lodówka, bojler itp. Dodatkowo jak jest słabe słońce, da więcej, niż mała elektrownia.
Aktualnie 99% czasu jestem bez 230, ale gaz jest niezbędny no i czasami trzeba oszczędzać 
Gaz i tak będzie niezbędny bo budę musisz ogrzewać, a lodówka absorbcyjna to jednak nieporozumienie na 12V więc i tutaj gaz jest niezastąpiony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.